PV Index logo
Ilustracja dwóch świecących linii schodkowych opadających od lewej do prawej na tle świtu, z których dolna opada nieco szybciej, a rosnąca szczelina między nimi jest zacieniowana

Wydajność

Ile mocy tracą panele fotowoltaiczne co roku?

Ile moc panelu może spadać według kart katalogowych w katalogu ComparePV, co mierzą badania terenowe i ile kWh kosztuje szybsza degradacja przez 30 lat.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 12 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: How much power do solar panels lose each year?.

W skrócie: gwarancja mocy typowego modułu w katalogu ComparePV dopuszcza 1,0% spadku w pierwszym roku i 0,40% rocznie w kolejnych latach. Badania starszych modułów i instalacji w terenie zmierzyły medianę około 0,5% rocznie, a 0,75% rocznie dla całych instalacji w USA, w których liczy się więcej niż same moduły. Przez 30 lat każde dodatkowe 0,1% rocznie kosztuje mniej więcej 1,5% całej energii z dachu, więc roczną wartość warto przeczytać przed zakupem, ale rzadko sama przesądza o wyborze.

Każdy panel fotowoltaiczny powoli traci moc. Karta katalogowa mówi, jak szybki spadek producent gotów jest zagwarantować, badania terenowe mówią, jak szybko panele faktycznie traciły moc w przeszłości, i nie są to liczby tego samego rodzaju. Ten artykuł stawia je obok siebie i zamienia różnicę na kilowatogodziny.

Instalacja poniżej, SMUD PV1 pod Sacramento, powstała w 1984 roku i pracowała 27 lat. Właśnie z takich farm biorą się długoterminowe dane o degradacji: 25 lat starzenia da się zmierzyć tylko na module, który 25 lat stał na zewnątrz.

Rzędy ciemnych modułów fotowoltaicznych na jednoosiowych trackerach przed chłodniami kominowymi elektrowni Rancho Seco w Kalifornii
SMUD PV1 w Rancho Seco w Kalifornii: instalacja 1 MW z modułów Arco Solar na jednoosiowych trackerach, zbudowana w 1984 roku i eksploatowana przez 27 lat, sfotografowana pod koniec lat 80. albo na początku 90. Źródło: Paul Gipe, CC BY-SA 4.0.

Spadek w pierwszym roku i spadek roczny to dwie różne rzeczy

Wiersz o degradacji w karcie katalogowej ma dwie liczby i opisują one dwa różne procesy.

Wartość z pierwszego roku dotyczy tego, co dzieje się w pierwszych tygodniach i miesiącach na słońcu. Degradacja indukowana światłem, LID, i jej wolniejsza, zależna od temperatury krewna LeTID zabierają świeżemu ogniwu jednorazowo część mocy, zanim ta się ustabilizuje. Artykuł TOPCon czy PERC, jeśli kupujesz dziś? wiąże klasyczną postać tej straty z defektami bor-tlen w płytkach typu p domieszkowanych borem. Dopuszczalny spadek w pierwszym roku to szacunek producenta dla tego jednorazowego spadku plus zapas.

Wartość roczna obejmuje wszystko, co dzieje się potem: żółknięcie enkapsulantu, korozję na stykach, powolne straty na mikropęknięciach i lutach. Odlicza się ją co roku przez cały okres gwarancji mocy, więc kumuluje się w większą liczbę. Punkt procentowy zabrany raz w pierwszym roku kosztuje 1% produkcji z 30 lat. Strata roczna jest płacona w każdym kolejnym roku, ponad wszystkie lata wcześniejsze, więc przez 30 lat nawet 0,07% rocznie kosztuje tyle co cały ten punkt z pierwszego roku. Rachunki są niżej.

Dlatego czytam te dwie liczby osobno. Niska wartość z pierwszego roku jest miła; niska wartość roczna to ta, która się opłaca.

Co obiecują karty katalogowe

Z 14 005 modułów w katalogu ComparePV 11 535 podaje dopuszczalny spadek w pierwszym roku. Tabela podaje medianę oraz 10. i 90. percentyl obu wartości. 10. percentyl to surowszy koniec: jedna dziesiąta modułów dopuszcza tyle albo mniej.

