PV Index logo
Ciemny moduł fotowoltaiczny z czarną ramą i bez widocznej siatki między ogniwami, przed bladym zarysem standardowego modułu ze srebrną ramą i białymi przerwami

Zakupy

Czy warto kupić panele full black?

Czy moduły full black dają mniej mocy, bardziej się grzeją albo więcej kosztują? Mediany z kart katalogowych i ceny sklepów zebrane przez ComparePV.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 13 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Are all-black solar panels worth it?.

W skrócie: moduł full black może oddać trochę mocy za wygląd, bo jego czarny backsheet pochłania światło, które biały odbiłby z powrotem na ogniwa. W porównywalnym formacie jednostronne moduły TOPCon full black podają w katalogu ComparePV sprawność 22,0% wobec 22,4% dla srebrnych ram, przy NOCT 44 °C wobec 44 °C. Co do ceny: w ofertach sklepów zebranych przez ComparePV typowy sklep wycenia swoje moduły full black 400-499 W za wat o 2% taniej niż zwykłe (różnica -2%). Kupuj czarne dla dachu, na który chcesz patrzeć, i porównuj je za wat jak każdy inny moduł.

„All-black” albo „full black” to wygląd: moduł bez srebrnej ramy i bez białych linii między ogniwami, więc z ulicy wygląda jak jedna ciemna powierzchnia. Kupujący pytają o trzy rzeczy. Czy daje mniej mocy, czy bardziej grzeje się na dachu i czy kosztuje więcej? Karty katalogowe w katalogu ComparePV i oferty sklepów, które czyta jego crawler, odpowiadają na wszystkie trzy, z jednym zastrzeżeniem: mało która karta w ogóle podaje kolor.

Ceglany dom z ciemnym łupkowym dachem, na którym rzędy modułów full black zlewają się z powierzchnią dachu
Moduły full black na łupkowym dachu w Moguncji-Hechtsheim: bez srebrnej ramy i bez białych linii między ogniwami, więc instalacja wygląda jak część dachu. Źródło: ManuelB701, CC0 1.0.

Co sprawia, że moduł jest full black

Moduł krystaliczny ma trzy widoczne części: ogniwa, ramę i backsheet, prześwitujący w przerwach między ogniwami. Ogniwa są ciemne w każdym współczesnym module, więc o kolorze decydują dwie pozostałe.

  • Rama. Zwykle anodowane aluminium, srebrne albo powlekane na czarno. Sama czarna rama sprawia, że moduł z daleka wygląda ciemniej, i nie zmienia nic elektrycznie.
  • Backsheet. Tylna warstwa, widoczna w przerwach między ogniwami i przy krawędzi. Standardowe moduły mają biały; moduł full black ma czarny.
  • Ogniwa. Monokrystaliczne ogniwa od ciemnoniebieskich do czarnych. Niektóre konstrukcje full black ukrywają też ścieżki zbiorcze (busbary) albo układają ogniwa ciaśniej, żeby było widać mniej backsheetu.

Czarna rama na białym backsheecie to inny produkt: zostawia białą siatkę między ogniwami. Sklepy czasem sprzedają oba jako „czarne”, więc czytaj w karcie wiersz o backsheecie, a nie tylko zdjęcie. Moduł szkło-szkło nie ma backsheetu; w jego przerwach widać to, czym zadrukowano lub pokryto tylne szkło, a karta opisuje to własnymi słowami.

Skąd są te liczby

Każda liczba z katalogu to deklaracja z karty producenta, a nie pomiar ComparePV. Problemem jest pokrycie danych. Kolor ramy podaje 8692 z 14 005 modułów w katalogu ComparePV, a kolor backsheetu tylko 2867, więc moduł mogę nazwać full black tylko wtedy, gdy jego karta podaje oba. Daje to 659 modułów full black, czyli dolną granicę, a nie spis: czarną ramę podaje 2414 modułów, a wiele z pozostałych to zapewne karty full black, które o backsheecie nie wspominają.

