PV Index logo
Ilustracja modułu fotowoltaicznego widzianego pod kątem, z okrągłą pieczęcią certyfikatu odbitą w rogu, znakiem zaznaczenia pośrodku i rozłożonymi za nim arkuszami certyfikatów, narysowana w jasnym morskim kolorze

Zakupy

Jakie certyfikaty powinien mieć panel fotowoltaiczny?

Jakie certyfikaty powinna wymieniać karta modułu PV, czego dowodzą IEC 61215, 61730, mgła solna, amoniak i PID oraz jak często podaje je katalog ComparePV.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 9 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: What certifications should a solar panel have?.

W skrócie: każdy moduł, który rozważasz, powinien wymieniać dwie normy: IEC 61215, która bada, czy konstrukcja przetrwa lata na zewnątrz, i IEC 61730, która bada, czy pozostaje bezpieczna elektrycznie. Spośród 13 523 modułów w katalogu ComparePV, których karta wymienia jakikolwiek certyfikat, obie normy wymienia 72%. Mgła solna, amoniak i badania PID to dodatki, które mają znaczenie tylko w niektórych miejscach, a żaden z tych certyfikatów nie mówi, jak długo moduł wytrzyma.

Wiersz z certyfikatami to najgęstsza część karty katalogowej: rząd numerów norm, kilka logotypów, czasem odznaka jakości fabryki, wszystko drobnym drukiem. Większość z tego jest prawdziwa, ale nie wszystko jest równie przydatne. Niektóre pozycje to badania konstrukcji modułu przez niezależne laboratorium, inne to deklaracja samego producenta, a jedna dotyczy dokumentacji fabryki, a nie modułu. Ten artykuł je porządkuje i liczy, jak często każda pojawia się na kartach w katalogu ComparePV.

Tył małego modułu pokazuje to na jednym zdjęciu: tabliczka znamionowa wymienia dwie podstawowe normy, wśród logotypów na dole jest CE, a puszka przyłączeniowa ma własne oznaczenia.

Tył małego modułu fotowoltaicznego z czarną puszką przyłączeniową obok białej tabliczki z napisem Certified according CEI/IEC 61215 i CEI/IEC 61730, nad rzędem znaków, wśród nich CE
Tył modułu 165 W: tabliczka wymienia dwie podstawowe normy, IEC 61215 i IEC 61730, oraz maksymalne napięcie systemu, z oznakowaniem CE wśród logotypów poniżej; puszka przyłączeniowa ma własne oznaczenia. Źródło: Veikk0.ma, CC BY 4.0.

Dwie normy, które powinien wymieniać każdy moduł

IEC 61215 to norma kwalifikacji konstrukcji. Część 1 określa wymagania, część 2 procedury badań. Próbki danej konstrukcji przechodzą w laboratorium sekwencję prób narażeniowych, m.in. cykle termiczne, wilgotne gorąco, wilgoć z zamrażaniem, ekspozycję na UV, statyczne obciążenie mechaniczne i próbę gradową, a spadek mocy maksymalnej modułu po każdej próbie i po całej sekwencji musi mieścić się w ustalonych granicach. IEC opisuje cel tych procedur jako wykazanie, „na ile to możliwe w rozsądnych granicach kosztu i czasu, że moduł jest w stanie wytrzymać długotrwałą ekspozycję na zewnątrz”.

Aktualne wydanie pochodzi z 2021 roku i zmieniło więcej niż rok. Jego lista zmian technicznych dodaje cykliczną (dynamiczną) próbę obciążenia mechanicznego, test wykrywania degradacji indukowanej potencjałem oraz metody dla modułów dwustronnych i elastycznych. Moduł z „IEC 61215:2016” na karcie certyfikowano, zanim te próby weszły do sekwencji. Jeśli rok jest wydrukowany, warto go przeczytać.

IEC 61730 to norma kwalifikacji bezpieczeństwa. Część 1 dotyczy konstrukcji, część 2 badań. Słowami IEC określa wymagania konstrukcyjne „w celu zapewnienia bezpiecznej pracy elektrycznej i mechanicznej”, a jej tematy to porażenie prądem, pożar i obrażenia wywołane narażeniami mechanicznymi i środowiskowymi. Tam, gdzie 61215 pyta, czy moduł dalej działa, 61730 pyta, czy przy tym nikogo nie skrzywdzi.

