Jinko Solar vs JA Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych
Jinko Solar
China - zal. 2006JA Solar
China - zal. 2005
JinkoSolar is a global leader in the solar industry, manufacturing and distributing solar products and solutions to a diversified international customer base. They have a vertically integrated solar product value chain. The company is committed to providing clean, efficient, and sustainable energy solutions worldwide.
JA Solar is a global leader in the manufacturing of high-performance photovoltaic products. Founded in 2005, the company designs, develops, manufactures, and sells solar cells and modules. JA Solar's products are used in ground-mounted power plants, commercial & industrial rooftop PV systems, and residential rooftop PV...
Parametry portfolio
| Parametr | Jinko Solar | JA Solar |
|---|---|---|
| Portfolio i moc | ||
|
Modeli paneli
|
545 +21 | 524 |
|
Maks. moc
|
735 W | 740 W +5 W |
|
Śr. moc
|
511 W +69 W | 442 W |
| Sprawność | ||
|
Maks. sprawność
|
24.80% +0.40 pp | 24.40% |
|
Śr. sprawność
|
22.00% +1.14 pp | 20.87% |
| Niezawodność i gwarancja | ||
|
Śr. wsp. temp.
|
-0.308%/°C +0.014 | -0.323%/°C |
|
Udział bifacial
|
174 (32%) | 232 (44%) +12 pp |
|
Śr. gwarancja
|
28.5 lat +0.6 lat | 27.9 lat |
Najlepsze panele obu marek
10 modeli o najwyższej mocy z każdej markiJinko Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (735W bin) Bi | 735W | 23.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (730W bin) Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (725W bin) Bi | 725W | 23.3% | -0.290%/C | TOPCon |
| 4 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (720W bin) Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (715W bin) Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 6 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (710W bin) Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | JKM650-670N-66QL6-BDV (670W class) Bi | 670W | 24.8% | -0.260%/C | TOPCon |
| 8 | JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (670W) Bi | 670W | 24.8% | -0.260%/C | TOPCon |
| 9 | JS210MHC132-670 | 670W | 21.6% | -0.340%/C | PERC |
| 10 | JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (665W) Bi | 665W | 24.6% | -0.260%/C | TOPCon |
JA Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JAM66D46-740/LB Bi | 740W | 23.8% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | JAM66D46-735/LB Bi | 735W | 23.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | JAM66D46-730/LB Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 4 | JAM66D46-725/LB Bi | 725W | 23.3% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | JAM66D46-720/LB Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 6 | JAM66D46-715/LB Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | JAM66D46-710/LB Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 8 | JAM66D46-705/LB Bi | 705W | 22.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 9 | JAM66D46-700/LB Bi | 700W | 22.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 10 | JAM66D46-695/LB Bi | 695W | 22.4% | -0.290%/C | TOPCon |
| Śr. top 10 paneli | ● Jinko Solar | ● JA Solar |
|---|---|---|
|
Sprawność
|
23.54% +0.44 pp | 23.10% |
|
Wsp. temp. Pmax
|
-0.286%/°C +0.004 | -0.290%/°C |
Porównanie AI
JA Solar i Jinko Solar to dwaj najwięksi chińscy producenci modułów fotowoltaicznych, obaj sklasyfikowani jako Tier 1 i notowani na giełdach papierów wartościowych - JA Solar na chińskiej SZSE, Jinko Solar na nowojorskiej NYSE. JA Solar, założony w 2005 roku, dysponuje mocą produkcyjną ponad 100 GW i wysłał w 2024 roku około 77 GW modułów, zajmując trzecie miejsce na świecie z udziałem rynkowym wynoszącym około 11%. Jinko Solar, założony rok później, osiągnął w tym samym roku wysyłki rzędu 93 GW i utrzymuje pozycję lidera globalnego z udziałem rynkowym na poziomie około 13% oraz zdolnością produkcyjną 130 GW. Kluczową różnicą technologiczną jest to, że dominującą technologią ogniw w portfolio JA Solar pozostaje PERC (ponad 52% modeli), podczas gdy Jinko Solar mocniej postawił na ogniwa TOPCon typu N (około 39% modeli) - co przekłada się na wyraźnie wyższą średnią sprawność paneli Jinko: 22,0% wobec 20,9% dla JA Solar. Maksymalna sprawność w ofercie Jinko sięga 24,8%, a JA Solar 24,4%.
Dla polskich instalatorów realizujących instalacje prosumenckie na dachach skośnych, JA Solar oferuje szeroki wybór modeli z technologią PERC i TOPCon w zakresie mocy od kilkuset do 740 Wp, przy średniej mocy panelu około 442 Wp - co sprawia, że marka jest łatwo dostępna w różnych przedziałach cenowych i nadaje się zarówno do małych dachów, jak i do projektów rezydencjalnych. Wysoki odsetek paneli bifacjalnych w portfolio JA Solar (44%) jest dodatkowym atutem przy instalacjach naziemnych i dachach płaskich, gdzie możliwe jest uzysk z odbitego promieniowania. Jinko Solar ze średnią mocą panelu przekraczającą 511 Wp, wyższą średnią sprawnością i lepszym współczynnikiem temperaturowym (-0,308%/°C wobec -0,323%/°C dla JA Solar) lepiej sprawdzi się w projektach utility-scale i komercyjnych instalacjach C&I, gdzie liczy się maksymalizacja uzysku energii na metr kwadratowy i długoterminowa stabilność produkcji. Dłuższa średnia gwarancja produktywności (28,5 roku wobec 27,9 roku dla JA Solar) przemawia na korzyść Jinko w projektach o długim horyzoncie finansowania.
Dla typowego polskiego instalatora lub prosumenta poszukującego sprawdzonego, taniego panelu do standardowej instalacji dachowej JA Solar jest bezpiecznym wyborem z ugruntowaną dostępnością na rynku europejskim. Jinko Solar jest lepszym wyborem tam, gdzie priorytetem jest wysoka sprawność i niski współczynnik temperaturowy - czyli w instalacjach narażonych na wysokie temperatury, w projektach komercyjnych i wszędzie tam, gdzie każdy procent uzysku ma znaczenie finansowe.
Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6