PV Index logo

AE Solar vs AIKO - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

AE Solar logo

AE Solar

Germany - zal. 2003

AIKO

China - zal. 2009
AIKO logo
Modeli paneli
442 vs 144
Maks. moc
730 W vs 805 W
Maks. sprawność
24.43% vs 25.20%
Udział bifacial
64% vs 24%
W skrócie
AE Solar ma szersze portfolio (442 vs 144 modeli). AIKO prowadzi pod względem maksymalnej sprawności (25.20%). AE Solar ma wyższy udział bifacial (64% portfolio).

AE Solar

AE Solar is a German Tier 1 manufacturer of high-efficiency photovoltaic (PV) modules. The company specializes in producing durable and innovative solar panels with German engineering standards, offering solutions for residential, commercial, and utility-scale applications. AE Solar operates in over 100 countries and...

Siedziba
🇩🇪 Gersthofen, Germany
Założona
2003
Pracownicy
501-1000
Zdolność prod.
2+ GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda
-

AIKO

Siedziba
🇨🇳 Shanghai, China
Założona
2009
Pracownicy
-
Zdolność prod.
-
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda

Parametry portfolio

wygrywa + przewaga pokazana
Parametr AE Solar AIKO
Portfolio i moc
Modeli paneli
442 +298 144
Maks. moc
730 W 805 W +75 W
Śr. moc
497 W 581 W +85 W
Sprawność
Maks. sprawność
24.43% 25.20% +0.77 pp
Śr. sprawność
21.34% 23.65% +2.31 pp
Niezawodność i gwarancja
Śr. wsp. temp.
-0.313%/°C -0.271%/°C +0.042
Udział bifacial
282 (64%) +39 pp 35 (24%)
Śr. gwarancja
29.7 lat +0.2 lat 29.5 lat

Najlepsze panele obu marek

10 modeli o najwyższej mocy z każdej marki

AE Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 CME-132BDS-730 Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
2 CME-132BDS-725 Bi 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
3 AE CME-132 720 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
4 AE CME-132-720 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
5 CME-132BDS-720 Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
6 AE CME-132 715 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
7 CME-132BDS-715 Bi 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
8 AE CME-132-715 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
9 CME-132BDS-710 Bi 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon
10 AE CME-132 710 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon

AIKO

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 AIKO-A805-GRH78Dw Bi 805W 25.1% -0.260%/C N-type
2 AIKO-A800-GRH78Dw Bi 800W 24.9% -0.260%/C N-type
3 AIKO-A795-GRH78Dw Bi 795W 24.8% -0.260%/C N-type
4 AIKO-A790-GRH78Dw Bi 790W 24.6% -0.260%/C N-type
5 AIKO-A785-GRH78Dw Bi 785W 24.4% -0.260%/C N-type
6 AIKO-A780-GRH78Dw Bi 780W 24.3% -0.260%/C N-type
7 AIKO-A775-GRH78Dw Bi 775W 24.1% -0.260%/C N-type
8 AIKO-A770-GRH78Dw Bi 770W 24.0% -0.260%/C N-type
9 AIKO-A700-MAE78Dw 700W 25.0% -0.260%/C Back Contact
10 AIKO-A695-MAE78Dw 695W 24.9% -0.260%/C Back Contact
Śr. top 10 paneli AE Solar AIKO
Sprawność
23.14% 24.61% +1.47 pp
Wsp. temp. Pmax
-0.290%/°C -0.260%/°C +0.030

Porównanie AI

Zapisano
Sprawdzanie pamięci podręcznej...

AE Solar to niemecki producent modułów fotowoltaicznych założony w 2003 roku, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i zdolnościami produkcyjnymi przekraczającymi 2 GW rocznie. Firma jest jedynym europejskim producentem wyróżnionym przez BloombergNEF statusem Tier 1 z wysoką bankability w 2024 roku - co potwierdza gotowość instytucji finansowych do udzielania kredytów projektom opartym na jej modułach. Portfolio AE Solar liczy 442 modele, z których ok. 50% to panele oparte na technologii TOPCon. Maksymalna sprawność modułów wynosi 24,43%, a średnia ok. 21,3%. AIKO to chiński producent założony w 2009 roku, notowany na giełdzie w Shenzhen, który w ostatnich latach wyrósł na światowego lidera sprawności modułów dzięki autorskiej technologii ABC (All Back Contact). Technologia ABC - obecna w ponad 73% portfolio liczącego 144 modele - eliminuje metalowe kontakty z czołowej powierzchni ogniwa, maksymalizując absorpcję światła. Średnia sprawność modułów AIKO wynosi ok. 23,7%, a maksymalna sięga 25,2%, co plasuje je w ścisłej czołówce seryjnie produkowanych paneli na świecie. Oba producenci posiadają certyfikat Tier 1, lecz różnią się profilem technologicznym, szerokością oferty i strategią rynkową.

AE Solar wyróżnia się szerokim i wszechstronnym asortymentem - ponad 63% portfolio to panele bifacjalne o średniej mocy ok. 497 Wp. Sprawia to, że oferta jest elastyczna i dobrze dopasowana zarówno do instalacji gruntowych utility-scale, jak i do projektów komercyjnych C&I na dachach płaskich, gdzie bifacjalność przynosi realny zysk energetyczny. Długoletnia obecność marki w Europie, rozbudowana sieć dystrybucji i status pierwszego w branży producenta z certyfikatem DIBt ułatwiają dostęp do produktów i wsparcia serwisowego na polskim rynku. AIKO koncentruje się na maksymalnej wydajności i estetyce: brak widocznych kontaktów na froncie panelu nadaje instalacjom nowoczesny wygląd, a średnia moc ok. 581 Wp i wyjątkowo korzystny współczynnik temperaturowy Pmax wynoszący -0,271%/°C - lepszy niż -0,313%/°C notowane przez AE Solar - przekładają się na mniejsze straty mocy w upalne dni. AIKO to szczególnie trafny wybór do instalacji prosumenckich na dachach skośnych, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy powierzchni oraz estetyka całości.

Dla typowego polskiego instalatora lub właściciela domu: jeśli priorytetem jest szeroki wybór modeli, sprawdzona europejska marka i elastyczność projektowa obejmująca różne skale inwestycji - AE Solar oferuje solidną, wszechstronną propozycję z dobrze ugruntowaną pozycją w Polsce i Europie. Jeśli natomiast kluczowa jest jak najwyższa sprawność, nowoczesna technologia ogniw i lepsza wydajność przy wyższych temperaturach - AIKO, mimo chińskiego pochodzenia, dysponuje modułami nagrodzonymi tytułem Top Brand PV 2025 w kilku wiodących rynkach europejskich. Obie firmy oferują zbliżony poziom gwarancji wynoszący ok. 30 lat, co świadczy o pewności producentów co do długoterminowej trwałości swoich produktów.

Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6

Rozkład sprawności

Udział paneli każdej marki w tiersach sprawności
AIKO dominuje w klasie 23%+: 85% portfolio

Rozkład mocy

Udział paneli każdej marki w przedziałach mocy
AIKO ma więcej paneli 600W+ (60% portfolio)

AE Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: TOPCon (50%)

AIKO - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: Back Contact (74%)