DAH Solar vs AE Solar - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych
DAH Solar
AE Solar
W skrócie
Producenci
DAH Solar is an innovation-driven and technology-leading company specializing in PV product manufacturing. They focus on R&D, manufacturing, and sales of high-efficiency PV modules, integrated PV systems, and solar energy storage systems. DAH Solar is known for its patented Full-Screen PV Module and SolarUnit...
- Siedziba
- 🇨🇳 Hefei, China
- Założona
- 2009
- Pracownicy
- 2000+
- Zdolność prod.
- 10 GW/rok
- Tier 1 Bankable
- Tak
- Giełda
- -
AE Solar is a German Tier 1 manufacturer of high-efficiency photovoltaic (PV) modules. The company specializes in producing durable and innovative solar panels with German engineering standards, offering solutions for residential, commercial, and utility-scale applications. AE Solar operates in over 100 countries and...
- Siedziba
- 🇩🇪 Gersthofen, Germany
- Założona
- 2003
- Pracownicy
- 501-1000
- Zdolność prod.
- 2+ GW/rok
- Tier 1 Bankable
- Tak
- Giełda
- -
Parametry portfolio
| Parametr | DAH Solar | AE Solar |
|---|---|---|
| Portfolio i moc | ||
|
Modeli paneli
|
363 | 646 +283 |
|
Maks. moc
|
725 W | 730 W +5 W |
|
Śr. moc
|
520 W +32 W | 489 W |
| Sprawność | ||
|
Maks. sprawność
|
23.34% | 24.43% +1.09 pp |
|
Śr. sprawność
|
22.10% +1.00 pp | 21.11% |
| Niezawodność i gwarancja | ||
|
Śr. wsp. temp.
|
-0.299%/°C +0.013 | -0.312%/°C |
|
Udział bifacial
|
316 (87%) +24 pp | 405 (63%) |
|
Śr. gwarancja
|
29.4 lat | 29.7 lat +0.3 lat |
Najlepsze panele obu marek
DAH Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DHN-66Y18/DG-725 Bi | 725W | 23.3% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | DHN-66Y18/DG-720 Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | DAS-DH132NC-715 Bi | 715W | 23.0% | -0.280%/C | TOPCon |
| 4 | DHN-66Y18/DG-715 Bi | 715W | 23.0% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | DAS-DH132NC-710 Bi | 710W | 22.9% | -0.280%/C | TOPCon |
| 6 | DHN-66Y18/DG-710 Bi | 710W | 22.9% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | DHN-66Y18/DG-705 Bi | 705W | 22.7% | -0.290%/C | TOPCon |
| 8 | DAS-DH132NC-705 Bi | 705W | 22.7% | -0.280%/C | TOPCon |
| 9 | DAS-DH132NC-700 Bi | 700W | 22.5% | -0.280%/C | TOPCon |
| 10 | DHN-66Y18/DG-700 Bi | 700W | 22.5% | -0.290%/C | TOPCon |
AE Solar
| # | Model | Moc | Spr. | Wsp. temp. | Tech. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CME-132BDS-730W Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 2 | CME-132BDS-730 Bi | 730W | 23.5% | -0.290%/C | TOPCon |
| 3 | CME-132BDS-725W Bi | 725W | 23.4% | -0.290%/C | TOPCon |
| 4 | CME-132BDS-725 Bi | 725W | 23.4% | -0.290%/C | TOPCon |
| 5 | CME-132-725W | 725W | 23.4% | -0.290%/C | TOPCon |
| 6 | CME-132-720W | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 7 | CME-132BDS-720 Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 8 | CME-132BDS-720W Bi | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 9 | AE CME-132 720 | 720W | 23.2% | -0.290%/C | TOPCon |
| 10 | TME-132BDS-720 Bi | 720W | 23.2% | -0.240%/C | HJT |
| Śr. top 10 paneli | DAH Solar | AE Solar |
|---|---|---|
Sprawność |
22.87% | 23.32% +0.45 pp |
Wsp. temp. Pmax |
-0.286%/°C | -0.285%/°C +0.001 |
Porównanie AI
AE Solar to producent założony w 2003 roku w Niemczech, klasyfikowany przez BloombergNEF jako jedyny europejski producent modułów PV z wysoką bankability w kategorii Tier 1 w 2024 roku. Firma oferuje 442 modele paneli, osiąga moc produkcyjną przekraczającą 2 GW i dystrybuuje swoje produkty w ponad 100 krajach, produkując w zakładach w Chinach, Gruzji i Turcji. Maksymalna sprawność w portfelu AE Solar wynosi 24,43%, średnia sprawność portfela 21,34%, a udział technologii TOPCon sięga 49,77%. DAH Solar, założony w 2009 roku w Hefei, to znacznie większy podmiot - moc produkcyjna wynosi 10 GW, zatrudnienie przekracza 2000 pracowników, a sprzedaż obejmuje ponad 120 krajów z Europą i Ameryką Łacińską jako głównymi rynkami eksportowymi. Mimo mniejszego portfela (363 modele) DAH Solar uzyskuje wyższą średnią sprawność na poziomie 22,10%, a udział technologii TOPCon w jego ofercie wynosi aż 79,61%. Obaj producenci posiadają status Tier 1 bankable, co czyni ich produkty akceptowalnymi przez instytucje finansujące projekty PV.
AE Solar, dzięki europejskiemu rodowodowi i standardom jakości wywodzącym się z Niemiec, sprawdza się przede wszystkim w instalacjach prosumenckich na dachach skośnych oraz w średnich projektach komercyjnych C&I, gdzie klienci przywiązują wagę do marki i europejskiego pochodzenia produktu. Wyróżnienie PV Top Performer 2023 za odporność termiczną i mechaniczną potwierdza trwałość tych modułów w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Średnia moc modułu wynosi 496,96 Wp, co dobrze wpisuje się w typowe potrzeby polskiego rynku prosumenckiego. DAH Solar wyróżnia się natomiast wyjątkowo wysokim udziałem paneli bifacjalnych w portfelu (87,05%) oraz korzystniejszym średnim współczynnikiem temperaturowym Pmax (-0,299%/°C wobec -0,313%/°C u AE Solar), co przekłada się na lepszą wydajność w ciepłe dni i czyni tego producenta szczególnie atrakcyjnym w projektach utility-scale i dużych instalacjach gruntowych. Wyższa średnia moc modułu - 520,32 Wp - pozwala ograniczyć liczbę modułów przy zachowaniu docelowej mocy systemu, co ma znaczenie w projektach C&I o ograniczonej powierzchni dachu lub gruntu.
Dla typowego polskiego instalatora obsługującego segment prosumencki AE Solar oferuje wyraźną przewagę wizerunkową jako europejski Tier 1 o potwierdzonej jakości mechanicznej - argument łatwy do przekazania klientowi indywidualnemu. DAH Solar będzie lepszym wyborem przy projektach wymagających niższego kosztu jednostkowego, wyższej mocy per moduł i szerokiej gamy bifacjalnych modułów TOPCon - a więc w segmencie farm fotowoltaicznych i większych instalacji komercyjnych. Oba rozwiązania są wiarygodne finansowo i technologicznie, a ostateczny wybór powinien zależeć od segmentu instalacji i priorytetów klienta końcowego.
Wygenerowane przez Claude Sonnet