Te dwie normy idą w parze. Konstrukcja, która przetrwa na zewnątrz, ale nie wykazano, że jest bezpieczna, albo odwrotnie, ma tylko pół certyfikacji. Dlatego pierwsze, czego szukam, to oba numery na tej samej karcie.

W Ameryce Północnej norma bezpieczeństwa jest publikowana jako UL 61730. UL podaje, że jej starsza norma dla modułów, UL 1703, została zharmonizowana z międzynarodową w grudniu 2017 roku, a produkty już certyfikowane według UL 1703 mogą zachować znak UL do jego wycofania. Każdy z tych numerów na karcie oznacza więc północnoamerykańskie dopuszczenie bezpieczeństwa; dla kupującego w Europie to znak, że moduł przygotowano także na rynek USA, nic więcej.

Dodatkowe badania na wybrzeże, gospodarstwo i pustynię

Trzy kolejne normy badają po jednym konkretnym zagrożeniu. Stoją poza podstawową parą, więc moduł ma je tylko wtedy, gdy producent za nie zapłacił.

  • Mgła solna, IEC 61701. Streszczenie IEC opisuje sekwencje badań dla modułów „pracujących w wilgotnej atmosferze o wysokim stężeniu rozpuszczonej soli”. To wiersz, którego warto szukać w zasięgu morskiej bryzy i przy drogach solonych zimą. Norma oferuje kilka metod, zaczerpniętych z IEC 60068-2-52, i załącznik o tym, która pasuje do jakiego zastosowania, więc „badany w mgle solnej” bez metody pomija informację, jak ostra była próba.
  • Amoniak, IEC 62716. Ta sama idea dla amoniaku: badania modułów w „wilgotnej atmosferze o wysokim stężeniu rozpuszczonego amoniaku”. Amoniak pochodzi od zwierząt gospodarskich, więc to wiersz dla dachu obory albo stajni.
  • Degradacja indukowana potencjałem, IEC TS 62804-1. PID to spadek mocy wywołany napięciem między ogniwami a ziemią (uziemioną ramą), a to napięcie jest największe w modułach na końcach długiego łańcucha. Wydanie specyfikacji technicznej z 2025 roku podaje metody badań dla modułów z krzemu krystalicznego i ostrożnie mówi, co pokazują: „oceniają podatność modułu PV na PID niezależnie od rzeczywistych narażeń podczas pracy w różnych klimatach i systemach”. To badanie przesiewowe, a nie obietnica co do twojego łańcucha. Wydanie IEC 61215 z 2021 roku dodało test wykrywania PID do własnej sekwencji, ale karty wymieniają numer osobnej specyfikacji.

Czwarta, IEC 60068, to ogólna rodzina badań środowiskowych, a nie norma dla modułów. Na kartach, które podają część, to zwykle część 2-68, próba L, pył i piasek, czyli wiersz ważny na pustyni, gdzie wiatr niesie piasek na szybę. Sam numer nie mówi, której części rodziny użyto.

Sam upał nie ma na tej liście osobnego certyfikatu. IEC 61730-1 dotyczy modułów w klimatach, w których 98. percentyl temperatury pracy modułu wynosi najwyżej 70 °C, a powyżej tego odsyła do osobnych wytycznych, IEC TS 63126. TS 63126 nie liczyłem w katalogu. Na gorące dachy przydatną liczbą jest współczynnik temperaturowy; artykuł o panelach na upały przechodzi przez niego krok po kroku.

Jak często karty wymieniają każdą normę

Spośród 14 005 modułów w katalogu ComparePV 13 523 wymienia co najmniej jeden certyfikat. Tabela liczy każdą normę dwa razy: jako liczbę modułów w całym katalogu i jako udział wśród modułów, które wymieniają cokolwiek. Najpierw czytaj udział, potem sprawdź liczbę obok: im mniejsza liczba pod udziałem, tym bardziej może się on przesunąć, gdy jeden producent doda drabinkę mocy z karty.

