PV Index logo
Ilustracja pięciu modułów fotowoltaicznych połączonych w rząd, obok słupek napięcia, który z każdym modułem rośnie o stopień w stronę przerywanej linii limitu

Zakupy

Voc, Isc i twój falownik: jak czytać napięcie i prąd

Gdzie w karcie katalogowej są Voc i Isc, o ile mróz podnosi napięcie, a upał prąd, i z którymi limitami falownika się je porównuje. Dane ComparePV.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 10 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Voc, Isc and your inverter: reading voltage and current.

W skrócie: Voc to napięcie, które moduł wytwarza, gdy nic nie jest do niego podłączone, a Isc to prąd przy zwartych zaciskach; oba podaje się dla ogniwa w 25 °C. Mróz podnosi Voc: przy -10 °C medianowy moduł w katalogu ComparePV zyskuje 8,8%, a w stringu zyskuje to jednocześnie każdy moduł połączony szeregowo. Sprawdź zimne Voc stringu względem maksymalnego napięcia wejściowego falownika, a Isc względem limitów prądu każdego wejścia, a sam dobór zostaw instalatorowi.

Każda karta katalogowa modułu podaje dwie wartości elektryczne, na których falownikowi zależy najbardziej: napięcie obwodu otwartego, Voc, i prąd zwarcia, Isc. Obie są mierzone w standardowych warunkach testowych i obie zmieniają się z temperaturą.

Zatrzymuję się tam, gdzie zaczyna się projektowanie. To, czy konkretny string na konkretnym dachu jest bezpieczny, jest rachunkiem dla instalatora, a katalog nie zrobi go za ciebie.

Każda liczba poniżej to mediana albo percentyl po modułach z katalogu ComparePV, które podają potrzebną do niej wartość. Rachunki opierają się na dwóch temperaturach: ogniwo w -10 °C, czyli przykład, którego John Wiles używa w swoim felietonie w IAEI o obliczeniach dla systemów PV, oraz gorąca godzina z porównania uzysku w upale (po angielsku), powietrze 30 °C i pełne słońce, z temperaturą ogniw każdego modułu wyliczoną z jego NOCT. Żadna z nich nie jest temperaturą projektową dla twojej lokalizacji. Zasady liczenia i liczba modułów za każdą liczbą są w sekcji „Liczby i mianowniki”.

Voc i Isc w karcie katalogowej

Medianowy moduł deklaruje Voc 45,4 V i Isc 14,13 A. Karty podają też maksymalny bezpiecznik szeregowy, czyli największy bezpiecznik, którym wolno zabezpieczyć moduł. Prawą kolumnę czytaj jako przedział, w którym mieści się środkowe osiem na dziesięć modułów:

Wartość z karty Mediana Środkowe osiem na dziesięć
Voc 45,4 V od 37,0 do 52,4 V
Isc 14,13 A od 10,53 do 18,25 A
Maksymalny bezpiecznik szeregowy 30 A od 20 do 35 A

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Obok stoi maksymalne napięcie systemu, na które zaprojektowano izolację modułu. W katalogu ComparePV 12 612 modułów podaje 1500 V, a 988 podaje 1000 V. Napięcie stringu musi zostać poniżej tej wartości, tak samo jak poniżej limitu falownika.

Napięcie i prąd według klasy mocy

Moduł zyskuje moc na dwa sposoby. Więcej ogniw połączonych szeregowo podnosi jego napięcie; większe ogniwa podnoszą prąd. Podział katalogu według mocy znamionowej pokazuje, na którym sposobie opiera się każda klasa. Przeczytaj kolumnę Isc z góry na dół, potem kolumnę Voc, i zobacz, która z nich idzie za mocą:

Klasa mocy Moduły Voc, V Isc, A Isc × 1,25, A
poniżej 400 W 1997 40,4 10,2 12,8
400-499 W 5013 39,6 14,0 17,5
500-599 W 3423 49,8 14,1 17,6
600-699 W 2726 49,1 16,1 20,1
700 W i więcej 765 49,2 18,4 23,0

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Każda wartość to mediana klasy. Ostatnia kolumna to liczba, o którą pyta wiele falowników; wraca w części o falowniku.

