PV Index logo
Ilustracja dwóch rozłożonych na warstwy stosów ogniwa słonecznego obok siebie; prawy ma dodatkową cienką, świecącą warstwę przy tylnej stronie

Zakupy

TOPCon czy PERC, jeśli kupujesz dziś?

TOPCon czy PERC? Sprawność, straty w upale, gwarantowana degradacja i cena za wat porównane w katalogu ComparePV i w ofertach polskich sklepów.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 13 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: TOPCon or PERC when buying today?.

W skrócie: TOPCon zmienia tę część ogniwa PERC, która najbardziej je ogranicza, czyli metalowe kontakty z tyłu, więc na papierze powinien mieć wyższą sprawność i tracić mniej w upale. Moduły TOPCon w katalogu ComparePV deklarują medianę sprawności 22,5% i współczynnik temperaturowy -0,29%/°C, a moduły PERC 20,7% i -0,35%/°C. Dopasowane polskie oferty mają mediany 0,141 EUR/W dla TOPCon i 0,189 EUR/W dla PERC; PERC kupiłbym tylko tam, gdzie jest wyraźnie tańszy za wat, a na dachu zostaje wolne miejsce.

PERC przez lata ciągnął rynek, a TOPCon jest jego następcą. Sklepy sprzedają je obok siebie, a karty katalogowe wyglądają podobnie. Pieniądze zależą od czterech różnic: mocy z metra kwadratowego, części tej mocy, którą zabiera ciepło, starzenia dopuszczonego przez gwarancję i ceny za wat. PERC jest tu cały czas punktem odniesienia; oto jedno z jego ogniw z obu stron.

Przód i tył monokrystalicznego ogniwa PERC obok siebie, niebieski przód z szynami i palcami zbiorczymi, jasny tył
Przód (z lewej) i tył (z prawej) krzemowego ogniwa PERC, czyli typu, z którym porównuje się większość modułów TOPCon. Źródło: WhistlingBird, CC BY-SA 4.0.

Jak zbudowane są obie grupy

Katalog ComparePV wymienia 5733 moduły jako TOPCon i 4306 jako PERC. Kolejne 1656 podaje tylko „N-type”, bez nazwy konstrukcji ogniwa. Część z nich może być TOPCon, ale karta tego nie mówi, więc pominąłem je w obu grupach.

Każda liczba z katalogu jest tym, co producent wydrukował w karcie katalogowej: wartością odniesioną do standardowych warunków testowych albo warunkiem gwarancji. Nic z tego nie jest naszym pomiarem. Poradnik czytania karty katalogowej wyjaśnia, gdzie na karcie stoi każda z tych liczb.

Mediany grup mają dwie pułapki. Każda grupa miesza producentów w innych proporcjach, a TOPCon to nowsza technologia, więc jego karty opisują nowsze konstrukcje. Dlatego obok median porównuję każdego producenta, który ma obie technologie, z nim samym.

Ceny pochodzą z ofert sklepów, które crawler ComparePV trzymał w dniu odczytu. W Polsce było to 1179 ofert pojedynczych modułów dachowych, a algorytm dopasowujący powiązał 355 z nich z modułem z katalogu po numerze katalogowym. Tylko to powiązanie mówi, jakie jest ogniwo, bo tytuł oferty w sklepie rzadko je podaje. Przedziały sensowności i liczba pozycji za każdą liczbą są w sekcji „Liczby i mianowniki” pod artykułem.

Dwa przykładowe moduły

Przykłady z liczbami opierają się na dwóch modułach wybranych według reguły w chwili pisania: moduł PERC i moduł TOPCon z największą liczbą ofert sklepowych na liście ofert ComparePV, remisy rozstrzygane alfabetycznie. Oba pochodzą od tego samego producenta, co wyłącza markę z porównania. Nikt nie zapłacił za miejsce.

