PV Index logo
Ilustracja modułu fotowoltaicznego, którego siatkę ogniw przerwa przez środek dzieli na górną i dolną połowę, z małymi puszkami przyłączeniowymi w tej przerwie

Technologia

108, 120 czy 144 ogniwa: co liczba i rozmiar ogniw mówią o panelu fotowoltaicznym

Co znaczy 108, 120 lub 144 ogniwa oraz M10, G12 i 210R w karcie panelu. Liczba ogniw ustala napięcie, rozmiar prąd; mediany z katalogu ComparePV.

Bart Szablowski · Aktualizacja: 10 października 2026 · 12 min czytania

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: 108, 120 or 144 cells: what cell count and cell size mean on a solar panel.

W skrócie: moduł z 108, 120 albo 144 ogniwami to prawie zawsze układ 54, 60 lub 72 ogniw, w którym każde ogniwo przecięto na pół; tak zbudowanych jest 84% modułów w katalogu ComparePV. Liczba ogniw mówi o napięciu, a rozmiar ogniwa (M10, G12, 210R) o prądzie: mediana dla modułu na ogniwach M10 to 13,9 A, na ogniwach G12 18,3 A. To prąd trzeba zestawić z limitami wejść falownika.

Karty katalogowe podają liczbę ogniw blisko góry strony, a tytuły w sklepach ją powtarzają: „108 ogniw”, „144 half-cut”, „G12”, „210R”. Brzmi to jak znaczki jakości, ale to fakty o okablowaniu. Mówią, jak moduł jest zbudowany i jakie napięcie i prąd oddaje, a to decyduje o tym, jak pasuje do łańcucha i falownika. O tym, jak dobrze zamienia światło na prąd, mówią bardzo mało.

To jest elektryczna strona tematu. Jak duże są ramy i ile ważą, opisuje artykuł Jak duże są panele fotowoltaiczne; tutaj chodzi o wolty i ampery.

Rysunek poniżej pokazuje dwa sposoby połączenia ogniw w module. Po lewej jeden łańcuch pełnych ogniw. Po prawej ogniwa przecięte na pół, zbudowane jako dwa półmoduły, górny i dolny, połączone równolegle.

Dwa schematy połączeń modułu: po lewej jeden łańcuch pełnych ogniw połączonych szeregowo, po prawej moduł half-cut podzielony na górną i dolną połowę z zaznaczonymi drogami prądu w każdej z nich
Po lewej moduł z pełnymi ogniwami połączonymi w jeden łańcuch. Po prawej moduł half-cut: dwie połowy, każda z 60 połówek ogniw połączonych szeregowo, złączone równolegle, więc moduł zachowuje napięcie i prąd układu z pełnymi ogniwami. Źródło: César Domínguez, CC BY-SA 4.0.

Skąd są te liczby

Każda liczba tutaj to to, co producent wydrukował w karcie katalogowej. Nic z tego nie jest pomiarem ComparePV ani moim. Z 14 005 modułów 13 453 podaje liczbę ogniw, z której da się korzystać, ale tylko 5926 drukuje wymiary ogniw w czytelnej postaci, więc liczby o rozmiarze ogniw opierają się na mniejszej części katalogu niż cała reszta. Wiele kart po prostu tego nie podaje.

Voc to napięcie obwodu otwartego, a Isc prąd zwarcia, oba w standardowych warunkach testowych. Każda wartość w tabelach to mediana grupy, a kolumna z udziałem mówi, jak duża jest grupa, zanim zaufasz jej medianie. Dokładne reguły są pod artykułem.

Dlaczego ogniwa tnie się na pół

PV-Manufacturing.org, kurs Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW), ujmuje to w jednym zdaniu: dwie połówki przeciętego ogniwa „dają to samo napięcie, ale połowę prądu”. Moc tracona w miedzi, która łączy ogniwa, rośnie z kwadratem prądu, P = I² × R. Połowa prądu to strata spadająca do jednej czwartej, co kurs zapisuje jako „mniejsza o 75%”.

Jest haczyk, który widać na rysunku. Moduł z połówek ogniw ma dwa razy więcej kawałków, a gdyby wszystkie połączyć w jeden łańcuch, napięcie by się podwoiło. Producenci dzielą więc moduł na górną i dolną połowę i łączą je równolegle; jak pisze kurs, „gotowy moduł wygląda jak dwa mniejsze, kwadratowe moduły połączone równolegle”. Wynik zachowuje napięcie i prąd modułu z pełnymi ogniwami, który zastępuje. Moduł 120-ogniwowy jest elektrycznie modułem 60-ogniwowym; po prostu traci mniej we własnym okablowaniu.