Wśród modułów podających oba kolory 28% to full black. To udział w grupie, która sama się wybrała, bo producent sprzedający wersję całkowicie czarną ma powód, żeby podać kolor, więc nie czytaj go jako udziału modułów full black na rynku.

Grupa porównawcza to 5720 modułów ze srebrną, anodowaną albo szarą ramą. Liczą się niezależnie od backsheetu, bo kolor backsheetu nie jest podany także w większości kart ze srebrną ramą. Dokładne reguły są w nocie o metodzie pod artykułem.

Sprawność i moc: porównuj ten sam format

W całym katalogu ComparePV moduły full black podają medianę sprawności 21,4% wobec 21,8% dla srebrnych ram, a medianę mocy 430 W wobec 545 W. Najmniej ufaj kolumnom z mocą. Full black to produkt na domy, więc przeważają w nim małe formaty dachowe, a srebrne ramy obejmują też duże moduły na farmy. Mediany z całego katalogu porównują formaty, a nie kolory.

Dlatego trzy razy zawęziłem obie strony w ten sam sposób: jednostronne TOPCon, jednostronne PERC i popularny jednostronny format dachowy o szerokości 1134 mm i długości od 1700 do 1780 mm. Moduły dwustronne wypadają z każdej grupy, bo ich tył to szkło albo przezroczysty backsheet, więc nie ma koloru do porównania.

Grupa Moduły full black Moduły ze srebrną ramą Sprawność, full black Sprawność, srebrna rama Moc, full black Moc, srebrna rama
Jednostronne TOPCon 119 524 22,0% 22,4% 445 W 545 W
Jednostronne PERC 208 1143 20,5% 20,7% 405 W 445 W
Jednostronne, szerokość 1134 mm 247 322 21,2% 21,5% 415 W 420 W

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Najpierw sprawdź liczebności: im mniejsza liczba w kolumnie, tym bardziej długa drabinka mocy jednego producenta może przesunąć jej medianę. Potem przeczytaj kolumny sprawności w ostatnim wierszu, tym, w którym obie strony mają ten sam rozmiar. Tam różnica mocy to różnica mocy z tej samej powierzchni, a to właśnie ona kosztuje na pełnym dachu. W wierszach TOPCon i PERC kolumny mocy nadal mieszają rozmiary, więc czytaj tam sprawność, a waty zostaw w spokoju.

Tam, gdzie mediana full black jest niższa od srebrnej, jest na to fizyczny powód. PVEducation zauważa, że w module z rzadko ułożonymi ogniwami „część światła padającego na obszary modułu między ogniwami i stykami ogniw jest rozpraszana i kierowana do aktywnych obszarów modułu”. To rozpraszanie robi biały backsheet. Czarny zamiast tego pochłania światło i przerwy przestają cokolwiek wnosić.

Co pokazuje jedna para kart

Mediany mieszają producentów. Czystszy obraz daje jeden producent sprzedający ten sam moduł w dwóch kolorach. Tiger Neo 54HL4R firmy Jinko występuje jako -B, opisany w karcie jako „ALL-BLACK MODULE”, oraz jako zwykły 54HL4R i -V, których wspólna karta nosi napis „MONO-FACIAL MODULE” i pokazuje je z białymi liniami między ogniwami. Obie australijskie karty z 2022 roku podają drabinkę od 415 do 435 W przy tym samym module 1762 × 1134 mm.

Wiersz w karcie 54HL4R-B, full black 54HL4R i -V, białe linie
Moc, środek drabinki 430 W 430 W
Sprawność modułu przy tej mocy 21,52% 21,52%
Moc w NOCT 323 W 323 W
NOCT 45 ± 2 °C 45 ± 2 °C
Współczynnik temperaturowy Pmax -0,30%/°C -0,29%/°C

Sprawność jest identyczna, bo nie może być inna: to moc podzielona przez powierzchnię, a oba moduły mają obie te wartości wspólne. Producent sprzedaje moduły według zmierzonej mocy, więc moduł full black 430 W i biały 430 W dają w świetle testowym te same 430 W. Kolor widać w tym, ile ogniw trafia do której klasy mocy, a to może zepchnąć drabinkę full black o stopień niżej od jej białego bliźniaka. Tutaj obie drabinki są takie same.

