PV Index logo
Porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

Jinko Solar vs AE Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

Producent

Jinko Solar

China - zał. 2006
Producent

AE Solar

Germany - zał. 2003
Jinko Solar 637 modeli
AE Solar 646 modeli
01

W skrócie

AE Solar ma szersze portfolio (646 vs 637 modeli). Jinko Solar prowadzi pod względem maksymalnej sprawności (24.80%). AE Solar ma wyższy udział bifacial (63% portfolio).
Modeli paneli
637 vs 646
Maks. moc
735 W vs 730 W
Maks. sprawność
24.80% vs 24.43%
Udział bifacial
36% vs 63%
02

Producenci

Jinko Solar

JinkoSolar is a global leader in the solar industry, manufacturing and distributing solar products and solutions to a diversified international customer base. They have a vertically integrated solar product value chain. The company is committed to providing clean, efficient, and sustainable energy solutions worldwide.

Siedziba
🇨🇳 Shanghai, China
Założona
2006
Pracownicy
33,830
Zdolność prod.
130.0 GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda
NYSE: JKS

AE Solar

AE Solar is a German Tier 1 manufacturer of high-efficiency photovoltaic (PV) modules. The company specializes in producing durable and innovative solar panels with German engineering standards, offering solutions for residential, commercial, and utility-scale applications. AE Solar operates in over 100 countries and...

Siedziba
🇩🇪 Gersthofen, Germany
Założona
2003
Pracownicy
501-1000
Zdolność prod.
2+ GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda
-
03

Parametry portfolio

lepszawartość i przewaga
Parametr Jinko Solar AE Solar
Portfolio i moc
Modeli paneli
637 646 +9
Maks. moc
735 W +5 W 730 W
Śr. moc
523 W +34 W 489 W
Sprawność
Maks. sprawność
24.80% +0.37 pp 24.43%
Śr. sprawność
22.18% +1.07 pp 21.11%
Niezawodność i gwarancja
Śr. wsp. temp.
-0.304%/°C +0.008 -0.312%/°C
Udział bifacial
231 (36%) 405 (63%) +26 pp
Śr. gwarancja
28.7 lat 29.7 lat +1.0 lat
04

Najlepsze panele obu marek

10 modeli o najwyższej mocy z każdej marki

Jinko Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 JKM735N-66HL5-BDV-Z6-EU Bi 735W 23.7% -0.290%/C TOPCon
2 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (735W bin) Bi 735W 23.7% -0.290%/C TOPCon
3 JKM735N-66HL5-BDV-Z3-EU Bi 735W 23.7% -0.290%/C TOPCon
4 JKM730N-66HL5-BDV-Z3-EU Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
5 JKM730N-66HL5-BDV-Z6-EU Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
6 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (730W bin) Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
7 JKM725N-66HL5-BDV-Z3-EU Bi 725W 23.3% -0.290%/C TOPCon
8 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (725W bin) Bi 725W 23.3% -0.290%/C TOPCon
9 JKM725N-66HL5-BDV-Z6-EU Bi 725W 23.3% -0.290%/C TOPCon
10 JKM720N-66HL5-BDV-Z6-EU Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon

AE Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 CME-132BDS-730W Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
2 CME-132BDS-730 Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
3 CME-132BDS-725W Bi 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
4 CME-132BDS-725 Bi 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
5 CME-132-725W 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
6 CME-132-720W 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
7 CME-132BDS-720 Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
8 CME-132BDS-720W Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
9 AE CME-132 720 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
10 TME-132BDS-720 Bi 720W 23.2% -0.240%/C HJT
Śr. top 10 paneli Jinko Solar AE Solar
Sprawność
23.47% +0.15 pp 23.32%
Wsp. temp. Pmax
-0.290%/°C -0.285%/°C +0.005
05

Porównanie AI

Zapisano
Sprawdzanie pamięci podręcznej...

AE Solar i Jinko Solar to dwaj producenci paneli fotowoltaicznych reprezentujący zupełnie inne skale działalności, choć obaj posiadają certyfikat Tier 1 i dominującą technologię TOPCon w swoich portfelach. AE Solar, założony w 2003 roku w Königsbrunn w Niemczech, zatrudnia 501-1000 pracowników i dysponuje mocą produkcyjną powyżej 2 GW. Jinko Solar, założony w 2006 roku w Chinach i notowany na NYSE, zatrudnia ponad 33 000 osób i produkuje na poziomie 130 GW rocznie - co czyni go globalnym liderem z ok. 13% udziałem w rynku i 93 GW wysyłek w samym 2024 roku. Pod względem technicznym Jinko wyprzedza AE Solar w średniej sprawności modułów (22,0% vs 21,3%) oraz osiągnął rekord świata dla ogniwa TOPCon na poziomie 27,79% (wg ISFH). AE Solar z kolei wyróżnia się wyższym udziałem paneli bifacjalnych w ofercie (63,8% vs 31,9%) oraz dłuższą średnią gwarancją (29,7 roku vs 28,5 roku), a w 2025 roku otrzymał nagrodę PVEL Top Performer i ocenę pięciogwiazdkową w PV Magazine dla modułów N-type TOPCon.

Dla polskiego rynku AE Solar jest atrakcyjny przede wszystkim w segmencie instalacji prosumenckich na dachach skośnych, gdzie wyższy udział modułów bifacjalnych i długa gwarancja producenta przekładają się na niższe ryzyko dla inwestora indywidualnego. Europejskie korzenie marki i inżynieria z Niemiec ułatwiają też uzyskanie finansowania w projektach, gdzie istotne jest pochodzenie sprzętu. Jinko Solar z kolei dominuje w projektach utility-scale i dużych instalacjach komercyjnych C&I, gdzie liczy się cena za wat, dostępność dużych wolumenów oraz udokumentowana historia 11 kolejnych nagród PVEL Top Performer i ponad 300 GW zainstalowanych globalnie. Szeroki katalog 545 modułów (do 735 Wp) daje projektantom dużą elastyczność doboru.

Dla typowego polskiego instalatora lub prosumenta AE Solar to wybór, gdy priorytetem jest długa gwarancja, bifacjalność i europejski rodowód przy umiarkowanej skali projektu. Jinko Solar warto rozważyć przy większych inwestycjach, gdzie kluczowe są cena, dostępność logistyczna i zweryfikowana niezawodność na poziomie globalnym.

Wygenerowane przez Claude Sonnet

06

Wykresy

Udział paneli w przedziałach i technologie ogniw

Rozkład sprawności

Udział paneli każdej marki w tiersach sprawności
Jinko Solar dominuje w klasie 23%+: 29% portfolio

Rozkład mocy

Udział paneli każdej marki w przedziałach mocy
Jinko Solar ma więcej paneli 600W+ (26% portfolio)

Jinko Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: TOPCon (41%)

AE Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: TOPCon (54%)
07

Inne porównania producentów

Uwaga: Porównanie oparte jest na naszej bazie danych i może nie odzwierciedlać pełnej oferty produktowej. Pomóż społeczności sugerując brakujące panele.