Dopuszczalny spadek 10. percentyl Mediana 90. percentyl
Pierwszy rok 1,0% 1,0% 2,5%
Każdy kolejny rok 0,35%/rok 0,40%/rok 0,55%/rok

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Osiem na dziesięć modułów ze środka rozkładu mieści się między skrajnymi kolumnami. Jeśli 10. percentyl i mediana to ta sama liczba, surowsza połowa rynku umówiła się na jedną wartość i zobaczysz ją w karcie za kartą.

Histogram pokazuje dopuszczalny spadek roczny w całym katalogu ComparePV. To warunki wybrane przez producenta, a nie pomiary, więc szukaj miejsc, gdzie słupki się skupiają, a nie gładkiej krzywej.

Na podstawie 11 546 modułów z podaną wartością; linia oznacza medianę, 0,40%/rok. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Liczby z wykresu
Degradacja roczna (%/rok)Moduły
<0,2553
0,25-0,30123
0,30-0,35501
0,35-0,40718
0,40-0,455632
0,45-0,501051
0,50-0,55884
0,55-0,602138
0,60+446

Moc końcowa to zwykle ta sama obietnica

12 330 modułów podaje też moc, jaką zachowują na koniec gwarancji mocy, która przy medianie trwa 30 lat; mediana mocy końcowej to 87,4%. Wygląda to na trzecią obietnicę, ale może być dwiema pierwszymi w przebraniu. Weź 100, odejmij spadek z pierwszego roku, odejmij roczny spadek za każdy rok po pierwszym i dostaniesz moc końcową.

Sprawdziłem to na każdym module w katalogu ComparePV, który podaje wszystkie cztery liczby. Z 10 820 takich modułów 10 432 mieści się w granicach pół punktu od własnej mocy końcowej. Im bliżej są te dwie liczby, tym bardziej moc końcowa jest tylko harmonogramem zapisanym jedną liczbą i tym bardziej roczny spadek jest jedyną wartością, którą trzeba porównywać. Artykuł Gwarancja produktowa a gwarancja mocy panelu fotowoltaicznego opisuje, jak wygląda reklamacja oparta na tym harmonogramie.

Moduły, które obiecują najwolniejsze starzenie

To moduły z najniższym deklarowanym spadkiem rocznym w katalogu ComparePV, wybrane przez sam katalog w dniu odczytu:

Trzy moduły z najniższą degradacją roczną, po jednym na kartę katalogową, spośród 11 546 modułów z podaną degradacją roczną, stan na 10.10.2026.

Selfa SV108M.4.3-400: parametry w bazie PV Index

Selfa SV66M.2-350: parametry w bazie PV Index

Meyer Burger MB_TG120AyB_375: parametry w bazie PV Index

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Niski dopuszczalny spadek to obietnica, której producent musi dotrzymać, więc niesie jakąś informację. To nadal warunek gwarancji, a nie pomiar modułu, który masz przed sobą.

Co mierzą badania terenowe

Gwarancja to sufit, za który producent bierze odpowiedzialność. Kupujący pyta jednak o co innego: jak szybko moduły naprawdę się starzeją, a na to odpowiadają tylko pomiary prawdziwych modułów w terenie.

Jordan i Kurtz, NREL, 2012. Często cytowane podsumowanie zbiera prawie 2000 współczynników degradacji zmierzonych na pojedynczych modułach albo całych instalacjach w ciągu czterech dekad badań terenowych. Mediana wynosi 0,5% rocznie, a średnia 0,8% rocznie; rozkład ma długi ogon słabych egzemplarzy. 78% wartości jest poniżej 1% rocznie. Autorzy otwarcie piszą o skrzywieniu własnej próby: moduły, które degradują szybko, rzadziej zostają w terenie i trafiają do kolejnych badań, a badania trwające do dziesięciu lat pokazują wyższą medianę niż dłuższe. Autorzy starali się pominąć krótkoterminową stratę indukowaną światłem, choć piszą, że jej wpływu nie da się całkiem wykluczyć, więc te wartości porównuje się z roczną wartością z karty, a nie z wartością z pierwszego roku.

Jordan i współautorzy, 2022. Inicjatywa PV Fleet Performance Data Initiative objęła działające komercyjne i wielkoskalowe instalacje w USA: ponad 7,2 GW, 1700 lokalizacji i 19 000 falowników. Ogólny współczynnik spadku wydajności wynosi 0,75% rocznie. Klimat ma znaczenie: mediana straty to 0,48% rocznie w chłodniejszym klimacie i 0,88% rocznie w gorętszym. To wartość dla całej instalacji, więc może obejmować straty, których gwarancja modułu nigdy nie dotyczy, od falowników po okablowanie.