Stąd praktyczny wniosek dla tabeli sprawności wyżej. Niższa mediana full black oznacza mniej modułów w najwyższych klasach, a nie to, że moduł full black o danej mocy jest słabszy. Porównuj moc i rozmiar, a nie kolor.

Ciepło: NOCT i współczynnik temperaturowy

Ciemniejsza powierzchnia pochłania więcej światła, którego moduł nie zamienia na prąd, a to światło staje się ciepłem. PVEducation mówi to wprost: „To, ile światła zostanie pochłonięte, a ile odbite, zależy od koloru i materiału tylnej warstwy modułu”. Ciepło kosztuje moc, bo cieplejsze ogniwo daje niższe napięcie; dla krzemu PVEducation podaje spadek mocy maksymalnej o „0,4% do 0,5% na °C” na poziomie ogniwa, a karty modułów podają własną wartość jako współczynnik temperaturowy Pmax.

Dwie liczby z karty mówią, ile ciepło kosztuje dany moduł. NOCT to temperatura ogniw przy 800 W/m² światła, powietrzu 20 °C i wietrze 1 m/s; niższa oznacza chłodniejszą pracę. Współczynnik temperaturowy to część mocy tracona na każdy stopień powyżej 25 °C; bliższy zeru oznacza mniejsze straty.

Wartość Full black Srebrna rama
NOCT, wszystkie moduły 45 °C 45 °C
NOCT, jednostronne TOPCon 44 °C 44 °C
NOCT, jednostronne PERC 45 °C 45 °C
NOCT, jednostronne, szerokość 1134 mm 45 °C 45 °C
Współczynnik Pmax, wszystkie moduły -0,30%/°C -0,30%/°C
Współczynnik Pmax, jednostronne TOPCon -0,30%/°C -0,30%/°C
Współczynnik Pmax, jednostronne PERC -0,35%/°C -0,35%/°C
Współczynnik Pmax, jednostronne, szerokość 1134 mm -0,33%/°C -0,30%/°C

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Dla porównania mediany całego katalogu ComparePV to 45 °C i -0,30%/°C. Karty podają NOCT przeważnie w pełnych stopniach, więc mediana przesunięta o jeden stopień to realna zmiana, a dwie kolumny z tą samą liczbą mogą nadal kryć między sobą mniej więcej stopień różnicy.

Do wydrukowanego NOCT podchodź w tej kwestii ostrożnie. Para Jinko wyżej podaje te same 45 ± 2 °C dla obu kolorów, a PVEducation zauważa, że „pomiar NOCT ma zwykle większą niepewność niż różnice NOCT między modułami”. Norma kwalifikacyjna w ogóle nie ma już testu temperatury pracy: wydanie IEC 61215-2 z 2021 roku wymienia wśród zmian „usunięcie testu nominalnej temperatury pracy modułu (NMOT) i związanego z nim testu wydajności w NMOT”. Dlatego NOCT w karcie to liczba producenta, często podana raz dla całej rodziny kolorów.

Ile kosztowałyby dwa stopnie

Weźmy tolerancję na jej krańcu i przyjmijmy, że moduł full black pracuje o 2 °C cieplej niż jego biały bliźniak. Metoda NOCT ustala temperaturę ogniw jako temperaturę powietrza plus (NOCT - 20) / 800 × nasłonecznienie. Przy powietrzu 30 °C i 1000 W/m²:

  • NOCT 45 °C: 30 + 25 / 800 × 1000 = 61,25 °C, czyli 36,25 stopnia powyżej 25 °C. Przy -0,30%/°C moduł traci 36,25 × 0,30 = 10,9%, więc moduł 430 W daje 430 × 0,891 = 383,2 W.
  • NOCT 47 °C: 30 + 27 / 800 × 1000 = 63,75 °C, czyli 38,75 stopnia powyżej. Strata to 38,75 × 0,30 = 11,6%, więc 430 × 0,884 = 380,0 W.