Certyfikat Czego dotyczy Moduły Udział wśród modułów z jakimkolwiek certyfikatem
IEC 61215 kwalifikacja konstrukcji 9714 72%
IEC 61730 kwalifikacja bezpieczeństwa 10 040 74%
Obie powyższe podstawowa para 9707 72%
IEC 61701 mgła solna 4464 33%
IEC 62716 amoniak 4230 31%
IEC TS 62804 degradacja indukowana potencjałem 1892 14%
IEC 60068 badania środowiskowe, np. piasek 2862 21%
UL 61730 lub UL 1703 dopuszczenie bezpieczeństwa w Ameryce Północnej 2941 22%
CE deklaracja producenta dla UE 7415 55%
ISO 9001 zarządzanie jakością w fabryce 9393 69%

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Porównaj wiersz „obie” z dwoma wierszami nad nim. Tam, gdzie leży blisko każdego z nich, karta wymieniająca jedną podstawową normę prawie zawsze wymienia też drugą, a różnica między udziałem „obu” a 100% to ta część katalogu, której warto przyjrzeć się dwa razy. Moduł spoza tego wiersza niekoniecznie czegoś nie zaliczył; jego karta może wymieniać certyfikaty w osobnym dokumencie albo zapis jego karty w katalogu ComparePV mógł pominąć ten wiersz. Ale to przy nim warto zapytać.

Trzy wiersze zagrożeń czytaj względem podstawowej pary, a nie względem siebie. Kosztują i mają znaczenie tylko w niektórych miejscach, więc producent certyfikuje serię, którą sprzedaje klientom z wybrzeża albo z gospodarstw. Jeśli takiego badania potrzebujesz, filtruj po nim; jeśli nie, jego brak nie mówi o module nic złego.

Jak odczytuję wiersz certyfikatów

Pole certyfikatów na karcie to wolny tekst, który każdy producent pisze inaczej: „IEC 61215:2021”, „IEC/EN 61215”, „IEC61215”. Usuwam interpunkcję i dopasowuję numer normy, więc liczą się wszystkie te zapisy, a roku wydania nie sprawdzam. Słowa takie jak „PID free” albo „PID resistant” nie liczą się jako badanie PID: to deklaracja o module, a nie nazwa badania, które przeszedł. Dokładne reguły są pod artykułem.

Stopień IP puszki i napięcie systemu

Dwa kolejne parametry na tej samej karcie dotyczą bezpieczeństwa w systemie, a nie certyfikatów, i łatwiej je sprawdzić.

Puszka przyłączeniowa to szczelna obudowa z tyłu modułu, w której kończą się łańcuchy ogniw i wychodzą przewody. Jej stopień IP mówi, jak dobrze chroni przed pyłem i wodą. Pierwsza cyfra 6 znaczy „pełna ochrona przed pyłem”; druga cyfra 5 lub 6 oznacza strumienie wody, 7 „chwilowe zanurzenie”, a 8 „ciągłe zanurzenie” w określonych warunkach. Jedna pułapka: Palazzoli, producent obudów z własnym laboratorium badawczym, zaznacza, że „stopnie ochrony IPX7 i IPX8 nie obejmują stopni IPX5 i IPX6”, więc puszka z samym IP68 nie została sprawdzona pod strumieniem wody.

Stopień puszki przyłączeniowej Moduły
Podany jakikolwiek stopień IP 13 721
IP68 12 750
Najwyżej IP67 842
Najwyżej IP65 lub IP66 129

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Maksymalne napięcie systemu to najwyższe napięcie stałe, na jakie izolacja modułu jest przewidziana w łańcuchu. W katalogu ComparePV jest 12 612 modułów na 1500 V i 988 na 1000 V. Domowy łańcuch rzadko zbliża się do którejkolwiek z tych wartości, ale to maksymalne napięcie systemu decyduje, ile modułów wolno połączyć szeregowo, a w mroźny poranek napięcie łańcucha jest wyższe niż na karcie. Artykuł o Voc, Isc i falowniku pokazuje ten rachunek.

Czego certyfikat nie dowodzi

Nie przewiduje trwałości. IEC 61215-1 mówi to we własnym streszczeniu: „Wyników badań nie należy traktować jako ilościowej prognozy trwałości modułu”. Użyteczny czas pracy, dodaje, zależy od konstrukcji, środowiska i sposobu eksploatacji. Zaliczenie sekwencji oznacza, że próbka konstrukcji przetrwała ustalony zestaw narażeń. Na to, jak długo wytrzyma twój moduł, odpowiada gwarancja mocy, a i ona jest obietnicą zapłaty, a nie prognozą.