Ile to jest warte? Max Mittag i współpracownicy z Fraunhofer ISE policzyli to w modelu w 2019 roku. Stosunek mocy modułu do mocy ogniw, czyli to, ile mocy ogniw przechodzi do gotowego modułu, „rośnie o 2-4% w modułach z połówkami ogniw”, głównie dzięki mniejszym stratom elektrycznym i większej ilości światła odbitego z powrotem z przerw między ogniwami. W ich modelu kosztów wyprodukowanie modułu kosztuje o 0,6 do 1,2% więcej, ale wat jest o 0,8 do 1,0% tańszy.

Cięcie ma też koszt. Ta sama praca zauważa, że „przecięte ogniwa mogą nie mieć połowy mocy ogniwa wyjściowego” z powodu strat na świeżej krawędzi, więc producent musi ciąć czysto albo obrabiać krawędź, żeby zachować zysk.

Jak powszechne to jest dziś

W 2019 roku branżowa mapa drogowa ITRPV, którą co roku publikuje VDMA, szacowała udział połówek ogniw na około 5% rynku i spodziewała się około 40% do 2029 roku, jak podaje PV-Manufacturing.org. Porównaj to z katalogiem ComparePV dzisiaj, czyli z udziałem modeli w ofercie, a nie sprzedanych modułów: 84% modułów podaje liczbę ogniw typu half-cut, a 6% liczbę pełnych ogniw. Reszta ma inne układy.

Liczba ogniw ustala napięcie

PVEducation mówi to wprost: „Napięcie modułu PV wynika z liczby ogniw, a prąd modułu zależy przede wszystkim od rozmiaru ogniw”. Ogniwa połączone szeregowo sumują napięcia, więc więcej ogniw w łańcuchu to więcej woltów.

W module half-cut podziel wydrukowaną liczbę przez dwa, a dostaniesz liczbę ogniw połączonych szeregowo. Moduł 144-ogniwowy ma 72 w szeregu w każdej połowie, moduł 108-ogniwowy 54. Oto wszystkie popularne układy w katalogu ComparePV:

Podana liczba ogniw Połączenie Udział modułów Voc, V Isc, A Moc znamionowa, W
60 60 pełnych ogniw 2% 39,3 9,7 305
72 72 pełne ogniwa 3% 46,9 9,9 350
108 2 × 54 połówki 23% 38,9 14,1 435
120 2 × 60 połówek 14% 42,0 14,1 480
132 2 × 66 połówek 20% 48,3 17,0 645
144 2 × 72 połówki 23% 50,7 13,9 560
156 2 × 78 połówek 4% 55,7 14,0 625

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Dwa sprawdziany w kolumnie napięcia. Pierwszy: 108 kontra 144. To 54 i 72 ogniwa w szeregu, więc gdyby napięcie szło dokładnie za liczbą ogniw, wiersz 144 stałby o jedną trzecią wyżej niż wiersz 108. Podziel jedno przez drugie i zobacz, jak blisko wychodzi. Drugi: 60 kontra 120. Ta sama liczba ogniw w szeregu, więc wartości powinny być blisko siebie. Każda różnica bierze się z samych ogniw, ich typu i wieku, a nie z cięcia.

Potem przeczytaj kolumnę prądu. Gdyby prąd szedł za liczbą ogniw, rósłby od 108 do 144 tak jak napięcie; sprawdź, czy rośnie. Dlaczego nie musi, wyjaśnia następna sekcja.

Co napięcie robi z łańcuchem

Napięcie modułu decyduje, ile modułów zmieści się w jednym łańcuchu, zanim w mroźny poranek zostanie przekroczone maksymalne napięcie wejściowe falownika. Mediana w katalogu ComparePV to 45,4 V. Moduł 108-ogniwowy ma niższe napięcie niż 144-ogniwowy, więc w tym samym łańcuchu zmieści się ich więcej; żaden nie jest lepszy, to po prostu inne cegiełki.

Ilustracja poniżej zestawia łańcuch z wejściem falownika. Zmieniaj liczbę modułów i najniższą temperaturę i patrz, jak napięcie przesuwa się względem limitów. Każdy limit wyjaśnia artykuł Voc, Isc i twój falownik.

Czy string zmieści się w falowniku?