To około 3 W w najgorętszej godzinie, poniżej 1% mocy znamionowej, a o każdej innej porze dnia mniej. Ilustracja poniżej robi ten sam rachunek. Na start pokazuje moduł z medianami TOPCon i moduł z medianami PERC; wpisz kartę modułu full black jako A, a jego srebrnego bliźniaka jako B, żeby zobaczyć własną parę.

Co gorący dach robi z dwoma modułami

Ustaw temperaturę powietrza i nasłonecznienie, wpisz dwóm modułom wartości z ich kart i patrz, jak nagrzewają się ogniwa, a słupki mocy się rozchodzą.

Jak to jest liczone

Temperatura ogniw wynika z metody NOCT: Togniwa = Tpowietrza + (NOCT - 20) / 800 × G, gdzie G to nasłonecznienie modułu w W/m². NOCT mierzy się przy 800 W/m², powietrzu 20 °C, wietrze 1 m/s i otwartym tyle modułu, więc wzrost ponad temperaturę powietrza jest skalowany z tego testu.

Moc to moc znamionowa skalowana nasłonecznieniem i temperaturą: P = moc znamionowa × G / 1000 × (1 + współczynnik / 100 × (Togniwa - 25)). To ten sam rachunek co w porównaniu uzysku w upale na ComparePV, wykonany osobno dla każdego modułu.

Zdanie pod odczytem dzieli różnicę na dwie części: moc B ze współczynnikiem A przy własnej temperaturze ogniw B oddziela to, co zrobił współczynnik, od tego, co zrobiły chłodniejsze albo cieplejsze ogniwa.

Model to stan ustalony przy wietrze z warunków NOCT. Moduł na dachu z małą ilością powietrza za sobą pracuje cieplej, niż sugeruje jego NOCT, a wiatr go chłodzi. Model pomija straty przy słabym świetle, widmo, zabrudzenie i falownik, a współczynnik traktuje jako linię prostą, choć karty podają go tylko w okolicy 25 °C. Porównuje dwa moduły w tych samych warunkach; nie jest prognozą uzysku.

Model poglądowy, nie pomiar.

Wartości startowe: mediany współczynnika Pmax z katalogu ComparePV dla modułów TOPCon (A) i PERC (B) oraz mediana NOCT wszystkich modułów; temperatura powietrza, nasłonecznienie, moc i trzy gotowe ustawienia to przykładowe dane wejściowe. Linia przerywana: moc znamionowa. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Artykuł o panelach do gorącego klimatu wyjaśnia, dlaczego współczynnik zwykle znaczy więcej niż kolor, a porównanie uzysku w upale na ComparePV liczy ten rachunek dla dowolnej temperatury powietrza.

Ceny w sklepach

Tytuł oferty to jedyne miejsce, w którym większość ofert mówi, jakiego koloru jest moduł, więc tutaj kolor odczytuję z tytułu: „full black”, „all black” i te same słowa po polsku, włosku albo niemiecku. Ograniczyłem się do pojedynczych modułów 400-499 W, czyli klasy, w której full black jest powszechny, bo w przekroju wszystkich klas porównanie mierzyło klasę mocy, a nie kolor: sklepy wyceniają duże moduły taniej za wat, a mało który duży moduł jest czarny.

W Polsce, czyli na rynku z największą liczbą ofert w chwili pisania, oferty sklepów zebrane przez ComparePV wyglądają tak:

Grupa, 400-499 W Mediana (EUR/W netto) Oferty Sklepy
Tytuł full black 0,158 106 21
Bez słowa „czarny” w tytule 0,150 440 30

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Dwie mediany rynkowe porównują też sklepy: jeśli moduły full black sprzedają głównie sklepy z wyższymi cenami na wszystko, mediany pokażą dopłatę, której nie spowodował kolor. Dlatego porównałem też każdy sklep z nim samym. 39 sklepów spoza Stanów Zjednoczonych ma w tej klasie oba rodzaje. W 17 z nich mediana ceny za wat modułów full black jest wyższa, a różnica w typowym sklepie wynosi -2%. Liczba dodatnia oznacza dopłatę za czerń, ujemna, że typowy sklep wycenia swoje moduły full black taniej za wat.