Zestaw to teraz z medianą z kart powyżej. Skoro mediana w katalogu ComparePV leży poniżej 0,5% rocznie, dzisiejsze gwarancje obiecują wolniejsze starzenie niż to, które osiągał typowy moduł przez ostatnie cztery dekady. To nie jest sprzeczność. Wszystkie te wyniki terenowe pochodzą z modułów zamontowanych przed ukazaniem się przeglądu w 2012 roku, wiele z nich przed 2000, ze starszymi ogniwami i starszymi enkapsulantami, a najnowsze konstrukcje nie stoją na zewnątrz wystarczająco długo, żeby ktokolwiek zmierzył ich 25 lat.

Podział klimatyczny z badania z 2022 roku warto zapamiętać, jeśli twój dach mocno się nagrzewa. Ciepło nie tylko zabiera moc w danej chwili, co pokazuje artykuł Jak wybrać panele fotowoltaiczne na upały i gorący klimat; wygląda na to, że przyspiesza też starzenie.

Według technologii ogniw

Karty trzech głównych technologii ogniw dopuszczają różne spadki. Zanim zaufasz medianie małej grupy, sprawdź liczbę modułów pod artykułem.

Technologia Spadek w pierwszym roku Spadek roczny
TOPCon 1,0% 0,40%/rok
PERC 2,0% 0,55%/rok
HJT 1,0% 0,30%/rok

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

To, że PERC dopuszcza więcej w pierwszym roku, ma fizyczną przyczynę we wspomnianym wyżej defekcie bor-tlen: PERC buduje się zwykle na płytkach typu p, a TOPCon i HJT na płytkach typu n. Producenci przeszli też w płytkach typu p z domieszkowania borem na gal, a raport IEA PVPS Task 13 z lutego 2025 nazywa LID i LeTID „dobrze poznanymi i rozwiązanymi” dzięki tej zmianie, razem ze zmianami w procesie produkcji.

Ten sam raport jest powodem, żeby nie uważać nowszych technologii za skończone. Stwierdza, że „w niektórych modułach z ogniwami TOPCon i SHJ degradacja UVID jest wyraźna po testach przyspieszonego starzenia”, przy czym UVID to degradacja wywołana światłem ultrafioletowym, i że „wciąż nie wiadomo, czy degradację może odwrócić ekspozycja na zewnątrz”. Podkreśla też, że problem UVID da się rozwiązać, bo część modułów przechodzi testy jako odporna na UV. Niski roczny spadek w karcie modułu TOPCon albo HJT to zakład producenta właśnie na to; nikt nie ma jeszcze 25 lat danych terenowych, żeby go potwierdzić.

Ile ta różnica jest warta w kWh

Procenty na rok trudno poczuć, więc tutaj to samo jako energia. Jako przykładowe tempa biorę dwie wartości terenowe: 0,5% rocznie z przeglądu z 2012 roku i 0,75% rocznie z badania floty z 2022, bez dodatkowej straty w pierwszym roku, w lokalizacji dającej 1000 kWh z kWp w pierwszym roku. Ten uzysk to przykładowe dane, a nie wartość z katalogu; u siebie wstawiłbyś uzysk jednostkowy własnego dachu.

Rok y zachowuje 100 - tempo × (y - 1) procent mocy znamionowej. Przez 30 lat te udziały sumują się do 30 - tempo × 435 / 100 lat pełnej produkcji, bo liczby lat od 0 do 29 dają razem 435.

  • Przy 0,5% rocznie: 1000 × (30 - 2,175) = 27 825 kWh z kWp, a w 30. roku moduł daje 100 - 0,5 × 29 = 85,5% mocy znamionowej.
  • Przy 0,75% rocznie: 1000 × (30 - 3,2625) = 26 738 kWh z kWp i 100 - 0,75 × 29 = 78,25% w 30. roku.

Wolniej starzejący się moduł daje 1088 kWh więcej z kWp, czyli o 4,1% więcej przez 30 lat. Na dachu 5 kWp to około 5440 kWh, rozłożone cienko na trzy dekady.

