PV Index logo
Ilustracja połaci dachu widzianej z góry pod kątem, pokrytej modułami wokół okna dachowego, oraz balustrady balkonu z dwoma zawieszonymi na niej modułami

Zakupy

Jak wybrać panele fotowoltaiczne na mały dach albo balkon

Na małym dachu i balkonie to rozmiar modułu decyduje, ile całych paneli się zmieści. Przykład z formatami z katalogu ComparePV i cenami ze sklepów.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 11 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: How to choose panels for a small roof or a balcony.

W skrócie: na małym dachu wybierz najpierw format modułu, a dopiero potem sprawność. Liczą się tylko całe moduły, więc to, jak długość i szerokość modułu dzielą twój dach, decyduje, ile się ich zmieści, a sprawność działa dopiero na tej liczbie. Na naszym przykładowym dachu 4,5 na 3,5 m mieszczą się 3 moduły 2382 x 1134 mm, razem 1,88 kWp, a większych, 2384 x 1303 mm, tylko 2, razem 1,40 kWp.

Sprawność i waty na metr kwadratowy to jedno pytanie

Gdy miejsca jest mało, odruchowo kupuje się najsprawniejszy moduł, jaki da się znaleźć. Sprawność ma znaczenie. Na dachu, który zmieści kilka modułów, nie jest to jednak pierwsza rzecz do ustalenia.

Wydaje się, że są trzy sposoby na więcej mocy z małej powierzchni: sprawniejszy moduł, moduł z większą liczbą watów na metr kwadratowy albo moduł, którego rozmiar akurat pasuje. Dwa pierwsze to to samo. Moc znamionową mierzy się w standardowych warunkach testowych, przy 1000 W/m² światła padającego na moduł, więc waty na metr kwadratowy to sprawność modułu razy dziesięć. Moduł o sprawności 22% daje 220 W z każdego metra kwadratowego, który zajmuje.

Prawdziwy wybór jest więc między sprawnością a formatem, czyli zewnętrzną długością i szerokością modułu.

Przykładowy dach

Większość z 14 005 modułów w katalogu ComparePV ma jeden z kilku formatów, bo producenci budują moduły wokół kilku rozmiarów ogniw i ich liczby. Artykuł o rozmiarach modułów pokazuje te skupiska. Wziąłem pięć najczęstszych formatów i dla każdego medianę mocy znamionowej oraz moc najsprawniejszej dziesiątej części (90. percentyl).

Dach ma 4,5 m wzdłuż okapu i 3,5 m w górę połaci, z 0,3 m wolnego miejsca z każdej strony i 0,02 m między rzędami. To domyślne ustawienia selektora modułów do dachu (po angielsku), które zostawiają powierzchnię użytkową 3,9 na 2,9 m. Moduły stoją w prostej siatce, wszystkie pionowo albo wszystkie poziomo, w zależności od tego, jak zmieści się więcej.

Liczymy moduły, które się zmieszczą

Jedno policzenie ręcznie pokazuje, gdzie gubią się moduły. Dla każdego ułożenia potrzebne są dwie liczby: ile modułów mieści się na szerokości 3,9 m i ile rzędów w górę połaci na 2,9 m. Każdy rząd poza ostatnim potrzebuje po sobie odstępu 0,02 m, dlatego w rachunku rzędów 0,02 m dodaje się po obu stronach.

1762 x 1134 mm: cztery w poziomie

W poziomie każdy moduł zajmuje 1,762 m szerokości: 3,9 / 1,762 = 2,2, czyli dwa w rzędzie. Każdy rząd zajmuje 1,134 m plus odstęp: (2,9 + 0,02) / (1,134 + 0,02) = 2,5, czyli dwa rzędy. Cztery moduły.

W pionie mieszczą się trzy obok siebie (3,9 / 1,134 = 3,4), ale tylko jeden rząd w górę połaci, bo (2,9 + 0,02) / (1,762 + 0,02) = 1,6. Trzy moduły, więc wygrywa układ poziomy.