Zmieniaj liczbę modułów połączonych szeregowo oraz najniższą i najwyższą temperaturę ogniw i patrz, jak napięcie stringu przesuwa się względem okna śledzenia falownika i jego maksymalnego wejścia.

Jak to jest liczone

Napięcie każdego modułu zmienia się liniowo z temperaturą ogniw: Voc(T) = Voc w STC × (1 + współczynnik Voc / 100 × (T - 25)), i tak samo Vmp z własnym współczynnikiem. String to liczba modułów razy jeden moduł. Zimne Voc jest sprawdzane względem maksymalnego wejścia DC, gorące Vmp względem minimum MPPT, a zimne Vmp względem maksimum MPPT.

Zasada marginesu jest najprostsza: napięcie równe limitowi się mieści i nie ma ukrytego współczynnika bezpieczeństwa. To lokalne przepisy elektryczne i karta falownika rozstrzygają, dla jakiej temperatury projektować i jaki zapas zostawić, a niektóre przepisy zamiast współczynnika stosują własne tabele korekcyjne. Stosuj się do nich, nie do tego rysunku.

Karty rzadko podają współczynnik Vmp. Wartość startowa to mediana współczynnika Pmax z katalogu ComparePV minus mediana współczynnika Isc, zwykle stosowane przybliżenie. Współczynnik temperaturowy odczytany jako dodatni jest traktowany jak zgubiony znak minus, bo napięcie krzemu zawsze spada, gdy się nagrzewa.

Model to jeden string na jednym wejściu, o świcie w mroźny poranek dla Voc i w pełnym słońcu dla Vmp. Pomija straty na przewodach, zacienienie, niedopasowanie modułów i limity prądu falownika, które artykuł omawia osobno. To ilustracja, a nie projekt stringu.

Model poglądowy, nie pomiar.

Moduł startowy: mediany Voc, Vmp i współczynnika Voc z katalogu ComparePV; współczynnik Vmp: mediana współczynnika Pmax minus mediana współczynnika Isc. Limity falownika: Fronius Primo GEN24 6.0 z artykułu, przykładowe dane wejściowe. Temperatury i trzy zimowe ustawienia gotowe to przykładowe dane wejściowe. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Rozmiar ogniwa ustala prąd

Każde ogniwo daje prąd proporcjonalny do swojej powierzchni, więc to rozmiar ogniwa przesuwa prąd. Ogniwa krzemowe wycina się z kwadratowych płytek, a branża nazywa je według długości boku:

  • M6: 166 mm, starszy format.
  • M10: 182 mm.
  • G12: 210 mm, format stojący za wieloma największymi modułami.
  • 210R: prostokąt około 182 na 210 mm, czasem sprzedawany jako G12R. To nowsza opcja pośrodku: więcej prądu niż M10 w ramie, która wciąż mieści się na szerokość dachu.

Przecięcie ogniwa na pół tego nie zmienia. Każda połówka niesie połowę prądu, ale dwie połowy modułu pracują równolegle, więc prąd modułu jest prądem całej płytki, z której je wycięto.

Format ogniwa Moduły Udział wśród podających rozmiar Isc, A Voc, V Moc znamionowa, W
M6 (166 mm) 455 8% 11,4 46,7 425
M10 (182 mm) 2975 50% 13,9 45,5 495
210R (182 × 210 mm) 807 14% 15,9 40,4 505
G12 (210 mm) 1102 19% 18,3 46,0 660

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Rachunek powierzchni daje sprawdzian, który możesz zrobić na kolumnie Isc. Ogniwo G12 ma 210 × 210 = 44 100 mm², ogniwo M10 182 × 182 = 33 124 mm², więc ogniwo G12 ma 1,33 raza większą powierzchnię. Ogniwo 210R, 182 × 210 = 38 220 mm², ma 1,15 raza powierzchnię M10. Podziel mediany G12 i 210R przez medianę M10 i porównaj z tymi dwoma stosunkami; im bliżej wychodzi, tym większa część różnicy prądu to po prostu powierzchnia płytki. Potem spójrz w dół kolumny Voc: nie ma powodu, by szła za rozmiarem, bo napięcie należy do liczby ogniw.

Ten sam rachunek tłumaczy wiersz 132 ogniw w pierwszej tabeli. Jeśli jego prąd odstaje od sąsiadów, to sprawa rozmiaru ogniwa, a nie liczby: 66 ogniw w szeregu to układ, którego używa wiele modułów G12.