Przykład PERC:

JA Solar JAM60S20-380/MR: parametry w bazie PV Index

Przykład TOPCon:

JA Solar JAM54D40-460/LB: parametry w bazie PV Index

TOPCon a PERC: sprawność, ciepło, starzenie i cena

Co różni się wewnątrz ogniwa

Różnica siedzi z tyłu ogniwa, tam gdzie metalowe kontakty stykają się z krzemem. Feldmann i współpracownicy z Fraunhofer ISE, przedstawiając w 2013 roku kontakt pasywowany tlenkiem tunelowym, opisują wysokosprawne ogniwa jako „often limited by the recombination at the metal semiconductor contacts”. Rekombinacja to ładunek utracony, zanim dotrze do przewodu.

Ogniwo PERC nadal ma metal stykający się z krzemem w każdym otworze wypalonym laserem w jego tylnej warstwie. TOPCon wkłada między nie cienki tlenek i warstwę domieszkowanego krzemu, widoczną na prawym rysunku poniżej.

Schematy przekrojów trzech konstrukcji ogniw krzemowych, IBC, heterozłączowej i TOPCon, z opisanymi warstwami i metalowymi palcami
Przekroje trzech konstrukcji ogniw z krzemu typu n; rysunek TOPCon po prawej pokazuje cienką warstwę tlenku i polikrzemu z tyłu, która odróżnia go od PERC. Źródło: IvanG-PV, CC BY-SA 4.0.

Rysunek poniżej rozkłada oba ogniwa warstwa po warstwie, z HJT jako trzecim, i pokazuje, gdzie ginie ładunek.

Wnętrze ogniwa: PERC, TOPCon i HJT

Przełączaj trzy ogniwa, wybierz warstwę, żeby zobaczyć, co robi, i zwiększ straty na tylnym kontakcie, żeby zobaczyć, co dzieje się z napięciem.

Jak to jest liczone

Rysunek to schematyczny przekrój, nie w skali: płytka jest wielokrotnie grubsza niż wszystkie pozostałe warstwy razem, a cienkie warstwy są narysowane na tyle grubo, żeby dało się je wybrać. Opisy warstw to podręcznikowe opisy każdej struktury w typowym wykonaniu; producenci różnią się szczegółami.

Rekombinacja na tylnym kontakcie to skala porządkowa od bardzo niskiej do bardzo wysokiej, a nie pomiar. Każde ogniwo startuje tam, gdzie stawia je jego struktura: PERC wysoko, bo metal styka się z krzemem w otworach z tyłu; TOPCon nisko, bo między nimi leżą tlenek tunelowy i polikrzem; HJT bardzo nisko, bo krzem amorficzny pasywuje obie strony. Animacja traci tyle swoich par z tyłu w postaci iskier.

Voc i strata cieplna są porównywane z ogniwem PERC w typowym wykonaniu, jedna strzałka na każdy stopień skali. Kierunek wynika z podręcznikowej fizyki: Voc rośnie z logarytmem stosunku prądu generowanego światłem do prądu rekombinacji, więc mniej rekombinacji go podnosi, a część Voc tracona przez ogniwo na stopień maleje, gdy Voc rośnie. Strzałki podają tylko kierunek i kolejność. Napięcie prawdziwego ogniwa zależy też od płytki, przedniej powierzchni i emitera, których suwak nie rusza, więc rysunek przestaje być prawdziwy jako sposób na uszeregowanie dwóch prawdziwych modułów: do tego służą ich karty katalogowe.

Model poglądowy, nie pomiar.

Oryginalny schemat narysowany dla ComparePV. Przód ogniwa na górze; grubości warstw nie są w skali.

Sprawność i straty cieplne

Sprawność modułu to część światła padającego na jego powierzchnię, która wychodzi z niego jako moc, więc decyduje, ile watów zmieści się na dachu. Współczynnik temperaturowy to część mocy tracona na każdy stopień temperatury ogniw powyżej 25 °C, więc wartość bliższa zera traci mniej na gorącym dachu. W tabeli czytaj wiersz z percentylami, nie tylko mediany.

