AE Solar vs Jinko Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych
AE Solar
Germany - zal. 2003Jinko Solar
China - zal. 2006
AE Solar is a German Tier 1 manufacturer of high-efficiency photovoltaic (PV) modules. The company specializes in producing durable and innovative solar panels with German engineering standards, offering solutions for residential, commercial, and utility-scale applications. AE Solar operates in over 100 countries and...
JinkoSolar is a global leader in the solar industry, manufacturing and distributing solar products and solutions to a diversified international customer base. They have a vertically integrated solar product value chain. The company is committed to providing clean, efficient, and sustainable energy solutions worldwide.
Parametry portfolio
| Parametr | AE Solar | Jinko Solar |
|---|---|---|
| Portfolio i moc | ||
|
Modeli paneli
|
442 | 545 +103 |
|
Maks. moc
|
730 W | 735 W +5 W |
|
Śr. moc
|
497 W | 511 W +14 W |
| Sprawność | ||
|
Maks. sprawność
|
24.43% | 24.80% +0.37 pp |
|
Śr. sprawność
|
21.34% | 22.00% +0.66 pp |
| Niezawodność i gwarancja | ||
|
Śr. wsp. temp.
|
-0.313%/°C | -0.308%/°C +0.005 |
|
Udział bifacial
|
282 (64%) +32 pp | 174 (32%) |
|
Śr. gwarancja
|
29.7 lat +1.3 lat | 28.5 lat |
Najlepsze panele obu marek
10 modeli o najwyższej mocy z każdej markiAE Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CME-132BDS-730 Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | CME-132BDS-725 Bi | 725W | 23.4% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | AE CME-132 720 | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 4 | AE CME-132-720 | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | CME-132BDS-720 Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 6 | AE CME-132 715 | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | CME-132BDS-715 Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 8 | AE CME-132-715 | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 9 | CME-132BDS-710 Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 10 | AE CME-132 710 | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
Jinko Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (735W bin) Bi | 735W | 23.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (730W bin) Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (725W bin) Bi | 725W | 23.3% | -0.290%/C | TOPCon |
| 4 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (720W bin) Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (715W bin) Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 6 | JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (710W bin) Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | JKM650-670N-66QL6-BDV (670W class) Bi | 670W | 24.8% | -0.260%/C | TOPCon |
| 8 | JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (670W) Bi | 670W | 24.8% | -0.260%/C | TOPCon |
| 9 | JS210MHC132-670 | 670W | 21.6% | -0.340%/C | PERC |
| 10 | JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (665W) Bi | 665W | 24.6% | -0.260%/C | TOPCon |
| Śr. top 10 paneli | ● AE Solar | ● Jinko Solar |
|---|---|---|
|
Sprawność
|
23.14% | 23.54% +0.40 pp |
|
Wsp. temp. Pmax
|
-0.290%/°C | -0.286%/°C +0.004 |
Porównanie AI
AE Solar i Jinko Solar to dwaj producenci paneli fotowoltaicznych reprezentujący zupełnie inne skale działalności, choć obaj posiadają certyfikat Tier 1 i dominującą technologię TOPCon w swoich portfelach. AE Solar, założony w 2003 roku w Königsbrunn w Niemczech, zatrudnia 501-1000 pracowników i dysponuje mocą produkcyjną powyżej 2 GW. Jinko Solar, założony w 2006 roku w Chinach i notowany na NYSE, zatrudnia ponad 33 000 osób i produkuje na poziomie 130 GW rocznie - co czyni go globalnym liderem z ok. 13% udziałem w rynku i 93 GW wysyłek w samym 2024 roku. Pod względem technicznym Jinko wyprzedza AE Solar w średniej sprawności modułów (22,0% vs 21,3%) oraz osiągnął rekord świata dla ogniwa TOPCon na poziomie 27,79% (wg ISFH). AE Solar z kolei wyróżnia się wyższym udziałem paneli bifacjalnych w ofercie (63,8% vs 31,9%) oraz dłuższą średnią gwarancją (29,7 roku vs 28,5 roku), a w 2025 roku otrzymał nagrodę PVEL Top Performer i ocenę pięciogwiazdkową w PV Magazine dla modułów N-type TOPCon.
Dla polskiego rynku AE Solar jest atrakcyjny przede wszystkim w segmencie instalacji prosumenckich na dachach skośnych, gdzie wyższy udział modułów bifacjalnych i długa gwarancja producenta przekładają się na niższe ryzyko dla inwestora indywidualnego. Europejskie korzenie marki i inżynieria z Niemiec ułatwiają też uzyskanie finansowania w projektach, gdzie istotne jest pochodzenie sprzętu. Jinko Solar z kolei dominuje w projektach utility-scale i dużych instalacjach komercyjnych C&I, gdzie liczy się cena za wat, dostępność dużych wolumenów oraz udokumentowana historia 11 kolejnych nagród PVEL Top Performer i ponad 300 GW zainstalowanych globalnie. Szeroki katalog 545 modułów (do 735 Wp) daje projektantom dużą elastyczność doboru.
Dla typowego polskiego instalatora lub prosumenta AE Solar to wybór, gdy priorytetem jest długa gwarancja, bifacjalność i europejski rodowód przy umiarkowanej skali projektu. Jinko Solar warto rozważyć przy większych inwestycjach, gdzie kluczowe są cena, dostępność logistyczna i zweryfikowana niezawodność na poziomie globalnym.
Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6