PV Index logo

JA Solar vs AIKO - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

JA Solar logo

JA Solar

China - zal. 2005

AIKO

China - zal. 2009
AIKO logo
Modeli paneli
524 vs 144
Maks. moc
740 W vs 805 W
Maks. sprawność
24.40% vs 25.20%
Udział bifacial
44% vs 24%
W skrócie
JA Solar ma szersze portfolio (524 vs 144 modeli). AIKO prowadzi pod względem maksymalnej sprawności (25.20%). JA Solar ma wyższy udział bifacial (44% portfolio).

JA Solar

JA Solar is a global leader in the manufacturing of high-performance photovoltaic products. Founded in 2005, the company designs, develops, manufactures, and sells solar cells and modules. JA Solar's products are used in ground-mounted power plants, commercial & industrial rooftop PV systems, and residential rooftop PV...

Siedziba
🇨🇳 Beijing, China
Założona
2005
Pracownicy
37,289
Zdolność prod.
100+ GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda

AIKO

Siedziba
🇨🇳 Shanghai, China
Założona
2009
Pracownicy
-
Zdolność prod.
-
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda

Parametry portfolio

wygrywa + przewaga pokazana
Parametr JA Solar AIKO
Portfolio i moc
Modeli paneli
524 +380 144
Maks. moc
740 W 805 W +65 W
Śr. moc
442 W 581 W +140 W
Sprawność
Maks. sprawność
24.40% 25.20% +0.80 pp
Śr. sprawność
20.87% 23.65% +2.78 pp
Niezawodność i gwarancja
Śr. wsp. temp.
-0.323%/°C -0.271%/°C +0.052
Udział bifacial
232 (44%) +20 pp 35 (24%)
Śr. gwarancja
27.9 lat 29.5 lat +1.7 lat

Najlepsze panele obu marek

10 modeli o najwyższej mocy z każdej marki

JA Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 JAM66D46-740/LB Bi 740W 23.8% -0.290%/C TOPCon
2 JAM66D46-735/LB Bi 735W 23.7% -0.290%/C TOPCon
3 JAM66D46-730/LB Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
4 JAM66D46-725/LB Bi 725W 23.3% -0.290%/C TOPCon
5 JAM66D46-720/LB Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
6 JAM66D46-715/LB Bi 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
7 JAM66D46-710/LB Bi 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon
8 JAM66D46-705/LB Bi 705W 22.7% -0.290%/C TOPCon
9 JAM66D46-700/LB Bi 700W 22.5% -0.290%/C TOPCon
10 JAM66D46-695/LB Bi 695W 22.4% -0.290%/C TOPCon

AIKO

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 AIKO-A805-GRH78Dw Bi 805W 25.1% -0.260%/C N-type
2 AIKO-A800-GRH78Dw Bi 800W 24.9% -0.260%/C N-type
3 AIKO-A795-GRH78Dw Bi 795W 24.8% -0.260%/C N-type
4 AIKO-A790-GRH78Dw Bi 790W 24.6% -0.260%/C N-type
5 AIKO-A785-GRH78Dw Bi 785W 24.4% -0.260%/C N-type
6 AIKO-A780-GRH78Dw Bi 780W 24.3% -0.260%/C N-type
7 AIKO-A775-GRH78Dw Bi 775W 24.1% -0.260%/C N-type
8 AIKO-A770-GRH78Dw Bi 770W 24.0% -0.260%/C N-type
9 AIKO-A700-MAE78Dw 700W 25.0% -0.260%/C Back Contact
10 AIKO-A695-MAE78Dw 695W 24.9% -0.260%/C Back Contact
Śr. top 10 paneli JA Solar AIKO
Sprawność
23.10% 24.61% +1.51 pp
Wsp. temp. Pmax
-0.290%/°C -0.260%/°C +0.030

Porównanie AI

Zapisano
Sprawdzanie pamięci podręcznej...

AIKO to chiński producent założony w 2009 roku, który zbudował swoją pozycję rynkową na technologii ogniw Back Contact (ABC) - stanowi ona aż 73,6% portfela produktowego liczącego 144 modele. Firma notowana jest na giełdzie w Shenzhen (SZSE) i posiada status Tier 1 potwierdzający jej bankability. Maksymalna sprawność modułów AIKO sięga 25,2%, a średnia sprawność całego portfolio wynosi 23,65%, co plasuje producenta w ścisłej czołówce światowej wydajności ogniw masowo produkowanych. JA Solar to z kolei jeden z największych producentów paneli słonecznych na świecie, założony w 2005 roku, zatrudniający ponad 37 000 pracowników i dysponujący zdolnością produkcyjną przekraczającą 100 GW. Również notowany na SZSE z statusem Tier 1, JA Solar oferuje znacznie szersze portfolio liczące 524 modele, w którym dominują ogniwa PERC (52,1% oferty), uzupełnione rosnącym udziałem technologii TOPCon. Maksymalna sprawność modułów JA Solar wynosi 24,4%, a średnia portfolio to 20,87% - odzwierciedlając różnorodność gamy produktowej, a nie koncentrację wyłącznie na najwyższych klasach wydajności.

Z perspektywy polskiego rynku AIKO wyróżnia się przede wszystkim doskonałym współczynnikiem temperaturowym wynoszącym średnio -0,27%/°C, wobec -0,32%/°C dla JA Solar, co przekłada się na lepszą produkcję energii w coraz cieplejsze polskie lata. Moduły AIKO osiągają średnią moc 581 W przy maksimum 805 W, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi w prosumenckich instalacjach na dachach skośnych, gdzie ograniczona powierzchnia wymaga maksymalnej sprawności na metr kwadratowy, a właściciel oczekuje długoterminowych gwarancji - średnio 29,5 roku w całym portfolio. JA Solar, dzięki rozbudowanemu i zróżnicowanemu portfolio, średniej mocy modułów rzędu 441 W oraz udziałowi paneli bifacjalnych wynoszącemu 44,3%, lepiej odpowiada potrzebom projektów komercyjnych C&I i instalacji utility-scale, gdzie kluczowe są dostępność produktu w dużych wolumenach, elastyczność konfiguracji mocy i konkurencyjna cena jednostkowa.

Dla typowego polskiego instalatora obsługującego segment prosumencki i małe obiekty komercyjne, AIKO to wybór premium dla klientów stawiających na najwyższą sprawność i długą ochronę gwarancyjną. JA Solar pozostaje natomiast sprawdzonym i bezpiecznym wyborem do projektów wymagających dużych wolumenów dostaw, zróżnicowanej specyfikacji mocy oraz potwierdzonej obecności w europejskich łańcuchach dostaw.

Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6

Rozkład sprawności

Udział paneli każdej marki w tiersach sprawności
AIKO dominuje w klasie 23%+: 85% portfolio

Rozkład mocy

Udział paneli każdej marki w przedziałach mocy
AIKO ma więcej paneli 600W+ (60% portfolio)

JA Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: PERC (52%)

AIKO - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: Back Contact (74%)