Ceny
Tanie czy droższe panele fotowoltaiczne: które dają tańszy prąd?
Czy droższy panel o lepszej sprawności, mniejszych stratach w upale albo wolniejszym starzeniu daje tańszy prąd? Cena za wat przeliczona na koszt kWh.
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Cheap or premium solar panels: which gives cheaper electricity?.
W skrócie: droższy moduł daje tańszy prąd tylko wtedy, gdy jego dodatkowe kWh są warte więcej niż dopłata do niego, a przy samej cenie modułów ta poprzeczka wisi wysoko: niższa degradacja, od 90. do 10. percentyla w katalogu ComparePV, czyli 0,55 wobec 0,35%/rok, jest warta kilka procent więcej energii przez lata. Poprzeczka spada, gdy policzysz resztę instalacji, która kosztuje tyle samo na kWp niezależnie od tego, jaki moduł na niej stoi. W polskich sklepach 11 z 13 sklepów bierze więcej za wat za sprawniejsze moduły ze swojej oferty, medianowo o 7%.
Sklep wycenia moduł za wat i właśnie za wat porównuje się dwa sklepy. To, co naprawdę kupujesz, to jednak energia, którą moduł wytworzy przez dwadzieścia czy trzydzieści lat. Dwa moduły o tej samej cenie za wat mogą dać jej różne ilości: jeden traci mniej w upale, drugi wolniej się starzeje. Droższy moduł jest dobrym interesem, gdy ta różnica jest większa niż różnica w cenie.

Ten artykuł przelicza cenę za wat na koszt kWh, w kolejności, w jakiej warto to sprawdzić przed zakupem: ile sklepy biorą za lepsze parametry, co te parametry zwracają w kWh i przy jakiej cenie droższy moduł przestaje się opłacać.
Cena za wat a koszt kWh
Cena za wat to cena w sklepie podzielona przez moc znamionową modułu, czyli jego moc w standardowych warunkach testowych. Dwa moduły o tej samej mocy znamionowej i tej samej cenie za wat kosztują tyle samo na kWp. Od tego miejsca różnią się na trzy sposoby:
- Ile mocy tracą w upale. Współczynnik temperaturowy mówi, ile mocy ubywa na każdym stopniu, o który ogniwa są cieplejsze niż 25 °C, a NOCT, jak bardzo się nagrzewają. Artykuł o panelach na gorący klimat omawia oba.
- Jak szybko się starzeją. Karta katalogowa dopuszcza spadek w pierwszym roku, a potem spadek co roku, a gwarancja mocy trzyma producenta przy tych liczbach.
- Jak pracują przy słabym świetle, czego karty katalogowe rzadko podają w formie nadającej się do porównań.
Sprawności nie ma na tej liście i to ludzi zaskakuje. Sprawność to moc z metra kwadratowego modułu. Moduł 23% i moduł 21% o tej samej mocy znamionowej dają mniej więcej tyle samo energii; ten o sprawności 23% jest po prostu mniejszy. Sprawność daje więcej kWp na dachu, który jest pełny, o czym mówi artykuł o małych dachach i balkonach. Na dachu z wolnym miejscem nie daje nic w przeliczeniu na kWh.
Koszt kWh to cena podzielona przez całą energię, jaką moduł wytworzy, tak jak buduje się uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE). Badanie LCOE Fraunhofer ISE mówi to wprost: wartość bieżąca wszystkich kosztów podzielona przez wartość bieżącą wytworzonej energii. Energię dyskontuje się tak samo jak pieniądze, bo kWh z 25. roku jest dziś warta mniej niż kWh z pierwszego. Robi to stopa dyskontowa: to, ile twoje pieniądze zarobiłyby gdzie indziej, albo ile kosztuje cię kredyt.
Ile sklepy biorą za lepsze parametry
Przejrzałem polskie oferty, które dopasowanie ComparePV powiązało z jednym modułem z katalogu, więc parametry pochodzą z karty katalogowej, a nie z opisu w sklepie. Ogólna polska mediana to 0,146 EUR/W netto, z 1179 ofert zebranych przez ComparePV.
Według przedziału sprawności:
| Sprawność | Oferty | Sklepy | Mediana (EUR/W) |
|---|---|---|---|
| poniżej 21,5% | 38 | 12 | 0,201 |
| 21,5-23,5% | 255 | 28 | 0,141 |
| 23,5% i więcej | 62 | 13 | 0,149 |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
Według współczynnika temperaturowego, gdzie liczba bliższa zeru jest lepsza:
| Współczynnik Pmax | Oferty | Sklepy | Mediana (EUR/W) |
|---|---|---|---|
| poniżej -0,32%/°C | 39 | 12 | 0,196 |
| od -0,32 do -0,29%/°C | 170 | 27 | 0,140 |
| -0,28%/°C i lepiej | 146 | 20 | 0,146 |
Dane: ComparePV, stan na 10.10.2026.
