PV Index logo
Ilustracja modułów fotowoltaicznych rosnących od lewej do prawej pod krzywą, która opada do świecącego najniższego punktu pośrodku

Ceny

Która klasa mocy paneli jest najtańsza za wat

Czy wat jest tańszy w większym module PV? Oferty sklepów zebrane przez ComparePV w pięciu klasach mocy, w Polsce i na innych rynkach, z rozrzutem cen.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 11 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Which power class is cheapest per watt.

W skrócie: według ofert sklepów zebranych przez ComparePV (stan na 10.10.2026) w Polsce wat kosztuje w medianie 0,157 EUR/W przed podatkiem w klasie od 400 do 449 W i 0,135 EUR/W w klasie 600 W i więcej, gdzie środkowa połowa ofert mieści się między 0,128 a 0,144 EUR/W. W obrębie tego samego sklepu 38 z 46 sklepów, które mają zarówno klasę od 450 do 499 W, jak i 600 W i więcej, wycenia wat większej klasy niżej. Zanim wybierzesz rozmiar, zestaw każdą medianę z rozrzutem jej klasy: tam, gdzie rozrzuty się nakładają, wybrana oferta znaczy więcej niż klasa.

Ceny modułów w sklepie rosną razem z watami. Pytanie brzmi, jak szybko, mierzone ceną za wat. Jeśli moduł 600 W kosztuje mniej niż półtora raza tyle co moduł 400 W, jego wat jest tańszy, a oferty sklepów zebrane przez ComparePV 10.10.2026 pokazują, czy tak jest.

Czy wat tanieje w większym module?

Tylko wtedy, gdy krok między medianami klas jest większy niż rozrzut wewnątrz każdej klasy. Rozstrzygają to dwa sprawdziany. Czy mediana ceny za wat przed podatkiem spada z jednej 50-watowej klasy mocy do następnej? I czy ten spadek jest większy niż rozrzut cen w każdej klasie? Jeśli nie jest, dwie oferty wybrane z sąsiednich klas mogą wypaść w dowolną stronę, a klasa mówi niewiele.

Ceny dotyczą samych modułów. Nie ma w nich konstrukcji, falownika, okablowania ani robocizny, a część tych kosztów idzie za liczbą modułów, nie za watami.

Rzędy ciemnych modułów fotowoltaicznych na pochylonych stojakach na płaskim dachu, w tle góry
Pochylone rzędy modułów na płaskim dachu; klemy i robociznę liczy się od modułu, więc moc każdego modułu zmienia koszt zamontowanego wata. Źródło: Oscar Cavazos, CC BY-SA 4.0.

Jak oferty są podzielone na klasy mocy

Pula jest ta sama co w artykule cena za wat paneli w różnych krajach: 2697 ofert pojedynczych modułów na dach ze 117 sklepów, w ofertach sklepów zebranych przez ComparePV, z cenami przed podatkiem przeliczonymi na euro. Wat to moc znamionowa wydrukowana przez sklep, czyli moc modułu w standardowych warunkach testowych: 1000 W/m², temperatura ogniw 25 °C, widmo AM1.5.

Każda oferta trafia do jednej z pięciu klas według tej mocy. Każda klasa ma szerokość 50 W, poza ostatnią, która bierze wszystko od 600 W w górę. Dokładne filtry są w sekcji „Liczby i mianowniki” pod artykułem.

Dwa widoki: Polska i wszystkie rynki poza Stanami Zjednoczonymi

Poziom cen różni się między rynkami. Jeśli wymieszać je bez namysłu, mierzy się głównie to, które rynki sprzedają które rozmiary, a nie to, co rozmiar robi z ceną.

Pierwszy widok to sama Polska. Wybrałem ją, bo w chwili pisania oryginału każda klasa miała tam oferty z co najmniej 20 sklepów; kolumna „Sklepy” podaje liczbę z 10.10.2026.