Liczba TOPCon PERC
Sprawność modułu, mediana 22,5% 20,7%
Sprawność, od 10. do 90. percentyla od 21,5 do 23,3% od 19,1 do 21,5%
Współczynnik temperaturowy Pmax, mediana -0,29%/°C -0,35%/°C

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Zestaw 90. percentyl PERC z 10. percentylem TOPCon. Jeśli pierwszy leży poniżej drugiego, dziewięć na dziesięć modułów każdej grupy stoi po swojej stronie linii. Jeśli się krzyżują, konkretna karta katalogowa znaczy więcej niż nazwa technologii. 77% modułów TOPCon deklaruje sprawność 22% lub wyższą, wobec 1% modułów PERC.

Oba histogramy mają te same przedziały sprawności. Grupy różnią się liczebnością, więc porównuj kształty, a nie wysokość słupków.

Na podstawie 5733 modułów z podaną wartością; linia oznacza medianę, 22,5%. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Liczby z wykresu
Sprawność modułu, TOPCon (%)Moduły
<17127
17-1813
18-1932
19-2028
20-21106
21-221036
22-233122
23-241170
24+99
Na podstawie 4306 modułów z podaną wartością; linia oznacza medianę, 20,7%. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Liczby z wykresu
Sprawność modułu, PERC (%)Moduły
<17155
17-18110
18-19136
19-20504
20-211791
21-221569
22-2324
23-2417
24+0

Artykuł o współczynniku temperaturowym rysuje tę samą parę dla strat cieplnych, a artykuł o gorącym klimacie przelicza je na moc w gorącej godzinie.

Gwarantowane starzenie

Gwarancja mocy, zwykle liniowa, mówi, ile mocy moduł może stracić i nadal mieścić się w specyfikacji. Niższe dopuszczalne spadki i wyższa moc na końcu to lepsza obietnica.

Pozycja gwarancji TOPCon PERC
Dopuszczalny spadek w pierwszym roku 1,0% 2,0%
Dopuszczalna degradacja roczna 0,40%/rok 0,55%/rok
Gwarancja mocy na 30 lat lub dłużej 91% 42%
Moc obiecana na koniec gwarancji 87,4% 84,8%

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Pierwszy rok może się różnić z fizycznego powodu. Kurs PV Manufacturing z UNSW wskazuje „the metastable boron-oxygen (BO) defect formation” jako „the primary source” degradacji indukowanej nośnikami w płytkach typu p domieszkowanych borem, częstej podstawie ogniw PERC, i zaznacza, że domieszkowanie galem jej unika. TOPCon buduje się zwykle na płytkach typu n. Hasło LID w słowniku opisuje tę stratę. Gdy więc karta TOPCon dopuszcza mniejszy spadek w pierwszym roku, stoi za tym przyczyna, choć sam dopuszczalny spadek jest warunkiem wybranym przez producenta.

Ten sam producent, obie technologie

91 producentów ma moduły obu technologii, a porównanie każdego z nim samym wyłącza markę z różnicy. Każdy wiersz liczy producentów, u których TOPCon wypadł lepiej, spośród tych, którzy podają daną wartość po obu stronach.

Liczba TOPCon lepszy Porównani producenci
Sprawność, wyższa mediana 89 91
Współczynnik temperaturowy, mniejsza strata na stopień 85 91
Dopuszczalna degradacja roczna, niższa 71 77

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Im bliżej pierwszej kolumnie do drugiej, tym bardziej różnica utrzymuje się w obrębie każdej marki. Pierwsza kolumna bliska połowie drugiej znaczyłaby, że mediany powyżej odzwierciedlają głównie to, jakie marki trafiły do której grupy.

Przy gwarancji produktowej producenci dzielą się na trzy grupy: 50 producentów daje obu technologiom tę samą medianę gwarancji produktowej, 26 dłuższą dla TOPCon, a 12 krótszą. Artykuł o gwarancjach wyjaśnia, co obejmuje ten warunek.

