Zakupy
Czy warto kupić panel bifacjalny?
Kiedy tył modułu bifacjalnego się opłaca, na gruncie i na dachu, jak rozkładają się współczynniki bifacjalności w katalogu ComparePV i ile kosztuje wat.
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Is a bifacial solar panel worth it?.
W skrócie: tak na konstrukcji gruntowej, na wiacie samochodowej albo na wysokim stelażu nad jasnym podłożem, gdzie światło może dotrzeć do tyłu modułu. Na skośnym dachu, tuż nad dachówką, tył dodaje niewiele, więc oceniaj moduł po mocy od frontu, masie i gwarancji, a wersję bifacjalną bierz tylko wtedy, gdy nie kosztuje więcej. W Polsce, bez PERC, mediana ceny modułów bifacjalnych w ofertach sklepów zebranych przez ComparePV wynosi 0,141 EUR/W netto, a jednostronnych 0,153 EUR/W.
Moduł bifacjalny zbiera światło obiema stronami. Przód pracuje jak w każdym innym module. Tył zamienia na dodatkową moc światło odbite od podłoża albo od tego, co stoi za modułem, a karta katalogowa opisuje go jedną liczbą: współczynnikiem bifacjalności, czyli mocą tyłu jako ułamkiem mocy przodu.
Czy to się opłaca, zależy od tego, jak dobry jest tył, ile światła do niego dociera i ile płacisz. Na pierwsze pytanie odpowiada katalog, na ostatnie sklepy. Środkowe zależy od miejsca montażu i to ono waży najwięcej.
Skąd są liczby
7743 z 14 005 modułów w katalogu ComparePV ma w karcie oznaczenie bifacjalne, czyli 55%. Spośród nich 5784 podaje współczynnik bifacjalności w sensownym zakresie, od 0,50 do nieco poniżej 1,00. Liczby o współczynniku w dalszej części liczą się na szerszej podstawie, z każdego modułu, który drukuje współczynnik w tym zakresie, niezależnie od oznaczenia, więc ich mianowniki są inne. Dokładne zasady liczenia są w sekcji „Liczby i mianowniki” pod artykułem.
Ceny pochodzą z polskich sklepów. Crawler ComparePV ma tam 1179 ofert pojedynczych modułów dachowych, a matcher przypisał 355 z nich do modułu z katalogu po numerze katalogowym. Tylko przypisane oferty da się podzielić na bifacjalne i jednostronne, bo nazwa produktu w sklepie nie mówi tego wiarygodnie.
Jeden moduł bifacjalny jako przykład
Przykłady rachunkowe poniżej używają jednego modułu bifacjalnego: 460 W, TOPCon, ze współczynnikiem bifacjalności 0,80 w danych ComparePV. Wybrałem go spośród modułów z ofertami na liście ofert ComparePV w chwili pisania oryginału. Nikt nie zapłacił za to miejsce.
Żeby było z czym porównywać, rachunki zestawiają go z jednostronnym modułem tej samej wielkości o mocy 470 W. Ten partner to okrągła liczba wybrana do obliczeń, a nie konkretny produkt.
JA Solar JAM54D40-460/LB: parametry w bazie PV Index
Jak często dana technologia ogniw jest bifacjalna
Udział bifacjalnych mówi, jak często technologia ma aktywny tył; mediana współczynnika mówi, jak dobry jest ten tył, gdy karta go podaje. Mediana obejmuje każdy moduł danej technologii z podanym współczynnikiem, oznaczony jako bifacjalny lub nie. N-type to grupa, której karty nie nazywają ogniwa dokładniej niż „N-type”, a back contact to ogniwa ze wszystkimi stykami na tylnej powierzchni.
| Technologia | Moduły | Udział bifacjalnych | Bifacjalne z podanym współczynnikiem | Mediana współczynnika |
|---|---|---|---|---|
| TOPCon | 5733 | 73% | 3110 | 0,80 |
| PERC | 4306 | 37% | 1124 | 0,70 |
| N-type | 1656 | 58% | 762 | 0,80 |
| HJT | 697 | 94% | 545 | 0,90 |
| Back contact | 440 | 43% | 138 | 0,70 |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Budowa ogniw daje powód, by spodziewać się różnic między wierszami. Materiały dydaktyczne UNSW o produkcji ogniw nazywają ogniwo z heterozłączem bifacjalnym z natury. Ogniwo PERC kończy tył warstwą izolacyjną, która działa też jak lustro, oraz lokalnymi stykami metalowymi, więc tył przepuszczający światło jest przeróbką tej konstrukcji. Porównaj z tym oczekiwaniem wiersze HJT i PERC. Jak dwa najpopularniejsze ogniwa wypadają poza samym tyłem, opisuje artykuł TOPCon czy PERC.
