PV Index logo
Ilustracja rodziny krzywych prądu i napięcia, które bledną od jasnych do ciemnych wraz ze spadkiem światła, ze szczytem krzywej mocy zaznaczonym świecącym punktem

Wydajność

Moc znamionowa panelu a to, co naprawdę dostajesz

Dlaczego panel rzadko daje moc z tabliczki i ile zabierają ciepło, słabsze światło i tolerancja mocy. Liczby z katalogu ComparePV i z PVGIS.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 11 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: STC power versus what you actually get.

W skrócie: moc znamionową panelu mierzy się w standardowych warunkach testowych: 1000 W/m² światła na ogniwach utrzymywanych w 25 °C, a takiego połączenia dach prawie nigdy nie daje. W pełnym słońcu ogniwa są cieplejsze i każdy stopień kosztuje moc, więc medianowy moduł w katalogu ComparePV daje 96,7% mocy znamionowej w zimną, bezchmurną godzinę i 75,4% w godzinie NOCT. Słabsze światło i tolerancja mocy z tabliczki przesuwają wynik jeszcze dalej.

Tabliczka nie kłamie. To jedyna liczba, którą każdy producent mierzy tak samo, i dlatego porównuje się po niej moduły. Tylko nie licz, że odczytasz ją w południe z falownika.

Jak mierzy się moc znamionową

Standardowe warunki testowe ustalają trzy rzeczy: 1000 W/m² światła, temperaturę ogniw 25 °C i widmo AM1.5G. To widmo (masa powietrza 1,5) to mieszanka długości fal w bezchmurnym świetle słonecznym, które przeszło przez półtorej grubości atmosfery.

Nikt nie czeka, aż niebo da takie warunki. Światło robi symulator słoneczny: lampa z filtrem dającym widmo AM1.5G, ustawiona na właściwe natężenie, i miernik zapisujący prąd i napięcie.

Laboratoryjny symulator słoneczny, duża ciemna obudowa na metalowym stelażu z przyrządami pomiarowymi pod spodem
Laboratoryjny symulator słoneczny odtwarzający widmo AM1.5G, żeby dało się zmierzyć urządzenie w znormalizowanym świetle; stoi na stelażu, pod nim miernik prądu i napięcia. Źródło: ECTran71, CC BY-SA 4.0.

Fabryka robi to samo w tempie linii produkcyjnej. Każde ogniwo, a potem każdy gotowy moduł, dostaje krótki błysk, a przyrząd zapisuje jego krzywą I-V, czyli prąd w funkcji napięcia. Błysk jest za krótki, żeby ogrzać ogniwa powyżej 25 °C. Najwyższy punkt iloczynu prądu i napięcia na tej krzywej to moc znamionowa.

Schemat lampy błyskowej oświetlającej ogniwo słoneczne na taśmie, z warunkami STC i przyrządem do pomiaru krzywej I-V
Szkic linii testowej z lampą błyskową: ogniwo oświetlone przy 1000 W/m², 25 °C i AM1.5G, przyrząd zapisuje krzywą I-V, a ogniwa są sortowane według prądu. Źródło: Pablo García-Linares, CC BY-SA 4.0.

Tolerancja mocy: moc znamionowa to przedział

Po błysku moduły trafiają do klas mocy. Tolerancja mocy to szerokość klasy: o ile moduł sprzedawany jako 450 W może odbiegać od 450 W. Australijskie warunki listowania Clean Energy Council wymagają, by „binning tolerance shall be no more than -5W from nominal”, czyli „-3W is accepted, but -10W is not”.

Karty katalogowe podają ją w dwóch formatach. Oto co każdy z nich dopuszcza dla modułu 450 W:

Tolerancja Zakres mocy Może zaczynać się poniżej tabliczki
0/+5 W od 450 do 455 W Nie
±5 W od 445 do 455 W Tak, o najwyżej 5 W

Drugi format to najwięcej, na ile te warunki pozwalają. Te same warunki ograniczają niepewność samego pomiaru mocy do „+/-5% for crystalline PV modules” i ostrzegają, że „a common misconception of this clause is to consider this uncertainty as a sorting criteria for module power classes”.

Pod tabliczką kryją się więc dwie rzeczy: klasa wybrana przez fabrykę i błąd testera, który ją wybrał. Wiersz z tolerancją opisuje tylko pierwszą.

