DAH Solar vs JA Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych
DAH Solar
China - zal. 2009JA Solar
China - zal. 2005
DAH Solar is an innovation-driven and technology-leading company specializing in PV product manufacturing. They focus on R&D, manufacturing, and sales of high-efficiency PV modules, integrated PV systems, and solar energy storage systems. DAH Solar is known for its patented Full-Screen PV Module and SolarUnit...
JA Solar is a global leader in the manufacturing of high-performance photovoltaic products. Founded in 2005, the company designs, develops, manufactures, and sells solar cells and modules. JA Solar's products are used in ground-mounted power plants, commercial & industrial rooftop PV systems, and residential rooftop PV...
Parametry portfolio
| Parametr | DAH Solar | JA Solar |
|---|---|---|
| Portfolio i moc | ||
|
Modeli paneli
|
363 | 524 +161 |
|
Maks. moc
|
725 W | 740 W +15 W |
|
Śr. moc
|
520 W +79 W | 442 W |
| Sprawność | ||
|
Maks. sprawność
|
23.34% | 24.40% +1.06 pp |
|
Śr. sprawność
|
22.10% +1.24 pp | 20.87% |
| Niezawodność i gwarancja | ||
|
Śr. wsp. temp.
|
-0.299%/°C +0.024 | -0.323%/°C |
|
Udział bifacial
|
316 (87%) +43 pp | 232 (44%) |
|
Śr. gwarancja
|
29.4 lat +1.6 lat | 27.9 lat |
Najlepsze panele obu marek
10 modeli o najwyższej mocy z każdej markiDAH Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DHN-66Y18/DG-725 Bi | 725W | 23.3% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | DHN-66Y18/DG-720 Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | DAS-DH132NC-715 Bi | 715W | 23.0% | -0.280%/C | N-type |
| 4 | DHN-66Y18/DG-715 Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | DAS-DH132NC-710 Bi | 710W | 22.9% | -0.280%/C | N-type |
| 6 | DHN-66Y18/DG-710 Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | DAS-DH132NC-705 Bi | 705W | 22.7% | -0.280%/C | N-type |
| 8 | DHN-66Y18/DG-705 Bi | 705W | 22.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 9 | DAS-DH132NC-700 Bi | 700W | 22.5% | -0.280%/C | N-type |
| 10 | DHN-66Y18/DG-700 Bi | 700W | 22.5% | -0.290%/C | TOPCon |
JA Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JAM66D46-740/LB Bi | 740W | 23.8% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | JAM66D46-735/LB Bi | 735W | 23.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | JAM66D46-730/LB Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 4 | JAM66D46-725/LB Bi | 725W | 23.3% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | JAM66D46-720/LB Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 6 | JAM66D46-715/LB Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | JAM66D46-710/LB Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 8 | JAM66D46-705/LB Bi | 705W | 22.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 9 | JAM66D46-700/LB Bi | 700W | 22.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 10 | JAM66D46-695/LB Bi | 695W | 22.4% | -0.290%/C | TOPCon |
| Śr. top 10 paneli | ● DAH Solar | ● JA Solar |
|---|---|---|
|
Sprawność
|
22.87% | 23.10% +0.23 pp |
|
Wsp. temp. Pmax
|
-0.286%/°C +0.004 | -0.290%/°C |
Porównanie AI
DAH Solar i JA Solar to dwaj chińscy producenci modułów fotowoltaicznych, obaj posiadający certyfikat Tier 1 wg BNEF, jednak różniący się znacząco skalą działania i pozycją rynkową. JA Solar, założona w 2005 roku, zatrudnia ponad 37 000 pracowników i dysponuje mocami produkcyjnymi przekraczającymi 100 GW, co czyni ją jednym z największych producentów modułów na świecie - w pierwszym półroczu 2025 roku firma zajęła trzecie miejsce pod względem wolumenu dostaw globalnych. DAH Solar, założona w 2009 roku i zatrudniająca ponad 2000 pracowników, dysponuje mocami rzędu 10 GW i należy do grona dynamicznie rosnących producentów premium, konsekwentnie utrzymując pozycję na liście Tier 1 BNEF w kolejnych kwartałach 2025 roku. Pod względem technologicznym różnice są wyraźne: DAH Solar opiera zdecydowaną większość portfolio na ogniwach TOPCon (79,6% oferty), osiągając wyższą średnią sprawność na poziomie 22,10% i wyższą średnią moc 520 Wp. JA Solar oferuje szersze portfolio liczące 524 modele, w którym dominuje jeszcze technologia PERC (52,1%), choć maksymalna sprawność sięga 24,4%, a maksymalna moc 740 Wp, co przewyższa analogiczne wartości DAH Solar.
Mocną stroną DAH Solar jest nowoczesność i jednorodność oferty - wysoki udział modułów bifacjalnych wynoszący 87% (wobec 44% u JA Solar), korzystniejszy współczynnik temperaturowy Pmax na poziomie -0,299%/°C (vs -0,323%/°C u JA Solar) oraz dłuższa średnia gwarancja wynosząca 29,4 roku. Te parametry czynią panele DAH Solar szczególnie atrakcyjnymi w instalacjach prosumenckich na dachach skośnych, gdzie liczy się wysoka gęstość mocy na metr kwadratowy, a także w projektach komercyjnych C&I nastawionych na nowoczesną technologię. JA Solar z kolei to gwarant stabilności finansowej jako spółka notowana na Giełdzie w Shenzhen, potwierdzonej jakości - firma zdobyła tytuł "Top Performer" w testach PVEL po raz dziesiąty w 2025 roku - i bardzo szerokiej dostępności produktów. Ogromna skala produkcji i rozbudowana sieć dystrybucji sprawiają, że JA Solar jest naturalnym wyborem do projektów utility-scale oraz dużych instalacji przemysłowych, gdzie kluczowe są stabilność łańcucha dostaw i konkurencyjne ceny.
Dla typowego polskiego instalatora realizującego instalacje prosumenckie lub projekty C&I, DAH Solar może być atrakcyjną alternatywą dzięki nowoczesnemu portfolio TOPCon, wysokiej średniej mocy i korzystnym parametrom termicznym - zwłaszcza gdy priorytetem jest wydajność przy ograniczonej powierzchni dachu. JA Solar to bezpieczniejszy wybór dla inwestorów ceniących globalną markę z długą historią, udokumentowaną niezawodnością i szerokim przekrojem oferty obejmującym zarówno rynek mieszkaniowy, jak i projekty wielkoskalowe. Oba podmioty posiadają status Tier 1 i oferują produkty odpowiednie dla polskiego i europejskiego rynku, a ostateczna decyzja powinna zależeć od specyfiki projektu, wymagań mocowych i dostępności u lokalnych dystrybutorów.
Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6