PV Index logo
Ilustracja modułu fotowoltaicznego pod nisko stojącym ciepłym słońcem, z ogniwami żarzącymi się na pomarańczowo i czerwono i drgającym od upału powietrzem nad szkłem

Zakupy

Jak wybrać panele fotowoltaiczne na upały i gorący klimat

Na upały porównuj najpierw współczynnik temperaturowy, potem NOCT. Przykład liczbowy, rozrzuty z katalogu ComparePV i cena lepszego współczynnika.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 10 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: How to choose panels for a hot climate.

W skrócie: porównuj najpierw współczynnik temperaturowy Pmax, potem sposób montażu modułu, a małe różnice NOCT traktuj jak szum, bo często są mniejsze niż błąd samego pomiaru NOCT. W gorącej godzinie, przy NOCT ustalonym na 45 °C dla wszystkich, moduły z katalogu ComparePV dają od 86,9% do 89,8% mocy znamionowej; przy współczynniku ustalonym na -0,30%/°C od 89,1% do 90,2%. Szerszy z tych dwóch przedziałów należy do parametru, który bardziej różnicuje moduły.

Moc znamionową modułu mierzy się w standardowych warunkach testowych, z ogniwami w 25 °C. W letnim słońcu ogniwa są znacznie cieplejsze, a każdy stopień kosztuje moc. Dwie liczby z karty katalogowej mówią ile: współczynnik temperaturowy podaje, ile mocy ubywa na stopień, a NOCT, jak bardzo nagrzewają się ogniwa.

Dlaczego ciepło ma znaczenie i co tu omawiam

Najbardziej słoneczne godziny to zarazem godziny z najgorętszymi ogniwami. Ciepło zabiera więc swoją część dokładnie z tej produkcji, za którą płacisz.

Kupujący w gorących miejscach pytają zwykle o trzy rzeczy: współczynnik temperaturowy, NOCT i zachowanie modułu przy słabym świetle. Katalog nie ma porównywalnej liczby dla słabego światła, takiej jak sprawność przy 200 W/m², więc omawiam dwie pierwsze, a słabe światło pomijam, zamiast zgadywać.

Widok z lotu ptaka na długie rzędy modułów fotowoltaicznych na suchym, piaszczystym terenie parku słonecznego Bhadla w Radżastanie w Indiach
Rzędy modułów w parku słonecznym Bhadla w Radżastanie, gorącym i suchym miejscu, gdzie o produkcji decyduje temperatura pracy modułów. Źródło: Sarvajanik Puralekh, CC BY-SA 2.0.

Jak liczona jest gorąca godzina

Z 14 005 modułów w katalogu ComparePV 12 850 podaje zarówno współczynnik temperaturowy Pmax, jak i NOCT. Każdy przeszedł przez jedną gorącą godzinę, przykład, od którego zaczyna się porównanie uzysku w upale (ComparePV, po angielsku): powietrze 30 °C i 1000 W/m² promieniowania słonecznego, otwarty stelaż.

Rachunek ma dwa kroki, oba z PVEducation. Najpierw temperatura ogniw: NOCT to temperatura, jaką ogniwa osiągają przy 800 W/m², powietrzu 20 °C i wietrze 1 m/s z otwartym tyłem modułu, a ich nadwyżka ponad temperaturę powietrza rośnie proporcjonalnie do promieniowania. Potem moc: moc znamionowa pomniejszona o współczynnik za każdy stopień powyżej 25 °C. Dokładne wzory i filtry są w sekcji „Liczby i mianowniki” pod artykułem.

Straty od ciepła według współczynnika temperaturowego i NOCT

Przykład przy powietrzu 30 °C

Weźmy moduł z NOCT 45 °C. W gorącej godzinie jego ogniwa osiągają 30 + (45 - 20) / 80 × 100 = 30 + 31,25 = 61,25 °C. To 36,25 stopnia powyżej warunków, w których mierzy się moc znamionową.

Teraz dajmy temu samemu modułowi 450 W dwa różne współczynniki, a resztę zostawmy bez zmian. Ostatnia kolumna to to, co dostajesz:

Współczynnik Strata przy 61,25 °C Moc modułu 450 W
-0,35%/°C 36,25 × 0,35 = 12,7% 450 × 0,873 = 392,9 W
-0,26%/°C 36,25 × 0,26 = 9,4% 450 × 0,906 = 407,6 W

Sam współczynnik jest tu wart około 15 W, czyli 3% mocy znamionowej.

