Wydajność
Jaka sprawność paneli fotowoltaicznych jest dobra?
Gdzie w katalogu ComparePV leży sprawność 21, 22 i 23%, według technologii ogniw i rozmiaru, co sprawność zmienia na dachu i kiedy warto za nią dopłacić.
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: What is a good solar panel efficiency?.
W skrócie: sprawność mówi, ile watów moduł mieści na każdym metrze kwadratowym, i nic o tym, ile kilowatogodzin każdy z tych watów wyprodukuje. Medianowy moduł w katalogu ComparePV podaje 21,8%, a środkowe 80% modułów mieści się między 19,6 a 23,2%. „Dobra” sprawność to taka, która mieści potrzebną moc na dachu, który masz; jeśli na dachu zostaje wolne miejsce, płać za waty, nie za sprawność.
Sprawność to liczba, którą sklepy eksponują najmocniej zaraz po mocy, i pierwsza, o którą pytają kupujący: czy 21% to dobrze, czy 23% jest warte dopłaty? Odpowiedź zależy mniej od samej liczby, a bardziej od dachu. Poniżej pokazuję, gdzie te wartości leżą w katalogu ComparePV, co je przesuwa i kiedy wyższa sprawność zarabia na swoją cenę.

Co mierzy sprawność
Sprawność modułu to moc znamionowa podzielona przez światło padające na całą zewnętrzną powierzchnię modułu, razem z ramą. Światło oznacza tu 1000 W na metr kwadratowy referencyjnego widma słonecznego przy ogniwach w temperaturze 25 °C, czyli standardowe warunki testowe. Widmo definiuje norma IEC 60904-3, a PVEducation podaje tę samą definicję dla ogniwa: to „stosunek energii oddanej przez ogniwo do energii dostarczonej przez słońce”, mierzony „w warunkach AM1.5 i w temperaturze 25°C”.
Ponieważ światło jest ustalone na 1000 W/m², sprawność i waty na metr kwadratowy to ta sama liczba. Moduł o sprawności 22% daje 220 W z każdego metra kwadratowego, który zajmuje. Każdą kartę katalogową sprawdzisz sam: podziel moc znamionową w watach przez długość razy szerokość w metrach, a potem przez dziesięć. W katalogu ComparePV ten rachunek zgadza się z wydrukowaną sprawnością z dokładnością do 0,1 punktu w 13 426 z 13 983 modułów, które podają wszystkie trzy pola, a medianowy moduł daje 218 W z metra kwadratowego.
Zdjęcie wyżej pokazuje, dlaczego sprawność modułu jest zawsze niższa niż sprawność jego ogniw. Światło padające na białe przerwy między ogniwami i na ramę liczy się do powierzchni modułu, a nie produkuje nic. Sklepy czasem podają sprawność ogniwa; to sprawność modułu mówi, co zmieści się na dachu.
Gdzie leży katalog
Histogram poniżej obejmuje każdy moduł, który podaje sprawność, po jednym słupku na przedział, z zaznaczoną medianą.
Liczby z wykresu
| Sprawność modułu (%) | Moduły |
|---|---|
| <17 | 532 |
| 17-18 | 228 |
| 18-19 | 266 |
| 19-20 | 680 |
| 20-21 | 2349 |
| 21-22 | 3209 |
| 22-23 | 4500 |
| 23-24 | 1888 |
| 24+ | 346 |
Tabela odpowiada na pytanie tak, jak zwykle się je zadaje. Podaje udział modułów o sprawności równej danej wartości lub wyższej. Jeśli udział w wierszu przekracza połowę, ta wartość leży poniżej mediany katalogu: większość modułów ją osiąga.
| Sprawność | Udział modułów z tą sprawnością lub wyższą |
|---|---|
| 21% | 71% |
| 22% | 48% |
| 23% | 16% |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Wartość ze strony sklepu porównuj więc z tymi wierszami, a nie z wyobrażeniem o tym, co brzmi wysoko. Mediana katalogu ComparePV to 21,8%, 10. percentyl 19,6%, a 90. percentyl 23,2%. Moduł poniżej 10. percentyla to często starsza konstrukcja albo wykonanie specjalne, na przykład mały panel do instalacji wyspowej albo kolorowy moduł fasadowy, i przed zakupem warto wiedzieć, który z tych przypadków masz przed sobą.
