Ogniwa polikrystaliczne (fachowo multikrystaliczne, multi-Si) robi się z płytek ciętych z bloku krzemu, który zastygał w formie i składa się z wielu kryształów o różnej orientacji. Granice między tymi ziarnami widać gołym okiem jako niebieską mozaikę o różnych odcieniach. Proces jest prostszy i tańszy niż wyciąganie jednego kryształu, ale na granicach ziaren nośniki prądu rekombinują, więc ogniwo jest mniej sprawne niż monokrystaliczne.

Dlaczego zniknęły z rynku
Przez lata ponad połowa modułów na świecie była polikrystaliczna, bo cena za wat wygrywała ze sprawnością. PVEducation opisuje, jak to się odwróciło: od 2018 roku przewagę zdobył krzem mono, a w latach 2020-2021 ogniwa multi stały się trudne do kupienia. Przyczyną było PERC, które podnosiło sprawność ogniw mono znacznie bardziej niż multi. Fraunhofer ISE w raporcie z 2026 roku stwierdza, że krzem multikrystaliczny praktycznie zniknął z rynku: w 2025 roku jego produkcja wyniosła około 0 GW na łącznie około 706 GW modułów.
W bazie PV Index moduły polikrystaliczne to pojedyncze, starsze serie. Na karcie poznasz je po opisie „Polycrystalline” albo „Poly” i niskiej mocy przy dużej powierzchni. Ich sprawności lądują na lewym końcu rozkładu całej bazy, którego mediana to 21,9%.
Liczby z wykresu
| Sprawność modułu (%) | Liczba modeli |
|---|---|
| 15,0 do 15,5 | 87 |
| 15,5 do 16,0 | 76 |
| 16,0 do 16,5 | 75 |
| 16,5 do 17,0 | 105 |
| 17,0 do 17,5 | 109 |
| 17,5 do 18,0 | 119 |
| 18,0 do 18,5 | 122 |
| 18,5 do 19,0 | 144 |
| 19,0 do 19,5 | 271 |
| 19,5 do 20,0 | 411 |
| 20,0 do 20,5 | 830 |
| 20,5 do 21,0 | 1521 |
| 21,0 do 21,5 | 1800 |
| 21,5 do 22,0 | 1409 |
| 22,0 do 22,5 | 2171 |
| 22,5 do 23,0 | 2329 |
| 23,0 do 23,5 | 1373 |
| 23,5 do 24,0 | 515 |
| 24,0 do 24,5 | 260 |
| 24,5 do 25,0 | 83 |
Mam starą instalację z modułami poly
To najczęstsza sytuacja, w której temat wraca. Instalacje z lat, gdy moduły polikrystaliczne były popularne, nadal pracują, a gdy jeden moduł się uszkodzi, takiego samego nie da się już kupić. Nowy moduł mono ma zwykle inne napięcie, prąd i wymiary, a w jednym stringu najsłabszy moduł ogranicza prąd pozostałych. To niedopasowanie, które wizualizacja poniżej pokazuje na liczbach.
Ile traci mieszany łańcuch
Ustaw dwa typy modułów i liczbę każdego z nich, połącz je w jeden łańcuch szeregowy albo w dwa łańcuchy równoległe i zobacz, ile ich mocy znamionowej połączenie jest w stanie zebrać.
Jak to jest liczone
Każdy moduł jest brany w punkcie mocy maksymalnej, Vmp i Imp, a suma mocy znamionowych to liczba modułów każdego typu razy Vmp razy Imp. Szeregowo: napięcie łańcucha to suma Vmp wszystkich modułów, a prąd łańcucha to najniższe Imp wśród obecnych typów, więc moc = (nA × VmpA + nB × VmpB) × min(ImpA, ImpB). Równolegle: każdy typ to osobny łańcuch, oba trzymane przy napięciu krótszego łańcucha, każdy przy własnym Imp, więc moc = min(nA × VmpA, nB × VmpB) × (ImpA + ImpB). Strata to suma mocy znamionowych minus moc i jej udział w tej sumie. Typ bez modułów odpada, a jeden typ sam niczego nie traci.
Połączenie szeregowe to granica bez przewodzącej diody bocznikującej. Prawdziwy falownik może też pozwolić diodom pominąć moduły o niskim prądzie i prowadzić resztę przy ich własnym, wyższym prądzie, i wybierze to, co daje więcej mocy, więc prawdziwa strata może być mniejsza. Połączenie równoległe traktuje prąd każdego łańcucha jako stały, równy jego Imp. Poniżej swojego Vmp prąd prawdziwego łańcucha trochę rośnie w stronę Isc, więc i tam prawdziwa strata jest nieco mniejsza, a łańcuchy bardzo różne napięciowo mogą wpychać w siebie prąd wsteczny, co jest pytaniem o bezpieczniki, a nie o ten rysunek.
„Wyrównaj napięcia łańcuchów” ustawia taką liczbę modułów B, przy której napięcie ich łańcucha jest najbliższe napięciu łańcucha A. Model pomija temperaturę, zacienienie, straty na przewodach, starzenie i limity falownika; to, czy mieszany łańcuch jest bezpieczny, to pytanie do karty falownika, wartości bezpieczników modułów i instalatora.
Model poglądowy, nie pomiar.
Rozwiązania, od najprostszego: moduł zastępczy o prądzie Imp jak najbliższym starym modułom, przeniesienie nowych modułów na osobny tracker MPPT albo optymalizatory mocy na nietypowych modułach. Szczegóły i przykłady są w artykule Czy można łączyć różne panele.
Czy kupować nowe moduły poly
Jeśli trafisz na nie w ofercie, to raczej na wyprzedaż starych zapasów. Mają niską sprawność i zwykle słabszy współczynnik temperaturowy niż współczesne moduły mono, więc z tego samego dachu wyprodukują mniej energii. Opłacą się tylko przy wyraźnie niższej cenie za wat i dużej, taniej powierzchni, np. na gruncie.
Źródła
- PVEducation, Multi-crystalline Silicon (granice ziaren, rekombinacja, historia udziałów rynkowych)
- PVEducation, Single Crystalline Silicon
- Fraunhofer ISE, Photovoltaics Report, wersja z 14 lipca 2026 (produkcja 2025 według technologii)