Z tego samego rachunku wynikają dwie praktyczne reguły, przy 1000 kWh z kWp przez 30 lat:

  • Każde 0,1% rocznie straty rocznej kosztuje 1000 × 0,1 × 435 / 100 = 435 kWh z kWp, czyli około 1,5% produkcji z całego życia.
  • Każdy punkt procentowy straty w pierwszym roku kosztuje 1000 × 30 × 0,01 = 300 kWh z kWp, dokładnie 1%.

Obie skaluj z uzyskiem: przy 1500 kWh z kWp rosną o połowę. Pomnóż przez wartość kilowatogodziny dla ciebie, a dostaniesz pieniądze; kalkulator ROI instalacji fotowoltaicznej liczy to dla całej instalacji.

Ilustracja poniżej liczy tę sumę na żywo. Moduł A startuje z 10. percentylem rocznego spadku z katalogu ComparePV, moduł B z 90., oba z medianą spadku w pierwszym roku i medianą długości gwarancji mocy.

Ile daje wolniejsze starzenie

Ustaw spadek w pierwszym roku i spadek roczny dwóch modułów, uzysk w twojej lokalizacji i liczbę lat, a zobaczysz produkcję z każdego roku jako schodki, z energią, którą dokłada wolniej starzejący się moduł, zacieniowaną między nimi.

Jak to jest liczone

Energia z kWp w danym roku = uzysk jednostkowy × (100 - spadek w pierwszym roku - spadek roczny × (rok - 1)) / 100, nigdy poniżej zera. Pierwszy rok niesie już cały spadek z pierwszego roku, tak samo jak w kalkulatorze zwrotu, którego model ta ilustracja wykorzystuje. Suma to suma po latach; różnica to suma A minus suma B, a jej udział to różnica podzielona przez mniejszą sumę.

Spadki idą po prostej, czyli kształcie, który rysuje gwarancja mocy. Prawdziwe moduły tak się nie starzeją: wczesne straty przychodzą skokami, a badania terenowe znajdują szybsze starzenie w gorącym klimacie. Uzysk jest taki sam w każdym roku, więc pogoda, zacienienie, zabrudzenie i straty falownika są pominięte; kosztują oba moduły tak samo. Wartości z kart to dopuszczalne spadki, za które odpowiada producent, a nie pomiary tego, jak moduł będzie się starzał.

Model poglądowy, nie pomiar.

Wartości startowe: oba spadki w pierwszym roku na medianie z katalogu ComparePV, spadek roczny A na 10. percentylu katalogu, a B na 90., okres na medianie długości gwarancji mocy. Uzysk jednostkowy 1000 kWh z kWp to przykładowe dane. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026. Policz, ile ta energia jest warta, w kalkulatorze ROI instalacji fotowoltaicznej.

Jak czytam te liczby

Liczby z katalogu to to, co producenci wydrukowali w części gwarancyjnej swoich kart, odczytane wiersz po wierszu; jedna karta z ośmioma wariantami mocy liczy się jako osiem modułów. Żadna z nich nie jest pomiarem starzenia się modułu.

Wartości terenowe pochodzą z dwóch badań NREL i są tu wpisane razem ze źródłem, bo nie zmieniają się razem z katalogiem. Żadne z nich nie mierzy modułu, który dziś jest w sprzedaży: przegląd z 2012 roku dotyczy głównie starszych modułów, a badanie z 2022 mierzy całe instalacje w USA.

Rachunki w kWh używają prostej, tego samego kształtu, który rysuje gwarancja mocy. Prawdziwe moduły nie starzeją się po prostej, gorący i chłodny rok różnią się bardziej niż jeden rok starzenia, a uzysk jest przykładowy. Rachunki pokazują skalę efektu, a nie przyszłość twojego dachu.

Co z tym zrobić przy zakupie

Porównuj roczne spadki, gdy wszystko inne jest zbliżone. Między dwoma modułami różniącymi się ceną za wat o kilka procent różnica 0,1% rocznie w wartości rocznej jest warta około 1,5% produkcji z całego życia, co może przechylić wybór. Przy większej różnicy cen tego nie zrobi.

Czytaj wartość roczną przed wartością z pierwszego roku. Punkt w pierwszym roku kosztuje 1% produkcji z całego życia; przez 30 lat każda strata roczna powyżej 0,07% rocznie kosztuje więcej.