Dla skali: mediana dla wszystkich pojedynczych modułów dachowych od 400 do 800 W w polskich ofertach zebranych przez ComparePV to 0,146 EUR/W netto. Artykuł o cenie za wat według klasy mocy pokazuje, jak bardzo sama klasa przesuwa tę liczbę, i dlatego ofertę full black 430 W trzeba zestawiać z innymi ofertami 400-499 W, a nie z najtańszym modułem 600 W w sklepie.

Co z tym zrobić przy zakupie

  1. Przeczytaj wiersz o backsheecie. „Black” w tytule oferty może oznaczać czarną ramę na białym backsheecie. Jeśli chcesz jednolitego wyglądu, karta powinna podawać czarny kolor dla obu.
  2. Porównuj moc i rozmiar, a nie kolor. Moduł full black 430 W i biały 430 W tego samego rozmiaru dają w warunkach testowych tę samą moc. Jeśli drabinka full black kończy się niżej, dostajesz mniej watów z modułu, a dobór modułów do dachu na ComparePV pokaże, czy kosztuje cię to jeden moduł na twoim dachu.
  3. Sprawdź współczynnik w karcie, którą masz przed sobą. Różnica ciepła wynikająca z ciemniejszego backsheetu jest mała wobec rozrzutu współczynników między technologiami; moduł TOPCon full black zwykle wygra na gorącym dachu ze srebrnym modułem PERC. To porównanie jest w artykule TOPCon czy PERC, jeśli kupujesz dziś?.
  4. Licz cenę za wat w tej samej klasie. Podziel cenę przez moc znamionową i zestaw ją z modułami tej samej klasy w tym samym sklepie, po tej samej stronie VAT. Potem zdecyduj, czy wygląd jest wart różnicy, która zostanie.

Jeśli dach wychodzi na ulicę i będziesz na niego patrzeć przez dwadzieścia pięć lat, wygląd jest uczciwym argumentem, pod warunkiem że wyceniasz go za wat. Jeśli na dachu brakuje miejsca, waty z metra kwadratowego znaczą więcej niż kolor, a najlepszy moduł może się okazać srebrny.

Czego to porównanie nie powie

Grupa full black to moduły, których karty podają oba kolory, czyli mniejszość katalogu, która może przechylać się w stronę producentów najmocniej promujących swoje czarne wersje. Liczone są moduły, a nie karty, więc długa drabinka mocy waży więcej w każdej medianie. Niektóre karty nazywają czarną ramę po prostu „anodised aluminium”, jak robi to -B Jinko w wersji full black, więc kilka czarnych modułów trafia do grupy ze srebrną ramą.

NOCT to liczba z karty w ustalonych warunkach testu, z tolerancją kilku stopni, a nie pomiar na twoim dachu. Moduł zamontowany blisko dachówek pracuje cieplej niż jego NOCT, w każdym kolorze.

Ceny to oferty dostępne w dniu odczytu, 10.10.2026, z kolorem odczytanym z tytułów sklepów, w jednej klasie mocy, więc sklep, który pisze „czarny” inaczej albo wcale, nie trafia do żadnej z grup. Aktualne oferty są na liście ofert ComparePV.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Are all-black solar panels worth it?.

Liczby z katalogu pochodzą z modułów wymienionych w katalogu ComparePV (widok rankingowy, w którym zostają tylko moduły z mocą i własną stroną): 14 005 modułów. Każdy z nich to wiersz odczytany z karty katalogowej producenta, a jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc karta z ośmioma wariantami mocy to tutaj osiem modułów.

