Zakupy
Gwarancja produktowa a gwarancja mocy panelu fotowoltaicznego
Gwarancja produktowa obejmuje wady, a gwarancja mocy harmonogram spadku mocy. Jak długo trwają w katalogu ComparePV, według technologii i producenta.
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Product warranty versus performance warranty.
W skrócie: moduł fotowoltaiczny ma dwie gwarancje o różnych zadaniach. Gwarancja produktowa obejmuje wady materiałowe i wykonawcze; gwarancja mocy obiecuje, ile mocy znamionowej moduł zachowa rok po roku, w pomiarze laboratoryjnym. W katalogu ComparePV mediana gwarancji produktowej to 15 lat, a gwarancji mocy 30 lat, i w 89% modułów podających obie gwarancja produktowa jest krótsza.
Karta katalogowa drukuje obie długości obok siebie, jakby były dwiema wersjami jednej obietnicy. Nie są. Obejmują różne usterki i mogą kończyć się w różnych latach.
Dwie obietnice o różnych zadaniach
Gwarancja produktowa działa, gdy coś się zepsuje. Puszka przyłączeniowa, która przestaje działać, korodujące złącze, ogniwo wadliwe od nowości: to są wady i tylko gwarancja produktowa je wymienia.
Gwarancji mocy nie interesuje, dlaczego mocy brakuje. To harmonogram: tyle mocy znamionowej po pierwszym roku, potem co roku trochę mniej. Jeśli moduł zmierzony w laboratorium spadnie poniżej swojej linii, producent jest ci winien rekompensatę.
Rysunek poniżej pokazuje ten podział. Jego 10 i 25 lat to starsze zestawienie, więc dzisiejsze długości bierz z tabel niżej; logika jest ta sama. Usterki wczesne i z połowy życia mieszczą się w gwarancji produktowej, a powolne zużycie jest śledzone względem linii gwarancji mocy.

Co policzyłem i co przeczytałem
Spośród 14 005 modułów w katalogu ComparePV 13 615 podaje gwarancję produktową, 13 877 gwarancję mocy, a 12 330 moc, którą gwarancja mocy obiecuje na swój koniec. Jedna karta katalogowa zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, ten sam moduł sprzedawany w kilku wariantach mocy, i każdy wariant jest tu osobnym wierszem. Przedziały sensowności i liczba modułów za każdą liczbą są w sekcji „Liczby i mianowniki” pod artykułem.
Grupuję według technologii ogniw i według producenta, dwóch rzeczy, które karty podają same. Pominąłem klasę producenta: znacznik „Tier 1” w katalogu ComparePV wypełnił model językowy, a nie opublikowana lista, więc nikt nie mógłby sprawdzić wniosku na nim opartego.
Co obejmuje każda gwarancja, jest w dokumencie gwarancyjnym producenta, nie w karcie katalogowej. Przeczytałem dwa dokumenty LONGi: ograniczoną gwarancję z marca 2024 dla modułów Hi-MO X6 na rynek generacji rozproszonej (dachowej) i starszą, dla modułów jednoszybowych, oba z kopii na australijskich stronach o fotowoltaice. Inni producenci piszą własne warunki, więc punkty poniżej czytaj jako jeden przykład.
Przez artykuł przewijają się dwa moduły wybrane według reguły w chwili pisania; nikt nie zapłacił za żadne z tych miejsc. Pierwszy miał najwięcej ofert sklepowych na liście ofert ComparePV wśród modułów, których dane gwarancyjne są ze sobą zgodne (wartość końcowa wynika z danych o degradacji; artykuł o karcie katalogowej wyjaśnia ten rachunek). To moduł LONGi.
LONGi LR7-60HVH-540M: parametry w bazie PV Index
Drugi miał najwięcej ofert sklepowych wśród modułów z gwarancją produktową 25 lat lub dłuższą. To moduł Jolywood.
Jolywood JW-HD108N-R2-500: parametry w bazie PV Index
Jak długo trwa każda gwarancja
Długości gwarancji produktowej
Na wykresie szukaj trzech długości: 12 lat podaje 44% modułów, 15 lat 30%, a 25 lat lub dłużej 21%.