Wykres pokazuje, jak rozkłada się Isc w całym katalogu. Wysokie słupki to wartości prądu wspólne dla wielu kart; linia oznacza medianę.

Na podstawie 14 002 modułów z podaną wartością; linia oznacza medianę, 14,13 A. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Liczby z wykresu
Prąd zwarcia w STC (A)Moduły
<10993
10-11661
11-12763
12-13208
13-143402
14-153518
15-161574
16-17821
17-18413
18-191609
19+40

Mroźne poranki podnoszą napięcie

Napięcie ogniwa rośnie, gdy ogniwo się ochładza. PVEducation wskazuje napięcie obwodu otwartego jako parametr, na który temperatura wpływa najbardziej. Karta podaje tempo tej zmiany jako współczynnik temperaturowy Voc, czyli procent, o który Voc zmienia się na każdy stopień odchylenia od 25 °C. Medianowy moduł deklaruje -0,25%/°C, a osiem na dziesięć mieści się między -0,28 a -0,23%/°C.

Rysunek poniżej pokazuje wpływ temperatury i natężenia promieniowania na krzywe I-V, czyli wykres prądu modułu w funkcji napięcia.

Dwa wykresy krzywych I-V modułu: napięcie rośnie, gdy temperatura ogniw spada, a prąd maleje, gdy spada natężenie promieniowania
Krzywe I-V jednego modułu przy kilku temperaturach ogniw i natężeniach promieniowania: Voc jest najwyższe przy zimnych ogniwach, a prąd skaluje się ze światłem. Źródło: César Domínguez, CC BY-SA 4.0.

Przykład z liczbami

Wiles bierze moduł o Voc 45 V, współczynniku -0,36%/°C i ogniwie w -10 °C:

  1. Ogniwo jest 35 stopni poniżej 25 °C z warunków pomiaru.
  2. 35 × 0,36% = 12,6% więcej napięcia.
  3. 45 V × 1,126 = 50,67 V.

Zestaw jego -0,36%/°C z medianą katalogu powyżej. Zastosuj te same -10 °C do własnego współczynnika każdego modułu, a Voc medianowego modułu wzrośnie o 8,8% ponad wartość znamionową, przy czym osiem na dziesięć wzrośnie od 8,2% do 10,0%. W woltach zimne Voc medianowego modułu to 49,6 V, a co dziesiąty moduł przekracza 56,9 V.

String zwielokrotnia ten wzrost

Ten wzrost dotyczy jednego modułu. Moduły w stringu są połączone szeregowo i ich napięcia się sumują, więc ten sam procent trafia na cały string. Dziesięć modułów ma dziesięć razy wyższe zimne Voc niż jeden.

Wiles zauważa, że najniższa temperatura przychodzi zwykle wczesnym rankiem, tuż przed wschodem słońca w mroźne zimowe dni. To ta godzina jest punktem projektowym, a nie przeciętne zimowe popołudnie.

Rysunek poniżej zestawia string z wejściem falownika. Zacznij od najniższej temperatury i liczby modułów, potem przejdź do gorącego końca.

Czy string zmieści się w falowniku?

Zmieniaj liczbę modułów połączonych szeregowo oraz najniższą i najwyższą temperaturę ogniw i patrz, jak napięcie stringu przesuwa się względem okna śledzenia falownika i jego maksymalnego wejścia.

Jak to jest liczone

Napięcie każdego modułu zmienia się liniowo z temperaturą ogniw: Voc(T) = Voc w STC × (1 + współczynnik Voc / 100 × (T - 25)), i tak samo Vmp z własnym współczynnikiem. String to liczba modułów razy jeden moduł. Zimne Voc jest sprawdzane względem maksymalnego wejścia DC, gorące Vmp względem minimum MPPT, a zimne Vmp względem maksimum MPPT.