Ile kosztują

Tabela podaje euro za wat netto w dopasowanych polskich ofertach sklepów zebranych przez ComparePV. Ograniczyłem ceny do Polski, bo w chwili pisania było tu najwięcej dopasowanych ofert; artykuł o cenie za wat obejmuje wszystkie rynki. Czytaj środkową połowę, nie tylko medianę, i sprawdź liczbę ofert i sklepów: mediana grupy opartej na kilku sklepach potrafi się przesunąć po zmianie jednego cennika.

Grupa Mediana (EUR/W) Środkowa połowa (EUR/W) Oferty Sklepy
TOPCon 0,141 od 0,130 do 0,154 161 23
PERC 0,189 od 0,143 do 0,249 36 11

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Oferty obejmują 87 modułów TOPCon i 28 modułów PERC z katalogu. Tam, gdzie dwie środkowe połowy się nie nakładają, trzy na cztery oferty jednej grupy są tańsze niż trzy na cztery oferty drugiej. To obraz tego, co kupujący widzi w polskich sklepach; nie mówi nic o tym, ile kosztuje wyprodukowanie któregokolwiek ogniwa.

Aktualne ceny przykładowego modułu TOPCon w sklepach: ComparePV.

Co to znaczy przy zakupie

Rachunki poniżej używają liczb z kart obu przykładowych modułów, tak jak zapisał je katalog ComparePV.

Więcej mocy z tego samego dachu

Moduł PERC ma 380 W na 1769 na 1052 mm, moduł TOPCon 460 W na 1762 na 1134 mm. Podziel moc przez powierzchnię modułu, a dostaniesz moc z metra kwadratowego:

  • PERC: 380 W / (1,769 m × 1,052 m) = 380 / 1,861 = 204,2 W/m²
  • TOPCon: 460 W / (1,762 m × 1,134 m) = 460 / 1,998 = 230,2 W/m²

Na 20 m² użytecznego dachu to 20 × 204,2 = 4,08 kW wobec 20 × 230,2 = 4,60 kW. Dach z TOPCon daje z tej samej powierzchni o 12,7% więcej.

Więcej zostaje w gorący dzień

Ciepło poszerza różnicę. Przy ogniwach w 65 °C, czyli 40 stopni powyżej warunków pomiaru, moduł PERC z -0,35%/°C zachowuje 1 - 0,0035 × 40 = 86,0% mocy znamionowej. Moduł TOPCon z -0,29%/°C zachowuje 1 - 0,0029 × 40 = 88,4%.

Na metr kwadratowy to 204,2 × 0,860 = 175,6 W wobec 230,2 × 0,884 = 203,5 W, teraz różnica 15,9%. Porównanie uzysku w upale (po angielsku) robi ten sam rachunek dla dowolnych dwóch modułów i dowolnej temperatury powietrza. Poniżej działa na żywo, z medianowym modułem TOPCon jako A i medianowym modułem PERC jako B.

Co gorący dach robi z dwoma modułami

Ustaw temperaturę powietrza i nasłonecznienie, wpisz dwóm modułom wartości z ich kart i patrz, jak nagrzewają się ogniwa, a słupki mocy się rozchodzą.

Jak to jest liczone

Temperatura ogniw wynika z metody NOCT: Togniwa = Tpowietrza + (NOCT - 20) / 800 × G, gdzie G to nasłonecznienie modułu w W/m². NOCT mierzy się przy 800 W/m², powietrzu 20 °C, wietrze 1 m/s i otwartym tyle modułu, więc wzrost ponad temperaturę powietrza jest skalowany z tego testu.

Moc to moc znamionowa skalowana nasłonecznieniem i temperaturą: P = moc znamionowa × G / 1000 × (1 + współczynnik / 100 × (Togniwa - 25)). To ten sam rachunek co w porównaniu uzysku w upale na ComparePV, wykonany osobno dla każdego modułu.

