PV Index logo
AIKO AIKO-G660-MCH72Dw

AIKO-G660-MCH72Dw

660 W Back Contact Bifacjalny
Datasheet PDF
Moc nominalna
660 W
Sprawność
24.40%
Wsp. temp. Pmax
-0.26 %/°C
Gwarancja mocy
30 lat

Podsumowanie

Panel AIKO AIKO-G660-MCH72Dw o mocy nominalnej 660 Wp, osiąga sprawność 24.40%, wykonany w technologii Back Contact, z współczynnikiem temperaturowym mocy -0.26%/°C, objęty 30-letnią gwarancją mocy.

Wady i zalety serii

analiza AI z porównaniem do modeli z tego samego segmentu
5 1
Zalety 5
Najlepszy Tcoeff w klasie: -0,26%/°C

Współczynnik temperaturowy mocy -0,26%/°C to wartość lepsza niż typowe TOPCon peerów (LONGi Hi-MO 9: -0,27%/°C, Canadian Solar TOPBiHiKu6: -0,29%/°C). W upalny dzień przy 70°C modułu ABC traci ~11,8% mocy, TOPCon ~12,6% – różnica realnie przekłada się na wyższy uzysk letni na instalacjach utility.

Degradacja ≤0,35%/rok – lepsza niż TOPCon

AIKO gwarantuje ≤1% rok 1 i ≤0,35%/rok od roku 2, co daje ≥88,85% mocy po 30 latach. Porównywalne moduły TOPCon (Sunpro SPDG, Canadian Solar TOPBiHiKu6) deklarują typowo ≤0,40%/rok, kończąc na ~84,8% – różnica skumulowana ~4 pp na końcu okresu gwarancyjnego istotnie poprawia LCOE.

Dual-glass + Fire Class A + odporność mechaniczna

Konstrukcja szkło-szkło posiada certyfikat klasy pożarowej A (wymagany na wielu dachach przemysłowych i w utility), wytrzymuje obciążenie śniegiem 5400 Pa i wiatrem 2400 Pa. Eliminuje to PID i wilgoć jako czynniki degradacji, co jest krytyczne w instalacjach nadmorskich i rolniczych.

BNEF Tier 1 potwierdzony w Q1 2026

AIKO figuruje na liście BNEF Tier 1 PV Module Manufacturers Q1 2026, co wymaga udokumentowanego finansowania przez niezależne banki komercyjne dla ≥6 projektów >10 MW w ciągu 24 miesięcy. Warunek konieczny dla projektów wymagających project finance i due diligence instytucjonalnych inwestorów.

Wydajność 24,4% – szczyt segmentu 72-cell

Wariant G660 osiąga 24,4% efektywności modułu, dorównując najsilniejszym peerom (LONGi Hi-MO 9: 24,4%, Canadian Solar TOPBiHiKu6: 24,4%), przy jednoczesnym niższym Tcoeff i wolniejszej degradacji. Gęstość mocy 660 Wp na powierzchni 2382×1134 mm bezpośrednio redukuje BOS i koszty montażu na MW zainstalowanej mocy.

Wady 1
Masa ~33,5 kg (dual-glass)

Dwuszybowa konstrukcja podnosi wagę modułu do ~33,5 kg, wobec ~28–30 kg dla jednoszybowych wariantów konkurencyjnych TOPCon. Może wymagać audytu nośności i ewentualnych wzmocnień konstrukcji dachu przy retrofitach istniejących obiektów komercyjnych – dodatkowy koszt projektowy do kalkulacji.

Smart insights (data-driven)

porównanie z panelami w tym samym segmencie
Profil wydajności (względem wszystkich paneli)

Seria -

warianty, parametry serii i opis
-

Wszystkie warianty w serii

Zakres sprawności -
Śr. sprawność -
Technologia -
Wymiary -
-
Panele z tej samej serii różnią się głównie mocą przy identycznych wymiarach. Dowiedz się dlaczego