Teraz druga dźwignia. Zostaw współczynnik na -0,30%/°C i obniż NOCT z 45 do 42 °C. Ogniwa osiągają 57,5 °C zamiast 61,25 °C, strata spada z 10,9% do 9,75%, a moc rośnie o około 1,1% mocy znamionowej. W tym przykładzie trzy stopnie NOCT dają mniej więcej jedną trzecią tego, co różnica współczynników.

Rysunek poniżej pozwala ruszać obiema dźwigniami, a także temperaturą powietrza i natężeniem światła.

Co gorący dach robi z dwoma modułami

Ustaw temperaturę powietrza i nasłonecznienie, wpisz dwóm modułom wartości z ich kart i patrz, jak nagrzewają się ogniwa, a słupki mocy się rozchodzą.

Jak to jest liczone

Temperatura ogniw wynika z metody NOCT: Togniwa = Tpowietrza + (NOCT - 20) / 800 × G, gdzie G to nasłonecznienie modułu w W/m². NOCT mierzy się przy 800 W/m², powietrzu 20 °C, wietrze 1 m/s i otwartym tyle modułu, więc wzrost ponad temperaturę powietrza jest skalowany z tego testu.

Moc to moc znamionowa skalowana nasłonecznieniem i temperaturą: P = moc znamionowa × G / 1000 × (1 + współczynnik / 100 × (Togniwa - 25)). To ten sam rachunek co w porównaniu uzysku w upale na ComparePV, wykonany osobno dla każdego modułu.

Zdanie pod odczytem dzieli różnicę na dwie części: moc B ze współczynnikiem A przy własnej temperaturze ogniw B oddziela to, co zrobił współczynnik, od tego, co zrobiły chłodniejsze albo cieplejsze ogniwa.

Model to stan ustalony przy wietrze z warunków NOCT. Moduł na dachu z małą ilością powietrza za sobą pracuje cieplej, niż sugeruje jego NOCT, a wiatr go chłodzi. Model pomija straty przy słabym świetle, widmo, zabrudzenie i falownik, a współczynnik traktuje jako linię prostą, choć karty podają go tylko w okolicy 25 °C. Porównuje dwa moduły w tych samych warunkach; nie jest prognozą uzysku.

Model poglądowy, nie pomiar.

Wartości startowe: mediany współczynnika Pmax z katalogu ComparePV dla modułów TOPCon (A) i PERC (B) oraz mediana NOCT wszystkich modułów; temperatura powietrza, nasłonecznienie, moc i trzy gotowe ustawienia to przykładowe dane wejściowe. Linia przerywana: moc znamionowa. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Ciepło kosztuje moc, bo kosztuje napięcie. Cieplejsze ogniwo daje niższe napięcie, a jego prąd rośnie tylko nieznacznie, więc punkt mocy maksymalnej zsuwa się w dół. Krzywe poniżej pokazują to przesunięcie dla jednego modułu w czterech temperaturach ogniw.

Krzywe prądowo-napięciowe modułu w temperaturach ogniw 15, 25, 50 i 75 stopni Celsjusza z zaznaczonymi punktami mocy maksymalnej
Krzywe prądowo-napięciowe modułu w temperaturach ogniw od 15 do 75 °C: im cieplejsze ogniwo, tym niższe napięcie i punkt mocy maksymalnej. Źródło: César Domínguez, CC BY-SA 4.0.

W całym katalogu

Przykład używał okrągłych liczb. Oto rozrzut, z którego naprawdę wybierasz; dwie kolumny percentyli obejmują środkowe osiem na dziesięć modułów.

Parametr Mediana 10. percentyl 90. percentyl
Współczynnik (%/°C) -0,30 -0,36 -0,28
NOCT (°C) 45 42 45

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Spośród podanych wartości NOCT 50% to dokładnie 45 °C, czyli wartość, którą pierwszy wiersz następnej tabeli trzyma na stałym poziomie.

W gorącej godzinie medianowy moduł w katalogu ComparePV daje 89,4% mocy znamionowej, a środkowe osiem na dziesięć mieści się między 87,3% a 90,6%. Żeby zobaczyć, która wielkość wyznacza ten przedział, następna tabela trzyma jedną na stałym poziomie, a drugą pozwala zmieniać. Porównaj szerokości obu wierszy: każda mówi, jak bardzo sam ten parametr rozróżnia prawdziwe moduły.

