Falownik (inwerter) to urządzenie, które zamienia prąd stały (DC) z modułów fotowoltaicznych na prąd przemienny (AC) o napięciu i częstotliwości sieci, czyli 230/400 V i 50 Hz. Robi przy tym dwie inne ważne rzeczy: stale szuka punktu, w którym moduły dają najwięcej mocy (MPPT), i odłącza instalację od sieci, gdy ta zniknie albo wyjdzie poza dopuszczalne parametry.

Rodzaje falowników
- Falownik stringowy (sieciowy): jedno urządzenie na ścianie, do którego podłącza się jeden lub kilka stringów, czyli szeregowo połączonych modułów. Typowe rozwiązanie w domach.
- Mikrofalownik: mały falownik przy każdym module albo parze modułów, na dachu nie ma wtedy wysokiego napięcia DC.
- Falownik stringowy z optymalizatorami mocy: przetwarzanie DC/AC zostaje w jednym urządzeniu, ale każdy moduł ma własny układ śledzenia mocy.
- Falownik hybrydowy: ma dodatkowe wejście na magazyn energii i często tryb zasilania awaryjnego.
W bazie PV Index jest 1461 modeli falowników. Udział modeli trójfazowych wśród tych z podaną liczbą faz wynosi 64%. Falownik trójfazowy rozkłada oddawaną moc na trzy fazy przyłącza, jednofazowy oddaje całą moc jedną fazą.
Co sprawdzić w karcie katalogowej
Najważniejsze są granice po stronie DC. Maksymalne napięcie wejściowe nie może zostać przekroczone nawet w mroźny poranek, gdy Voc modułów rośnie. Napięcie stringu musi też mieścić się w zakresie pracy MPPT, a prąd modułu nie może przekraczać prądu wejściowego trackera. Mediana maksymalnego napięcia DC w bazie wynosi 1000 V.
Liczby z wykresu
| Maksymalne napięcie DC (V) | Liczba modeli |
|---|---|
| 450 do 550 | 118 |
| 550 do 650 | 287 |
| 650 do 750 | 0 |
| 750 do 850 | 27 |
| 850 do 950 | 26 |
| 950 do 1050 | 338 |
| 1050 do 1150 | 355 |
| 1150 do 1250 | 0 |
| 1250 do 1350 | 0 |
| 1350 do 1450 | 0 |
| 1450 do 1550 | 107 |
Dalej patrzysz na moc znamionową AC, dopuszczalną moc DC (z niej wynika stosunek DC/AC), liczbę trackerów MPPT, sprawność europejską, stopień ochrony obudowy i wbudowane zabezpieczenia, np. AFCI. Mediana sprawności europejskiej w bazie wynosi 97,7%. Przy tak wysokich wartościach różnice między falownikami leżą raczej w zakresie napięć, liczbie MPPT, oprogramowaniu i serwisie niż w samej sprawności.
Falownik w Polsce: certyfikat NC RfG
Falownik podłączany do sieci musi spełniać wymagania unijnego kodeksu sieci NC RfG (rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631) i polskich wymogów ogólnego stosowania. Operatorzy sieci dystrybucyjnych korzystają z wykazu certyfikowanych urządzeń prowadzonego przez PTPiREE. Według PTPiREE obecność na liście nie gwarantuje przyłączenia, bo operator i tak sprawdza zgodność z aktualnymi przepisami, a wykaz jest aktualizowany co najmniej raz w miesiącu (stan na październik 2026). Przed zakupem sprawdź model i jego wersję w aktualnym wykazie.
Przeglądaj parametry falowników w bazie falowników.