Współczynniki bifacjalności skupiają się na okrągłych liczbach
We wszystkich technologiach łącznie mediana współczynnika bifacjalności w katalogu ComparePV wynosi 0,80, 10. percentyl 0,70, a 90. percentyl 0,85.
Liczby z wykresu
| Współczynnik bifacjalności | Moduły |
|---|---|
| <0,60 | 10 |
| 0,60-0,65 | 18 |
| 0,65-0,70 | 18 |
| 0,70-0,75 | 1371 |
| 0,75-0,80 | 173 |
| 0,80-0,85 | 3527 |
| 0,85-0,90 | 398 |
| 0,90-0,95 | 224 |
| 0,95+ | 70 |
Tam, gdzie wykres ma szpilki zamiast łagodnego zbocza, winny jest sposób, w jaki karty drukują tę liczbę. 83% podanych współczynników to dokładnie 0,70 albo 0,80, często z tolerancją w rodzaju ±5% czy ±10% obok. Czytaj taką liczbę jako klasę nominalną, a nie pomiar modułu, który dostaniesz. Spośród wszystkich podanych współczynników 12% wynosi 0,85 lub więcej.
Jak mierzy się współczynnik
Test opisuje specyfikacja IEC TS 60904-1-2, omówiona przez Rauera i współpracowników z Fraunhofer ISE. Moduł mierzy się raz z oświetlonym tylko przodem, raz z oświetlonym tylko tyłem. Specyfikacja bierze dwa stosunki tyłu do przodu, jeden dla prądów zwarcia, drugi dla mocy maksymalnych, i zostawia mniejszy. Karta zwykle drukuje jedną liczbę i nie mówi, który to stosunek.
Co jeszcze zmienia się w module bifacjalnym
Sprawdź, czy wiersz bifacjalny jest większy, cięższy i ma dłuższą gwarancję. Kolumny to mediana mocy znamionowej, mediana masy na metr kwadratowy, udział modułów z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej i mediana rocznej degradacji, na którą ta gwarancja pozwala.
| Grupa | Moc | Masa | Gwarancja 30 lat | Degradacja |
|---|---|---|---|---|
| Bifacjalne | 555 W | 12,2 kg/m² | 93% | 0,40%/rok |
| Jednostronne | 450 W | 10,8 kg/m² | 40% | 0,50%/rok |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Te wiersze mieszają technologie, a ich udział w obu grupach nie musi być taki sam. Jeśli różnica powtarza się poniżej osobno w TOPCon i osobno w PERC, mieszanka technologii jej nie tłumaczy.
| Grupa | Moc | Masa | Gwarancja 30 lat | Degradacja |
|---|---|---|---|---|
| TOPCon, bifacjalne | 570 W | 12,2 kg/m² | 98% | 0,40%/rok |
| TOPCon, jednostronne | 475 W | 10,6 kg/m² | 71% | 0,40%/rok |
| PERC, bifacjalne | 535 W | 12,2 kg/m² | 78% | 0,45%/rok |
| PERC, jednostronne | 430 W | 10,9 kg/m² | 20% | 0,55%/rok |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Wiele kart modułów bifacjalnych wymienia drugą taflę szkła z tyłu (moduł szkło-szkło), co dokłada masy. Katalog zapisuje to, co drukują karty; nie powie, dlaczego tak jest.

Masa liczy się podwójnie: przy obciążeniu, które uniesie dach, i przy obciążeniu mechanicznym, na które jest liczona rama modułu.
