Format ogniw to rozmiar płytki krzemowej (wafla), z której powstaje ogniwo, podawany długością boku w milimetrach albo nazwą branżową. Dziś dominują płytki 182 mm (M10), 210 mm (G12) i prostokątne 182 × 210 mm (210R). Format decyduje o tym, jaki prąd daje ogniwo, a razem z liczbą ogniw wyznacza wymiary i moc modułu.

Od płytek okrągłych do 210 mm
Płytki rosły przez całą historię fotowoltaiki: od okrągłych płytek z lat 80., przez pseudokwadraty 156 mm (M0, M2) i 158,75 mm (G1), po 166 mm (M6), 182 mm (M10) i 210 mm (G12). Pseudokwadraty mają ścięte narożniki, bo pochodzą z okrągłego walca monokryształu; nowsze formaty są niemal pełnymi kwadratami, więc w module zostaje mniej pustych miejsc. Według EnergyTrend płytki M6 i mniejsze stały się w 2024 roku produktem niestandardowym.
Najnowszy trend to płytki prostokątne. Zapowiedź raportu ITRPV 2025 (relacja PV Tech) mówi o rosnącym udziale formatów M10R (182 mm) i G12R (210 mm), które dobrze pasują do modułów dachowych, a G12R ma przewagę w zużyciu krzemu na wat. Płytki większe od G12 mają wejść na rynek od 2027 roku.

Co format zmienia w praktyce
PVEducation ujmuje to krótko: napięcie modułu wynika z liczby ogniw połączonych szeregowo, a prąd zależy przede wszystkim od powierzchni ogniwa. Większe ogniwo to większy Isc i Imp. Dlatego moduły na ogniwach G12 mają wyższy prąd niż moduły na M10 przy tej samej liczbie ogniw. Rozkład prądu zwarcia modułów z bazy PV Index pokazuje wykres.
Liczby z wykresu
| Isc (A), moduły od 300 W | Liczba modeli |
|---|---|
| 8,0 do 9,0 | 72 |
| 9,0 do 10,0 | 407 |
| 10,0 do 11,0 | 625 |
| 11,0 do 12,0 | 757 |
| 12,0 do 13,0 | 196 |
| 13,0 do 14,0 | 3383 |
| 14,0 do 15,0 | 3496 |
| 15,0 do 16,0 | 1554 |
| 16,0 do 17,0 | 821 |
| 17,0 do 18,0 | 413 |
| 18,0 do 19,0 | 1608 |
| 19,0 do 20,0 | 40 |
Konsekwencje przy zakupie:
- Falownik. Wejście MPPT ma limit prądu. Moduł o dużym prądzie może go przekroczyć, a w modułach bifacjalnych prąd rośnie jeszcze od tyłu. Sprawdź to, zanim zestawisz moduły z dużymi ogniwami z domowym falownikiem; jak, opisuje artykuł Voc, Isc i twój falownik.
- Wymiary i masa. Ten sam układ ogniw na większej płytce daje dłuższy i cięższy moduł. Na dachu domu wygodniejsze bywają moduły z mniejszych lub prostokątnych płytek; liczbę ogniw i jej związek z napięciem opisuje artykuł 108, 120 czy 144 ogniwa.
- Nie myl formatu z jakością. Większe ogniwo nie jest sprawniejsze. Sprawność zależy od technologii (TOPCon, HJT, IBC), a format tylko od tego, ile prądu i mocy zmieści się w jednym module.
Na kartach katalogowych format pojawia się w wierszu „cell dimensions” (np. 182 × 210 mm) albo w nazwie serii; ogniwa w modułach są zwykle cięte na pół (half-cell), więc część kart podaje wymiar połówki (np. 182 × 91 mm).
Źródła
- PV Tech, ITRPV preview: Busbar-less wafers as a driver to reduce silver consumption, 17.03.2025 (płytki prostokątne, wycofanie M6, formaty większe od G12)
- EnergyTrend, Driving Forces in the 2024 PV Industry: Wafer Size Evolution, 24.09.2024 (210R jako 182 × 210 mm, M6 jako format niestandardowy)
- PVEducation, Module Circuit Design (napięcie od liczby ogniw, prąd od ich rozmiaru)
- Wikimedia Commons, Evolution silicon cells area shape (IvanG-PV) (oś czasu formatów)