Zasada marginesu jest najprostsza: napięcie równe limitowi się mieści i nie ma ukrytego współczynnika bezpieczeństwa. To lokalne przepisy elektryczne i karta falownika rozstrzygają, dla jakiej temperatury projektować i jaki zapas zostawić, a niektóre przepisy zamiast współczynnika stosują własne tabele korekcyjne. Stosuj się do nich, nie do tego rysunku.

Karty rzadko podają współczynnik Vmp. Wartość startowa to mediana współczynnika Pmax z katalogu ComparePV minus mediana współczynnika Isc, zwykle stosowane przybliżenie. Współczynnik temperaturowy odczytany jako dodatni jest traktowany jak zgubiony znak minus, bo napięcie krzemu zawsze spada, gdy się nagrzewa.

Model to jeden string na jednym wejściu, o świcie w mroźny poranek dla Voc i w pełnym słońcu dla Vmp. Pomija straty na przewodach, zacienienie, niedopasowanie modułów i limity prądu falownika, które artykuł omawia osobno. To ilustracja, a nie projekt stringu.

Model poglądowy, nie pomiar.

Moduł startowy: mediany Voc, Vmp i współczynnika Voc z katalogu ComparePV; współczynnik Vmp: mediana współczynnika Pmax minus mediana współczynnika Isc. Limity falownika: Fronius Primo GEN24 6.0 z artykułu, przykładowe dane wejściowe. Temperatury i trzy zimowe ustawienia gotowe to przykładowe dane wejściowe. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Upał obniża napięcie i lekko podnosi prąd

Ciepło działa odwrotnie: napięcie spada, a prąd nieco rośnie. W gorącej godzinie Voc medianowego modułu spada o 9,1% poniżej wartości znamionowej. Ten gorący koniec ma znaczenie przy dolnej granicy okna śledzenia falownika. To, ile mocy kosztuje to samo ciepło, opisuje artykuł o panelach do gorącego klimatu.

Prąd zmienia się w drugą stronę. PVEducation opisuje ten wzorzec dla krzemu: prąd nieznacznie rośnie z temperaturą, a napięcie spada znacznie bardziej. Mediana współczynnika Isc to 0,046%/°C, a osiem na dziesięć modułów mieści się między 0,040 a 0,050%/°C. W tej samej godzinie Isc medianowego modułu jest o 1,6% wyższy od wartości znamionowej.

Co podaje karta katalogowa falownika

Falownik odpowiada na każdą wartość modułu limitem. Fronius Primo GEN24 6.0 to jeden opublikowany przykład. Jego zakres napięcia wejściowego DC to od 65 do 600 V, więc 600 V to najwięcej, co przyjmie. Zakres napięcia MPP to od 230 do 480 V, czyli okno, w którym śledzi najlepszy punkt pracy.

Jego limity prądu różnią się między dwoma trackerami, czyli osobnymi wejściami MPPT, więc czytaj je dla każdego wejścia osobno:

Limit Pierwszy tracker Drugi tracker
Maksymalny prąd wejściowy 22 A 12 A
Maksymalny prąd zwarcia generatora 41,25 A 22 A

Przypis definiuje drugi wiersz: prąd zwarcia generatora przyjmuje się jako co najmniej Isc w STC razy 1,25, z powołaniem na IEC 60364-7-712, NEC 2020 i AS/NZS 5033:2021. To ostatnia kolumna tabeli klas mocy. W całym katalogu ComparePV Isc × 1,25 medianowego modułu wynosi 17,7 A, a 13% modułów przekracza według tej miary limit prądu zwarcia generatora drugiego trackera, 22 A, już jednym stringiem.

Te limity obowiązują na złączach DC falownika, zwykle MC4, po jednej parze na string:

Spód falownika fotowoltaicznego z czterema parami złączy MC4 wejść stringów i dwoma dławnicami kablowymi
Spód falownika stringowego ze złączami MC4 wejść DC, po jednej parze na string; to tu obowiązują limity Voc i Isc stringu. Źródło: Asurnipal, CC BY-SA 4.0.