2384 x 1303 mm: dwa, jakkolwiek je obrócić

W pionie 3,9 / 1,303 = 2,99. Trzy obok siebie potrzebowałyby 3,909 m, o 9 mm więcej, niż ma dach, więc w rzędzie są dwa. W górę połaci mieści się tylko jeden rząd: (2,9 + 0,02) / (2,384 + 0,02) = 1,2.

Poziomo nie jest lepiej: jeden w rzędzie (3,9 / 2,384 = 1,6) i dwa rzędy ((2,9 + 0,02) / (1,303 + 0,02) = 2,2). Dwa moduły w obu ułożeniach.

2382 x 1134 mm: trzy w pionie

Długi, ale wąski. W pionie 3,9 / 1,134 = 3,4, więc obok siebie mieszczą się trzy, a w górę połaci jeden rząd. Trzy moduły.

Rysunek poniżej robi ten sam rachunek na tym samym dachu. Zmień rozmiar albo margines, dodaj komin i przesuń go, i zobacz, które moduły zostają.

Ile modułów zmieści się na małym dachu

Ustaw dach, margines i rozmiar modułu, obróć moduły, dodaj komin i przeciągnij go, a siatka wypełni dach w skali.

Jak to jest liczone

Liczenie to reguła selektora modułów do dachu: moduły w prostej siatce, wszystkie pionowo albo wszystkie poziomo, w rzędzie krawędź w krawędź (szczeliny na klemy, kilka milimetrów, są pomijane), rzędy w górę połaci rozdzielone odstępem między rzędami, a margines przy krawędzi wolny ze wszystkich czterech stron. Pionowo znaczy, że długość modułu biegnie w górę połaci. Moduły w rzędzie = floor(szerokość użytkowa / szerokość modułu w poprzek), rzędy = floor((wysokość użytkowa + odstęp) / (wysokość modułu + odstęp)).

Siatka jest rysowana na środku szerokości dachu i zaczyna się od marginesu przy okapie. Moduł, który nachodzi na komin, wypada, a reszta zostaje na miejscu; rysunek nie przestawia siatki wokół komina, co projektant czasem potrafi, przesuwając rząd. Narysuj komin z odstępem, jakiego wokół niego potrzebuje twój instalator.

Moc łączna to liczba modułów razy moc znamionowa, a udział pokrytego dachu to powierzchnia modułów podzielona przez powierzchnię całego dachu. Rekomendacja sprawdza każdy z pięciu popularnych rozmiarów w obu ułożeniach na tym samym dachu i z tym samym kominem i wybiera ten z największą liczbą kWp. Pomija odstępy przeciwpożarowe poza marginesem, mieszane ułożenia, dachy inne niż prostokąt i własne zasady rozstawu systemu montażowego.

Model poglądowy, nie pomiar.

Rozmiary modułów: pięć najczęstszych formatów zewnętrznych w katalogu ComparePV, każdy z medianą mocy znamionowej modułów w tym formacie. Dach, margines, odstęp między rzędami i komin to przykładowe dane wejściowe (przykładowy dach z artykułu o małym dachu). Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Format a sprawność na przykładowym dachu

Pierwsza tabela opisuje moduły: jak często dany format występuje w katalogu ComparePV i jaka jest mediana mocy znamionowej modułu w tym formacie.

Format (mm) Moduły w katalogu Mediana mocy (W)
1722 x 1134 1609 420
1762 x 1134 1347 450
2278 x 1134 2234 565
2382 x 1134 1086 625
2384 x 1303 1367 700

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Druga stawia każdy format na dachu. „Mieści się” to liczba z rachunku powyżej; kolumny kWp to suma na dachu przy modułach o medianie mocy i przy modułach z najsprawniejszej dziesiątej części. Czytaj wiersz w poprzek, żeby zobaczyć, co daje sprawność w obrębie jednego formatu, a kolumny w dół, żeby zobaczyć, co robi liczba modułów.

