PV Index logo

DAH Solar vs AIKO - porównanie producentów paneli fotowoltaicznych

DAH Solar logo

DAH Solar

China - zal. 2009

AIKO

China - zal. 2009
AIKO logo
Modeli paneli
363 vs 144
Maks. moc
725 W vs 805 W
Maks. sprawność
23.34% vs 25.20%
Udział bifacial
87% vs 24%
W skrócie
DAH Solar ma szersze portfolio (363 vs 144 modeli). AIKO prowadzi pod względem maksymalnej sprawności (25.20%). DAH Solar ma wyższy udział bifacial (87% portfolio).

DAH Solar

DAH Solar is an innovation-driven and technology-leading company specializing in PV product manufacturing. They focus on R&D, manufacturing, and sales of high-efficiency PV modules, integrated PV systems, and solar energy storage systems. DAH Solar is known for its patented Full-Screen PV Module and SolarUnit...

Siedziba
🇨🇳 Hefei, China
Założona
2009
Pracownicy
2000+
Zdolność prod.
10 GW/rok
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda
-

AIKO

Siedziba
🇨🇳 Shanghai, China
Założona
2009
Pracownicy
-
Zdolność prod.
-
Tier 1 Bankable
Tak
Giełda

Parametry portfolio

wygrywa + przewaga pokazana
Parametr DAH Solar AIKO
Portfolio i moc
Modeli paneli
363 +219 144
Maks. moc
725 W 805 W +80 W
Śr. moc
520 W 581 W +61 W
Sprawność
Maks. sprawność
23.34% 25.20% +1.86 pp
Śr. sprawność
22.10% 23.65% +1.55 pp
Niezawodność i gwarancja
Śr. wsp. temp.
-0.299%/°C -0.271%/°C +0.028
Udział bifacial
316 (87%) +63 pp 35 (24%)
Śr. gwarancja
29.4 lat 29.5 lat +0.1 lat

Najlepsze panele obu marek

10 modeli o najwyższej mocy z każdej marki

DAH Solar

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 DHN-66Y18/DG-725 Bi 725W 23.3% -0.290%/C TOPCon
2 DHN-66Y18/DG-720 Bi 720W 23.2% -0.290%/C TOPCon
3 DAS-DH132NC-715 Bi 715W 23.0% -0.280%/C N-type
4 DHN-66Y18/DG-715 Bi 715W 23.0% -0.290%/C TOPCon
5 DAS-DH132NC-710 Bi 710W 22.9% -0.280%/C N-type
6 DHN-66Y18/DG-710 Bi 710W 22.9% -0.290%/C TOPCon
7 DAS-DH132NC-705 Bi 705W 22.7% -0.280%/C N-type
8 DHN-66Y18/DG-705 Bi 705W 22.7% -0.290%/C TOPCon
9 DAS-DH132NC-700 Bi 700W 22.5% -0.280%/C N-type
10 DHN-66Y18/DG-700 Bi 700W 22.5% -0.290%/C TOPCon

AIKO

# Model Moc Spr. Wsp. temp. Tech.
1 AIKO-A805-GRH78Dw Bi 805W 25.1% -0.260%/C N-type
2 AIKO-A800-GRH78Dw Bi 800W 24.9% -0.260%/C N-type
3 AIKO-A795-GRH78Dw Bi 795W 24.8% -0.260%/C N-type
4 AIKO-A790-GRH78Dw Bi 790W 24.6% -0.260%/C N-type
5 AIKO-A785-GRH78Dw Bi 785W 24.4% -0.260%/C N-type
6 AIKO-A780-GRH78Dw Bi 780W 24.3% -0.260%/C N-type
7 AIKO-A775-GRH78Dw Bi 775W 24.1% -0.260%/C N-type
8 AIKO-A770-GRH78Dw Bi 770W 24.0% -0.260%/C N-type
9 AIKO-A700-MAE78Dw 700W 25.0% -0.260%/C Back Contact
10 AIKO-A695-MAE78Dw 695W 24.9% -0.260%/C Back Contact
Śr. top 10 paneli DAH Solar AIKO
Sprawność
22.87% 24.61% +1.74 pp
Wsp. temp. Pmax
-0.286%/°C -0.260%/°C +0.026

Porównanie AI

Zapisano
Sprawdzanie pamięci podręcznej...

AIKO i DAH Solar to dwaj chińscy producenci modułów fotowoltaicznych, obaj założeni w 2009 roku i posiadający status Tier 1 (bankable). Zasadnicza różnica technologiczna leży w zastosowanej technologii ogniw - AIKO opiera swoje portfolio w 73,6% na technologii Back Contact (ABC), co przekłada się na najwyższą średnią sprawność w ofercie na poziomie 23,65% oraz maksymalną sprawność aż 25,2%, przy czym najmocniejszy moduł osiąga 805 Wp. DAH Solar bazuje przede wszystkim na technologii TOPCon (79,6% portfela 363 modeli), uzyskując średnią sprawność 22,1% i moc maksymalną 725 Wp. Deklarowana zdolność produkcyjna DAH Solar wynosi 10 GW, co czyni go znacznie większym graczem pod względem wolumenu, natomiast AIKO jest spółką notowaną na giełdzie w Shenzhen (SZSE) i konsekwentnie zajmuje czołowe miejsca w globalnych rankingach efektywności TaiyangNews - przez ponad 34 kolejne miesiące według danych z 2025 roku.

AIKO doskonale sprawdzi się w instalacjach prosumenckich na dachach skośnych, gdzie ograniczona powierzchnia połaci wymaga maksymalnej gęstości mocy - wysoka sprawność technologii ABC pozwala uzyskać więcej energii z mniejszej liczby modułów. Jedynie 24,3% paneli AIKO to moduły bifacjalne, co jest w pełni wystarczające dla typowych instalacji dachowych, a lepszy współczynnik temperaturowy (-0,27%/°C wobec -0,30%/°C u DAH Solar) przekłada się na korzystniejsze zachowanie podczas upalnych letnich dni. DAH Solar z kolei, dzięki aż 87% udziałowi modułów dwustronnych i szerokiemu portfolio, świetnie nadaje się do projektów utility-scale oraz instalacji komercyjnych C&I na gruncie lub dachach płaskich, gdzie dwustronne pozyskiwanie promieniowania istotnie zwiększa roczny uzysk energii. Duże zdolności produkcyjne DAH Solar zapewniają ciągłość dostaw w większych wolumenach i atrakcyjniejsze warunki cenowe dla projektów o większej skali.

Dla typowego polskiego instalatora skupionego na instalacjach prosumenckich AIKO będzie bardziej przekonującą propozycją - wiodąca sprawność i nagroda Installers' Choice 2025 portalu SolarQuotes potwierdzają uznanie branży, a gwarancja na poziomie średnio 29,5 roku zapewnia długoterminowe bezpieczeństwo inwestycji. DAH Solar, dzięki bogatszemu portfelowi, wyższej mocy produkcyjnej i dominacji modułów bifacjalnych, lepiej pasuje do projektów komercyjnych i gruntowych, gdzie kluczowa jest skala dostaw, elastyczność oferty oraz opłacalność kosztowa.

Wygenerowane przez Claude Sonnet 4.6

Rozkład sprawności

Udział paneli każdej marki w tiersach sprawności
AIKO dominuje w klasie 23%+: 85% portfolio

Rozkład mocy

Udział paneli każdej marki w przedziałach mocy
AIKO ma więcej paneli 600W+ (60% portfolio)

DAH Solar - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: TOPCon (80%)

AIKO - technologie ogniw

Rozkład technologii w portfolio
Dominujaca technologia: Back Contact (74%)