Stała Zmienia się 10. percentyl 90. percentyl
NOCT 45 °C Współczynnik 86,9% 89,8%
Współczynnik -0,30%/°C NOCT 89,1% 90,2%

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Według technologii ogniw

Oto ta sama gorąca godzina w podziale na technologie ogniw: mediana współczynnika, mediana temperatury ogniw i mediana mocy jako ułamka mocy znamionowej w każdej grupie. Back contact to ogniwa ze wszystkimi stykami na tylnej powierzchni; TOPCon, PERC i HJT mają własne hasła w słowniku, a artykuł TOPCon czy PERC porównuje te dwie technologie bezpośrednio. Czytaj najpierw kolumnę temperatury ogniw. Tam, gdzie prawie się nie zmienia między wierszami, kolumna mocy idzie za współczynnikiem.

Technologia Moduły Współczynnik (%/°C) Ogniwa (°C) Moc (%)
PERC 4203 -0,35 61 87,7
TOPCon 5096 -0,29 60 89,8
N-type 1500 -0,29 61 89,5
Back contact 284 -0,26 61 90,6
HJT 690 -0,24 60 91,6

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Współczynniki stojące za tą tabelą, dla każdego modułu, który go podaje, są poniżej. Artykuł Technologia ogniw a współczynnik temperaturowy rozbija je na technologie.

Na podstawie 13 923 modułów z podaną wartością; linia oznacza medianę, -0,30%/°C. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Liczby z wykresu
Współczynnik temperaturowy Pmax (%/°C)Moduły
<-0,40191
-0,40 do -0,38255
-0,38 do -0,36434
-0,36 do -0,342713
-0,34 do -0,321822
-0,32 do -0,30504
-0,30 do -0,285845
-0,28 do -0,26880
-0,26 do -0,24824
-0,24+455

Czy model liniowy się sprawdza?

Rachunek traktuje współczynnik jak linię prostą. Wiele kart pozwala to sprawdzić, bo podaje moc modułu w warunkach NOCT, zmierzoną albo wyliczoną przez producenta. W zestawieniu z tym, co w tych samych warunkach przewiduje współczynnik, podana moc medianowego modułu różni się o 0,1%, a środkowe osiem na dziesięć mieści się między -1,0% a 1,3%.

Mała różnica dowodzi mniej, niż się wydaje. Tam, gdzie producent wyliczył moc w NOCT ze współczynnika, zamiast ją zmierzyć, obie liczby zgadzają się z definicji. A 800 W/m² to nadal mocne słońce, więc to sprawdzenie nic nie mówi o słabym świetle.

Ile kosztuje lepszy współczynnik

Liczby cenowe pochodzą z Polski, rynku, który w chwili pisania oryginału miał przypisane oferty w każdym paśmie współczynnika. Tabela podaje medianę ceny za wat netto, w euro, dla pojedynczych modułów, które matcher ComparePV przypisał do modułu z katalogu, w grupach według współczynnika tego modułu. To oferty sklepów zebrane przez ComparePV.

Współczynnik Oferty Sklepy EUR/W
poniżej -0,32%/°C 39 12 0,196
od -0,32 do -0,29%/°C 170 27 0,140
-0,28%/°C i lepszy 146 20 0,146

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Nie czytaj ostatniej kolumny jako ceny odporności na ciepło. Każde pasmo zawiera inną mieszankę modułów i sklepów, a jego mediana mówi o tej mieszance tyle samo, co o współczynniku.

Uczciwszy test jest w obrębie jednego sklepu, gdzie odpada własny poziom cen sklepu. Spośród 19 polskich sklepów, które mają przypisane moduły w obu lepszych pasmach, 12 bierze więcej za wat za lepszy współczynnik. We wszystkich łącznie mediana różnicy wynosi 3%.

Co to znaczy przy zakupie

Najpierw porównaj współczynnik temperaturowy

Podaje go 13 923 z 14 005 modułów w katalogu ComparePV, w tej samej jednostce, więc można po nim ustawić kandydatów w szeregu. Tabela ze stałymi powyżej pokazuje, jak mocno przesuwa on moc w gorącej godzinie w porównaniu z NOCT.