Ciepło i światło w słoneczną godzinę

Na dachu natężenie promieniowania rzadko wynosi 1000 W/m², a ogniwa rzadko mają 25 °C. Jedno i drugie odciąga moc od wartości znamionowej.

Jak zbudowane są przykładowe godziny

Z 14 005 modułów w katalogu ComparePV 12 850 podaje zarówno współczynnik temperaturowy Pmax, czyli część mocy traconą na każdy stopień powyżej 25 °C, jak i NOCT. Dla każdego z nich policzyliśmy moc w sześciu przykładowych godzinach, które dobrałem tak, żeby rozdzielić ciepło od światła.

Model ma dwa kroki, oba z PVEducation; porównanie uzysku w upale (po angielsku) liczy dokładnie tak samo. Pierwszy krok to temperatura ogniw. NOCT to temperatura, do której ogniwa dochodzą przy 800 W/m² światła, powietrzu 20 °C, wietrze 1 m/s i otwartym tyle modułu. PVEducation wyjaśnia, że ogniwa nagrzewają się „above ambient levels, with increasing solar irradiance”, więc nadwyżka ponad temperaturę powietrza rośnie razem ze światłem.

Drugi krok to moc: przeskaluj moc znamionową przez natężenie światła jako część 1000 W/m², a potem odejmij współczynnik za każdy stopień powyżej 25 °C. Dokładny wzór i zasady liczenia są w sekcji „Liczby i mianowniki” pod artykułem.

Przykład z liczbami: moduł 450 W

Weźmy moduł 450 W ze współczynnikiem -0,30%/°C i NOCT 45 °C. To nie moduł z katalogu, tylko okrągłe liczby.

W zimny, bezchmurny poranek, przy powietrzu 5 °C i 1000 W/m²:

  • ogniwa = 5 + (45 - 20) / 80 × 100 = 5 + 31,25 = 36,25 °C
  • strata = (36,25 - 25) × 0,30% = 3,4%
  • moc = 450 × 0,966 = 434,7 W

Nawet w zimny poranek pełne słońce podgrzewa ogniwa tego modułu o jedenaście stopni ponad warunki pomiaru.

W warunkach NOCT, przy powietrzu 20 °C i 800 W/m²:

  • ogniwa = 20 + (45 - 20) / 80 × 80 = 45 °C
  • samo światło = 450 × 0,8 = 360 W
  • strata = (45 - 25) × 0,30% = 6%
  • moc = 360 × 0,94 = 338,4 W, czyli 75% mocy znamionowej

Światło zabrało 20% mocy znamionowej, a ciepło 6% z tego, co zostało, czyli kolejne 4,8% mocy znamionowej.

Ten sam podział widać w kształcie krzywej I-V ogniwa. Mniej światła obniża prąd, cieplejsze ogniwo obniża napięcie, a w NOCT dzieje się jedno i drugie naraz. Krzywe poniżej dotyczą typowego ogniwa.

Wykres dwóch krzywych I-V ogniwa: STC przy 1000 W/m² i 25 °C oraz NOCT przy 800 W/m² i 47 °C
Krzywe I-V ogniwa w standardowych warunkach testowych i w łagodniejszych warunkach NOCT; zarówno prąd, jak i napięcie spadają poniżej wartości z laboratorium. Źródło: Squirmymcphee, CC BY-SA 3.0.

Żeby sprawdzić inne godziny, ustaw samodzielnie światło i temperaturę ogniw; wykres startuje od modułu złożonego z median katalogu ComparePV.

Krzywa I-V w prawdziwym świetle i upale

Zmieniaj natężenie światła i temperaturę ogniw i patrz, jak przesuwają się prąd, moc i punkt mocy maksymalnej.

Jak to jest liczone

Krzywa to model jednodiodowy bez rezystancji szeregowej i równoległej, zapisany w jawnej postaci przechodzącej przez trzy punkty z karty katalogowej: I(V) = Isc × (1 - C1 × (exp(V / (C2 × Voc)) - 1)), gdzie C2 = (Vmp / Voc - 1) / ln(1 - Imp / Isc), a C1 = (1 - Imp / Isc) × exp(-Vmp / (C2 × Voc)).