Liczby z wykresu
| Gwarancja produktowa (lata) | Moduły |
|---|---|
| <11 | 511 |
| 11-14 | 5970 |
| 14-17 | 4100 |
| 17-20 | 0 |
| 20-23 | 238 |
| 23-26 | 1692 |
| 26-29 | 0 |
| 29-32 | 1084 |
| 32+ | 20 |
Gwarancja mocy w parze z gwarancją produktową
Spośród modułów podających gwarancję mocy 70% obiecuje 30 lat lub dłużej. Tabela liczy moduły dla ośmiu częstych par. Porównaj wiersze, w których obie długości są równe, z tymi, w których się różnią, żeby zobaczyć, ile jedna długość mówi o drugiej.
| Gwarancja produktowa | Gwarancja mocy | Moduły |
|---|---|---|
| 12 lat | 30 lat | 3549 |
| 15 lat | 30 lat | 3375 |
| 12 lat | 25 lat | 2290 |
| 25 lat | 30 lat | 1321 |
| 30 lat | 30 lat | 1084 |
| 15 lat | 25 lat | 721 |
| 10 lat | 25 lat | 387 |
| 25 lat | 25 lat | 371 |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Długość i moc obiecana na koniec to osobne warunki, więc czytaj oba. Przy 25-letniej gwarancji mocy mediana mocy obiecanej na jej koniec wynosi 84,8% mocy znamionowej. Przy gwarancji 30-letniej mediana to 87,4%, i to pięć lat później.
Moduły z najdłuższą podaną gwarancją mocy, wybrane według reguły z podpisu:
Trzy z najdłuższą gwarancją mocy, jeden moduł z każdej karty katalogowej, spośród 13 877 modułów z podaną gwarancją mocy, według stanu katalogu ComparePV na 10.10.2026.
Maxeon SPR-MAX3-355-BLK: parametry w bazie PV Index
Maxeon SPR-MAX3-380-COM: parametry w bazie PV Index
Maxeon SPR-MAX3-415-R: parametry w bazie PV Index
Gwarancje według technologii ogniw
Najpierw strona produktowa. „Tylko N-type” znaczy, że karta podaje typ N, ale nie nazywa struktury ogniwa; ogniwa back contact mają wszystkie styki na tylnej powierzchni. Czym obie główne struktury różnią się poza gwarancją, opisuje artykuł TOPCon czy PERC, jeśli kupujesz dziś?.
| Technologia | Mediana gwarancji produktowej | Produktowa 25 lat lub dłużej |
|---|---|---|
| TOPCon | 15 lat | 28% |
| PERC | 12 lat | 12% |
| Tylko N-type | 15 lat | 12% |
| HJT | 15 lat | 38% |
| Back contact | 15 lat | 31% |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Po stronie gwarancji mocy moc końcowa to mediana mocy obiecanej na koniec gwarancji, niezależnie od jej długości.
| Technologia | Gwarancja mocy 30 lat lub dłużej | Mediana mocy na koniec |
|---|---|---|
| TOPCon | 91% | 87,4% |
| PERC | 42% | 84,8% |
| Tylko N-type | 83% | 87,4% |
| HJT | 89% | 90,3% |
| Back contact | 87% | 88,8% |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Czytaj obie kolumny razem. Harmonogram 25-letni kończy się pięć lat przed 30-letnim, więc tam, gdzie dwie grupy mocno różnią się w pierwszej kolumnie, ich wartości końcowe nie są brane w tym samym roku. Przy jednej długości wartość końcowa wynika z dopuszczalnej degradacji: mniejszy spadek w pierwszym roku i niższe tempo roczne zostawiają więcej mocy.
Gwarancje według producenta
Licząc firmy, a nie moduły, 66 producentów ma medianę gwarancji produktowej 12 lat, 52 ma 15 lat, a 37 ma 25 lat lub dłużej.
108 producentów podaje w swoich modułach więcej niż jedną długość gwarancji produktowej, więc u nich marka nie przesądza o warunkach. Dachowa gwarancja LONGi z 2024 roku pokazuje, jak to się dzieje: jeden dokument daje 25 lat gwarancji produktowej części typów modułów, a innym 15 lat, wymienionych według numeru modelu. Starsza gwarancja dla modułów jednoszybowych dawała 10.
Wśród producentów, którzy mają w katalogu ComparePV moduły TOPCon i PERC, 26 daje TOPCon dłuższą medianę gwarancji produktowej, 50 daje obu tę samą, a 12 daje TOPCon krótszą. Którzy producenci podają najdłuższe warunki, z minimalną liczbą kart katalogowych za każdym z nich, opisuje artykuł Gwarancje paneli fotowoltaicznych według producenta.
Co obejmuje każda gwarancja
Gwarancja produktowa: wady materiałowe i wykonawcze
Dokument LONGi z 2024 roku stawia granicę wprost. Mówi, że moduły, „w tym złącza DC i przewody”, będą wolne od wad materiałowych lub wykonawczych wpływających na ich działanie, pod warunkiem że są zamontowane i utrzymywane zgodnie z instrukcją montażu. Wyłącza zmiany wyglądu i normalne zużycie i mówi wprost, że moc wyjściowa nie jest tu objęta.