Małe różnice NOCT traktuj jak szum

PVEducation zauważa, że większość modułów ma podobne NOCT, około 40-45 °C, a jego pomiar zwykle obarczony jest większą niepewnością niż różnice między modułami. Moduł z NOCT niższym o dwa stopnie nie jest więc na pewno chłodniejszym modułem. Nie pozwoliłbym, żeby to rozstrzygało między dwoma poza tym równymi panelami.

Zapytaj o montaż, zanim dopłacisz za lepszy współczynnik

NOCT mierzy się z tyłem modułu otwartym na powietrze. PVEducation podaje, że montaż zintegrowany z dachem, bez szczeliny powietrznej za modułem, często dokłada 10 °C lub więcej. Przy -0,30%/°C dziesięć stopni kosztuje 10 × 0,30 = 3% mocy znamionowej; porównaj to z szerokościami obu wierszy ze stałymi powyżej. W gorącym klimacie szczelina powietrzna za modułami to pierwsza rzecz, o którą zapytałbym instalatora.

Odnieś cenę do swojego klimatu

Liczby z porównania w obrębie sklepu pokazują, ile kosztuje lepszy współczynnik. Czy się zwróci, zależy od tego, przez ile godzin twoje ogniwa naprawdę pracują w upale, a to jest pytanie o klimat, nie o kartę katalogową. Porównanie uzysku w upale (ComparePV, po angielsku) zestawia dwa moduły przy wybranej temperaturze powietrza i natężeniu światła, a kalkulator porównania paneli pomaga zestawić dwa moduły obok siebie.

Sprawdź też napięcie w upale

Ciepło najmocniej obniża napięcie obwodu otwartego modułu, jak zauważa PVEducation, a to napięcie wyznacza okno falownika. Zimny koniec roku ustala najwyższe napięcie. Gorący ustala najniższe i ono też musi zmieścić się w zakresie śledzenia MPPT falownika. Artykuł Voc, Isc i twój falownik podaje liczby dla obu końców.

Przykładowe moduły i aktualne ceny

Krótka lista poniżej wybiera moduły z najmniejszym współczynnikiem temperaturowym Pmax według reguły z podpisu:

Pierwsze 3 według najmniejszego współczynnika temperaturowego Pmax, jeden moduł na kartę katalogową, spośród 12 632 modułów o mocy 300 W lub większej z podaną technologią ogniw i podanym współczynnikiem Pmax w katalogu ComparePV.

AUSTA ENERGY ODA695-33V-MHD: parametry w bazie PV Index

AE Solar TME-132BDS-700: parametry w bazie PV Index

AKCOME SKA611HDGDC-655W: parametry w bazie PV Index

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

W chwili pisania oryginału najwięcej ofert sklepowych spośród modułów ze współczynnikiem -0,28%/°C lub lepszym miał Longi LR7-60HVH-540M. Aktualne ceny tego modułu w sklepach: ComparePV.

Czego ta analiza nie mówi

Każda liczba tutaj to deklaracja producenta, zmierzona na próbkach modułów w kontrolowanych warunkach. Żadna nie jest wynikiem z terenu, a ComparePV nie testował samodzielnie żadnego modułu.

Gorąca godzina to jeden stały stan: bez przelotnych chmur, bez bezwładności cieplnej, przy jednej prędkości wiatru, bez falownika i bez zabrudzenia. Wyodrębnia wpływ ciepła; nie jest prognozą uzysku. Artykuł Moc znamionowa panelu a to, co naprawdę dostajesz uruchamia ten sam model dla pięciu innych godzin i dodaje roczną stratę od temperatury i natężenia promieniowania z PVGIS dla trzech miast.

Porównanie cen obejmuje jeden rynek i tylko te oferty, które matcher ComparePV zdołał przypisać do modułu z katalogu. Ceny zmieniają się codziennie; liczby tutaj pochodzą z odczytu z 10.10.2026.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: How to choose panels for a hot climate.

Liczby z katalogu obejmują każdy moduł z listy ComparePV, 14 005 modułów, tak jak opisuje je karta katalogowa producenta. Moduł wchodzi do liczb o gorącej godzinie, gdy jego karta podaje współczynnik temperaturowy Pmax między -1 a 0%/°C i NOCT między 35 a 55 °C; wartości spoza tych przedziałów to błędy wprowadzania danych, a nie deklaracje z karty.