Dla innych warunków najpierw przesuwają się cztery punkty, a krzywa jest dopasowywana do nich od nowa. Gdy g to natężenie promieniowania podzielone przez 1000 W/m², a dT to temperatura ogniw minus 25 °C: Isc i Imp skalują się o g × (1 + współczynnik Isc × dT); Voc zmienia się o współczynnik Voc × dT; Vmp bierze to, co zostawia współczynnik Pmax po zmianie prądu, więc przy 1000 W/m² moc maksymalna podąża za współczynnikiem Pmax z karty. Oba napięcia spadają też o C2 × Voc × ln(g), czyli własną reakcję diody na mniejszy prąd.

Model nie ma rezystancji szeregowej, więc kolano krzywej jest ostrzejsze niż w prawdziwym module, ani równoległej, więc przy słabym świetle poniżej około 200 W/m² wynik jest nieco zbyt optymistyczny. Współczynniki temperaturowe to proste wokół 25 °C. NOCT jest tu temperaturą ogniw podaną w karcie, użytą przy 800 W/m²; artykuł wyjaśnia, jak ogniwa ją osiągają.

Model poglądowy, nie pomiar.

Moduł startowy: mediany z katalogu ComparePV dla Voc, Isc, stosunków Vmp/Voc i Imp/Isc, trzech współczynników temperaturowych i NOCT. Linia przerywana: ten sam moduł w STC. Procenty w odczycie liczone względem krzywej w STC. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Sześć godzin w całym katalogu

Tabela stosuje te same dwa kroki do każdego modułu z puli i podaje medianę. Strata cieplna to niedobór wynikający z ogniw cieplejszych niż 25 °C, jako część tego, co to samo światło dałoby w 25 °C. Czytaj kolumnę mocy z góry na dół i porównuj każdy wiersz ze 100.

Godzina Światło (W/m²) Temperatura ogniw (°C) Moc (% znamionowej) Strata cieplna (%)
Zimno, powietrze 5 °C 1000 36 96,7 3,3
Łagodnie, powietrze 20 °C 1000 51 92,4 7,6
NOCT, powietrze 20 °C 800 45 75,4 5,8
Gorąco, powietrze 30 °C 1000 61 89,4 10,6
Upał, powietrze 40 °C 1000 71 86,1 13,9
Pochmurno, powietrze 20 °C 200 26 19,9 0,4

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Mediana ukrywa rozrzut. W zimnej godzinie środkowe osiem na dziesięć modułów daje od 96,1% do 97,8%, a w godzinie upału od 83,8% do 88,0%.

To daje dwie odległości do porównania. Szerokość jednego przedziału mówi, jak bardzo moduły różnią się między sobą. Skok od przedziału zimnego do przedziału upału mówi, jak bardzo jeden moduł różni się od samego siebie między dwiema słonecznymi godzinami. Jeśli przedziały się nie stykają, pogoda zmienia moc bardziej niż wybór modułu.

Wiersz pochmurny ma to samo powietrze co łagodny i piątą część światła, więc ogniwa nagrzewają się ponad powietrze pięć razy słabiej i strata cieplna maleje razem z tym. Samo światło to jedna piąta warunków testowych, a ten wiersz zakłada, że moc spada proporcjonalnie. To, jak dobrze moduł trzyma sprawność przy słabym świetle, jest osobną pozycją karty katalogowej, której katalog ComparePV nie zapisuje.

Wartość NOCT podana przez producenta

10 193 moduły w katalogu ComparePV podają też moc zmierzoną w warunkach NOCT, co daje modelowi coś, z czym można go sprawdzić. Mediana to 0,754 mocy znamionowej, a środkowe osiem na dziesięć mieści się między 0,744 a 0,764:

Na podstawie 10 193 modułów z podaną wartością; linia oznacza medianę, 0,754. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Liczby z wykresu
Podana moc w NOCT jako część mocy znamionowejModuły
<0,73100
0,73-0,74319
0,74-0,752162
0,75-0,765332
0,76-0,772079
0,77-0,78132
0,78+69

Ta liczba to światło i ciepło razem, tak jak zmierzył je producent. Podzielona przez to, co w tym samym punkcie przewiduje współczynnik, wypada dla medianowego modułu 0,1% od prognozy, a dla środkowych ośmiu na dziesięć od -1,0% do 1,3%. Im bliżej zera, tym lepiej prosty model zgadza się z kartami przy 800 W/m². Poniżej tego natężenia nic w katalogu go nie sprawdza.