Zdanie pod odczytem dzieli różnicę na dwie części: moc B ze współczynnikiem A przy własnej temperaturze ogniw B oddziela to, co zrobił współczynnik, od tego, co zrobiły chłodniejsze albo cieplejsze ogniwa.

Model to stan ustalony przy wietrze z warunków NOCT. Moduł na dachu z małą ilością powietrza za sobą pracuje cieplej, niż sugeruje jego NOCT, a wiatr go chłodzi. Model pomija straty przy słabym świetle, widmo, zabrudzenie i falownik, a współczynnik traktuje jako linię prostą, choć karty podają go tylko w okolicy 25 °C. Porównuje dwa moduły w tych samych warunkach; nie jest prognozą uzysku.

Model poglądowy, nie pomiar.

Wartości startowe: mediany współczynnika Pmax z katalogu ComparePV dla modułów TOPCon (A) i PERC (B) oraz mediana NOCT wszystkich modułów; temperatura powietrza, nasłonecznienie, moc i trzy gotowe ustawienia to przykładowe dane wejściowe. Linia przerywana: moc znamionowa. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Co obiecuje każda gwarancja

Karta PERC dopuszcza 2% w pierwszym roku i potem 0,55% rocznie przez 25 lat: 100 - 2 - 0,55 × 24 = 84,8% w 25. roku. Karta TOPCon dopuszcza 1% i 0,40% przez 30 lat: 100 - 1 - 0,40 × 24 = 89,4% w 25. roku i 100 - 1 - 0,40 × 29 = 87,4% w 30. roku. Tyle każdy producent obiecuje wyrównać, a to coś innego niż to, jak moduł się zestarzeje.

Który kupić

Jeśli instalację ogranicza powierzchnia dachu, płacisz za różnicę sprawności. Dobór modułów do dachu (po angielsku) pokaże, ile dodaje ona na twoim dachu.

Jeśli na dachu jest zapas miejsca, decyduje cena za wat. Przy równej cenie przykładowy TOPCon wygrywa powierzchnią, ciepłem i gwarancją, więc oferta PERC musi być tańsza za wat, żeby z nim konkurować. Przy równej cenie nie wybrałbym PERC.

Tam, gdzie oba rozrzuty się nakładają, moduł PERC o dobrych parametrach może pokonać słaby TOPCon, więc porównaj te dwa, które naprawdę rozważasz, w kalkulatorze porównania paneli.

Czego to porównanie nie powie

Liczone są moduły, nie karty katalogowe. Jedna karta zwykle wymienia drabinkę mocy, kilka wariantów tego samego modułu, a każdy wariant jest osobnym wierszem w katalogu, więc producent z długimi drabinkami waży więcej w każdej medianie.

Przykłady z liczbami zakładają, że moc skaluje się z powierzchnią i temperaturą dokładnie tak, jak mówią współczynniki, a dopuszczalne spadki z gwarancji biegną po linii prostej. Prawdziwy uzysk zależy też od falownika, zacienienia i klimatu, a żadnego z nich nie ma w tych rachunkach.

Porównanie cen obejmuje jeden rynek, tylko oferty, które algorytm dopasowujący umiał powiązać z katalogiem, i tylko te aktywne w dniu odczytu.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: TOPCon or PERC when buying today?.

Liczby z katalogu są liczone z modułów widocznych w katalogu ComparePV (widok rankingowy, w którym zostają tylko moduły z mocą i własną stroną): 14 005 modułów. Każdy z nich to wiersz odczytany z karty katalogowej producenta, a jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc karta z ośmioma wariantami mocy to tutaj osiem modułów. Moduł liczy się jako TOPCon albo PERC, gdy jego karta nazywa tę technologię ogniwa; moduły opisane tylko jako „N-type” nie trafiają do żadnej z grup.