Moduł liczy się jako full black, gdy jego karta podaje oba kolory i oba są czarne. Kolor ramy musi zaczynać się od „black” i nie wymieniać srebrnego, więc karta, która podaje „black/silver” albo „black or silver” jako dwie opcje jednego modelu, odpada. Kolor backsheetu musi zaczynać się od „black” i nie może mówić white, transparent, clear, grid ani mesh, ani wymieniać dwóch kolorów. Kolor ramy podaje 8692 modułów, a kolor backsheetu 2867, więc liczba modułów full black to dolne oszacowanie: moduł, którego karta podaje czarną ramę i nic nie mówi o backsheecie, nie jest liczony. Grupa porównawcza to moduły, których kolor ramy to srebrny, anodowany, naturalny albo szary i nigdy czarny, niezależnie od backsheetu.

Grupy porównywalne zawężają obie strony tak samo: moduły jednostronne, których karta wymienia TOPCon, moduły jednostronne, których karta wymienia PERC, oraz moduły jednostronne o szerokości 1134 mm i długości od 1700 do 1780 mm. Każda liczba bierze tylko wartości z przedziału sensowności: sprawność od 5 do 30%, współczynnik temperaturowy Pmax między -1 a 0%/°C i wiarygodne NOCT.

Ceny pochodzą z ofert sklepów zebranych przez crawler ComparePV, jeden wiersz na stronę produktu, trzymany przez tydzień od ostatniego odczytu. Oferta się liczy, gdy dotyczy pojedynczego modułu o mocy od 400 do 499 W z ceną netto od 0,05 do 2 EUR za wat, przeliczoną na euro po dziennym kursie EBC. Kolor jest odczytywany z tytułu oferty, bo niewiele dopasowanych ofert dotyczy modułu z katalogu, którego karta podaje oba kolory: tytuł z „full black”, „all black”, „total black” albo tymi samymi słowami po polsku, włosku lub niemiecku liczy się jako full black, a tytuł bez słowa „czarny” w żadnym z obsługiwanych języków trafia do grupy porównawczej. Tytuły mówiące tylko „czarna rama” nie trafiają do żadnej grupy. Porównanie w obrębie sklepu bierze każdy sklep spoza Stanów Zjednoczonych, który ma oba rodzaje, jego medianę ceny za wat po każdej stronie i medianę różnic między sklepami.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (56)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Moduły jednostronne TOPCon, czarna rama i backsheet: sprawność modułu, mediana22,0%119 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, srebrna rama: sprawność modułu, mediana22,4%524 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, czarna rama i backsheet: NOCT, mediana44 °C103 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, srebrna rama: NOCT, mediana44 °C499 modułów
Ten sam sklep, 400 do 499 W, full black wobec tytułów bez słowa „czarny”, różnica ceny za wat, mediana-2%39 sklepów
Moduły z podanym kolorem ramy869214 005 modułów
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów
Moduły z podanym kolorem backsheetu286714 005 modułów
Moduły z czarną ramą i czarnym backsheetem: liczba65914 005 modułów
Moduły z czarną ramą (dowolny backsheet)241414 005 modułów
Udział modułów z czarną ramą i czarnym backsheetem wśród modułów podających oba kolory28%2340 modułów
Moduły ze srebrną ramą: liczba572014 005 modułów
Moduły z czarną ramą i backsheetem: sprawność modułu, mediana21,4%659 modułów
Moduły ze srebrną ramą: sprawność modułu, mediana21,8%5719 modułów
Moduły z czarną ramą i backsheetem: moc znamionowa, mediana430 W659 modułów
Moduły ze srebrną ramą: moc znamionowa, mediana545 W5720 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, czarna rama i backsheet: liczba11914 005 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, srebrna rama: liczba52414 005 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, czarna rama i backsheet: moc znamionowa, mediana445 W119 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, srebrna rama: moc znamionowa, mediana545 W524 modułów
Moduły jednostronne PERC, czarna rama i backsheet: liczba20814 005 modułów
Moduły jednostronne PERC, srebrna rama: liczba114314 005 modułów