Inne falowniki podają inne liczby, więc nie wyciągaj wniosków z samych wartości Fronius. To opublikowane dane jednego modelu i nie mówią nic o tym, czy dany moduł pasuje do danego falownika. Na inne modele przenosi się tylko układ: maksymalne napięcie, okno śledzenia, maksymalny prąd pracy i maksymalny prąd zwarcia, każde podane dla wejścia.

Co to znaczy przy zakupie

Czytaj Voc i Isc razem z ich współczynnikami; gdzie stoją w karcie, pokazuje poradnik czytania karty katalogowej. Wartości w STC to punkt wyjścia; współczynnik Voc mówi, jak bardzo napięcie rośnie w mroźny poranek. Dwa moduły podobne pod względem mocy mogą różnić się jednym i drugim.

Jeśli przechodzisz na większe moduły, znajdź ich klasę w tabeli klas mocy i porównaj jej Isc × 1,25 z limitami prądu falownika, który masz albo planujesz kupić. Falownik dobrany do mniejszych modułów może mieć mniejszy zapas, niż potrzebują nowe. Zadaj to pytanie projektantowi instalacji, zanim zdecydujesz się na moduł.

Oto pary, które sprawdza instalator:

  • zimne Voc stringu względem maksymalnego napięcia wejściowego falownika i maksymalnego napięcia systemu modułu
  • napięcie pracy stringu w upale względem dolnej granicy okna MPP
  • Isc, razy 1,25 tam, gdzie falownik tego wymaga, względem limitów prądu każdego wejścia

Kto dobiera string?

Twój instalator. Ile modułów idzie w jeden string, ile stringów dzieli jedno wejście i czy potrzebne są bezpieczniki, zależy od najniższej temperatury w twojej okolicy, pełnej karty falownika, przewodów i przepisów elektrycznych w twoim kraju. Wiles proponuje rekordowe minimum dla lokalizacji jako ostrożny wybór. String dobrany na oko może przekroczyć parametry falownika albo przewodu w pierwszy mroźny poranek.

Rysunek rozdziela oba kierunki: moduły połączone szeregowo sumują napięcia, stringi połączone równolegle sumują prądy.

Schemat połączeń trzech modułów PV szeregowo w string i czterech stringów równolegle do skrzynki przyłączeniowej
Schemat modułów połączonych szeregowo (napięcia się sumują) i stringów połączonych równolegle (prądy się sumują), zasilających skrzynkę przyłączeniową z bezpiecznikami stringów. Źródło: César Domínguez, CC BY-SA 4.0.

Dwa przykładowe moduły

Oto mniejszy i większy moduł obok siebie: te z największą liczbą ofert sklepowych na swoich stronach w ComparePV w klasie 400-499 W i w klasie 700 W i więcej w chwili pisania, remisy rozstrzygane alfabetycznie.

JA Solar JAM54D40-470/LR: parametry w bazie PV Index

JA Solar JAM66D46-710/LB: parametry w bazie PV Index

Strona każdego modułu podaje jego Voc i Isc.

Czego te liczby nie powiedzą

Każda liczba tutaj to deklaracja producenta, zmierzona na próbnych modułach w standardowych warunkach testowych. Sam nie testowałem żadnego modułu.

Temperatury mrozu i upału to ilustracje. Prawdziwa temperatura ogniw zależy od lokalizacji, montażu i pogody.

Współczynnik jest traktowany jak linia prosta od 25 °C, bo tak podają go karty i tak stosuje go Wiles. Katalog nie ma pomiaru w -10 °C, z którym dałoby się tę linię sprawdzić.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Voc, Isc and your inverter: reading voltage and current.

Liczby obejmują wszystkie moduły widoczne w katalogu ComparePV, 14 005 sztuk, tak jak podaje je karta katalogowa producenta. Moduł wchodzi do danej liczby, gdy potrzebne do niej wartości mieszczą się w wiarygodnym przedziale: napięcie obwodu otwartego od 10 do 100 V, prąd zwarcia od 1 do 25 A, współczynnik Voc między -1 a 0%/°C, współczynnik Isc między 0 a 0,2%/°C, NOCT między 35 a 55 °C i maksymalny bezpiecznik szeregowy od 5 do 60 A. Wartości spoza tych przedziałów to błędy wprowadzania danych, a nie deklaracje z kart.