Ile kosztują moduły bifacjalne w Polsce
PERC jest wyłączony z obu grup, żeby w różnicy nie ukrył się po prostu poziom cen PERC. Porównaj najpierw obie mediany, potem to, czy środkowe połowy się nakładają. Ceny w euro za wat, netto, z ofert sklepów zebranych przez ComparePV.
| Grupa | Mediana, EUR/W | Środkowa połowa, EUR/W | Oferty | Sklepy |
|---|---|---|---|---|
| Bifacjalne | 0,141 | 0,131 do 0,154 | 203 | 26 |
| Jednostronne | 0,153 | 0,136 do 0,171 | 100 | 22 |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Oferty obejmują 96 modułów bifacjalnych i 50 jednostronnych z katalogu. Jeśli mediana bifacjalnych leży na poziomie jednostronnych albo niżej, tył nie kosztował w tych sklepach dopłaty za wat. Tam, gdzie środkowe połowy się nakładają, wybór sklepu może zmienić cenę tak samo jak tył.
Na cenę wpływają też wielkość modułu, sklep i marka, a obie grupy nie muszą mieć ich w tych samych proporcjach. Różnica opisuje więc to, co kupujący zastał w sklepach, a nie cenę samego tyłu. Liczby dla całych rynków są w artykule Cena za wat paneli fotowoltaicznych w różnych krajach.
Aktualne ceny tego modułu w sklepach: ComparePV.
Ile mocy dodaje tył
Dodatkowa moc to współczynnik razy ta część światła z przodu, która dociera do tyłu. Ten iloczyn to zysk bifacjalny. Współczynnik daje karta katalogowa. Światło z tyłu daje miejsce montażu, głównie przez albedo powierzchni pod modułem (ile światła odbija) i przez odstęp za modułem.
Sprawdź to na zgrubnym modelu jednego modułu nad otwartym terenem: zmień podłoże, wysokość i kąt nachylenia.
Światło na tyle modułu bifacjalnego
Wybierz podłoże pod modułem, podnieś go i pochyl, i patrz, ile odbitego światła dociera do jego tyłu i ile to dodaje do mocy.
Jak to jest liczone
Scena to przekrój: jeden moduł o podanej długości, nachylony, z dolną krawędzią na podanej wysokości nad płaskim, otwartym terenem ciągnącym się w obie strony, więc odpowiada pojedynczemu długiemu rzędowi. Słońce stoi prostopadle do modułu, czyli w godzinie, pod którą projektuje się moduł nachylony dla swojego miejsca. Jego cień na ziemi ma wtedy długość modułu podzieloną przez cosinus kąta nachylenia i zaczyna się wysokość × tg(nachylenie) za dolną krawędzią.
Ze światła padającego na otwarty teren 30% przyjmuje się jako rozproszone, z równomiernego nieba, a resztę jako bezpośrednie. Punkt na ziemi dostaje część bezpośrednią tylko poza cieniem, a część rozproszoną pomnożoną przez udział nieba, które wciąż widzi obok modułu. Widok tyłu na ziemię jest dzielony na paski co 1 cm, każdy ważony współczynnikiem widzenia z metody skrzyżowanych nici (metoda Hottela, dokładna dla przekroju), a światło z ziemi mnoży się przez albedo. Tył widzi też trochę nieba i to również się liczy.
Stosunek światła z tyłu do światła z przodu to ta suma podzielona przez światło na przodzie; zysk bifacjalny to współczynnik bifacjalności razy ten stosunek, a dodatkowa energia to zysk razy wpisany uzysk na kWp. Sufit w odczycie to ten sam moduł postawiony tak wysoko, że jego cień przestaje się liczyć.
To zgrubny szacunek planistyczny dla jednej chwili, użyty tak, jakby obowiązywał przez cały rok. Pomija to, co mają prawdziwe instalacje: sąsiednie rzędy, które zacieniają sobie nawzajem ziemię i często o połowę zmniejszają światło z tyłu; ramę, szyny i słupy za modułem; udział światła rozproszonego zmieniający się z pogodą i porą roku; nierównomierne światło na tyle, które kosztuje więcej, niż sugeruje jego średnia; i słońce, które się porusza. Śnieg na ziemi zwykle oznacza też śnieg na przodzie. Ustawienia albedo to typowe wartości podręcznikowe, przykładowe dane wejściowe, a nie pomiary twojego podłoża.
Model poglądowy, nie pomiar.
