PV Index logo
Porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

AKCOME vs AE Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

Producent

AKCOME

China - zał. 2003
Producent

AE Solar

Germany - zał. 2003
AKCOME 3 modeli
AE Solar 646 modeli
01

W skrócie

AE Solar ma szersze portfolio (646 vs 3 modeli). AE Solar prowadzi pod względem maksymalnej sprawności (24.43%). AKCOME ma wyższy udział bifacial (100% portfolio).
Modeli paneli
3 vs 646
Maks. moc
700 W vs 730 W
Maks. sprawność
22.54% vs 24.43%
Udział bifacial
100% vs 63%
02

Producenci

AKCOME

Siedziba
🇨🇳 Suzhou, China
Założona
2003
Pracownicy
-
Zdolność prod.
-
Tier 1 Bankable
Nie
Giełda
-

AE Solar

AE Solar is a German Tier 1 manufacturer of high-efficiency photovoltaic (PV) modules. The company specializes in producing durable and innovative solar panels with German engineering standards, offering solutions for residential, commercial, and utility-scale applications. AE Solar operates in over 100 countries and...

Siedziba
🇩🇪 Gersthofen, Germany
Założona
2003
Pracownicy
501-1000
Zdolność prod.
2+ GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda
-
03

Parametry portfolio

lepszawartość i przewaga
Parametr AKCOME AE Solar
Portfolio i moc
Modeli paneli
3 646 +643
Maks. moc
700 W 730 W +30 W
Śr. moc
672 W +183 W 489 W
Sprawność
Maks. sprawność
22.54% 24.43% +1.89 pp
Śr. sprawność
21.63% +0.52 pp 21.11%
Niezawodność i gwarancja
Śr. wsp. temp.
-0.240%/°C +0.072 -0.312%/°C
Udział bifacial
3 (100%) +37 pp 405 (63%)
Śr. gwarancja
30.0 lat +0.3 lat 29.7 lat
04

Najlepsze panele obu marek

10 modeli o najwyższej mocy z każdej marki

AKCOME

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 SKA611HDGDC-700W Bi 700W 22.5% -0.240%/C HJT
2 SKA611HDGDC-660W Bi 660W 21.2% -0.240%/C HJT
3 SKA611HDGDC-655W Bi 655W 21.1% -0.240%/C HJT

AE Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 CME-132BDS-730W Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
2 CME-132BDS-730 Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
3 CME-132BDS-725W Bi 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
4 CME-132BDS-725 Bi 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
5 CME-132-725W 725W 23.4% -0.290%/C TOPCon
6 CME-132-720W 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
7 CME-132BDS-720 Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
8 CME-132BDS-720W Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
9 AE CME-132 720 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
10 TME-132BDS-720 Bi 720W 23.2% -0.240%/C HJT
Śr. top 3 paneli AKCOME AE Solar
Sprawność
21.63% 23.32% +1.70 pp
Wsp. temp. Pmax
-0.240%/°C +0.045 -0.285%/°C
05

Porównanie AI

Zapisano
Sprawdzanie pamięci podręcznej...

AE Solar to producent fotowoltaiczny z siedzibą w Königsbrunn w Niemczech, działający pod nazwą AE Alternative Energy GmbH. Firma posiada zakłady produkcyjne w Chinach, Gruzji i Turcji, a łączna roczna zdolność wytwórcza wynosi około 2,5 GW. AE Solar znalazł się na liście BloombergNEF Tier 1 po raz szesnasty w I kwartale 2025 roku i jest uznawany za jedynego europejskiego producenta modułów PV o wysokiej bankability według tej klasyfikacji. Firma uzyskała również jako pierwsza na świecie certyfikację DIBt dla producenta Tier 1 oraz nagrodę Kiwa PVEL Top Performer 2025. AKCOME, czyli Jiangsu Akcome Science & Technology, to chiński producent założony w 2006 roku, notowany niegdyś na giełdzie w Shenzhen. W połowie 2024 roku firma ogłosiła wstrzymanie części produkcji, jej akcje zostały wycofane z obrotu giełdowego w sierpniu 2024 roku, a kolejne spółki zależne weszły w postępowanie restrukturyzacyjne po ogłoszeniu niewypłacalności. Pod względem instytucjonalnym i finansowym AE Solar stoi na znacznie silniejszej pozycji.

Pod względem oferty produktowej AE Solar pokrywa szerokie spektrum zastosowań - od instalacji rezydencjalnych po wielkoskalowe farmy gruntowe i systemy agrowoltaiczne. Linia Meteor 2.0 opiera się na technologii N-type TOPCon i obejmuje moduły o mocy od 415 W do 725 W, natomiast seria Comet wykorzystuje technologię HJT osiągającą sprawność do 23,05% i moc do 720 W. Producent oferuje 30-letnią gwarancję produktową z zachowaniem mocy powyżej 87% wartości nominalnej. AKCOME przed kryzysem finansowym rozwijało technologię HJT - w 2023 roku podpisało kontrakt na dostawę 1 GW modułów HJT z europejskim odbiorcą - i działało w ponad 30 krajach. Jednak ze względu na trwające postępowanie restrukturyzacyjne kontynuacja produkcji i realizacja zobowiązań gwarancyjnych przez AKCOME są niepewne.

Dla polskiego nabywcy - zarówno instalatora, jak i inwestora instytucjonalnego - AE Solar jest wyraźnie bezpieczniejszym wyborem. Stabilność finansowa, potwierdzona bankability BloombergNEF oraz rozbudowana sieć produkcyjna dają znacznie większą pewność realizacji dostaw i obsługi gwarancyjnej niż w przypadku AKCOME, którego przyszłość operacyjna pozostaje niejasna. Obu marek nie można uznać za wymienne - różnica w ryzyku kontrahenta jest w obecnej sytuacji zbyt istotna.

Wygenerowane przez Claude Sonnet

06

Wykresy

Udział paneli w przedziałach i technologie ogniw

Rozkład sprawności

Udział paneli każdej marki w tiersach sprawności
AE Solar dominuje w klasie 23%+: 9% portfolio

Rozkład mocy

Udział paneli każdej marki w przedziałach mocy
AKCOME ma więcej paneli 600W+ (100% portfolio)

AKCOME - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: HJT (100%)

AE Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: TOPCon (54%)
07

Inne porównania producentów

Uwaga: Porównanie oparte jest na naszej bazie danych i może nie odzwierciedlać pełnej oferty produktowej. Pomóż społeczności sugerując brakujące panele.