Moduły jednostronne PERC, czarna rama i backsheet: sprawność modułu, mediana20,5%208 modułów
Moduły jednostronne PERC, srebrna rama: sprawność modułu, mediana20,7%1143 modułów
Moduły jednostronne PERC, czarna rama i backsheet: moc znamionowa, mediana405 W208 modułów
Moduły jednostronne PERC, srebrna rama: moc znamionowa, mediana445 W1143 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, czarna rama i backsheet: liczba24714 005 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, srebrna rama: liczba32214 005 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, czarna rama i backsheet: sprawność modułu, mediana21,2%247 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, srebrna rama: sprawność modułu, mediana21,5%322 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, czarna rama i backsheet: moc znamionowa, mediana415 W247 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, srebrna rama: moc znamionowa, mediana420 W322 modułów
Moduły z czarną ramą i backsheetem: NOCT, mediana45 °C628 modułów
Moduły ze srebrną ramą: NOCT, mediana45 °C5460 modułów
Moduły jednostronne PERC, czarna rama i backsheet: NOCT, mediana45 °C208 modułów
Moduły jednostronne PERC, srebrna rama: NOCT, mediana45 °C1128 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, czarna rama i backsheet: NOCT, mediana45 °C228 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, srebrna rama: NOCT, mediana45 °C316 modułów
Moduły z czarną ramą i backsheetem: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,30%/°C655 modułów
Moduły ze srebrną ramą: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,30%/°C5681 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, czarna rama i backsheet: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,30%/°C119 modułów
Moduły jednostronne TOPCon, srebrna rama: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,30%/°C524 modułów
Moduły jednostronne PERC, czarna rama i backsheet: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,35%/°C208 modułów
Moduły jednostronne PERC, srebrna rama: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,35%/°C1142 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, czarna rama i backsheet: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,33%/°C247 modułów
Moduły jednostronne 1134 mm szerokości, 1700 do 1780 mm długości, srebrna rama: współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,30%/°C322 modułów
Nominalna temperatura pracy ogniw (NOCT), mediana45 °C12 877 modułów
Współczynnik temperaturowy Pmax, mediana-0,30%/°C13 923 modułów
Polska, 400 do 499 W, tytuł full black: cena za wat netto, mediana0,158 EUR/W106 ofert
Polska, 400 do 499 W, tytuł full black: oferty106106 ofert
Polska, 400 do 499 W, tytuł full black: sklepy21106 ofert
Polska, 400 do 499 W, tytuł bez słowa „czarny”: cena za wat netto, mediana0,150 EUR/W440 ofert
Polska, 400 do 499 W, tytuł bez słowa „czarny”: oferty440440 ofert
Polska, 400 do 499 W, tytuł bez słowa „czarny”: sklepy30440 ofert
Sklepy spoza Stanów Zjednoczonych, które mają moduły 400 do 499 W zarówno z tytułem full black, jak i bez słowa „czarny”3939 sklepów
Z tych sklepów: sklepy, w których mediana ceny za wat modułów full black jest wyższa1739 sklepów

02Narzędzia

03Źródła

  1. PVEducation, Heat generation in PV modules
  2. PVEducation, Packing density
  3. PVEducation, Nominal operating cell temperature
  4. PVEducation, Effect of temperature
  5. IEC 61215-2:2021, Naziemne moduły fotowoltaiczne, kwalifikacja konstrukcji i zatwierdzenie typu, część 2, procedury badań (streszczenie, zmiany względem wydania z 2016 roku)
  6. Jinko Solar, Tiger Neo N-type 54HL4R-B, karta katalogowa modułu all-black 415-435 W (wydanie AU CEC, 2022)
  7. Jinko Solar, Tiger Neo N-type 54HL4R-(V), karta katalogowa 415-435 W (wydanie AU CEC, 2022)

Wszystkie artykuły