Dla skali dwie liczby spoza danych ComparePV. Raport Photovoltaics Report instytutu Fraunhofer ISE (lipiec 2026) podaje średnią sprawność modułów z krzemu krystalicznego dostarczonych w IV kwartale 2024 roku na 22,7%, ważoną wolumenem dostaw, a najlepszy moduł laboratoryjny na 26,0%. Mediana ComparePV waży natomiast jednakowo każdy wariant mocy z każdej karty, sprzedawany czy nie, więc te dwie liczby odpowiadają na różne pytania. Rekordowe moduły z wykresu National Laboratory of the Rockies (dawniej NREL) są potwierdzane przez niezależne laboratoria, takie jak Fraunhofer ISE i JRC-ESTI, i mierzone w tym samym widmie referencyjnym przy 25 °C; pokazują, dokąd zmierza technologia, a nie to, co sprzedaje sklep.
Oto najsprawniejsze moduły w katalogu, wybrane według reguły z podpisu:
Trzy najwyższe sprawności, jeden moduł z każdej karty katalogowej, spośród 12 655 modułów od 300 W z podaną technologią ogniw i podaną sprawnością, według stanu katalogu ComparePV na 10.10.2026.
AIKO AIKO-A650-MAE72Mw: parametry w bazie PV Index
AIKO AIKO-A680-MDE72Mw: parametry w bazie PV Index
AIKO AIKO-A805-GRH78Dw: parametry w bazie PV Index
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Sprawność według technologii ogniw
Większość rozrzutu bierze się z ogniwa. Tabela podaje dla każdej technologii medianę, zakres jej środkowych 80% i udział modułów, które osiągają 22%. Zanim zaufasz medianie, sprawdź liczbę modułów: mała grupa może się przesunąć przez karty jednego producenta.
| Technologia ogniw | Moduły | Mediana | Od 10. do 90. percentyla | 22% lub więcej |
|---|---|---|---|---|
| PERC | 4306 | 20,7% | 19,1 do 21,5% | 1% |
| TOPCon | 5733 | 22,5% | 21,5 do 23,3% | 77% |
| HJT | 697 | 22,6% | 21,1 do 23,4% | 78% |
| Back contact | 440 | 23,6% | 22,3 do 24,5% | 93% |
| Tylko „N-type” | 1656 | 22,5% | 21,3 do 23,5% | 76% |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Praktyczny pożytek z tej tabeli: oceniaj moduł na tle jego własnej technologii, nie całego katalogu. Wartość zwyczajna dla jednego ogniwa może być górą zakresu innego. Tam, gdzie 90. percentyl jednej grupy leży poniżej 10. percentyla drugiej, prawie każdy moduł pierwszej jest mniej sprawny niż prawie każdy moduł drugiej; tam, gdzie zakresy się nakładają, pojedyncza karta katalogowa znaczy więcej niż etykieta. Dlaczego ogniwa się różnią, opisuje artykuł TOPCon czy PERC.
Sprawność według rozmiaru modułu
Większy moduł ma więcej watów, ale niekoniecznie więcej watów na metr kwadratowy. Tabela dzieli katalog według zewnętrznej powierzchni, na cztery klasy rozmiaru z artykułu jak duże są panele fotowoltaiczne.
| Powierzchnia zewnętrzna | Moduły | Mediana mocy | Mediana sprawności |
|---|---|---|---|
| poniżej 2,0 m² | 4997 | 415 W | 21,3% |
| od 2,0 do 2,4 m² | 2613 | 480 W | 21,6% |
| od 2,4 do 2,8 m² | 4456 | 585 W | 22,3% |
| 2,8 m² i więcej | 1924 | 675 W | 22,2% |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Porównaj dwie prawe kolumny. Kolumna mocy idzie za powierzchnią niemal z definicji. Kolumna sprawności to osobne pytanie. Większa rama sama nie czyni modułu sprawniejszym; różnica między tymi wierszami bierze się głównie z tego, jakie ogniwa ma każda klasa, więc tabela technologii wyżej jest lepszą wskazówką. Nie traktuj wysokiej mocy na stronie sklepu jako znaku lepszego modułu; najpierw podziel ją przez powierzchnię.
Sprawność zmienia powierzchnię, nie uzysk z kWp
To ta część, w której większość porównań się myli. Wielkość instalacji to jej moc znamionowa w kilowatach szczytowych, a roczna produkcja z jednego kWp, czyli uzysk jednostkowy, zależy od miejsca: słońca, nachylenia, zacienienia, temperatury i falownika. Sprawności na tej liście nie ma. Dwie instalacje 6 kWp na tym samym dachu dadzą mniej więcej tyle samo energii, niezależnie od tego, czy zbudowano je z modułów 20% czy 23%; instalacja z modułów 23% jest po prostu mniejsza.