Gorąca godzina to przykład, od którego zaczyna się narzędzie ComparePV do porównania uzysku w upale: powietrze 30 °C, 1000 W/m² promieniowania na moduł, otwarty stelaż. Temperatura ogniw wynika ze wzoru NOCT z PVEducation: temperatura powietrza plus (NOCT - 20) / 80 razy natężenie promieniowania w mW/cm². Moc to moc znamionowa przeskalowana przez promieniowanie podzielone przez 1000 W/m² i przez jeden plus współczynnik razy liczba stopni powyżej 25 °C. Dwa warianty „ze stałą” powtarzają rachunek z NOCT ustalonym na 45 °C albo ze współczynnikiem ustalonym na -0,30%/°C, tak żeby między modułami zmieniała się tylko druga wielkość.

Sprawdzenie względem mocy w NOCT podanej w samej karcie dzieli podaną moc w NOCT przez moc znamionową, a potem przez to, co przewiduje współczynnik w warunkach NOCT: 0,8 mocy znamionowej razy jeden plus współczynnik razy (NOCT minus 25 °C).

Liczby cenowe to oferty sklepów w Polsce zebrane przez ComparePV, jedynym rynku z wystarczającą liczbą przypisanych ofert w każdym paśmie, dla pojedynczych modułów 400-800 W, które matcher ComparePV przypisał do modułu z katalogu, więc współczynnik pochodzi z katalogu. Ceny są netto, w euro po kursie referencyjnym EBC z danego dnia. Porównanie w obrębie sklepu zestawia medianę ceny za wat każdego polskiego sklepu dla modułów -0,28%/°C i lepszych z jego medianą dla modułów od -0,32 do -0,29%/°C, dla sklepów, które mają oba pasma.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (23)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Gorąca godzina (powietrze 30 °C, 1000 W/m²): moc przy NOCT ustalonym na 45 °C, 10. percentyl86,9%12 850 modułów
Gorąca godzina: moc przy NOCT ustalonym na 45 °C, 90. percentyl89,8%12 850 modułów
Gorąca godzina: moc przy współczynniku ustalonym na -0,30%/°C, 10. percentyl89,1%12 850 modułów
Gorąca godzina: moc przy współczynniku ustalonym na -0,30%/°C, 90. percentyl90,2%12 850 modułów
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów
Moduły podające współczynnik Pmax i NOCT12 85014 005 modułów
Współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,30%/°C13 923 modułów
Współczynnik temperaturowy Pmax, 10. percentyl-0,36%/°C13 923 modułów
Współczynnik temperaturowy Pmax, 90. percentyl-0,28%/°C13 923 modułów
Nominalna temperatura pracy ogniw (NOCT), mediana45 °C12 877 modułów
NOCT, 10. percentyl42 °C12 877 modułów
NOCT, 90. percentyl45 °C12 877 modułów
Udział podanych wartości NOCT równych dokładnie 45 °C50%12 877 modułów
Gorąca godzina: moc jako ułamek mocy znamionowej, mediana89,4%12 850 modułów
Gorąca godzina: moc jako ułamek mocy znamionowej, 10. percentyl87,3%12 850 modułów
Gorąca godzina: moc jako ułamek mocy znamionowej, 90. percentyl90,6%12 850 modułów
Podana moc w NOCT względem przewidywania ze współczynnika, mediana0,1%10 004 modułów
Podana moc w NOCT względem przewidywania ze współczynnika, 10. percentyl-1,0%10 004 modułów
Podana moc w NOCT względem przewidywania ze współczynnika, 90. percentyl1,3%10 004 modułów
Polskie sklepy z przypisanymi modułami z obu pasm: od -0,32 do -0,29 oraz -0,28%/°C i lepsze1919 sklepów
Z nich sklepy, w których mediana ceny za wat dla -0,28%/°C i lepszych jest wyższa1219 sklepów
Ten sam sklep, -0,28%/°C i lepsze względem od -0,32 do -0,29, różnica ceny za wat, mediana3%19 sklepów
Moduły z podanym współczynnikiem Pmax13 92313 923 modułów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. PVEducation, Nominal Operating Cell Temperature
  2. PVEducation, Effect of Temperature

Wszystkie artykuły