Próg opłacalności względem partnera 470 W
Od frontu moduł bifacjalny ma 10 W mniej niż jednostronny partner 470 W. Żeby go dogonić, potrzebuje 470 / 460 - 1 = 2,17% zysku bifacjalnego. Przy współczynniku 0,80, czyli klasie podanej w tej karcie, wymaga to światła z tyłu równego 2,17 / 0,80 = 2,72% światła z przodu.
Konstrukcje gruntowe nad trawą lub piaskiem
Tonita i współpracownicy zamodelowali przez rok stałą instalację nachyloną pod kątem równym szerokości geograficznej w Boulder w Kolorado. Stosunek światła z tyłu do światła z przodu wyszedł im 0,107 nad zieloną trawą i 0,255 nad białym piaskiem. Dla przykładowego modułu 460 W zysk to ten stosunek razy 0,80; porównaj ostatnią kolumnę z jednostronnym partnerem 470 W.
| Przypadek | Światło tył/przód | Zysk bifacjalny | Moduł 460 W daje |
|---|---|---|---|
| Próg opłacalności | 0,027 | 2,17% | 470,0 W |
| Zielona trawa | 0,107 | 8,56% | 499,4 W |
| Biały piasek | 0,255 | 20,4% | 553,8 W |
Nad trawą moduł bifacjalny wychodzi więc 29,4 W przed partnerem, nad białym piaskiem 83,8 W.
Dachy, gdzie tył ma mało miejsca
Na niskiej konstrukcji dachowej wynik jest mniej pewny. González-Moreno i współpracownicy mierzyli moduły bifacjalne i jednostronne w identycznych warunkach na dachu w stylu przemysłowym, na niskim montażu, bo konstrukcja nie pozwalała na więcej. Zysk bifacjalny wyszedł im od 2 do 15%, a niewielkie przesunięcia między modułem a belkami konstrukcji potrafiły praktycznie wyzerować udział tyłu. Przy 2% przykładowy moduł daje 460 W × 1,02 = 469,2 W, tuż poniżej partnera 470 W; przy 15% dałby 460 W × 1,15 = 529 W. To montaż decyduje, na który koniec trafisz.
Skośny dach trzyma moduł nisko nad dachówką, którą moduł sam zacienia. Ustaw w rysunku powyżej małą wysokość i płaskie położenie, żeby zobaczyć, co zostaje dla tyłu, i planuj tak, jakby całą pracę wykonywał przód.
Układy, które potrzebują obu stron
Niektóre instalacje mają sens tylko z dwiema aktywnymi stronami. W pionowych rzędach jedna strona łapie poranne słońce, a druga wieczorne, a teren między rzędami zostaje wolny. Moduł jednostronny ustawiony w tym miejscu przez pół dnia patrzyłby tyłem do słońca.

Co to znaczy przy zakupie
Montaż decyduje o więcej niż ogniwo. Sprawdzałbym rzeczy w tej kolejności:
- Na konstrukcji gruntowej, na wiacie albo na wysokim stelażu nad jasną powierzchnią moduł bifacjalny o niższej mocy od frontu wciąż może wyjść na prowadzenie.
- Na skośnym dachu oceniaj moduł po mocy od frontu, masie i gwarancji produktowej. Jeśli wersja bifacjalna nie kosztuje więcej za wat z przodu, jej wybór kosztuje cię niewiele, ale przeczytaj gwarancję produktową w obu kartach, zamiast zakładać, że jest taka sama (różnicę wyjaśnia artykuł Gwarancja produktowa a gwarancja mocy).
- Czytaj współczynnik bifacjalności jako klasę. 0,80 z ±10% obok mówi, do jakiej grupy należy moduł, a nie co zrobi tył twojego egzemplarza.
Zestaw moduł bifacjalny z jednostronną alternatywą w kalkulatorze porównania paneli, a masę i wymiary sprawdź względem swojego dachu w doborze modułów do dachu (ComparePV, po angielsku).
Zastrzeżenia
Oznaczenie bifacjalne i współczynnik to odczyt kart katalogowych przez ComparePV, a gwarancje to obietnice z tych kart. Liczone są moduły, nie karty. Jedna karta zwykle obejmuje drabinkę mocy, kilka modułów różniących się tylko mocą znamionową, więc producent z długimi drabinkami waży więcej w każdym udziale.
