Jinko Solar vs AIKO - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych
Jinko Solar
China - zal. 2006AIKO
China - zal. 2009
JinkoSolar is a global leader in the solar industry, manufacturing and distributing solar products and solutions to a diversified international customer base. They have a vertically integrated solar product value chain. The company is committed to providing clean, efficient, and sustainable energy solutions worldwide.
Parametry portfolio
| Parametr | Jinko Solar | AIKO |
|---|---|---|
| Portfolio i moc | ||
|
Modeli paneli
|
545 +401 | 144 |
|
Maks. moc
|
735 W | 805 W +70 W |
|
Śr. moc
|
511 W | 581 W +70 W |
| Sprawność | ||
|
Maks. sprawność
|
24.80% | 25.20% +0.40 pp |
|
Śr. sprawność
|
22.00% | 23.65% +1.65 pp |
| Niezawodność i gwarancja | ||
|
Śr. wsp. temp.
|
-0.308%/°C | -0.271%/°C +0.038 |
|
Udział bifacial
|
174 (32%) +8 pp | 35 (24%) |
|
Śr. gwarancja
|
28.5 lat | 29.5 lat +1.1 lat |
Najlepsze panele obu marek
10 modeli o najwyższej mocy z każdej markiJinko Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (735W bin) Bi | 735W | 23.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (730W bin) Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (725W bin) Bi | 725W | 23.3% | -0.290%/C | TOPCon |
| 4 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (720W bin) Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (715W bin) Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 6 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (710W bin) Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | JKM650-670N-66QL6-BDV (670W class) Bi | 670W | 24.8% | -0.260%/C | TOPCon |
| 8 | JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (670W) Bi | 670W | 24.8% | -0.260%/C | TOPCon |
| 9 | JS210MHC132-670 | 670W | 21.6% | -0.340%/C | PERC |
| 10 | JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (665W) Bi | 665W | 24.6% | -0.260%/C | TOPCon |
AIKO
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AIKO-A805-GRH78Dw Bi | 805W | 25.1% | -0.260%/C | N-type |
| 2 | AIKO-A800-GRH78Dw Bi | 800W | 24.9% | -0.260%/C | N-type |
| 3 | AIKO-A795-GRH78Dw Bi | 795W | 24.8% | -0.260%/C | N-type |
| 4 | AIKO-A790-GRH78Dw Bi | 790W | 24.6% | -0.260%/C | N-type |
| 5 | AIKO-A785-GRH78Dw Bi | 785W | 24.4% | -0.260%/C | N-type |
| 6 | AIKO-A780-GRH78Dw Bi | 780W | 24.3% | -0.260%/C | N-type |
| 7 | AIKO-A775-GRH78Dw Bi | 775W | 24.1% | -0.260%/C | N-type |
| 8 | AIKO-A770-GRH78Dw Bi | 770W | 24.0% | -0.260%/C | N-type |
| 9 | AIKO-A700-MAE78Dw | 700W | 25.0% | -0.260%/C | Back Contact |
| 10 | AIKO-A695-MAE78Dw | 695W | 24.9% | -0.260%/C | Back Contact |
| Śr. top 10 paneli | ● Jinko Solar | ● AIKO |
|---|---|---|
|
Sprawność
|
23.54% | 24.61% +1.07 pp |
|
Wsp. temp. Pmax
|
-0.286%/°C | -0.260%/°C +0.026 |
Porównanie AI
AIKO (założony w 2009 roku, notowany na giełdzie SZSE w Shenzhen) i Jinko Solar (założony w 2006 roku, notowany na NYSE w Nowym Jorku) to dwaj chińscy producenci modułów fotowoltaicznych posiadający status Tier 1, różniący się jednak znacząco skalą działalności i strategią technologiczną. Jinko Solar to globalny lider wolumenowy - dysponuje deklarowaną zdolnością produkcyjną na poziomie 130 GW modułów rocznie i zatrudnia ponad 33 800 pracowników, regularnie plasując się w ścisłej czołówce światowych dostawców pod względem wolumenu wysyłek. AIKO działa na mniejszą skalę, lecz konsekwentnie buduje pozycję lidera technologicznego: aż 73,6% jego portfolio liczącego 144 modele opiera się na technologii Back Contact (ABC), która eliminuje straty związane z zacienianiem siatki elektrod czołowych. Przekłada się to na najwyższą w tym zestawieniu średnią sprawność modułu na poziomie 23,65% oraz maksymalną sprawność sięgającą 25,2%. Jinko Solar oparł swoją ofertę przede wszystkim na technologii TOPCon (39,4% portfolio z 545 modeli), osiągając maksymalną sprawność 24,8% i średnią 22,0%. Obaj producenci oferują długie gwarancje liniowe - AIKO ze średnią 29,5 roku, Jinko ze średnią 28,5 roku.
Na rynku polskim AIKO sprawdza się szczególnie w instalacjach prosumenckich na dachach skośnych, gdzie ograniczona powierzchnia wymaga maksymalnej mocy z każdego metra kwadratowego. Wysoka średnia moc modułu wynosząca 581 Wp oraz wyjątkowo korzystny współczynnik temperaturowy Pmax na poziomie średnio -0,271%/°C oznaczają mniejsze straty produkcji w upalne dni, co jest istotną zaletą w polskim klimacie kontynentalnym. Moduły AIKO są też dobrym wyborem dla wymagających instalacji komercyjnych C&I, gdzie inwestor oczekuje najwyższej wydajności i gotów jest zapłacić cenę premium. Jinko Solar, dzięki rozbudowanemu portfolio 545 modeli i zdolności produkcyjnej 130 GW, oferuje znacznie większą elastyczność doboru produktu - od małych instalacji domowych po duże projekty utility-scale wymagające jednorodnych dostaw setek megawatów. Notowanie na NYSE oraz skala działalności przekładają się na stabilność łańcucha dostaw, co jest istotnym argumentem dla deweloperów dużych farm fotowoltaicznych i dystrybutorów obsługujących rynek europejski.
Dla typowego polskiego instalatora obsługującego segment prosumencki AIKO to propozycja dla klientów, którzy priorytetyzują maksymalną wydajność i dysponują ograniczoną powierzchnią dachu, akceptując przy tym wyższy koszt jednostkowy. Jinko Solar pozostaje bezpiecznym, sprawdzonym wyborem dla instalatorów szukających szerokiego portfolio, stabilnych dostaw i dobrego stosunku jakości do ceny - zarówno w segmencie domowym, jak i w projektach komercyjnych oraz wielkoobszarowych.
Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6