I według technologii ogniw, dla dwóch, które mają największą część rynku: TOPCon po 0,141 EUR/W z 161 ofert, PERC po 0,189 EUR/W z 36 ofert. Resztę tego porównania zawiera artykuł TOPCon czy PERC.
Kolumny ofert i sklepów czytaj przed medianami. Przedział obsadzony przez garstkę sklepów to informacja o tych sklepach: ich poziomie cen, ich magazynie, tym, jak wyprzedają starsze serie. Jeśli najsłabszy przedział ma najwyższą medianę, nie jest to dopłata za gorsze parametry. Zwykle to starszy albo krótkoseryjny towar w mniejszej liczbie sklepów, i to nadal powód, żeby go nie kupować.
Uczciwsze porównanie robi się w obrębie jednego sklepu, bo wtedy znika wpływ jego ogólnego poziomu cen. Z 13 polskich sklepów, które mają dopasowane moduły w obu wyższych przedziałach sprawności, 11 bierze więcej za wat za sprawniejsze, medianowo o 7%. Przy współczynniku temperaturowym to 12 z 19 sklepów, medianowo o 3%. Ta różnica w obrębie sklepu to dopłata, którą trzeba zestawić ze zwrotami opisanymi niżej.
Co lepsze parametry zwracają w kWh
Starzenie. W katalogu ComparePV 10. percentyl deklarowanej rocznej degradacji to 0,35%/rok, a 90. to 0,55%/rok, po dopuszczonym spadku w pierwszym roku, którego mediana wynosi 1,0%. Różnica w pozostałej mocy rośnie o tę różnicę co roku, więc na początku jest mała, a największa na końcu, czyli dokładnie tam, gdzie dyskontowanie waży ją najmniej. Medianowa gwarancja mocy trwa 30 lat i tyle lat liczę.
Upał. W gorącej godzinie, przy 30 °C i pełnym słońcu, moduł z 10. percentyla daje 87,3% swojej mocy znamionowej, a moduł z 90. percentyla 90,6%. O tyle te dwie wartości najbardziej rozdzielają zwykłe moduły w najgorętszym końcu roku. Większość rocznej energii powstaje w chłodniejszych godzinach, kiedy te same dwa moduły leżą bliżej siebie, więc roczna różnica jest mniejsza niż różnica w gorącej godzinie. Porównanie uzysku w upale (ComparePV, po angielsku) przepuszcza dowolne dwie karty katalogowe przez wybraną godzinę.
Sprawność, jak wyżej, nie zwraca nic w przeliczeniu na kWh, chyba że ograniczeniem jest dach.
Zwroty to więc najwyżej kilka procent energii, z dwóch parametrów, z których każdy przesuwa sumę o trochę. Tę liczbę dopłata musi pobić.
Koszt kWh z samych modułów
Oto rachunek na okrągłych danych przykładowych, nie na naszych danych. Moduł A kosztuje 0,20 EUR/W i traci 0,5% rocznie; moduł B kosztuje 0,22 EUR/W, o dziesięć procent więcej, i traci 0,3%. Oba dopuszczają 1% w pierwszym roku, oba dają 1000 kWh na kWp w pierwszym pełnym roku przed starzeniem, a liczę 30 lat przy stopie dyskontowej 4%.
- Przez 30 lat A wytwarza 27 525 kWh na kWp, a B 28 395 kWh. Po zdyskontowaniu to 16 114 i 16 516 kWh, więc B daje o 2,5% więcej.
- kWp modułów A kosztuje 200 EUR, a B 220 EUR. Po podzieleniu przez zdyskontowaną energię prąd z A kosztuje 12,41 EUR za MWh w samych modułach, a z B 13,32.
- B zrównałby się z A przy cenie wyższej o 2,5% za wat. Przy dziesięciu procentach więcej tańszą kWh daje A.
Bez dyskontowania przewaga B rośnie do 3,2%, bo późne lata liczą się w pełni, i nadal wypada daleko poniżej dziesięciu procent.
Ustaw na rysunku własne dwa moduły. Moduł A startuje z medianą ceny za wat z ofert zebranych przez ComparePV i 90. percentylem deklarowanej degradacji, moduł B z 10. percentylem i przykładową dopłatą.
