PV Index logo

JA Solar vs AE Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

JA Solar logo

JA Solar

China - zal. 2005

AE Solar

Germany - zal. 2003
AE Solar logo
Modeli paneli
524 vs 442
Maks. moc
740 W vs 730 W
Maks. sprawność
24.40% vs 24.43%
Udział bifacial
44% vs 64%
W skrócie
JA Solar ma szersze portfolio (524 vs 442 modeli). AE Solar prowadzi pod względem maksymalnej sprawności (24.43%). AE Solar ma wyższy udział bifacial (64% portfolio).

JA Solar

JA Solar is a global leader in the manufacturing of high-performance photovoltaic products. Founded in 2005, the company designs, develops, manufactures, and sells solar cells and modules. JA Solar's products are used in ground-mounted power plants, commercial & industrial rooftop PV systems, and residential rooftop PV...

Siedziba
🇨🇳 Beijing, China
Założona
2005
Pracownicy
37,289
Zdolność prod.
100+ GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda

AE Solar

AE Solar is a German Tier 1 manufacturer of high-efficiency photovoltaic (PV) modules. The company specializes in producing durable and innovative solar panels with German engineering standards, offering solutions for residential, commercial, and utility-scale applications. AE Solar operates in over 100 countries and...

Siedziba
🇩🇪 Gersthofen, Germany
Założona
2003
Pracownicy
501-1000
Zdolność prod.
2+ GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda
-

Parametry portfolio

wygrywa + przewaga pokazana
Parametr JA Solar AE Solar
Portfolio i moc
Modeli paneli
524 +82 442
Maks. moc
740 W +10 W 730 W
Śr. moc
442 W 497 W +55 W
Sprawność
Maks. sprawność
24.40% 24.43% +0.03 pp
Śr. sprawność
20.87% 21.34% +0.47 pp
Niezawodność i gwarancja
Śr. wsp. temp.
-0.323%/°C -0.313%/°C +0.010
Udział bifacial
232 (44%) 282 (64%) +20 pp
Śr. gwarancja
27.9 lat 29.7 lat +1.9 lat

Najlepsze panele obu marek

10 modeli o najwyższej mocy z każdej marki

JA Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 JAM66D46-740/LB Bi 740W 23.8% -0.290%/C TOPCon
2 JAM66D46-735/LB Bi 735W 23.7% -0.290%/C TOPCon
3 JAM66D46-730/LB Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
4 JAM66D46-725/LB Bi 725W 23.3% -0.290%/C TOPCon
5 JAM66D46-720/LB Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
6 JAM66D46-715/LB Bi 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
7 JAM66D46-710/LB Bi 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon
8 JAM66D46-705/LB Bi 705W 22.7% -0.290%/C TOPCon
9 JAM66D46-700/LB Bi 700W 22.5% -0.290%/C TOPCon
10 JAM66D46-695/LB Bi 695W 22.4% -0.290%/C TOPCon

AE Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 CME-132BDS-730 Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
2 CME-132BDS-725 Bi 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
3 AE CME-132 720 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
4 AE CME-132-720 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
5 CME-132BDS-720 Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
6 AE CME-132 715 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
7 CME-132BDS-715 Bi 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
8 AE CME-132-715 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
9 CME-132BDS-710 Bi 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon
10 AE CME-132 710 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon
Śr. top 10 paneli JA Solar AE Solar
Sprawność
23.10% 23.14% +0.04 pp
Wsp. temp. Pmax
-0.290%/°C -0.290%/°C

Porównanie AI

Zapisano
Sprawdzanie pamięci podręcznej...

AE Solar to niemiecka firma założona w 2003 roku w Gersthofen, z mocą produkcyjną przekraczającą 2 GW rocznie (zakłady m.in. w Chinach, Gruzji i Turcji), obecna w ponad 95 krajach i wpisana na listę Bloomberg Tier 1. JA Solar, chiński gigant założony w 2005 roku, notowany na giełdzie w Shenzhen (SZSE), zatrudniający ponad 37 000 pracowników i dysponujący zdolnością produkcyjną przekraczającą 100 GW rocznie, plasuje się konsekwentnie w czołówce światowych producentów - w rankingu SolarReviews 2025 zajął drugie miejsce, a testy PVEL przyznały mu tytuł Top Performer po raz dziesiąty z rzędu. Pod względem technologicznym AE Solar stawia dziś w ponad połowie swojego portfolio na ogniwa TOPCon, osiągając średnią sprawność modułów na poziomie 21,34% i maksymalną 24,43%; JA Solar, którego dominującą technologią wciąż pozostaje PERC (ok. 52% oferty), uzyskuje średnią sprawność 20,87% przy zbliżonym maksimum 24,4%. Oba producenty posiadają certyfikat Tier 1 i oferują długoterminowe gwarancje wydajności.

AE Solar wyróżnia się wyjątkowo wysokim udziałem modułów bifacjalnych w portfolio - ponad 63%, co czyni go atrakcyjnym wyborem do instalacji gruntowych i dachów płaskich, gdzie możliwe jest wykorzystanie albedo podłoża. Przeciętna moc modułu AE Solar wynosi ok. 497 Wp - wyraźnie więcej niż w ofercie JA Solar (ok. 442 Wp) - co sprawia, że panele te dobrze sprawdzają się w instalacjach prosumenckich, gdzie liczy się wysoki uzysk przy ograniczonej powierzchni dachu skośnego. Średni czas gwarancji w portfolio AE Solar sięga prawie 29,7 roku, co należy do najdłuższych na rynku. Z kolei JA Solar, dzięki ogromnej skali produkcji i konkurencyjnym cenom (szacunkowo ok. 2,91 USD/W w 2025 roku), jest naturalnym wyborem do projektów utility-scale oraz dużych instalacji komercyjnych C&I, gdzie kluczowe jest osiągnięcie niskiego kosztu za wat i pewność dostaw dużych wolumenów.

Dla typowego polskiego instalatora obsługującego rynek prosumencki - szczególnie instalacje na dachach skośnych domów jednorodzinnych - AE Solar może być ciekawszą propozycją ze względu na wyższą średnią moc modułów, silniejszy udział technologii TOPCon i dłuższą gwarancję produktową. JA Solar pozostaje natomiast niezawodnym wyborem tam, gdzie kluczowym kryterium są cena i dostępność w dużych wolumenach - przy projektach utility-scale, farmach fotowoltaicznych oraz dużych instalacjach przemysłowych w Polsce i Europie Środkowej.

Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6

Rozkład sprawności

Udział paneli każdej marki w tiersach sprawności
JA Solar dominuje w klasie 23%+: 13% portfolio

Rozkład mocy

Udział paneli każdej marki w przedziałach mocy
AE Solar ma więcej paneli 600W+ (13% portfolio)

JA Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: PERC (52%)

AE Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: TOPCon (50%)