Drugi to wszystkie rynki w puli poza Stanami Zjednoczonymi. Pominąłem sklepy amerykańskie, bo ich poziom cen leży powyżej europejskiego (pokazuje to artykuł o rynkach) i bo mają duży udział w najmniejszej klasie: 132 jej oferty na wszystkich rynkach, przy łącznej liczbie podanej w sekcji „Liczby i mianowniki”. Gdyby zostały, klasa od 400 do 449 W wyglądałaby na drogą z powodu niezwiązanego z jej rozmiarem.

Ten widok nie jest liczbą europejską. Pula obejmuje 18 rynków i każdy spoza Europy, poza Stanami Zjednoczonymi, zostaje.

Cena za wat według klasy mocy

Każdą tabelę czytaj na dwa sposoby. W dół kolumny „Mediana” zobacz, jak daleko cena przesuwa się z klasy do klasy. Wzdłuż każdego wiersza zobacz, jak szeroka jest środkowa połowa: pasmo od 25. do 75. percentyla, w którym mieści się połowa ofert klasy.

Polska:

Klasa Mediana (EUR/W) Środkowa połowa (EUR/W) Oferty Sklepy
400 do 449 W 0,157 0,138 do 0,185 243 26
450 do 499 W 0,149 0,137 do 0,164 390 33
500 do 549 W 0,146 0,137 do 0,161 340 33
550 do 599 W 0,136 0,126 do 0,150 69 22
600 W i więcej 0,135 0,128 do 0,144 137 22

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Wszystkie rynki poza Stanami Zjednoczonymi:

Klasa Mediana (EUR/W) Środkowa połowa (EUR/W) Oferty Sklepy
400 do 449 W 0,179 0,149 do 0,297 463 75
450 do 499 W 0,170 0,150 do 0,194 981 85
500 do 549 W 0,159 0,142 do 0,190 589 88
550 do 599 W 0,151 0,132 do 0,189 153 53
600 W i więcej 0,147 0,133 do 0,162 282 53

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Tam, gdzie krok między dwiema medianami jest mniejszy niż środkowa połowa którejkolwiek z klas, klasa ledwo rozdziela oferty: weź po jednej z każdej, a tańsza może okazać się każda z nich. Tam, gdzie środkowa połowa jednej klasy leży w całości poniżej środkowej połowy następnej, różnica jest prawdziwa.

Klasa, której środkowa połowa jest dużo szersza niż u sąsiadów, mieści pod jednym rozmiarem bardzo różne oferty. Jeden z powodów, dla których klasy różnią się czymś więcej niż rozmiarem, jest opisany niżej.

Ten sam sklep, dwie klasy

Mediany mieszają sklepy. Sklep, który sprzedaje głównie duże moduły, może być po prostu tanim sklepem, a wtedy duże moduły wyglądałyby na tanie z niewłaściwego powodu. Dlatego każdy sklep spoza Stanów Zjednoczonych dostaje własną medianę ceny za wat w każdej klasie, a dwie klasy porównuję tylko tam, gdzie sklep ma obie.

Czytaj trzecią kolumnę na tle drugiej. Liczba bliska połowie sklepów mających obie klasy znaczy, że rozmiar nie robi w sklepie stałej różnicy; liczba bliska wszystkim znaczy, że robi. Ujemna mediana różnicy oznacza, że wat większej klasy jest tańszy.

Porównanie Sklepy z obiema klasami Większa klasa tańsza Mediana różnicy
600 W i więcej wobec 450 do 499 W 46 38 -9%
450 do 499 W wobec 400 do 449 W 64 37 -5%

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Większe klasy, dłuższe moduły, inne ogniwa

Część ofert nazywa moduł na tyle dokładnie, że da się go dopasować do katalogu ComparePV, a jego karta katalogowa pokazuje wtedy, co jeszcze zmienia się z klasą. PERC to starsza technologia ogniw niż TOPCon i inne ogniwa typu n; artykuł TOPCon czy PERC zestawia je obok siebie.