Ile kosztuje kWh z taniego i z droższego modułu
Wpisz dwóm modułom cenę za wat, starzenie i współczynnik uzysku, ustaw lata i stopę dyskontową i zobacz, który daje tańszą kWh i o ile droższy może być lepszy, zanim przestanie się opłacać.
Jak to jest liczone
Energia z kWp w roku y = roczny uzysk × współczynnik uzysku × (100 - degradacja w pierwszym roku - (y - 1) × degradacja roczna) / 100, czyli ta sama reguła starzenia co w kalkulatorze zwrotu. Zdyskontowana energia = suma po latach tej energii / (1 + stopa dyskontowa)^y. Koszt kWh = (cena za wat × 1000 + reszta instalacji na kWp) / zdyskontowana energia, podawany za MWh. Cenę płaci się pierwszego dnia i nie jest dyskontowana; energia jest. To metoda uśrednionego kosztu energii, w której jedynym kosztem są moduły i opcjonalnie reszta instalacji.
Próg opłacalności to cena za wat modułu B, przy której oba koszty kWh są równe: ((A × 1000 + reszta) × zdyskontowana energia B / zdyskontowana energia A - reszta) / 1000. Przy reszcie instalacji równej zeru to cena A razy stosunek energii; z kosztem instalacji jest wyższy, bo dodatkowa energia B spłaca też część instalacji, którą oba moduły współdzielą. Roczny uzysk skaluje oba moduły tak samo, więc przesuwa koszt kWh, ale nie dopłatę na progu opłacalności.
Współczynnik uzysku zastępuje wszystko, czego karta katalogowa nie zamienia na roczną liczbę: straty w upale wynikające ze współczynnika temperaturowego i NOCT, pracę przy słabym świetle. 100% oznacza przykładowy uzysk; modułowi z lepszym współczynnikiem w gorącej lokalizacji daj trochę więcej. Degradacja to granica z gwarancji w karcie, przyjęta jako to, co się stanie, i jest linią prostą. Model pomija koszty eksploatacji, wymianę falownika, finansowanie i wartość energii dla ciebie, które są takie same dla obu modułów; wartość energii liczy kalkulator zwrotu. Obie ceny muszą być w tej samej walucie i po tej samej stronie VAT.
Model poglądowy, nie pomiar.
Roczny uzysk znosi się w tym porównaniu: skaluje oba moduły tak samo, więc przesuwa koszt kWh, a próg opłacalności dopłaty zostawia w miejscu. PVGIS, kalkulator uzysku Komisji Europejskiej, daje około 1050 kWh na kWp rocznie w Warszawie i około 1670 w Sewilli dla dobrze nachylonej instalacji z 14% strat. Wpisz uzysk swojej lokalizacji, jeśli chcesz, żeby sam koszt kWh coś znaczył.
Kiedy droższy moduł się opłaca
Moduły to nie cała instalacja. Falownik, konstrukcja, przewody, rusztowanie i robocizna kosztują tyle samo na kWp niezależnie od tego, jaki moduł trafi na dach, a badanie Fraunhofer ISE wycenia małe instalacje dachowe w Niemczech na 1000 do 2000 EUR na kWp w całości. Dodatkowa energia z B zwraca się z całej inwestycji, a nie tylko z modułu.
Policz przykład jeszcze raz z 1500 EUR na kWp za resztę instalacji. A kosztuje teraz 105,50 EUR za MWh, a B 104,14: tańszą kWh daje B, a mógłby kosztować nawet o 21,2% więcej za wat niż A, zanim to się odwróci. Przewaga w energii to te same 2,5%; zmieniło się to, ile pieniędzy ona odzyskuje. Na rysunku przesuń suwak „Reszta instalacji” i patrz, jak rośnie próg opłacalności dopłaty.
Daje to trzy przypadki, w których droższy moduł się opłaca:
- Stały koszt instalacji na kWp. Każdy procent dodatkowej energii jest wart procent całej instalacji, więc moduł, który sprawdzalnie wolniej się starzeje albo mniej traci w upale, może unieść dopłatę wielokrotnie większą niż jego własny zysk energii. Tak zwykle jest przy instalacji na domu.
- Pełny dach. Wyższa sprawność mieści więcej kWp na tej samej powierzchni. Czy to się opłaca, to pytanie o kWp za euro na tym dachu, a nie o cenę za wat, a odpowiada na nie dobór modułów do dachu (ComparePV, po angielsku).
- Gorąca lokalizacja. Różnica z gorącej godziny dotyczy większej części roku, więc współczynnik upału na rysunku zasługuje na większą liczbę niż w Warszawie.