Wartość dla mrozu stosuje własny współczynnik Voc każdego modułu do ogniwa w -10 °C, czyli 35 stopni poniżej 25 °C z warunków pomiaru: Voc w STC razy jeden plus współczynnik razy (-10 - 25). To metoda i temperatura z przykładu w felietonie Johna Wilesa w IAEI; -10 °C to ilustracja, a nie temperatura projektowa dla jakiegokolwiek miejsca.

Wartości dla upału używają gorącej godziny z narzędzia ComparePV do porównania uzysku w upale: powietrze 30 °C i 1000 W/m² światła na otwartej konstrukcji, z temperaturą ogniw każdego modułu wyliczoną z jego NOCT (powietrze plus (NOCT - 20) / 80 razy natężenie światła w mW/cm²). Potem współczynniki Voc i Isc są stosowane do liczby stopni powyżej 25 °C.

Mnożnik 1,25 i limit 22 A pochodzą z opublikowanych danych technicznych Fronius Primo GEN24 6.0, użytych jako jeden przykład tego, jak falownik podaje swoje limity wejściowe. Klasy mocy dzielą moduły według mocy znamionowej w STC.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (27)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Ogniwo w -10 °C: wzrost Voc ponad wartość w STC, mediana8,8%13 929 modułów
Napięcie obwodu otwartego w STC, mediana45,4 V13 925 modułów
Prąd zwarcia w STC, mediana14,13 A14 002 modułów
Napięcie obwodu otwartego w STC, 10. percentyl37,0 V13 925 modułów
Napięcie obwodu otwartego w STC, 90. percentyl52,4 V13 925 modułów
Prąd zwarcia w STC, 10. percentyl10,53 A14 002 modułów
Prąd zwarcia w STC, 90. percentyl18,25 A14 002 modułów
Maksymalny bezpiecznik szeregowy, mediana30 A13 240 modułów
Maksymalny bezpiecznik szeregowy, 10. percentyl20 A13 240 modułów
Maksymalny bezpiecznik szeregowy, 90. percentyl35 A13 240 modułów
Moduły na napięcie systemu 1500 V12 61214 005 modułów
Moduły na napięcie systemu 1000 V98814 005 modułów
Współczynnik temperaturowy Voc, mediana-0,25%/°C13 929 modułów
Współczynnik temperaturowy Voc, 10. percentyl-0,28%/°C13 929 modułów
Współczynnik temperaturowy Voc, 90. percentyl-0,23%/°C13 929 modułów
Ogniwo w -10 °C: wzrost Voc ponad wartość w STC, 10. percentyl8,2%13 929 modułów
Ogniwo w -10 °C: wzrost Voc ponad wartość w STC, 90. percentyl10,0%13 929 modułów
Ogniwo w -10 °C: Voc, mediana49,6 V13 850 modułów
Ogniwo w -10 °C: Voc, 90. percentyl56,9 V13 850 modułów
Gorąca godzina (powietrze 30 °C, 1000 W/m²): spadek Voc poniżej wartości w STC, mediana9,1%12 853 modułów
Współczynnik temperaturowy Isc, mediana0,046%/°C13 900 modułów
Współczynnik temperaturowy Isc, 10. percentyl0,040%/°C13 900 modułów
Współczynnik temperaturowy Isc, 90. percentyl0,050%/°C13 900 modułów
Gorąca godzina (powietrze 30 °C, 1000 W/m²): wzrost Isc ponad wartość w STC, mediana1,6%12 824 modułów
Isc w STC razy 1,25, mediana17,7 A14 002 modułów
Udział modułów, których Isc razy 1,25 przekracza 22 A13%14 002 modułów
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. John Wiles, PV systems math, sample calculations, IAEI Magazine
  2. PVEducation, Effect of Temperature
  3. Fronius, dane techniczne Primo GEN24 6.0

Wszystkie artykuły