Wadliwe ogniwo to usterka, dla której ta gwarancja istnieje. Często objawia się jako hot spot, ogniwo cieplejsze od sąsiednich, które kamera termowizyjna wychwyci nawet wtedy, gdy moduł wygląda dobrze. O tym, czy usterka się kwalifikuje, decyduje dokument, więc pomaga dobra dokumentacja.

Gwarancja mocy: harmonogram mocy mierzony w laboratorium
Dla jednej grupy modułów LONGi obiecuje co najmniej 99% mocy znamionowej w pierwszym roku i spadek nie większy niż 0,35% rocznie potem: 99 - 0,35 × 29 = 88,85% w 30. roku.
Moc mierzy się w standardowych warunkach testowych (1000 W/m², temperatura ogniw 25 °C) w niezależnym laboratorium zaakceptowanym przez dostawcę, z uwzględnieniem tolerancji pomiarowej sprzętu. To nie jest to, co moduł daje na twoim dachu w upalne popołudnie, i gwarancja nigdy tego nie twierdzi; o tej różnicy jest artykuł Moc znamionowa panelu a to, co naprawdę dostajesz.
Trzy punkty ważniejsze niż długość
Sposób rekompensaty wybiera dostawca. Może naprawić moduły, wymienić je, dołożyć moduły, żeby wyrównać niedobór, albo zwrócić wartość rezydualną modułu lub wartość brakującej mocy. Wartość rezydualna to bieżąca cena za wat razy moc znamionowa razy część okresu gwarancji mocy, która jeszcze została.
Robocizna jest po twojej stronie. Demontaż, ponowne zapakowanie i ponowny montaż modułów obciążają klienta.
Zegar nie startuje od nowa. Naprawiony albo wymieniony moduł ma resztę starej gwarancji.
Która gwarancja ważniejsza: dwa przykłady przeliczone
Moduł LONGi podaje 15 lat gwarancji produktowej i 30 lat gwarancji mocy: dopuszczalny spadek 1% w pierwszym roku i 0,35% rocznie potem, więc 100 - 1 - 0,35 × 29 = 88,85% w 30. roku. Moduł Jolywood podaje 25 lat gwarancji produktowej i te same 30 lat gwarancji mocy, przy 1% i 0,4% rocznie: 100 - 1 - 0,4 × 29 = 87,4%.
Te dwa moduły wypadają więc lepiej w przeciwnych kierunkach. Rok 20. mieści się w obu gwarancjach mocy; spójrz na ostatnią kolumnę.
| Moduł | Gwarantowana moc w 20. roku | Gwarancja produktowa w 20. roku |
|---|---|---|
| LONGi | 100 - 1 - 0,35 × 19 = 92,35% (498,7 W z 540 W) | Skończyła się po 15. roku |
| Jolywood | 100 - 1 - 0,4 × 19 = 91,4% | Trwa do 25. roku |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Moduł LONGi obiecuje nieco więcej mocy. Tylko moduł Jolywood jest nadal chroniony, jeśli w tym roku zepsuje się puszka przyłączeniowa. Co ważniejsze, zależy od tego, czego się boisz: powolnego spadku czy części, która się zepsuje.
Rysunek poniżej prowadzi oba harmonogramy rok po roku, z paskami dla gwarancji, które jeszcze trwają. Drugi moduł startuje na warunkach Jolywood; możesz zmienić każdy z nich.
Dwie gwarancje na jednej osi czasu
Przewiń 35 lat i patrz, jak dwa moduły starzeją się względem progów, które gwarantują ich gwarancje mocy, a paski u góry pokazują, która gwarancja jeszcze trwa.
Jak to jest liczone
Oczekiwana moc idzie dokładnie za dwoma wartościami spadku: 100% w dniu montażu, w pierwszym roku spadek o wartość z pierwszego roku, potem w każdym kolejnym roku spadek o wartość roczną: moc = 100 - spadek w pierwszym roku - spadek roczny × (lata - 1). Próg gwarancji zaczyna się od 100 - spadek w pierwszym roku dla pierwszego roku i biegnie prostą do gwarantowanej wartości na koniec gwarancji mocy; potem progu nie ma.
Zapas to oczekiwana moc minus próg. Karta, w której wartość końcowa wynika z jej własnych wartości spadku, jak w większości kart, leży dokładnie na progu: gwarancja nie obiecuje więcej niż harmonogram. Wpisz niższy spadek roczny, na przykład zmierzony w terenie, a zapas pokaże, ile moduł zachowuje ponad gwarancję.