Format (mm) Mieści się kWp przy medianie mocy kWp, najlepsza dziesiąta część
1722 x 1134 4 1,68 1,76
1762 x 1134 4 1,80 1,86
2278 x 1134 3 1,70 1,78
2382 x 1134 3 1,88 1,97
2384 x 1303 2 1,40 1,45

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Liczba modułów mnoży wszystko inne. Jeden moduł więcej albo mniej zmienia sumę o moc całego modułu, a lepszy moduł w tym samym formacie zmienia ją o różnicę między dwiema ostatnimi kolumnami. Zestaw te dwie rzeczy ze sobą w tabeli. Największy moduł mieści się tu w najmniejszej liczbie, więc jego dodatkowe waty na sztukę muszą najpierw nadrobić brakujący moduł, zanim wyjdzie na prowadzenie.

Ile kosztuje wyższa sprawność

Przy ustalonym formacie jedyną dźwignią, która zostaje, jest sprawniejszy moduł tego samego rozmiaru, więc warto wiedzieć, czy kosztuje więcej za wat. (Rozmiar modułu sam wpływa na cenę za wat, o czym jest artykuł o klasach mocy.) Tabela pokazuje medianę ceny za wat dopasowanych pojedynczych modułów w ofertach polskich sklepów zebranych przez ComparePV, netto, w euro. Polska to jedyny rynek w tych danych z wystarczającą liczbą dopasowanych ofert w każdym przedziale.

Sprawność Oferty Sklepy Mediana EUR/W
poniżej 21,5% 38 12 0,201
od 21,5 do 23,5% 255 28 0,141
od 23,5% 62 13 0,149

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Mediany rynkowe mieszają tanie sklepy z drogimi (artykuł o rozrzucie cen między sklepami pokazuje, jak daleko od siebie leżą), więc czystszy test jest w obrębie jednego sklepu. Spośród 13 polskich sklepów, które mają dopasowane moduły w obu wyższych przedziałach, 11 ma wyższą medianę ceny za wat dla sprawniejszych. Mediana różnicy w tym samym sklepie to 7%.

Najniższy przedział nie wchodzi do tego testu. Jego mediana porównuje różne moduły w różnych sklepach, więc nie czytaj jej jako ceny niższej sprawności.

Co to znaczy przy zakupie

Najpierw wybierz format

Liczba całych modułów zależy tylko od tego, jak długość i szerokość modułu dzielą twoją powierzchnię użytkową. Sprawność nie ma z tym nic wspólnego.

Zmierz dach i odejmij odstęp od krawędzi, jakiego wymaga twój system montażowy i lokalne przepisy. Potem uruchom selektor modułów do dachu (po angielsku): sprawdza każdy rozmiar modułu z katalogu na twoich wymiarach i układa je według kWp. Sprawność porównuj dopiero w obrębie formatu, który wygra. Ile mocy dach powinien w ogóle pomieścić, wynika z twojego zużycia i lokalizacji; ten rachunek przedstawia artykuł o tym, ile paneli potrzebuje gospodarstwo domowe.

Mierz co do centymetra

W przykładzie największemu formatowi do trzeciego modułu w rzędzie zabrakło 9 mm. Zapytaj instalatora, czy jego odstęp od krawędzi to sztywny wymóg, czy ustawienie domyślne, które można zmniejszyć. Na małym dachu kilka centymetrów marginesu może przesądzić o całym module.

Potem porównaj sprawność po cenie

To, czy wyższa sprawność się opłaca, jest porównaniem cen dwóch konkretnych modułów w wybranym formacie. Kalkulator porównania paneli liczy to z twoimi cenami.

Tolerancja mocy rozstrzyga remis

Przy trzech albo czterech modułach każdy wat na moduł widać w sumie. Tolerancja mocy tylko dodatnia to mała, ale prawdziwa różnica między dwoma modułami o tej samej mocy znamionowej i użyłbym jej do rozstrzygnięcia remisu.

