PV Index logo

AKCOME vs Jinko Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

AKCOME logo

AKCOME

China - zal. 2003

Jinko Solar

China - zal. 2006
Jinko Solar logo
Modeli paneli
3 vs 545
Maks. moc
700 W vs 735 W
Maks. sprawność
22.54% vs 24.80%
Udział bifacial
100% vs 32%
W skrócie
Jinko Solar ma szersze portfolio (545 vs 3 modeli). Jinko Solar prowadzi pod względem maksymalnej sprawności (24.80%). AKCOME ma wyższy udział bifacial (100% portfolio).

AKCOME

Siedziba
🇨🇳 Suzhou, China
Założona
2003
Pracownicy
-
Zdolność prod.
-
Tier 1 Bankable
Nie
Giełda
-

Jinko Solar

JinkoSolar is a global leader in the solar industry, manufacturing and distributing solar products and solutions to a diversified international customer base. They have a vertically integrated solar product value chain. The company is committed to providing clean, efficient, and sustainable energy solutions worldwide.

Siedziba
🇨🇳 Shanghai, China
Założona
2006
Pracownicy
33,830
Zdolność prod.
130.0 GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda

Parametry portfolio

wygrywa + przewaga pokazana
Parametr AKCOME Jinko Solar
Portfolio i moc
Modeli paneli
3 545 +542
Maks. moc
700 W 735 W +35 W
Śr. moc
672 W +161 W 511 W
Sprawność
Maks. sprawność
22.54% 24.80% +2.26 pp
Śr. sprawność
21.63% 22.00% +0.38 pp
Niezawodność i gwarancja
Śr. wsp. temp.
-0.240%/°C +0.068 -0.308%/°C
Udział bifacial
3 (100%) +68 pp 174 (32%)
Śr. gwarancja
30.0 lat +1.5 lat 28.5 lat

Najlepsze panele obu marek

10 modeli o najwyższej mocy z każdej marki

AKCOME

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 SKA611HDGDC-700W Bi 700W 22.5% -0.240%/C HJT
2 SKA611HDGDC-660W Bi 660W 21.2% -0.240%/C HJT
3 SKA611HDGDC-655W Bi 655W 21.1% -0.240%/C HJT

Jinko Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (735W bin) Bi 735W 23.7% -0.290%/C TOPCon
2 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (730W bin) Bi 730W 23.5% -0.290%/C TOPCon
3 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (725W bin) Bi 725W 23.3% -0.290%/C TOPCon
4 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (720W bin) Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
5 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (715W bin) Bi 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
6 JKM710-735N-66HL5-BDV-Z3-EU (710W bin) Bi 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon
7 JKM650-670N-66QL6-BDV (670W class) Bi 670W 24.8% -0.260%/C TOPCon
8 JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (670W) Bi 670W 24.8% -0.260%/C TOPCon
9 JS210MHC132-670 670W 21.6% -0.340%/C PERC
10 JKM650-670N-66QL6-BDV-F2-EU (665W) Bi 665W 24.6% -0.260%/C TOPCon
Śr. top 3 paneli AKCOME Jinko Solar
Sprawność
21.63% 23.54% +1.91 pp
Wsp. temp. Pmax
-0.240%/°C +0.046 -0.286%/°C

Porównanie AI

Zapisano
Sprawdzanie pamięci podręcznej...

AKCOME to chiński producent założony w 2003 roku, specjalizujący się wyłącznie w modułach HJT (heterozłączowych) - wszystkie 3 panele w ofercie są bifacjalne, a technologia HJT stanowi 100% portfolio. Jinko Solar, założony w 2006 roku i notowany na nowojorskiej giełdzie NYSE, to globalny lider z mocą produkcyjną 130 GW i ponad 33 800 pracownikami. Jinko posiada status Tier 1 oraz najwyższy rating bankability AAA od PV Tech (9,4/10), podczas gdy AKCOME nie uzyskało certyfikacji Tier 1, a w 2024 roku spółka zależna złożyła wniosek o ochronę przed upadłością - co jest istotnym czynnikiem ryzyka przy ocenie długoterminowej dostępności serwisu i gwarancji. Jinko dysponuje 545 modelami, a najwyższa sprawność w portfolio sięga 24,8%, przy średniej 22,0%. AKCOME oferuje trzy modele o maksymalnej sprawności 22,54% i bardzo niskim współczynniku temperaturowym Pmax na poziomie -0,24%/°C, co w technologii HJT jest jedną z najlepszych wartości rynkowych.

Dla instalacji prosumenckich na dachach skośnych w Polsce, gdzie przestrzeń jest ograniczona, przewaga technologiczna HJT firmy AKCOME - szczególnie wyjątkowo niski współczynnik temperaturowy -0,24%/°C i 100% moduły bifacjalne o mocy do 700 Wp - mogłaby być atrakcyjna technicznie. Jednak poważne obawy dotyczące wypłacalności producenta powinny skłonić instalatorów do ostrożności. Jinko Solar natomiast oferuje ogromną różnorodność produktową opartą głównie na technologii TOPCon (39,5% portfolio) i sprawdzoną niezawodność potwierdzoną przez 11 kolejnych lat tytułu Top Performer według PVEL. Moduły Tiger Neo z mocą do 735 Wp i sprawnością do 24,8% nadają się zarówno do instalacji prosumenckich, jak i projektów komercyjnych C&I oraz utility-scale na rynku polskim i europejskim. Średnia gwarancja Jinko wynosi około 28,5 roku, przy szerokim wyborze certyfikowanych modeli dla wymagających inwestorów instytucjonalnych.

Dla typowego polskiego instalatora lub właściciela domu jednorodzinnego wybór Jinko Solar jest bezpieczniejszy ze względu na status Tier 1, globalną sieć serwisową, potwierdzoną bankability i dostępność finansowania projektowego. AKCOME mogłoby być rozważane wyłącznie przez doświadczonych instalatorów doskonale znających ryzyka związane z sytuacją finansową producenta, którzy cenią technologię HJT i są w stanie samodzielnie zabezpieczyć warunki gwarancji - jednak biorąc pod uwagę postępowanie upadłościowe z 2024 roku, rekomendowanie tych paneli szerszemu rynkowi wiąże się z istotnym ryzykiem.

Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6

Rozkład sprawności

Udział paneli każdej marki w tiersach sprawności
Jinko Solar dominuje w klasie 23%+: 22% portfolio

Rozkład mocy

Udział paneli każdej marki w przedziałach mocy
AKCOME ma więcej paneli 600W+ (100% portfolio)

AKCOME - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: HJT (100%)

Jinko Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: TOPCon (39%)