To badanie próbek, nie twojego modułu. Kwalifikacja bada kilka modułów danej konstrukcji. Czy moduł z twojej palety jest zbudowany tak samo, to pytanie o fabrykę, i tu wchodzi ISO 9001, a ISO 9001 to certyfikat systemu zarządzania jakością w fabryce, a nie produktu.

CE w ogóle nie jest badaniem. Według unijnej dyrektywy niskonapięciowej, która obejmuje urządzenia o napięciu znamionowym od 75 do 1500 V DC, producent sam sporządza deklarację zgodności i sam umieszcza oznakowanie CE. Procedura z załącznika III, wewnętrzna kontrola produkcji, nie wymaga udziału żadnego zewnętrznego podmiotu. CE mówi, że producent bierze prawną odpowiedzialność za zgodność w UE. Nie mówi, że sprawdził to ktoś inny. Brak CE w zestawieniu ComparePV może po prostu znaczyć, że karta pominęła je na liście; sam w sobie nie oznacza, że modułu nie wolno sprzedawać w Europie.

Logo to nie numer certyfikatu. Karta może wydrukować logo laboratorium i numer normy bez podania, którego modelu, którego wydania i którego certyfikatu to dotyczy. Jeśli to ważne, przy dużej instalacji albo dotacji, która tego wymaga, poproś sprzedawcę o sam certyfikat z nazwami modeli.

Lista kontrolna przed zakupem

  1. IEC 61215 i IEC 61730 na karcie. Jeśli jest tylko jedna, zapytaj dlaczego.
  2. Rok wydania, jeśli jest wydrukowany. IEC 61215:2021 obejmuje badania, których nie ma wydanie z 2016 roku.
  3. Badanie dla twojego miejsca, i tylko ono. Mgła solna nad morzem albo przy solonych drogach, amoniak na budynku gospodarskim, piasek na pustyni. Za pozostałe nie dopłacaj.
  4. PID: nazwane badanie, nie słowo. Szukaj IEC TS 62804 i pamiętaj, że to badanie przesiewowe, a nie gwarancja.
  5. Puszka przyłączeniowa IP67 lub IP68, a do tego IP65 lub IP66, jeśli moduły będą myte strumieniem wody.
  6. Maksymalne napięcie systemu pasujące do łańcucha, sprawdzone z napięciem w mroźny poranek.
  7. Przy dużym zakupie sam certyfikat z nazwą modelu, który kupujesz.

Potem porównaj to, czego certyfikaty nie obejmują: sprawność, współczynnik temperaturowy, warunki gwarancji i cenę za wat. Kalkulator porównania paneli stawia dwa moduły obok siebie, a przewodnik po karcie katalogowej pokazuje, gdzie na arkuszu stoi każda liczba.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: What certifications should a solar panel have?.

Liczby z katalogu pochodzą z modułów w katalogu ComparePV (widok rankingowy, w którym zostają tylko moduły z mocą i własną stroną): 14 005 modułów. Każdy z nich to wiersz odczytany z karty katalogowej producenta. Jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc karta z ośmioma wariantami mocy to tutaj osiem modułów.

Liczby certyfikatów czytają pole certyfikatów każdego modułu. Przed dopasowaniem pole jest zamieniane na wielkie litery i oczyszczane ze wszystkiego, co nie jest literą ani cyfrą, więc „IEC 61215:2021”, „IEC61215” i „IEC/EN 61215” liczą się jako IEC 61215; rok wydania nie jest sprawdzany. Norma liczy się, gdy jej numer pojawia się gdziekolwiek w polu: 61215, 61730, 61701 (mgła solna), 62716 (amoniak), 62804 (degradacja indukowana potencjałem), 60068 (badania środowiskowe, np. nawiewany piasek) i ISO 9001. UL liczy się, gdy pole wymienia UL 61730 albo starszą UL 1703. CE liczy się tylko jako osobna pozycja na liście, więc te litery wewnątrz innego słowa się nie liczą. Samo słowo „PID” nie liczy się jako IEC TS 62804: „PID resistant” to deklarowana cecha, a nie nazwa badania.