Energia utracona przez starzenie to pole między 100% a linią mocy do wybranego roku, jako udział w tym, co przez te same lata dałby moduł, który się nie starzeje. Pomija pogodę, upał i zacienienie, które kosztują energię w każdym roku tak samo.
Rysunek pokazuje warunki, nie wyniki. Czego wymaga reklamacja, jak mierzy się moc i jaki jest sposób naprawienia szkody, ustala każdy dokument gwarancyjny, który artykuł czyta punkt po punkcie; gwarancja jest też warta tyle, ile firma, która za nią stoi. Prawdziwe moduły nie starzeją się po prostych: wczesne straty, takie jak degradacja wywołana światłem, pochłania dopuszczalny spadek w pierwszym roku.
Model poglądowy, nie pomiar.
Lista kontrolna przed zakupem
- Najpierw przeczytaj gwarancję produktową. To ona wymienia wady: uszkodzone złącze, przewód, wadę materiałów modułu.
- Porównuj harmonogram, nie nagłówek. „30 lat” w dwóch kartach może oznaczać różne wartości końcowe, więc policz gwarantowaną moc w roku, który cię interesuje, ze spadku w pierwszym roku i tempa rocznego, dla obu modułów.
- Poproś o dokument gwarancyjny. Sposób rekompensaty, procedura reklamacji i to, kto płaci za robociznę, są tylko tam. Według warunków LONGi zwrot wartości rezydualnej w 20. roku 30-letniej gwarancji to 10 / 30, czyli jedna trzecia tego, ile tego dnia kosztują waty modułu, a robocizna jest po twojej stronie.
- Sprawdź numer modelu. Gwarancja przeczytana dla jednej serii nie przenosi się na inną linię tego samego producenta.
Kalkulator porównania paneli pokazuje pola gwarancyjne dwóch modułów z bazy obok siebie. Kalkulator ROI instalacji fotowoltaicznej pokazuje, po ilu latach instalacja się zwraca, a to jest okres, względem którego czytałbym każdą gwarancję.
Czego te liczby nie powiedzą
Każda długość tutaj to odczyt karty katalogowej w katalogu ComparePV, deklaracja na papierze. Karta może różnić się od aktualnego dokumentu gwarancyjnego, a wiąże dokument. Punkty umowy to warunki jednego producenta, na jednym rynku, z jednej daty. A gwarancja jest warta tyle, ile firma, która musi ją wypełnić, czego żadne pole karty nie mierzy.
Udziały modułów liczą wiersze, więc producent z długimi drabinkami mocy waży w nich więcej niż producent z krótkimi. Dlatego liczby o producentach liczą każdą firmę raz.
Gwarancja mocy nie obejmuje mocy traconej przez upał, zacienienie, zabrudzenie albo źle dobrany falownik, a dopuszczalny spadek w pierwszym roku pochłania wczesne straty, takie jak degradacja wywołana światłem. Żadna z tych liczb nie mierzy, jak naprawdę starzeją się ogniwa.
01Liczby i mianowniki
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Product warranty versus performance warranty.
Każda liczba z katalogu na tej stronie jest policzona z modułów w katalogu ComparePV (widok rankingowy, w którym zostają tylko moduły z mocą i własną stroną): 14 005 modułów. Każdy z nich to wiersz odczytany z karty katalogowej producenta, a jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc karta z ośmioma wariantami mocy to tutaj osiem modułów.
Gwarancja liczy się tylko wtedy, gdy mieści się w przedziale sensowności: gwarancja produktowa od 5 do 50 lat, gwarancja mocy od 10 do 50 lat, moc na koniec gwarancji mocy od 50 do 100%. Poza tymi przedziałami wartość jest źle odczytaną kolumną, a nie warunkiem, który ktokolwiek sprzedaje. Udziały to procent modułów mieszczących się w przedziale; mediany są ciągłe, liczone po tych samych modułach.
Liczby o producentach liczą firmy, nie moduły. Producent liczy się raz, jeśli przynajmniej jeden jego moduł podaje gwarancję produktową, a jego wartość to mediana po jego własnych modułach. Porównanie TOPCon i PERC bierze producentów, którzy mają moduły w obu technologiach, i porównuje ich dwie mediany. Technologia ogniw to etykieta z karty katalogowej; moduły opisane tylko jako „N-type” tworzą osobną grupę.
Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (48)
| Liczba | Wartość | Policzona dla |
|---|---|---|
| Gwarancja produktowa, mediana | 15 lat | 13 615 modułów |
| Gwarancja mocy, mediana | 30 lat | 13 877 modułów |
| Udział modułów, w których gwarancja produktowa jest krótsza niż gwarancja mocy | 89% | 13 611 modułów |
| Moduły w katalogu | 14 005 | 14 005 modułów |
| Moduły podające gwarancję produktową | 13 615 | 14 005 modułów |
| Moduły podające gwarancję mocy | 13 877 | 14 005 modułów |
| Moduły podające moc obiecaną na koniec gwarancji mocy | 12 330 | 14 005 modułów |
| Udział modułów z 12-letnią gwarancją produktową | 44% | 13 615 modułów |
| Udział modułów z 15-letnią gwarancją produktową | 30% | 13 615 modułów |
| Udział modułów z gwarancją produktową 25 lat lub dłuższą | 21% | 13 615 modułów |
| Udział modułów z gwarancją mocy 30 lat lub dłuższą | 70% | 13 877 modułów |
| Moduły z 12-letnią gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją mocy | 3549 | 14 005 modułów |
| Moduły z 15-letnią gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją mocy | 3375 | 14 005 modułów |
| Moduły z 12-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją mocy | 2290 | 14 005 modułów |
| Moduły z 25-letnią gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją mocy | 1321 | 14 005 modułów |
| Moduły z 30-letnią gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją mocy | 1084 | 14 005 modułów |
| Moduły z 15-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją mocy | 721 | 14 005 modułów |
| Moduły z 10-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją mocy | 387 | 14 005 modułów |
| Moduły z 25-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją mocy | 371 | 14 005 modułów |
| Moc obiecana po 25-letniej gwarancji mocy, mediana | 84,8% | 3423 modułów |
| Moc obiecana po 30-letniej gwarancji mocy, mediana | 87,4% | 8749 modułów |
| TOPCon: gwarancja produktowa, mediana | 15 lat | 5682 modułów |
| TOPCon: udział z gwarancją produktową 25 lat lub dłuższą | 28% | 5682 modułów |
| PERC: gwarancja produktowa, mediana | 12 lat | 4172 modułów |
| PERC: udział z gwarancją produktową 25 lat lub dłuższą | 12% | 4172 modułów |
| N-type: gwarancja produktowa, mediana | 15 lat | 1638 modułów |
| N-type: udział z gwarancją produktową 25 lat lub dłuższą | 12% | 1638 modułów |
| HJT: gwarancja produktowa, mediana | 15 lat | 689 modułów |
| HJT: udział z gwarancją produktową 25 lat lub dłuższą | 38% | 689 modułów |
| Back contact: gwarancja produktowa, mediana | 15 lat | 439 modułów |
| Back contact: udział z gwarancją produktową 25 lat lub dłuższą | 31% | 439 modułów |
| TOPCon: udział z gwarancją mocy 30 lat lub dłuższą | 91% | 5727 modułów |
| TOPCon: moc na koniec gwarancji mocy, mediana | 87,4% | 5213 modułów |
| PERC: udział z gwarancją mocy 30 lat lub dłuższą | 42% | 4263 modułów |
| PERC: moc na koniec gwarancji mocy, mediana | 84,8% | 3706 modułów |
| N-type: udział z gwarancją mocy 30 lat lub dłuższą | 83% | 1651 modułów |
| N-type: moc na koniec gwarancji mocy, mediana | 87,4% | 1565 modułów |
| HJT: udział z gwarancją mocy 30 lat lub dłuższą | 89% | 695 modułów |
| HJT: moc na koniec gwarancji mocy, mediana | 90,3% | 629 modułów |
| Back contact: udział z gwarancją mocy 30 lat lub dłuższą | 87% | 439 modułów |
| Back contact: moc na koniec gwarancji mocy, mediana | 88,8% | 407 modułów |
| Producenci z medianą gwarancji produktowej 12 lat | 66 | 174 producentów |
| Producenci z medianą gwarancji produktowej 15 lat | 52 | 174 producentów |
| Producenci z medianą gwarancji produktowej 25 lat lub dłuższą | 37 | 174 producentów |
| Producenci podający więcej niż jedną długość gwarancji produktowej | 108 | 174 producentów |
| Producenci obu technologii, u których mediana gwarancji produktowej TOPCon jest dłuższa niż PERC | 26 | 88 producentów |
| Producenci obu technologii, u których mediany gwarancji produktowej TOPCon i PERC są równe | 50 | 88 producentów |
| Producenci obu technologii, u których mediana gwarancji produktowej TOPCon jest krótsza niż PERC | 12 | 88 producentów |