Nie planuj budżetu na linii gwarancji. Uzysk zakładaj gdzieś między roczną wartością z karty a wynikami terenowymi i dołóż trochę więcej, jeśli twój dach mocno się nagrzewa. Gwarancja to podstawa reklamacji, a nie to, czego należy się spodziewać.

Bardzo niski dopuszczalny spadek przy nowej konstrukcji traktuj jak obietnicę, a nie dowód. Jest wart dokładnie tyle, ile firma, która ma jej dotrzymać w 25. roku, i dlatego następnym artykułem do przeczytania jest Gwarancje paneli fotowoltaicznych według producenta.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: How much power do solar panels lose each year?.

Liczby z katalogu pochodzą z modułów w katalogu ComparePV (widok rankingowy, w którym zostają tylko moduły z mocą i własną stroną): 14 005 modułów. Każdy z nich to wiersz odczytany z karty katalogowej producenta, a jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc karta z ośmioma wariantami mocy to tutaj osiem modułów.

Wartości degradacji to dopuszczalne spadki z gwarancji mocy, a nie pomiary. Roczna wartość liczy się, gdy jest powyżej 0 i poniżej 2% rocznie, wartość z pierwszego roku, gdy jest powyżej 0 i poniżej 5%; poza tymi przedziałami wartość jest źle odczytaną kolumną. Sprawdzenie zgodności bierze moduły, które podają oba spadki, długość gwarancji mocy i moc obiecaną na jej koniec, i uznaje moduł za zgodny, gdy 100 minus spadek z pierwszego roku minus roczny spadek za każdy rok po pierwszym wypada w granicach pół punktu od podanej mocy końcowej. Moduł liczy się jako TOPCon, PERC albo HJT, gdy jego karta nazywa tę technologię ogniw.

Wartości w kWh w tekście to arytmetyka na przykładowych danych, a nie wartości z katalogu: lokalizacja dająca 1000 kWh z kWp rocznie i wyniki terenowe zacytowane z dwóch badań NREL. Rok y zachowuje 100 minus spadek z pierwszego roku minus roczny spadek razy (y - 1) procent mocy znamionowej, czyli tę samą prostą, którą rysuje gwarancja mocy.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (19)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Dopuszczalny spadek w pierwszym roku, mediana1,0%11 535 modułów
Degradacja roczna, mediana0,40%/rok11 546 modułów
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów
Moduły podające dopuszczalny spadek w pierwszym roku11 53514 005 modułów
Dopuszczalny spadek w pierwszym roku, 10. percentyl1,0%11 535 modułów
Dopuszczalny spadek w pierwszym roku, 90. percentyl2,5%11 535 modułów
Degradacja roczna, 10. percentyl0,35%/rok11 546 modułów
Degradacja roczna, 90. percentyl0,55%/rok11 546 modułów
Moduły podające moc obiecaną na koniec gwarancji mocy12 33014 005 modułów
Gwarancja mocy, mediana30 lat13 877 modułów
Moc obiecana na koniec gwarancji mocy, mediana87,4%12 330 modułów
Moduły z obiema wartościami degradacji i mocą na koniec gwarancji10 82014 005 modułów
Moduły, w których moc na koniec gwarancji wynika z degradacji z dokładnością do 0,5 pkt10 43214 005 modułów
TOPCon: dopuszczalny spadek w pierwszym roku, mediana1,0%4889 modułów
TOPCon: degradacja roczna, mediana0,40%/rok4937 modułów
PERC: dopuszczalny spadek w pierwszym roku, mediana2,0%3459 modułów
PERC: degradacja roczna, mediana0,55%/rok3356 modułów
HJT: dopuszczalny spadek w pierwszym roku, mediana1,0%594 modułów
HJT: degradacja roczna, mediana0,30%/rok610 modułów

02Narzędzia

03Źródła

  1. Jordan i Kurtz, Photovoltaic Degradation Rates, An Analytical Review, NREL/JA-5200-51664, czerwiec 2012 (Progress in Photovoltaics), rekord OSTI
  2. Jordan, Anderson, Perry, Muller, Deceglie, White i Deline, Photovoltaic fleet degradation insights, Progress in Photovoltaics 30 (10), 2022
  3. IEA PVPS Task 13, Degradation and Failure Modes in New Photovoltaic Cell and Module Technologies, raport IEA-PVPS T13-30:2025, streszczenie

Wszystkie artykuły