Rozmiar ogniwa ustala też ramę. Sześć boków po 182 mm w poprzek to 1092 mm przed przerwami i ramą; stąd bierze się szerokość 1134 mm, którą ma 66% modułów. Sześć boków po 210 mm to 1260 mm, a za nimi stoi szerokość 1303 mm, którą ma 14% modułów.

Wykres pokazuje, jak Isc rozkłada się w całym katalogu ComparePV. Wysokie słupki to prądy wspólne dla wielu kart; zestaw je z medianami Isc z tabeli rozmiarów ogniw.

Na podstawie 14 002 modułów z podaną wartością; linia oznacza medianę, 14,13 A. Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Liczby z wykresu
Prąd zwarcia w STC (A)Moduły
<10993
10-11661
11-12763
12-13208
13-143402
14-153518
15-161574
16-17821
17-18413
18-191609
19+40

Prąd a limity falownika

Większe ogniwa podnoszą moc bez podnoszenia napięcia, więc dodatkowe waty przychodzą jako ampery. To ta część, na którą istniejący falownik może nie mieć miejsca.

Falownik podaje dla każdego wejścia maksymalny prąd wejściowy i maksymalny prąd zwarcia pola. Przykład z artykułu Voc, Isc i twój falownik, Fronius Primo GEN24 6.0, przyjmuje prąd zwarcia pola jako co najmniej Isc × 1,25, powołując się na IEC 60364-7-712, NEC 2020 i AS/NZS 5033:2021. W katalogu ComparePV mediana Isc × 1,25 to 17,7 A, a 13% modułów przekracza w tej mierze 22 A, czyli limit prądu zwarcia pola na drugim wejściu tego falownika. Według klas mocy:

Klasa mocy Moduły Isc, A Isc × 1,25, A
poniżej 400 W 1997 10,2 12,8
400-499 W 5013 14,0 17,5
500-599 W 3423 14,1 17,6
600-699 W 2726 16,1 20,1
700 W i więcej 765 18,4 23,0

Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.

Ostatnią kolumnę czytaj względem limitu prądu zwarcia wejścia, którego chcesz użyć, a kolumnę Isc względem jego maksymalnego prądu wejściowego. Falownik łańcuchowy, mikrofalownik i optymalizator mocy drukują swoje limity wejściowe, a moduł powyżej nich potrzebuje innego urządzenia. To, czy niewielkie przekroczenie jest dopuszczalne, mówi karta tego urządzenia, a decyzja należy do instalatora.

Różne rozmiary w jednym łańcuchu

Moduły w łańcuchu są połączone szeregowo, więc płynie przez nie ten sam prąd. PVEducation opisuje tę zasadę wewnątrz modułu: „moc całego modułu PV w najgorszych warunkach wyznacza ogniwo o najniższej wydajności”. Łańcuch zachowuje się tak samo, więc moduł M10 w łańcuchu modułów G12 ściąga cały łańcuch do swojego prądu. Mieszanie rozmiarów ogniw w jednym łańcuchu to kosztowny rodzaj niedopasowania; resztę opisuje artykuł Czy można łączyć różne panele fotowoltaiczne.

Co z tego wynika przy zakupie

Traktuj „half-cut” jako metodę budowy, a nie zaletę. Skoro tak zbudowanych jest 84% katalogu ComparePV, porównuj moduł half-cut z innymi modułami half-cut pod względem sprawności i ceny za wat, a nie samego cięcia. Przy module z pełnymi ogniwami warto sprawdzić datę karty, zanim spojrzysz na cenę.

Czytaj liczbę ogniw jako informację o napięciu. 108 ogniw to moduł o napięciu około 54 ogniw, 144 ogniwa około 72. To decyduje, ile modułów wejdzie do łańcucha, a nie jak dobry jest moduł. Instalator pracuje na Voc samego modułu z karty.

Czytaj rozmiar ogniwa jako informację o prądzie. Jeśli dokładasz albo wymieniasz moduły na istniejącym falowniku, najpierw dopasuj prąd. Przejście z M10 na moduły 210R lub G12 podnosi Isc, a falownik musi to przyjąć na każdym wejściu.

Nie mieszaj rozmiarów ogniw w jednym łańcuchu. Różne moduły podłącz do osobnych wejść albo trzymaj się jednego rozmiaru.

Szukaj liczby, a nie plakietki. Tytuły w sklepach używają „G12” czy „210R” dość swobodnie, a tylko 5926 z 14 005 modułów w katalogu ComparePV drukuje wymiary ogniw w czytelnej postaci. Liczy się Isc z karty; format tylko go tłumaczy.