Rachunek zysku zakłada, że moc rośnie liniowo ze światłem, i pomija niewielkie dodatkowe nagrzewanie od tyłu. Tonita i współpracownicy zamodelowali jedno miejsce i jeden sposób montażu, a badanie dachowe zmierzyło jedną instalację i jest tu cytowane za streszczeniem. Żadne z nich nie jest prognozą dla twojego dachu.
Porównanie cen obejmuje jeden rynek i tylko te oferty, które matcher zdołał przypisać do katalogu.
01Liczby i mianowniki
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Is a bifacial solar panel worth it?.
Liczby z katalogu pochodzą z modułów ComparePV (widok rankingowy, w którym zostają tylko moduły z mocą i własną stroną): 14 005 modułów. Każdy z nich to wiersz odczytany z karty katalogowej producenta. Jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc karta z ośmioma wariantami mocy to tutaj osiem modułów. Moduł liczy się jako bifacjalny, gdy tak mówi jego karta; każdy inny liczy się jako jednostronny.
Współczynnik bifacjalności wchodzi do obliczeń, gdy leży od 0,50 do 1,00, bez samego 1,00. Poniżej 0,50 pole zawiera zysk mocy z tyłu wpisany w miejsce współczynnika, a dokładnie 1,00 to wartość zastępcza, której nie mierzy żaden moduł krzemowy. Masa na metr kwadratowy to masa z karty podzielona przez długość razy szerokość, w przedziale od 5 do 25 kg/m²; poza nim pomylona jest jednostka. Technologia ogniw to etykieta z karty; moduły opisane tylko jako „N-type” tworzą osobną grupę.
Ceny pochodzą z ofert sklepów, które crawler ComparePV trzyma w chwili odczytu: jeden wiersz na stronę produktu, przechowywany przez tydzień od ostatniej wizyty crawlera. Oferta się liczy, gdy dotyczy pojedynczego modułu 400-800 W z ceną netto między 0,05 a 2 EUR za wat, przeliczoną na euro po kursie EBC z danego dnia. Porównanie cen modułów bifacjalnych i jednostronnych używa wyłącznie polskich ofert, które matcher ComparePV przypisał do jednego modułu z katalogu po numerze katalogowym, i pomija PERC.
Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (54)
| Liczba | Wartość | Policzona dla |
|---|---|---|
| Moduły opisane jako bifacjalne | 7743 | 14 005 modułów |
| Moduły w katalogu | 14 005 | 14 005 modułów |
| Udział modułów opisanych jako bifacjalne | 55% | 14 005 modułów |
| Moduły bifacjalne podające współczynnik bifacjalności | 5784 | 14 005 modułów |
| Polska: oferty przypisane do modułu z katalogu | 355 | 1179 ofert |
| TOPCon: moduły w katalogu | 5733 | 14 005 modułów |
| TOPCon: udział opisanych jako bifacjalne | 73% | 5733 modułów |
| TOPCon: moduły bifacjalne podające współczynnik bifacjalności | 3110 | 14 005 modułów |
| TOPCon: współczynnik bifacjalności, mediana | 0,80 | 3123 modułów |
| PERC: moduły w katalogu | 4306 | 14 005 modułów |
| PERC: udział opisanych jako bifacjalne | 37% | 4306 modułów |
| PERC: moduły bifacjalne podające współczynnik bifacjalności | 1124 | 14 005 modułów |
| PERC: współczynnik bifacjalności, mediana | 0,70 | 1126 modułów |
| N-type: moduły w katalogu | 1656 | 14 005 modułów |
| N-type: udział opisanych jako bifacjalne | 58% | 1656 modułów |
| N-type: moduły bifacjalne podające współczynnik bifacjalności | 762 | 14 005 modułów |
| N-type: współczynnik bifacjalności, mediana | 0,80 | 767 modułów |
| HJT: moduły w katalogu | 697 | 14 005 modułów |
| HJT: udział opisanych jako bifacjalne | 94% | 697 modułów |
| HJT: moduły bifacjalne podające współczynnik bifacjalności | 545 | 14 005 modułów |
| HJT: współczynnik bifacjalności, mediana | 0,90 | 545 modułów |
| Back contact: moduły w katalogu | 440 | 14 005 modułów |
| Back contact: udział opisanych jako bifacjalne | 43% | 440 modułów |