Specyfikacja techniczna

parametry STC, wymiary, gwarancja
Parametry elektryczne (STC)
Moc nominalna (Pmax) 660 Wp
Sprawność modułu 24.40%
Vmp 45.50 V
Imp 14.51 A
Voc 54.20 V
Isc 15.18 A
Maks. napięcie systemu 1500 V
Współczynniki temperaturowe
Wsp. temp. Pmax -0.260 %/°C
Wsp. temp. Voc -0.220 %/°C
Wsp. temp. Isc 0.050 %/°C
NOCT -
Technologia ogniw
Typ ogniwa Monocrystalline
Technologia Back Contact
Liczba ogniw 144
Bifacjalność Tak
Współczynnik bifacjalności 0.70
Wymiary i waga
Długość 2382 mm
Szerokość 1134 mm
Grubość 30 mm
Waga 33.5 kg
Powierzchnia 2.70 m²
Gęstość mocy 244.3 Wp/m²
Gwarancja
Gwarancja produktowa 15 lat
Gwarancja mocy 30 lat
Moc na koniec gwarancji 88.8%
Degradacja w 1. roku 1.00%
Degradacja roczna 0.35%/rok

Często zadawane pytania

odpowiedzi wygenerowane przez AI w oparciu o specyfikację serii

ABC (All Back Contact) to technologia, w której wszystkie kontakty elektryczne ogniwa przeniesione są na jego tylną stronę. Dzięki temu przednia powierzchnia modułu jest w pełni wolna od metalicznych ścieżek prądowych, co zwiększa absorpcję światła i przekłada się na wyższą sprawność — w serii Stellar 1N+ sięga ona nawet 24,4%. W praktyce oznacza to więcej energii z tej samej powierzchni dachu lub gruntu, zwłaszcza przy rozproszonym nasłonecznieniu.

Producent gwarantuje, że moduły AIKO-G-MCH72Dw zachowają po 30 latach co najmniej 88,85% mocy początkowej. Roczna degradacja od drugiego roku wynosi nie więcej niż 0,35%, co jest wyraźnie lepszym wynikiem niż standardowe panele TOPCon czy PERC. Dla panelu o mocy szczytowej 660 Wp oznacza to ponad 586 Wp po upływie pełnego okresu gwarancji mocy.

Tak, seria Stellar 1N+ (AIKO-G-MCH72Dw) to moduły dwustronne w konstrukcji glass-glass. Tylna szyba przepuszcza odbitą energię do tylnej warstwy ogniw, co w instalacjach naziemnych z jasnym podłożem lub na dachach z membranami o wysokiej reflektywności może zwiększyć całkowity uzysk o kilka do kilkunastu procent. Efekt bifacialności jest najbardziej odczuwalny w farmach fotowoltaicznych z odpowiednio dobranym kątem i prześwitem pod modułami.

Współczynnik temperaturowy mocy (Pmax) wynosi -0,26%/°C, co jest lepszym wynikiem niż typowe moduły TOPCon (-0,29%/°C) czy PERC (-0,35%/°C). Oznacza to, że w upalne dni Stellar 1N+ tracą mniej mocy niż konkurencja — różnica potrafi wynieść kilka procent produkcji w skali miesiąca letniego, co ma realne znaczenie dla projektów komercyjnych i farm liczonego w LCOE.

AIKO udziela 15-letniej gwarancji produktowej (na wady materiałowe i wykonawcze) oraz 30-letniej liniowej gwarancji mocy. Konstrukcja dual-glass zwiększa odporność mechaniczną i na wilgoć, co jest istotne dla inwestorów oceniających ryzyko długoterminowe. Moduły certyfikowane są na obciążenie śniegiem do 5400 Pa i wiatrem do 2400 Pa, co odpowiada wymaganiom farm i dachów przemysłowych w warunkach środkowoeuropejskich.

Tak, to seria zaprojektowana przede wszystkim z myślą o projektach komercyjnych i utility-scale. Moc do 660 Wp, wysoka gęstość mocy dzięki sprawności ogniw ABC, bifacialność oraz odporna na warunki atmosferyczne obudowa glass-glass sprawiają, że Stellar 1N+ jest konkurencyjna pod względem LCOE. Seria sprawdza się na dużych dachach przemysłowych, farmach naziemnych i w instalacjach blisko wybrzeża lub terenów rolniczych, gdzie odporność środowiskowa ma kluczowe znaczenie.
Powrót do bazy modułów