Czego te liczby nie powiedzą

Każda wartość to deklaracja producenta w standardowych warunkach testowych, a liczby o rozmiarze ogniw obejmują tylko moduły, których karty drukują wymiary dające się odczytać.

Mediana dla układu miesza producentów, technologie ogniw i roczniki, więc różnica między wierszami może wynikać z typu ogniwa w tym samym stopniu co z liczby albo rozmiaru.

Żadna z tabel nie mówi, czy dany moduł pasuje do danego falownika. To zależy od pełnej karty falownika, najniższej temperatury w twojej lokalizacji i krajowych przepisów elektrycznych, i to jest rachunek instalatora.

01Liczby i mianowniki

Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: 108, 120 or 144 cells: what cell count and cell size mean on a solar panel.

Pula to każdy moduł z własną stroną w katalogu ComparePV, 14 005 modułów, tak jak opisuje je karta katalogowa producenta. Jedna karta zwykle obejmuje całą drabinkę mocy, więc liczby liczą moduły, a nie karty.

Liczba ogniw to liczba podana w karcie, brana pod uwagę w przedziale od 30 do 300; podaje ją 13 453 modułów. Moduł liczy się jako half-cut, gdy podaje 108, 120, 132, 144 lub 156 ogniw, czyli podwojone układy pełnych ogniw 54, 60, 66, 72 i 78, a jako moduł z pełnymi ogniwami, gdy podaje 54, 60, 66, 72 lub 78. Inne liczby, na przykład 96 ogniw, nie wchodzą do żadnej grupy. Liczba ogniw half-cut to liczba z samej karty i nie da się jej sprawdzić ze zdjęciem, więc moduł podający 120 ogniw liczy się jako half-cut, nawet jeśli jego karta nie używa tego słowa.

Rozmiar ogniwa jest odczytywany z wymiarów ogniwa w karcie, czyli z pola tekstowego: 5926 modułów podaje taki, który da się odczytać. M6 to 166 mm albo nazwa M6; M10 to 182 lub 183 mm albo nazwa M10; G12 to 210 mm albo nazwa G12; 210R to „210R”, „G12R”, słowo „rectangular” albo bok 182 lub 183 mm w parze z 105 lub 210 mm. Starsze formaty od 156 do 163 mm wchodzą tylko do sumy, więc cztery udziały nie dają razem 100%.

Voc, Isc i moc znamionowa to mediany po modułach z danej grupy, które je podają, w standardowych warunkach testowych. Isc × 1,25 to Isc każdego modułu pomnożone przez 1,25, czyli współczynnik, który karta falownika Fronius Primo GEN24 6.0 stosuje do prądu zwarcia pola, powołując się na IEC 60364-7-712, NEC 2020 i AS/NZS 5033:2021; granica 22 A dotyczy drugiego wejścia tego falownika.

Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (58)
LiczbaWartośćPoliczona dla
Udział liczb ogniw half-cut (od 108 do 156) wśród podanych liczb ogniw84%13 453 modułów
Ogniwa M10 (182 mm): Isc w STC, mediana13,9 A2975 modułów
Ogniwa G12 (210 mm): Isc w STC, mediana18,3 A1102 modułów
Moduły w katalogu14 00514 005 modułów
Moduły podające liczbę ogniw13 45314 005 modułów
Moduły, których wymiary ogniw wskazują format płytki592614 005 modułów
Udział liczb pełnych ogniw (od 54 do 78) wśród podanych liczb ogniw6%13 453 modułów
Moduły z 60 ogniwami: udział wśród podanych liczb ogniw2%13 453 modułów
Moduły z 60 ogniwami: Voc w STC, mediana39,3 V298 modułów
Moduły z 60 ogniwami: Isc w STC, mediana9,7 A298 modułów
Moduły z 60 ogniwami: moc znamionowa, mediana305 W299 modułów
Moduły z 72 ogniwami: udział wśród podanych liczb ogniw3%13 453 modułów
Moduły z 72 ogniwami: Voc w STC, mediana46,9 V378 modułów
Moduły z 72 ogniwami: Isc w STC, mediana9,9 A378 modułów
Moduły z 72 ogniwami: moc znamionowa, mediana350 W378 modułów
Moduły ze 108 ogniwami: udział wśród podanych liczb ogniw23%13 453 modułów
Moduły ze 108 ogniwami: Voc w STC, mediana38,9 V3044 modułów
Moduły ze 108 ogniwami: Isc w STC, mediana14,1 A3044 modułów
Moduły ze 108 ogniwami: moc znamionowa, mediana435 W3044 modułów
Moduły ze 120 ogniwami: udział wśród podanych liczb ogniw14%13 453 modułów
Moduły ze 120 ogniwami: Voc w STC, mediana42,0 V1873 modułów
Moduły ze 120 ogniwami: Isc w STC, mediana14,1 A1873 modułów
Moduły ze 120 ogniwami: moc znamionowa, mediana480 W1874 modułów
Moduły ze 132 ogniwami: udział wśród podanych liczb ogniw20%13 453 modułów
Moduły ze 132 ogniwami: Voc w STC, mediana48,3 V2732 modułów
Moduły ze 132 ogniwami: Isc w STC, mediana17,0 A2732 modułów
Moduły ze 132 ogniwami: moc znamionowa, mediana645 W2732 modułów
Moduły ze 144 ogniwami: udział wśród podanych liczb ogniw23%13 453 modułów
Moduły ze 144 ogniwami: Voc w STC, mediana50,7 V3094 modułów
Moduły ze 144 ogniwami: Isc w STC, mediana13,9 A3094 modułów
Moduły ze 144 ogniwami: moc znamionowa, mediana560 W3094 modułów
Moduły ze 156 ogniwami: udział wśród podanych liczb ogniw4%13 453 modułów
Moduły ze 156 ogniwami: Voc w STC, mediana55,7 V597 modułów
Moduły ze 156 ogniwami: Isc w STC, mediana14,0 A597 modułów
Moduły ze 156 ogniwami: moc znamionowa, mediana625 W597 modułów
Napięcie obwodu otwartego w STC, mediana45,4 V13 925 modułów
Ogniwa M6 (166 mm): moduły45514 005 modułów
Ogniwa M6 (166 mm): udział wśród modułów z formatem płytki8%5926 modułów
Ogniwa M6 (166 mm): Isc w STC, mediana11,4 A455 modułów
Ogniwa M6 (166 mm): Voc w STC, mediana46,7 V455 modułów
Ogniwa M6 (166 mm): moc znamionowa, mediana425 W455 modułów
Ogniwa M10 (182 mm): moduły297514 005 modułów
Ogniwa M10 (182 mm): udział wśród modułów z formatem płytki50%5926 modułów
Ogniwa M10 (182 mm): Voc w STC, mediana45,5 V2974 modułów
Ogniwa M10 (182 mm): moc znamionowa, mediana495 W2975 modułów
Ogniwa 210R (182 x 210 mm): moduły80714 005 modułów
Ogniwa 210R (182 x 210 mm): udział wśród modułów z formatem płytki14%5926 modułów
Ogniwa 210R (182 x 210 mm): Isc w STC, mediana15,9 A807 modułów
Ogniwa 210R (182 x 210 mm): Voc w STC, mediana40,4 V795 modułów
Ogniwa 210R (182 x 210 mm): moc znamionowa, mediana505 W807 modułów
Ogniwa G12 (210 mm): moduły110214 005 modułów
Ogniwa G12 (210 mm): udział wśród modułów z formatem płytki19%5926 modułów
Ogniwa G12 (210 mm): Voc w STC, mediana46,0 V1102 modułów
Ogniwa G12 (210 mm): moc znamionowa, mediana660 W1102 modułów
Udział modułów o szerokości 1134 mm (z dokładnością do 1 mm)66%13 990 modułów
Udział modułów o szerokości 1303 mm (z dokładnością do 1 mm)14%13 990 modułów
Isc w STC razy 1,25, mediana17,7 A14 002 modułów
Udział modułów, których Isc razy 1,25 przekracza 22 A13%14 002 modułów

02Narzędzia

03Czytaj dalej

04Źródła

  1. PVEducation (Honsberg i Bowden), Module Circuit Design
  2. PVEducation (Honsberg i Bowden), Mismatch Effects
  3. PV-Manufacturing.org (UNSW), Half-cells PV modules
  4. Mittag i in., Techno-economic analysis of half cell modules, the impact of half cells on module power and costs, Fraunhofer ISE, 36. EU PVSEC, 2019
  5. VDMA, International Technology Roadmap for Photovoltaic (ITRPV)
  6. Fronius, dane techniczne Primo GEN24 6.0 (dane wejściowe i przypis o prądzie zwarcia pola)

Wszystkie artykuły