A kiedy się nie opłaca:
- Kupujesz same moduły do instalacji, której pozostałe koszty są już poniesione albo znikome, na przykład zamiennik albo zestaw balkonowy. Wtedy cena modułów to większość kosztu i liczba dla samych modułów jest właściwa.
- Dopłata kupuje parametr, którego nie wykorzystasz. Sprawność na dachu z wolnym miejscem albo lepszy współczynnik temperaturowy w chłodnym klimacie.
- Lepszy parametr istnieje tylko na papierze. Roczna degradacja to granica gwarancyjna, a nie pomiar twojego modułu. Producent, który wpisuje niższą wartość, obiecuje więcej, a obietnica jest warta tyle, ile producent.
Jak odczytano liczby
Ceny to kwoty, które sklepy drukują teraz, odczytane przez crawler ComparePV, netto i w euro, dla pojedynczych modułów od 400 do 800 W. Porównania według parametrów dotyczą tylko Polski, bo to rynek, na którym w każdym przedziale wystarczająco dużo ofert jest powiązanych z modułem z katalogu po numerze katalogowym. Dane o degradacji, upale i gwarancji to wartości z kart katalogowych w całym katalogu ComparePV, a nie pomiary. Liczby to stan z 10.10.2026; na ComparePV zmieniają się z każdym pobraniem ofert i synchronizacją katalogu. Dokładne reguły liczenia są w sekcji z liczbami i mianownikami pod artykułem.
Koszt kWh to tutaj narzędzie porównawcze, a nie prognoza. Pomija koszty eksploatacji, wymianę falownika, finansowanie i to, ile warta jest dla ciebie energia. Kalkulator ROI instalacji fotowoltaicznej uwzględnia to ostatnie, razem z kosztem całej instalacji. Żadna z tych rzeczy nie zmienia tego, który z dwóch modułów daje tańszą kWh, o ile kosztują tyle samo dla obu.
Co z tym zrobić przy zakupie
- Najpierw porównuj cenę za wat, w miarę możliwości w obrębie jednego sklepu. Tam dopłata jest prawdziwa, a nie jest różnicą między sklepami.
- Policz, co dopłata kupuje w energii. Niższa deklarowana degradacja i lepszy współczynnik temperaturowy dodają najwyżej po kilka procent; sprawność nie dodaje nic, chyba że dach jest pełny.
- Zestawiaj dopłatę z kosztem całej instalacji na kWp, a nie z ceną modułów. Mając wycenę instalatora, wpisz ją na rysunku jako resztę instalacji i odczytaj próg opłacalności dopłaty.
- Jeśli kupujesz same moduły, kupuj tańszy wat, chyba że przewaga droższego jest większa niż różnica w cenie, co przy tych liczbach zdarza się rzadko.
- Przed decyzją sprawdź aktualne oferty (ComparePV, po angielsku). Ten sam moduł potrafi kosztować różnie w różnych sklepach; zestaw tę różnicę z tym, ile według rysunku jest warta lepsza karta katalogowa.
01Liczby i mianowniki
Dane: ComparePV (comparepv.com), stan na 10.10.2026. Oryginał artykułu: Cheap or premium solar panels: which gives cheaper electricity?.
Ceny pochodzą z ofert sklepów zebranych przez ComparePV, po jednym wierszu na stronę produktu, trzymanych przez tydzień od ostatniego odczytu przez crawler. Pula cenowa to pojedyncze moduły dachowe o mocy od 400 do 800 W, wycenione od 0,05 do 2 EUR/W netto, przeliczone na euro po kursie referencyjnym EBC z dnia odczytu oferty: 2697 ofert ze wszystkich rynków.
Porównania według parametrów używają tylko polskich ofert, jedynego rynku z wystarczającą liczbą ofert w każdym przedziale, i tylko ofert, które dopasowanie ComparePV powiązało z jednym modułem z katalogu po numerze katalogowym, bo sprawność, współczynnik temperaturowy i technologia ogniw pochodzą z modułu w katalogu, a nie z tytułu oferty w sklepie. Przedziały sprawności: poniżej 21,5%, 21,5-23,5%, 23,5% i więcej. Przedziały współczynnika temperaturowego: poniżej -0,32%/°C, od -0,32 do -0,29%/°C, -0,28%/°C i lepiej.
Porównanie w obrębie sklepu bierze każdy polski sklep, który ma dopasowane moduły w obu lepszych przedziałach, liczy jego medianę ceny za wat w każdym z nich i porównuje obie. Udział sklepów, które biorą więcej za lepszy przedział, i medianowa różnica są liczone po tych sklepach, więc każdy sklep liczy się raz, niezależnie od liczby ofert.