Cały rok w trzech miastach

Pojedyncze godziny nie składają się w rok, więc zapytaliśmy PVGIS, kalkulator uzysku Komisji Europejskiej, o 1 kWp na otwartej konstrukcji przy najlepszym stałym kącie w Warszawie, Monachium i Sewilli. PVGIS podaje każdą stratę osobno. Jego „strata temperaturowa i od natężenia promieniowania” obejmuje te same dwa efekty co tabela powyżej, tylko z jego własnego modelu modułu i przez rok prawdziwej pogody.

W tych trzech obliczeniach pierwsza kolumna rośnie od Warszawy do Sewilli:

Miasto Temperatura i natężenie (%) Kąt padania słońca na szybę (%) Widmo (%)
Warszawa -5,72 -2,93 +1,77
Monachium -6,23 -2,87 +1,59
Sewilla -9,81 -2,6 +0,53

Na to nakłada się płaskie 14% na kable, falownik i starzenie. To domyślna wartość PVGIS, którą jego instrukcja opisuje jako „all the losses in the system, which cause the power actually delivered to the electricity grid to be lower than the power produced by the PV modules”. Wybraliśmy ją jako dane wejściowe; nikt jej nie zmierzył.

Po uwzględnieniu wszystkiego Sewilla traci większą część niż Warszawa czy Monachium, a mimo to produkuje więcej z każdego kWp (uzysk jednostkowy), bo dostaje więcej słońca. Współczynnik wydajności (performance ratio) to energia oddana podzielona przez to, co dałaby sama moc z tabliczki przy świetle, które dotarło do modułów:

Miasto Uzysk (kWh/kWp) Światło na modułach (kWh/m²) Współczynnik wydajności Strata całkowita (%)
Warszawa 1052,59 1314,12 0,80 19,9
Monachium 1140,73 1433,66 0,80 20,43
Sewilla 1671,76 2201,32 0,76 24,06

Rozłożone na 8760 godzin roku, 1052,59 kWh/kWp w Warszawie to średnio 12% mocy znamionowej, licząc z nocami.

Co to znaczy przy zakupie

Planuj rok na podstawie uzysków, nie tabliczki. PVGIS i podobne narzędzia podają produkcję na kWp dla twojej lokalizacji; artykuł o tym, ile paneli potrzebuje gospodarstwo domowe wychodzi właśnie od nich.

Mimo to porównuj moduły po mocy znamionowej; dla wszystkich mierzy się ją tak samo. W modelu powyżej światło skaluje każdy moduł tak samo, a różni je strata cieplna, którą wyznaczają współczynnik i NOCT. Artykuł o panelach do gorącego klimatu waży oba.

Przeczytaj wiersz z tolerancją w karcie katalogowej (link do karty jest na stronie modułu, jeśli ją mamy; poradnik czytania karty katalogowej pokazuje, gdzie go szukać). Tolerancja tylko dodatnia znaczy, że fabryka nie wpuściła do klasy modułu słabszego niż tabliczka; symetryczna dopuszcza kilka watów mniej. Z dwóch poza tym równych modułów wziąłbym ten z tolerancją tylko dodatnią.

Zostaw powietrze za modułami, jeśli możesz. Każda liczba tutaj zakłada otwarty tył. Instrukcja PVGIS zaznacza, że bez przepływu powietrza moduły „can get considerably hotter (up to 15°C at 1000W/m2 of sunlight)”. Przy -0,30%/°C 15 °C więcej kosztuje w takiej godzinie kolejne 4,5%.

Przykład: moduł z największą liczbą ofert

Przykładem jest JA Solar JAM54D40-470/LR, moduł z największą liczbą ofert sklepowych na swojej stronie w ComparePV w chwili pisania (remisy rozstrzygane alfabetycznie).

JA Solar JAM54D40-470/LR: parametry w bazie PV Index

Aktualne ceny tego modułu w sklepach: ComparePV.

Czego te liczby nie powiedzą

Każda liczba z katalogu to deklaracja producenta, zmierzona na próbnych modułach w kontrolowanych warunkach. Nie testowaliśmy sami żadnego modułu, a wartości roczne pochodzą z modelu prawdziwej pogody w PVGIS; nie stoi za nimi żaden opomiarowany system.