Ile modułów zmieści balkon?

Balkon dokłada do geometrii ograniczenia prawne. W Niemczech ustawa o odnawialnych źródłach energii (EEG 2023, § 8 ust. 5a) daje urządzeniom fotowoltaicznym typu plug-in uproszczone przyłączenie, jeśli mają łącznie do 2 kW mocy zainstalowanych modułów i do 800 VA mocy falownika, za licznikiem gospodarstwa domowego. Inne kraje mają inne limity albo nie mają ich wcale, więc sprawdź przepisy tam, gdzie mieszkasz.

Ile modułów mieści się w 2 kW, zależy od mocy każdego z nich. Przy medianie mocy formatu 1722 x 1134 mm mieszczą się w tym limicie 4 moduły; przy medianie formatu 2384 x 1303 mm 2. Limit 800 VA to osobne ograniczenie tego, co falownik w danej chwili oddaje do domu, niezależnie od tego, ile mogłyby wyprodukować moduły.

Balustrada ustala jeden wymiar. Jeśli nie jest wyższa niż długość modułu, moduł wisi dłuższym bokiem wzdłuż balustrady, a o tym, ile się zmieści, decyduje sama jej długość.

Blok mieszkalny z modułami fotowoltaicznymi typu plug-in przymocowanymi od zewnątrz do balustrad balkonów na dwóch piętrach
Moduły plug-in zawieszone na balustradach balkonów bloku: zwykły sposób, w jaki mieszkanie bez dostępu do dachu dostaje małą instalację fotowoltaiczną. Źródło: Rudy23, CC BY-SA 4.0.

Płasko na balustradzie czy odchylony

Moduł zawieszony płasko na balustradzie stoi pionowo. Na europejskich szerokościach geograficznych moduł pionowy łapie w ciągu roku mniej słońca niż odchylony do tyłu, w stronę nieba, więc wsporniki, które odchylają go na zewnątrz, zwykle odzyskują część tej straty.

Dwa balkony domu, każdy z parą czarnych modułów fotowoltaicznych odchylonych na zewnątrz na wspornikach przy balustradzie
Pary czarnych modułów na odchylanych wspornikach przy balustradach balkonów; moduł nachylony w stronę słońca zwykle daje więcej niż zawieszony płasko na balustradzie. Źródło: Nikolai Twin, CC BY 4.0.

Ceną jest to, że odchylony moduł odstaje od balustrady i wiatr może dostać się pod niego. W każdym przypadku moduł balkonowy wisi na konstrukcji, która nie była dla niego projektowana, a wiatr działa na powierzchnię. Sprawdź odporność modułu na obciążenia mechaniczne i mocowanie, zanim zaczniesz liczyć waty.

Przykładowe moduły i aktualne ceny

W chwili pisania formatem z największą liczbą kWp na przykładowym dachu przy medianie mocy był 2382 x 1134 mm. Moduł w tym formacie z największą liczbą ofert w sklepach to był wtedy Jinko Solar JKM620N-66HL4M-BDV.

Aktualne ceny tego modułu w sklepach: ComparePV.

Dla porównania moduły z katalogu ComparePV z największą mocą na metr kwadratowy, niezależnie od formatu, wybrane według reguły z podpisu:

Trzy najlepsze pod względem mocy na metr kwadratowy, jeden moduł z każdej karty katalogowej, spośród 12 655 modułów o mocy co najmniej 300 W z podaną technologią ogniw i podanym rozmiarem, według stanu katalogu ComparePV na 10.10.2026.

AIKO AIKO-A680-MDE72Mw: parametry w bazie PV Index

AIKO AIKO-A650-MAE72Mw: parametry w bazie PV Index

AIKO AIKO-A805-GRH78Dw: parametry w bazie PV Index

Ograniczenia tego przykładu

To jeden dach. Inny dach może całkowicie zmienić kolejność formatów; przenosi się metoda, a selektor modułów do dachu robi ten sam rachunek dla twoich wymiarów.