| Back contact: moduły bifacjalne podające współczynnik bifacjalności | 138 | 14 005 modułów |
| Back contact: współczynnik bifacjalności, mediana | 0,70 | 138 modułów |
| Współczynnik bifacjalności, mediana | 0,80 | 5809 modułów |
| Współczynnik bifacjalności, 10. percentyl | 0,70 | 5809 modułów |
| Współczynnik bifacjalności, 90. percentyl | 0,85 | 5809 modułów |
| Udział podanych współczynników równych dokładnie 0,70 lub 0,80 | 83% | 5809 modułów |
| Udział podanych współczynników 0,85 lub wyższych | 12% | 5809 modułów |
| Moduły bifacjalne: moc znamionowa, mediana | 555 W | 7743 modułów |
| Moduły bifacjalne: masa na metr kwadratowy, mediana | 12,2 kg/m² | 7735 modułów |
| Moduły bifacjalne: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej | 93% | 7737 modułów |
| Moduły bifacjalne: degradacja roczna, mediana | 0,40%/rok | 6709 modułów |
| Moduły jednostronne: moc znamionowa, mediana | 450 W | 6262 modułów |
| Moduły jednostronne: masa na metr kwadratowy, mediana | 10,8 kg/m² | 6145 modułów |
| Moduły jednostronne: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej | 40% | 6140 modułów |
| Moduły jednostronne: degradacja roczna, mediana | 0,50%/rok | 4837 modułów |
| TOPCon bifacjalne: moc znamionowa, mediana | 570 W | 4165 modułów |
| TOPCon bifacjalne: masa na metr kwadratowy, mediana | 12,2 kg/m² | 4163 modułów |
| TOPCon bifacjalne: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej | 98% | 4165 modułów |
| TOPCon bifacjalne: degradacja roczna, mediana | 0,40%/rok | 3565 modułów |
| TOPCon jednostronne: moc znamionowa, mediana | 475 W | 1568 modułów |
| TOPCon jednostronne: masa na metr kwadratowy, mediana | 10,6 kg/m² | 1563 modułów |
| TOPCon jednostronne: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej | 71% | 1562 modułów |
| TOPCon jednostronne: degradacja roczna, mediana | 0,40%/rok | 1372 modułów |
| PERC bifacjalne: moc znamionowa, mediana | 535 W | 1607 modułów |
| PERC bifacjalne: masa na metr kwadratowy, mediana | 12,2 kg/m² | 1604 modułów |
| PERC bifacjalne: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej | 78% | 1607 modułów |
| PERC bifacjalne: degradacja roczna, mediana | 0,45%/rok | 1365 modułów |
| PERC jednostronne: moc znamionowa, mediana | 430 W | 2699 modułów |
| PERC jednostronne: masa na metr kwadratowy, mediana | 10,9 kg/m² | 2645 modułów |
| PERC jednostronne: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej | 20% | 2656 modułów |
| PERC jednostronne: degradacja roczna, mediana | 0,55%/rok | 1991 modułów |
02Narzędzia
03Czytaj dalej
Ceny
Cena za wat paneli fotowoltaicznych w różnych krajach
Ile kosztuje wat modułu PV na dach przed podatkiem w każdym kraju, według ofert sklepów zebranych przez ComparePV, z rozrzutem cen i wnioskami dla kupującego.
Zakupy
TOPCon czy PERC, jeśli kupujesz dziś?
TOPCon czy PERC? Sprawność, straty w upale, gwarantowana degradacja i cena za wat porównane w katalogu ComparePV i w ofertach polskich sklepów.
04Źródła
- Tonita i in., A general illumination method to predict bifacial photovoltaic system performance, Joule 7(1), 2023 (arXiv 2302.13829)
- González-Moreno i in., Outdoor Performance Comparison of Bifacial and Monofacial Photovoltaic Modules in Temperate Climate and Industrial-like Rooftops, Applied Sciences 14(13), 5714, 2024
- UNSW, PV-Manufacturing.org, Heterojunction and passivating contacts on solar cells (materiał dydaktyczny)
- Rauer i in., Comprehensive evaluation of IEC measurement procedures for bifacial solar cells and modules, Fraunhofer ISE, 37th EU PVSEC, 2020