Tabela zestawia najmniejszą polską klasę z największą. Długość czytaj pod kątem tego, co zmieści się na dachu, a liczbę ofert PERC na tle ofert dopasowanych, żeby zobaczyć, jaką część każdej klasy stanowi starszy typ ogniw.

Klasa (Polska) Mediana długości Oferty PERC Oferty dopasowane
400 do 449 W 1762 mm 18 58
600 W i więcej 2382 mm 0 77

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Tam, gdzie oba wiersze różnią się długością i mieszanką ogniw, różnica cen między klasami jest częściowo różnicą między generacjami modułów. Dodatkowe waty to tylko część tej historii.

Dwa moduły, prawdziwe oferty

Za medianami stoją pojedyncze oferty. Dwa moduły wybrałem według jednej reguły: moduł z największą liczbą ofert sklepowych w katalogu ComparePV w klasie od 450 do 499 W w chwili pisania oryginału i tak samo dla klasy 600 W i więcej. Nikt nie zapłacił tu za miejsce.

Najczęściej oferowany moduł w klasie od 450 do 499 W to JA Solar JAM54D40-470/LR. Aktualne ceny tego modułu w sklepach: ComparePV.

Najczęściej oferowany moduł od 600 W w górę to Jinko Solar JKM620N-66HL4M-BDV. Aktualne ceny tego modułu w sklepach: ComparePV.

Każdy wiersz na tych stronach podaje cenę sklepu, w jego walucie i po jego stronie VAT. Żeby dostać cenę za wat, weź cenę bez VAT i podziel ją przez moc znamionową z nazwy modułu. Wiersze są ułożone według ceny przed VAT we wspólnej walucie, więc cena netto może stać między dwiema wyższymi cenami z VAT; dlaczego, wyjaśnia artykuł ceny paneli brutto czy netto.

Co to znaczy przy zakupie

Wybierz rozmiar pod dach, potem szukaj w jego obrębie

Jeśli mediany klas leżą bliżej siebie niż szerokość środkowej połowy jednej klasy, wybór oferty daje więcej niż wybór klasy. Sam kupowałbym tak: ustalić rozmiar modułu, który pasuje do dachu, a potem twardo porównywać oferty w tym rozmiarze. Artykuł ten sam panel, różne ceny w sklepach pokazuje, jak daleko cena jednego modułu przesuwa się od sklepu do sklepu.

Tańszy wat pomaga tylko wtedy, gdy moduł się mieści

Większe moduły są dłuższe; tabela długości wyżej podaje mediany, a artykuł jak duże są panele fotowoltaiczne omawia wymiary w całości. Na małym albo poszatkowanym dachu mniej dużych modułów może zostawić więcej pustego miejsca niż więcej małych. Kończysz wtedy z mniejszą liczbą watów po niższej cenie za wat, co niczego nie oszczędza.

Dobór modułów do dachu (ComparePV, po angielsku) liczy, ile modułów każdego rozmiaru zmieści się na dachu, pokazuje, który rozmiar daje najwięcej kWp, i podaje najtańszą ofertę dla każdego rozmiaru.

Konstrukcję i robociznę płaci się od modułu

Część kosztów pozostałych elementów instalacji rośnie z liczbą modułów. Klemy oraz czas na podniesienie i zamocowanie każdego modułu płaci się od sztuki. Mniej większych modułów przy tej samej instalacji rozkłada te koszty na więcej watów. Te dane tego nie mierzą, bo ceny dotyczą samych modułów.

Efekt rośnie z wielkością zlecenia. Na dużym płaskim dachu liczba modułów idzie w setki, a każdy moduł przynosi własną część konstrukcji i pracy.