Każda liczba bierze tylko wartości z przedziału sensowności: sprawność od 5 do 30%, współczynnik temperaturowy Pmax między -1 a 0%/°C, degradacja roczna powyżej 0 i poniżej 2% na rok, spadek w pierwszym roku powyżej 0 i poniżej 5%. Wartość spoza przedziału to błąd odczytu, a nie deklaracja z karty. Porównanie producentów bierze dla każdego producenta, który ma moduły obu technologii, medianę każdej liczby po każdej stronie i liczy stronę tylko wtedy, gdy ta mediana istnieje.

Ceny pochodzą z ofert sklepów, które crawler ComparePV trzymał w dniu odczytu, po jednym wierszu na stronę produktu, przechowywanych przez tydzień od ostatniej wizyty crawlera. Oferta się liczy, gdy dotyczy pojedynczego modułu od 400 do 800 W z ceną netto od 0,05 do 2 EUR za wat, przeliczoną na euro po dziennym kursie EBC. Porównanie cen TOPCon i PERC używa tylko polskich ofert, które algorytm dopasowujący ComparePV powiązał z jednym modułem z katalogu po numerze katalogowym, bo tytuł oferty w sklepie rzadko podaje rodzaj ogniwa.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (31)
LiczbaWartośćPoliczona dla
TOPCon: sprawność modułu, mediana22,5%5733 modułów
PERC: sprawność modułu, mediana20,7%4306 modułów
TOPCon: moduły w katalogu573314 005 modułów
PERC: moduły w katalogu430614 005 modułów
N-type: moduły w katalogu165614 005 modułów
Polska: oferty dopasowane do modułu z katalogu3551179 ofert
TOPCon: sprawność modułu, 10. percentyl21,5%5733 modułów
TOPCon: sprawność modułu, 90. percentyl23,3%5733 modułów
PERC: sprawność modułu, 10. percentyl19,1%4306 modułów
PERC: sprawność modułu, 90. percentyl21,5%4306 modułów
TOPCon: udział ze sprawnością modułu 22% lub wyższą77%5733 modułów
PERC: udział ze sprawnością modułu 22% lub wyższą1%4306 modułów
TOPCon: dopuszczalny spadek w pierwszym roku, mediana1,0%4889 modułów
PERC: dopuszczalny spadek w pierwszym roku, mediana2,0%3459 modułów
TOPCon: degradacja roczna, mediana0,40%/rok4937 modułów
PERC: degradacja roczna, mediana0,55%/rok3356 modułów
TOPCon: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej91%5727 modułów
PERC: udział z gwarancją mocy na 30 lat lub dłużej42%4263 modułów
TOPCon: moc na koniec gwarancji mocy, mediana87,4%5213 modułów
PERC: moc na koniec gwarancji mocy, mediana84,8%3706 modułów
Producenci z modułami TOPCon i PERC9191 producentów
Producenci obu technologii, u których mediana sprawności TOPCon jest wyższa niż PERC8991 producentów
Producenci obu technologii podający sprawność po obu stronach9191 producentów
Producenci obu technologii, u których mediana współczynnika Pmax TOPCon jest mniejsza co do wartości bezwzględnej niż PERC8591 producentów
Producenci obu technologii podający współczynnik Pmax po obu stronach9191 producentów
Producenci obu technologii, u których mediana degradacji rocznej TOPCon jest niższa niż PERC7191 producentów
Producenci obu technologii podający degradację roczną po obu stronach7791 producentów
Producenci obu technologii z równą medianą gwarancji produktowej TOPCon i PERC5088 producentów
Producenci obu technologii, u których mediana gwarancji produktowej TOPCon jest dłuższa niż PERC2688 producentów
Producenci obu technologii, u których mediana gwarancji produktowej TOPCon jest krótsza niż PERC1288 producentów
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. Feldmann i in., A passivated rear contact for high-efficiency n-type silicon solar cells enabling high Vocs and FF>82%, Fraunhofer ISE, 28th EU PVSEC, 2013
  2. PV Manufacturing Education, ogniwa PERC (UNSW)
  3. PV Manufacturing (UNSW), rekombinacja indukowana nośnikami

Wszystkie artykuły