O ile mniejsza, pokazuje krótki rachunek. Jeden kWp w standardowych warunkach testowych potrzebuje 1 / (sprawność × 1 kW/m²) powierzchni modułów:
- przy 20%: 1 / 0,20 = 5,0 m² na kWp, czyli 30,0 m² na 6 kWp
- przy 22%: 1 / 0,22 = 4,55 m² na kWp, czyli 27,3 m² na 6 kWp
- przy 23%: 1 / 0,23 = 4,35 m² na kWp, czyli 26,1 m² na 6 kWp
Przejście z 20 na 23% oszczędza na instalacji 6 kWp około 3,9 m², mniej więcej tyle, ile zajmują dwa moduły. W drugą stronę: te same 30 m² zmieszczą 6,9 kWp modułów 23% zamiast 6,0 kWp, czyli 15% więcej mocy, dokładnie w stosunku sprawności 23 / 20.
Uzysk z kWp może różnić się między dwoma modułami tylko w jeden sposób i nie jest nim sprawność: straty w upale. Współczynnik temperaturowy, czyli udział mocy traconej na każdy stopień temperatury ogniwa, zależy głównie od technologii ogniw, a nie od sprawności. Porównuj go osobno; robi to artykuł jak wybrać panele na upały.
Kiedy warto dopłacić za wyższą sprawność
Gdy ograniczeniem jest dach
Jeśli dach zapełnia się, zanim dojdziesz do mocy, której chcesz, kupujesz właśnie sprawność: każdy punkt zamienia się w więcej kWp na tej samej powierzchni, w proporcji podanej wyżej. Na małym dachu liczą się jednak tylko całe moduły, więc format decyduje, ile się zmieści, zanim sprawność zdecyduje, ile da każdy z nich. Rysunek poniżej pokazuje to na przykładowym dachu; artykuł panele na mały dach i balkon przechodzi przez to w całości.
Ile modułów zmieści się na małym dachu
Ustaw dach, margines i rozmiar modułu, obróć moduły, dodaj komin i przeciągnij go, a siatka wypełni dach w skali.
Jak to jest liczone
Liczenie to reguła selektora modułów do dachu: moduły w prostej siatce, wszystkie pionowo albo wszystkie poziomo, w rzędzie krawędź w krawędź (szczeliny na klemy, kilka milimetrów, są pomijane), rzędy w górę połaci rozdzielone odstępem między rzędami, a margines przy krawędzi wolny ze wszystkich czterech stron. Pionowo znaczy, że długość modułu biegnie w górę połaci. Moduły w rzędzie = floor(szerokość użytkowa / szerokość modułu w poprzek), rzędy = floor((wysokość użytkowa + odstęp) / (wysokość modułu + odstęp)).
Siatka jest rysowana na środku szerokości dachu i zaczyna się od marginesu przy okapie. Moduł, który nachodzi na komin, wypada, a reszta zostaje na miejscu; rysunek nie przestawia siatki wokół komina, co projektant czasem potrafi, przesuwając rząd. Narysuj komin z odstępem, jakiego wokół niego potrzebuje twój instalator.
Moc łączna to liczba modułów razy moc znamionowa, a udział pokrytego dachu to powierzchnia modułów podzielona przez powierzchnię całego dachu. Rekomendacja sprawdza każdy z pięciu popularnych rozmiarów w obu ułożeniach na tym samym dachu i z tym samym kominem i wybiera ten z największą liczbą kWp. Pomija odstępy przeciwpożarowe poza marginesem, mieszane ułożenia, dachy inne niż prostokąt i własne zasady rozstawu systemu montażowego.
Model poglądowy, nie pomiar.
Gdy nie jest
Jeśli na dachu zostaje miejsce, kupujesz kWp, a sprawność mówi tylko, ile dachu zajmą. Porównuj cenę za wat i pamiętaj o konstrukcji: mniej sprawna instalacja potrzebuje przy tej samej mocy trochę więcej szyn i kilku dodatkowych klem, i to jest jedyny realny koszt dodatkowej powierzchni.
Ile kosztuje krok w górę
W obrębie jednego sklepu dopłatę za sprawność łatwo zobaczyć. W ofertach sklepów zebranych przez ComparePV 13 polskich sklepów ma dopasowane moduły zarówno od 21,5 do 23,5%, jak i od 23,5% w górę; 11 z nich bierze za wat bardziej sprawnych modułów więcej, a mediana różnicy to 7%. Na pełnym dachu ta dopłata kupuje moc, której inaczej byś nie zmieścił, w proporcji sprawności obu modułów. Dopłata dotyczy jednak każdego wata na dachu, nie tylko tych dodatkowych, więc dodatkowe waty kosztują więcej, niż sugeruje cena za wat w sklepie. Są warte swojej ceny, gdy potrzebujesz tej mocy, a dach nie przyjmie więcej tańszych modułów; jeśli przyjmie, wygrywa tańszy moduł. Drugą rzecz, która przesuwa cenę za wat, czyli rozmiar modułu, opisuje artykuł która klasa mocy jest najtańsza za wat.