Dane o degradacji i gwarancji to wartości z kart katalogowych producentów w całym katalogu ComparePV, po jednym wierszu na moduł, przy rocznej degradacji powyżej 0 i poniżej 2% na rok. Gorąca godzina to 30 °C powietrza i 1000 W/m², z temperaturą ogniw wyliczoną z NOCT każdego modułu i mocą z jego współczynnika temperaturowego Pmax.
Koszt kWh na rysunku i w przykładzie liczbowym to cena modułów na kWp podzielona przez zdyskontowaną energię, jaką jeden kWp wytwarza przez liczone lata: metoda uśrednionego kosztu energii, w której jedynym kosztem są moduły, opcjonalnie z resztą instalacji na kWp.
Wszystkie liczby z tej strony i to, po czym je policzono (13)
| Liczba | Wartość | Policzona dla |
|---|---|---|
| Degradacja roczna, 90. percentyl | 0,55%/rok | 11 546 modułów |
| Degradacja roczna, 10. percentyl | 0,35%/rok | 11 546 modułów |
| Z nich sklepy, w których mediana ceny za wat w przedziale 23,5% i więcej jest wyższa | 11 | 13 sklepów |
| Polskie sklepy z dopasowanymi modułami zarówno 21,5-23,5%, jak i 23,5% i więcej | 13 | 13 sklepów |
| Ten sam sklep, 23,5% i więcej wobec 21,5-23,5%, różnica ceny za wat, mediana | 7% | 13 sklepów |
| Z nich sklepy, w których mediana ceny za wat przy -0,28%/°C i lepiej jest wyższa | 12 | 19 sklepów |
| Polskie sklepy z dopasowanymi modułami zarówno od -0,32 do -0,29, jak i -0,28%/°C i lepiej | 19 | 19 sklepów |
| Ten sam sklep, -0,28%/°C i lepiej wobec od -0,32 do -0,29, różnica ceny za wat, mediana | 3% | 19 sklepów |
| Spadek mocy dopuszczony w pierwszym roku, mediana | 1,0% | 11 535 modułów |
| Gwarancja mocy, mediana | 30 lat | 13 877 modułów |
| Gorąca godzina (30 °C, 1000 W/m²): moc jako ułamek mocy znamionowej, 10. percentyl | 87,3% | 12 850 modułów |
| Gorąca godzina (30 °C, 1000 W/m²): moc jako ułamek mocy znamionowej, 90. percentyl | 90,6% | 12 850 modułów |
| Oferty modułów dachowych w puli ceny za wat | 2697 | 2697 ofert |
02Narzędzia
03Czytaj dalej
Ceny
Cena za wat paneli fotowoltaicznych w różnych krajach
Ile kosztuje wat modułu PV na dach przed podatkiem w każdym kraju, według ofert sklepów zebranych przez ComparePV, z rozrzutem cen i wnioskami dla kupującego.
Zakupy
TOPCon czy PERC, jeśli kupujesz dziś?
TOPCon czy PERC? Sprawność, straty w upale, gwarantowana degradacja i cena za wat porównane w katalogu ComparePV i w ofertach polskich sklepów.
Zakupy
Jak wybrać panele fotowoltaiczne na upały i gorący klimat
Na upały porównuj najpierw współczynnik temperaturowy, potem NOCT. Przykład liczbowy, rozrzuty z katalogu ComparePV i cena lepszego współczynnika.
Zakupy
Jak wybrać panele fotowoltaiczne na mały dach albo balkon
Na małym dachu i balkonie to rozmiar modułu decyduje, ile całych paneli się zmieści. Przykład z formatami z katalogu ComparePV i cenami ze sklepów.
Zakupy
Gwarancja produktowa a gwarancja mocy panelu fotowoltaicznego
Gwarancja produktowa obejmuje wady, a gwarancja mocy harmonogram spadku mocy. Jak długo trwają w katalogu ComparePV, według technologii i producenta.
04Źródła
- Fraunhofer ISE, uśredniony koszt energii elektrycznej z OZE, lipiec 2024 (strona badania)
- Fraunhofer ISE, uśredniony koszt energii elektrycznej z OZE, lipiec 2024, pełne badanie (PDF), metoda LCOE i tabela 1 z nakładami inwestycyjnymi
- Komisja Europejska JRC, Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS)
- PVGIS 5.3 PVcalc, Warszawa, 1 kWp, 14% strat systemowych, optymalne kąty
- PVGIS 5.3 PVcalc, Sewilla, 1 kWp, 14% strat systemowych, optymalne kąty