Przykładowe godziny to stany ustalone: jedna prędkość wiatru, żadnych przelotnych chmur, żadnej bezwładności cieplnej, zabrudzeń ani falownika. To nie jest prognoza uzysku.

Współczynnik jest traktowany jak linia prosta wokół 25 °C. Moc w NOCT podana w kartach pozwala to sprawdzić przy 800 W/m², a przy słabym świetle nie sprawdza tego nic.

Część o tolerancji opiera się na warunkach jednej instytucji listującej i dwóch przykładowych formatach, bo katalog nie zapisuje tolerancji.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: STC power versus what you actually get.

Liczby z katalogu obejmują wszystkie moduły widoczne w katalogu ComparePV, 14 005 sztuk, tak jak podaje je karta katalogowa producenta. Moduł wchodzi do liczb dla punktów pracy, gdy jego karta podaje współczynnik temperaturowy Pmax między -1 a 0%/°C i NOCT między 35 a 55 °C; wartości spoza tych przedziałów traktujemy jako błędy wprowadzania danych. Podana moc w NOCT liczy się, gdy wynosi od 0,65 do 0,85 mocy znamionowej.

Każdy punkt pracy to wybrana przykładowa godzina, a nie zmierzona: temperatura powietrza i natężenie światła na module, otwarta konstrukcja, wiatr 1 m/s jak w definicji NOCT. Temperatura ogniw wynika ze wzoru NOCT z PVEducation: temperatura powietrza plus (NOCT - 20) / 80 razy natężenie światła w mW/cm². Moc to moc znamionowa przeskalowana przez natężenie światła podzielone przez 1000 W/m² oraz przez jeden plus współczynnik razy liczba stopni powyżej 25 °C. Strata cieplna to sam ten drugi czynnik. Ten sam model stosuje narzędzie ComparePV do porównania uzysku w upale.

Wartości roczne pochodzą z kalkulatora PVGIS 5.3 Komisji Europejskiej dla 1 kWp modułów z krzemu krystalicznego, wolnostojących, przy optymalnym stałym nachyleniu i orientacji, z domyślną stratą systemu 14%. Linki są w źródłach.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (13)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów
Moduły podające zarówno współczynnik Pmax, jak i NOCT12 85014 005 modułów
Punkt pracy, zimna słoneczna godzina (powietrze 5 °C, 1000 W/m²): moc jako część znamionowej, 10. percentyl96,1%12 850 modułów
Punkt pracy, zimna słoneczna godzina (powietrze 5 °C, 1000 W/m²): moc jako część znamionowej, 90. percentyl97,8%12 850 modułów
Punkt pracy, godzina upału (powietrze 40 °C, 1000 W/m²): moc jako część znamionowej, 10. percentyl83,8%12 850 modułów
Punkt pracy, godzina upału (powietrze 40 °C, 1000 W/m²): moc jako część znamionowej, 90. percentyl88,0%12 850 modułów
Moduły podające moc w NOCT10 19314 005 modułów
Pmax w NOCT jako część Pmax w STC, mediana0,75410 193 modułów
Pmax w NOCT jako część Pmax w STC, 10. percentyl0,74410 193 modułów
Pmax w NOCT jako część Pmax w STC, 90. percentyl0,76410 193 modułów
Podana moc w NOCT względem prognozy ze współczynnika, mediana0,1%10 004 modułów
Podana moc w NOCT względem prognozy ze współczynnika, 10. percentyl-1,0%10 004 modułów
Podana moc w NOCT względem prognozy ze współczynnika, 90. percentyl1,3%10 004 modułów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. PVEducation, Nominal Operating Cell Temperature
  2. Komisja Europejska JRC, instrukcja użytkownika PVGIS
  3. PVGIS 5.3 PVcalc, Warszawa, 1 kWp, 14% strat systemu, optymalne kąty, montaż wolnostojący
  4. PVGIS 5.3 PVcalc, Monachium, 1 kWp, 14% strat systemu, optymalne kąty, montaż wolnostojący
  5. PVGIS 5.3 PVcalc, Sewilla, 1 kWp, 14% strat systemu, optymalne kąty, montaż wolnostojący
  6. Clean Energy Council, warunki listowania modułów PV, punkty 28 i 29

Wszystkie artykuły