Rzędy modułów fotowoltaicznych pokrywające płaski dach budynku komercyjnego, widziane z góry obok parkingu
Płaski dach budynku komercyjnego pokryty rzędami modułów; przy tej skali kilka watów więcej na moduł zmienia liczbę modułów, konstrukcję i robociznę całego zlecenia. Źródło: Esthee2010, CC BY-SA 4.0.

Porównuj za wat, po tej samej stronie podatku

Tania oferta z niższą mocą może kosztować za wat więcej niż droższa z wyższą. Weź moduł 420 W za 80 EUR netto: 80 / 420 = 0,190 EUR/W. Moduł 500 W za 90 EUR netto wychodzi 90 / 500 = 0,180 EUR/W. Droższa oferta kupuje tańszy wat.

Zanim podzielisz, sprawdź, czy sklep podał cenę z VAT, czy bez; lista ofert ComparePV zaznacza to przy każdej cenie. Wpisz oferty, które rozważasz, a rysunek poniżej ułoży je w ten sam sposób, na tle mediany rynku przed podatkiem.

Uszereguj oferty według ceny za wat

Wpisz cenę i moc znamionową ofert, które rozważasz, i patrz, jak układają się według ceny za wat, z różnicą każdej względem najtańszej.

Jak to jest liczone

Cena za wat = cena / moc znamionowa w watach. Oferty są szeregowane od najniższej wartości; różnica to wartość każdej oferty przez wartość najtańszej, minus jeden, więc +5% znaczy, że wat kosztuje tam o 5% więcej. Wartości różniące się o mniej niż 0,05% są równe, a równe oferty zachowują kolejność, w jakiej je wpisano. Mediana twoich ofert to środkowa wartość albo średnia dwóch środkowych przy parzystej liczbie.

Mediana rynkowa to mediana ceny za wat pojedynczych modułów na dach (400 do 800 W) w ofertach czytanych przez crawler ComparePV, przed podatkiem i po przeliczeniu na euro, czyli pula, z której korzystają artykuły o cenach. Ma sens tylko obok cen w euro przed podatkiem, więc znika, gdy twoja waluta nie jest EUR. Wpisz ceny brutto i netto z różnych sklepów, a ranking porówna dwie różne rzeczy; artykuł o cenach brutto i netto pokazuje, jak sprowadzić je do jednej podstawy.

Moc znamionowa to moc w standardowych warunkach testowych. Cena za wat nic nie mówi o wymiarach modułu, sprawności, współczynniku temperaturowym ani gwarancji, ani o dostawie, która przy małym zamówieniu potrafi odwrócić kolejność; dolicz dostawę do ceny, jeśli sklep pobiera za nią osobno.

Model poglądowy, nie pomiar.

Trzy oferty to przykładowe dane wejściowe. Mediana rynkowa: pula ofert sklepów zebranych przez ComparePV 10.10.2026, netto, w euro. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Moc znamionowa to wartość z tabliczki z tolerancją mocy wokół niej, więc dwa moduły z tą samą etykietą niekoniecznie dadzą dokładnie to samo.

Waty na metr kwadratowy to osobne pytanie

Większy moduł nie musi być sprawniejszy, bo dodatkowa powierzchnia sama dokłada watów. Jeśli ograniczeniem jest powierzchnia dachu, porównuj sprawność modułu; opisuje to artykuł jaka sprawność paneli jest dobra. Kalkulator ROI instalacji fotowoltaicznej zamienia cenę na czas zwrotu, a uśredniony koszt energii (LCOE) wycenia wat w całym okresie życia instalacji.

Granice tych danych

To ceny wywoławcze. Sklep może sprzedawać instalatorom albo przy większych zamówieniach poniżej ceny z listy, a wysyłka nie jest wliczona. Palety i zestawy są poza pulą, więc przy pełnej palecie różnica między klasami może wyglądać inaczej; artykuł paleta czy pojedynczy panel porównuje oba przypadki.