Kolumny z liczbą modułów są liczone względem całego katalogu. Udziały są liczone względem 13 523 modułów, których karta wymienia jakikolwiek certyfikat, więc moduł z pustym polem ani nie podnosi, ani nie obniża udziału. Stopnie IP puszki przyłączeniowej są odczytywane z wolnego tekstu i liczone pod najwyższym wymienionym stopniem: IP68, potem IP67, potem IP65 lub IP66. Maksymalne napięcie systemu liczy moduły podające dokładnie 1000 V albo 1500 V.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (28)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Moduły wymieniające jakikolwiek certyfikat13 52314 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają IEC 61215 i IEC 6173072%13 523 modułów
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów
Moduły wymieniające IEC 61215 (kwalifikacja konstrukcji)971414 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają IEC 6121572%13 523 modułów
Moduły wymieniające IEC 61730 (kwalifikacja bezpieczeństwa)10 04014 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają IEC 6173074%13 523 modułów
Moduły wymieniające IEC 61215 i IEC 61730970714 005 modułów
Moduły wymieniające IEC 61701 (mgła solna)446414 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają IEC 6170133%13 523 modułów
Moduły wymieniające IEC 62716 (amoniak)423014 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają IEC 6271631%13 523 modułów
Moduły wymieniające IEC TS 62804 (degradacja indukowana potencjałem)189214 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają IEC TS 6280414%13 523 modułów
Moduły wymieniające IEC 60068 (badania środowiskowe, np. nawiewany piasek)286214 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają IEC 6006821%13 523 modułów
Moduły wymieniające UL 61730 lub UL 1703294114 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają UL 61730 lub UL 170322%13 523 modułów
Moduły wymieniające oznakowanie CE741514 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają oznakowanie CE55%13 523 modułów
Moduły wymieniające ISO 9001 (zarządzanie jakością w fabryce)939314 005 modułów
Udział modułów z certyfikatem, które wymieniają ISO 900169%13 523 modułów
Moduły podające stopień IP puszki przyłączeniowej13 72114 005 modułów
Moduły z puszką IP6812 75014 005 modułów
Moduły z puszką najwyżej IP6784214 005 modułów
Moduły z puszką najwyżej IP65 lub IP6612914 005 modułów
Moduły z napięciem systemu 1500 V12 61214 005 modułów
Moduły z napięciem systemu 1000 V98814 005 modułów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. IEC 61215-1:2021, naziemne moduły fotowoltaiczne, kwalifikacja konstrukcji i zatwierdzenie typu, część 1, wymagania badań (streszczenie w sklepie IEC)
  2. IEC 61215-2:2021, część 2, procedury badań (streszczenie w sklepie IEC, lista zmian technicznych)
  3. IS 14286:2010, identyczna z IEC 61215:2005, punkt 6, kryteria zaliczenia, i punkt 10, procedury badań (Bureau of Indian Standards, przez Internet Archive)
  4. IEC 61730-1:2023, kwalifikacja bezpieczeństwa modułów fotowoltaicznych, część 1, wymagania konstrukcyjne (streszczenie w sklepie IEC)
  5. IEC 61701:2020, moduły fotowoltaiczne, badanie korozji w mgle solnej (streszczenie w sklepie IEC)
  6. IEC 62716:2013, moduły fotowoltaiczne, badanie korozji amoniakiem (streszczenie w sklepie IEC)
  7. IEC TS 62804-1:2025, metody badań wykrywania degradacji indukowanej potencjałem, część 1, krzem krystaliczny (streszczenie w sklepie IEC)
  8. IEC 60068-2-68:1994, badania środowiskowe, próba L, pył i piasek (streszczenie w sklepie IEC)
  9. Dyrektywa 2014/35/UE (dyrektywa niskonapięciowa), artykuł 1, artykuły 15 i 17, załącznik III
  10. UL, przejście z UL 1703 na UL 61730, zmiany w normach bezpieczeństwa modułów PV
  11. Palazzoli, badanie stopnia ochrony przed ciałami stałymi i cieczami (cyfry IEC 60529)

Wszystkie artykuły