Siatka jest prosta: jedno ułożenie, bez kominów, wywiewek i okien, bez odstępów przeciwpożarowych poza równym marginesem. Prawdziwe przeszkody i odstępy dzielą wolną powierzchnię na mniejsze fragmenty, a każdy z nich staje się osobnym problemem małego dachu. Rachunek pomija też szczelinę na klemy, centymetr albo dwa, którą system montażowy zostawia między sąsiednimi modułami w rzędzie, więc w prawdziwej instalacji do trzeciego modułu zabrakłoby więcej niż 9 mm.

Widok z lotu ptaka na dach domu z modułami fotowoltaicznymi w osobnych grupach rozmieszczonych wokół wywiewek i krawędzi dachu
Dach domu z drona: moduły podzielone na grupy, żeby ominąć wywiewki, naroża i krawędzie, czyli tak, jak zwykle wypełnia się mały dach. Źródło: Ellen Whisk, CC BY-SA 4.0.

Instalator czasem zmieści jeszcze jeden moduł, mieszając ułożenia, czego prosta siatka nie próbuje.

Liczby z katalogu to deklaracje z kart katalogowych, w standardowych warunkach testowych, a nie na dachu; porównanie jest uczciwe, bo każdy moduł w tabelach jest mierzony tak samo. Ceny dotyczą jednego rynku i tylko dopasowanych ofert, a zmieniają się codziennie. Dokładne zasady liczenia każdej liczby są w sekcji „Liczby i mianowniki” poniżej.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: How to choose panels for a small roof or a balcony.

Liczby z katalogu obejmują każdy moduł z mocą i własną stroną w katalogu ComparePV, 14 005 modułów, tak jak podaje je karta katalogowa producenta, bez wierszy powtarzających jeden moduł przy założonym zysku z tylnej strony. Format to zewnętrzna długość i szerokość, z ramą, dopasowana z dokładnością do milimetra. Pięć formatów w tabeli to najczęstsze formaty w katalogu.

Przykładowy dach ma 4,5 m wzdłuż okapu i 3,5 m w górę połaci, z 0,3 m wolnego miejsca z każdej strony i 0,02 m między rzędami; to domyślne ustawienia selektora modułów do dachu. Liczba modułów dla każdego formatu to reguła selektora: moduły w prostej siatce, pionowo albo poziomo, w zależności od tego, jak mieści się więcej. Wartość w kWp to ta liczba razy mediana mocy znamionowej formatu albo, dla najsprawniejszej dziesiątej części, jej 90. percentyl mocy.

Ceny to aktualne oferty sklepów w Polsce, jedynym rynku z wystarczającą liczbą ofert w każdym przedziale sprawności, dla pojedynczych modułów od 400 do 800 W, które matcher ComparePV łączy z modułem z katalogu, więc sprawność pochodzi z katalogu. Ceny są netto, w euro po referencyjnym kursie EBC z danego dnia. Porównanie w obrębie jednego sklepu zestawia medianę ceny za wat każdego polskiego sklepu dla modułów o sprawności od 23,5% z jego medianą dla przedziału od 21,5 do 23,5%, dla sklepów, które mają oba.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (6)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów
Polskie sklepy z dopasowanymi modułami w przedziałach 21,5-23,5% i od 23,5%1313 sklepów
Z nich sklepy, w których mediana ceny za wat dla modułów od 23,5% jest wyższa1113 sklepów
Ten sam sklep, moduły od 23,5% wobec 21,5-23,5%, różnica ceny za wat, mediana7%13 sklepów
Moduły 1722 x 1134 mm: liczba modułów w limicie 2 kW przy medianie mocy41609 modułów
Moduły 2384 x 1303 mm: liczba modułów w limicie 2 kW przy medianie mocy21367 modułów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (EEG 2023), § 8 ust. 5a

Wszystkie artykuły