Klasa wynika z mocy wydrukowanej przez sklep. Długość i technologia ogniw pochodzą z kart katalogowych producentów w katalogu ComparePV, więc opierają się tylko na ofertach dopasowanych: zanim się na nich oprzesz, porównaj kolumnę ofert dopasowanych z liczbą ofert w klasie.

Pula liczy oferty, nie sklepy, więc sklep z długą listą jednego rozmiaru waży więcej w medianie tej klasy. Porównanie w obrębie sklepu to sprawdza, ale opiera się tylko na sklepach, które mają obie klasy.

Ceny są przeliczone po kursie referencyjnym EBC z dnia odczytu każdej oferty. Ruch kursu może przesunąć liczby dla rynku spoza strefy euro, choć żaden sklep nie zmienił ceny.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Which power class is cheapest per watt.

Oferty pochodzą z crawlera ComparePV, który czyta publiczne strony produktów sklepów w kilku krajach i trzyma jeden bieżący wiersz na stronę produktu. Strona produktu, której crawler przestaje widzieć, wypada po tygodniu, więc pula to oferty aktualne w chwili odczytu, a nie historia cen.

Pula jest ta sama co w artykule o cenie za wat w różnych krajach: pojedyncze moduły (bez palet i zestawów) o mocy od 400 do 800 W, z ceną i z ceną za wat między 0,05 a 2 EUR/W, co daje 2697 ofert ze 117 sklepów. Cena za wat to cena sklepu przed VAT (w Stanach Zjednoczonych przed podatkiem od sprzedaży), przeliczona na euro po kursie referencyjnym EBC z dnia odczytu oferty i podzielona przez moc znamionową wydrukowaną przez sklep.

Oferty są podzielone na pięć klas według tej mocy: od 400 do 449 W, od 450 do 499 W, od 500 do 549 W, od 550 do 599 W oraz 600 W i więcej. Mediany oraz 25. i 75. percentyl to percentyle ciągłe po ofertach w każdej klasie; każda oferta liczy się raz.

Podaję dwa zakresy. Polska jest pokazana osobno, bo w chwili pisania oryginału każda klasa miała tam oferty z co najmniej 20 sklepów; kolumna „Sklepy” podaje liczbę z 10.10.2026. Drugi zakres to wszystkie rynki w puli poza Stanami Zjednoczonymi, których poziom cen jest daleko powyżej europejskiego, a oferty stanowią dużą część najmniejszej klasy, więc same przesunęłyby jej medianę. Pozostałe rynki spoza Europy zostają.

Porównanie w obrębie sklepu bierze każdy sklep spoza Stanów Zjednoczonych, liczy jego medianę ceny za wat w klasie i porównuje dwie klasy tylko w sklepach, które mają obie. Długość modułu i technologia ogniw pochodzą z modułu z katalogu ComparePV, do którego dopasowano ofertę, więc obejmują tylko oferty dopasowane.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (10)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Spośród nich sklepy, w których mediana ceny za wat od 600 W w górę jest niższa3846 sklepów
Sklepy spoza Stanów Zjednoczonych mające zarówno 450 do 499 W, jak i 600 W i więcej4646 sklepów
Oferty modułów na dach w puli ceny za wat26972697 ofert
Sklepy w puli ceny za wat1172697 ofert
400 do 449 W, wszystkie rynki: oferty ze Stanów Zjednoczonych132595 ofert
Rynki w puli ceny za wat182697 ofert
Ten sam sklep, 600 W i więcej wobec 450 do 499 W, różnica ceny za wat, mediana-9%46 sklepów
Sklepy spoza Stanów Zjednoczonych mające zarówno 400 do 449 W, jak i 450 do 499 W6464 sklepów
Spośród nich sklepy, w których mediana ceny za wat 450 do 499 W jest niższa3764 sklepów
Ten sam sklep, 450 do 499 W wobec 400 do 449 W, różnica ceny za wat, mediana-5%64 sklepów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. Europejski Bank Centralny, referencyjne kursy walut względem euro

Wszystkie artykuły