Na co patrzeć przy zakupie
- Najpierw zmierz dach. Jeśli zmieści potrzebną moc i jeszcze zostanie miejsce, sprawność rozstrzyga tylko remisy, a decyduje cena za wat. Dobór modułów do dachu (ComparePV, po angielsku) przymierza każdy rozmiar modułu z katalogu do twoich wymiarów.
- Sprawdź sprawność sam: moc znamionowa podzielona przez długość razy szerokość, podzielona przez dziesięć. Wartość ze sklepu, która się nie zgadza, to sprawność ogniwa, literówka albo inny wariant.
- Oceniaj ją na tle jej technologii, według tabeli wyżej, a nie na tle całego katalogu.
- Na dachu, który cię ogranicza, porównaj dwa konkretne moduły w kalkulatorze porównania paneli z własnymi cenami i pamiętaj o formacie: na małym dachu jeden moduł więcej zwykle jest wart więcej niż punkt sprawności.
- Nie płać za sprawność, żeby dostać więcej energii z kWp. Nie dostaniesz jej; do tego patrz na współczynnik temperaturowy.
Czego te liczby nie powiedzą
Każda liczba z katalogu to wartość wydrukowana przez producenta w standardowych warunkach testowych, a nie pomiar ComparePV. Liczone są moduły, nie karty katalogowe: jedna karta wymienia drabinkę wariantów mocy, a każdy wariant to wiersz, więc producent z długimi drabinkami waży więcej w każdej medianie i każdym udziale. Przykładowe rachunki powierzchni zakładają, że moc skaluje się z powierzchnią przy wartości znamionowej, i pomijają odstępy między ramami oraz zasady montażu. Porównanie cen obejmuje jeden rynek, tylko dopasowane oferty, w stanie z 10.10.2026.
01Liczby i mianowniki
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: What is a good solar panel efficiency?.
Liczby z katalogu obejmują moduły w katalogu ComparePV (widok rankingowy, w którym zostają tylko moduły z mocą i własną stroną): 14 005 modułów. Każdy to wiersz odczytany z karty katalogowej producenta, a jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc karta z ośmioma wariantami mocy to tutaj osiem modułów. Sprawność to wartość wydrukowana w karcie, brana pod uwagę, gdy mieści się między 5 a 30%; wszystko poza tym przedziałem to błąd odczytu, a nie deklaracja.
Udziały liczą moduły o sprawności co najmniej 21, 22 i 23% spośród wszystkich modułów ze sprawnością w tym przedziale. Moduł należy do technologii ogniw, gdy jego karta ją nazywa; moduły opisane tylko jako „N-type” tworzą osobną grupę. Klasy rozmiaru liczą się z zewnętrznej powierzchni modułu, długości razy szerokość z ramą, dla modułów o długości od 500 do 3000 mm i szerokości od 300 do 1500 mm.
Porównanie cen korzysta z ofert polskich sklepów zebranych przez ComparePV (stan na 10.10.2026): pojedyncze moduły od 400 do 800 W, które matcher ComparePV przypisał do jednego modułu z katalogu po numerze katalogowym, więc sprawność pochodzi z katalogu. Ceny są przed VAT, w euro za wat po kursie EBC z dnia odczytu. Dla każdego polskiego sklepu, który ma w ofercie dopasowane moduły zarówno od 21,5 do 23,5%, jak i od 23,5% w górę, biorę jego medianę ceny za wat po każdej stronie i porównuję obie.
Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (38)
| Liczba | Wartość | Policzona dla |
|---|---|---|
| Sprawność modułu, mediana | 21,8% | 13 998 modułów |
| Sprawność modułu, 10. percentyl | 19,6% | 13 998 modułów |
| Sprawność modułu, 90. percentyl | 23,2% | 13 998 modułów |
| Moduły, których sprawność zgadza się z mocą przez powierzchnię z dokładnością do 0,1 pkt | 13 426 | 14 005 modułów |
| Moduły z podaną sprawnością, mocą i wymiarami | 13 983 | 14 005 modułów |
| Moc znamionowa na metr kwadratowy, mediana | 218 W/m² | 13 990 modułów |
| Udział modułów ze sprawnością 21% lub wyższą | 71% | 13 998 modułów |
| Udział modułów ze sprawnością 22% lub wyższą | 48% | 13 998 modułów |
| Udział modułów ze sprawnością 23% lub wyższą | 16% | 13 998 modułów |
| PERC: moduły w katalogu | 4306 | 14 005 modułów |
| PERC: sprawność modułu, mediana | 20,7% | 4306 modułów |
| PERC: sprawność modułu, 10. percentyl | 19,1% | 4306 modułów |
| PERC: sprawność modułu, 90. percentyl | 21,5% | 4306 modułów |
| PERC: udział ze sprawnością 22% lub wyższą | 1% | 4306 modułów |
| TOPCon: moduły w katalogu | 5733 | 14 005 modułów |
| TOPCon: sprawność modułu, mediana | 22,5% | 5733 modułów |
| TOPCon: sprawność modułu, 10. percentyl | 21,5% | 5733 modułów |
| TOPCon: sprawność modułu, 90. percentyl | 23,3% | 5733 modułów |
| TOPCon: udział ze sprawnością 22% lub wyższą | 77% | 5733 modułów |
| HJT: moduły w katalogu | 697 | 14 005 modułów |
| HJT: sprawność modułu, mediana | 22,6% | 697 modułów |
| HJT: sprawność modułu, 10. percentyl | 21,1% | 697 modułów |
| HJT: sprawność modułu, 90. percentyl | 23,4% | 697 modułów |
| HJT: udział ze sprawnością 22% lub wyższą | 78% | 697 modułów |
| Back contact: moduły w katalogu | 440 | 14 005 modułów |
| Back contact: sprawność modułu, mediana | 23,6% | 440 modułów |
| Back contact: sprawność modułu, 10. percentyl | 22,3% | 440 modułów |
| Back contact: sprawność modułu, 90. percentyl | 24,5% | 440 modułów |
| Back contact: udział ze sprawnością 22% lub wyższą | 93% | 440 modułów |
| N-type: moduły w katalogu | 1656 | 14 005 modułów |
| N-type: sprawność modułu, mediana | 22,5% | 1656 modułów |
| N-type: sprawność modułu, 10. percentyl | 21,3% | 1656 modułów |
| N-type: sprawność modułu, 90. percentyl | 23,5% | 1656 modułów |
| N-type: udział ze sprawnością 22% lub wyższą | 76% | 1656 modułów |
| Polskie sklepy z dopasowanymi modułami zarówno od 21,5 do 23,5%, jak i od 23,5% w górę | 13 | 13 sklepów |
| Spośród nich sklepy, w których mediana ceny za wat od 23,5% w górę jest wyższa | 11 | 13 sklepów |
| Ten sam sklep, od 23,5% w górę wobec 21,5 do 23,5%, różnica ceny za wat, mediana | 7% | 13 sklepów |
| Moduły w katalogu | 14 005 | 14 005 modułów |
02Narzędzia
03Czytaj dalej
Zakupy
TOPCon czy PERC, jeśli kupujesz dziś?
TOPCon czy PERC? Sprawność, straty w upale, gwarantowana degradacja i cena za wat porównane w katalogu ComparePV i w ofertach polskich sklepów.
Specyfikacja
Jak duże są współczesne panele fotowoltaiczne
Długość, szerokość, masa, waty na metr kwadratowy i na kilogram według katalogu ComparePV oraz co popularne formaty znaczą dla dachu i noszenia.
Zakupy
Jak wybrać panele fotowoltaiczne na mały dach albo balkon
Na małym dachu i balkonie to rozmiar modułu decyduje, ile całych paneli się zmieści. Przykład z formatami z katalogu ComparePV i cenami ze sklepów.
Ceny
Która klasa mocy paneli jest najtańsza za wat
Czy wat jest tańszy w większym module PV? Oferty sklepów zebrane przez ComparePV w pięciu klasach mocy, w Polsce i na innych rynkach, z rozrzutem cen.
Zakupy
Jak wybrać panele fotowoltaiczne na upały i gorący klimat
Na upały porównuj najpierw współczynnik temperaturowy, potem NOCT. Przykład liczbowy, rozrzuty z katalogu ComparePV i cena lepszego współczynnika.
04Źródła
- IEC 60904-3:2019, Photovoltaic devices, Part 3, Measurement principles for terrestrial PV solar devices with reference spectral irradiance data
- PVEducation, Solar cell efficiency (definicja i warunki testu)
- National Laboratory of the Rockies (NLR, dawniej NREL), wykres Champion Module Efficiencies
- Fraunhofer ISE, Photovoltaics Report, 14 lipca 2026, podsumowanie i sprawności modułów komercyjnych