Ogniwa monokrystaliczne powstają z płytek krzemu, w których cała objętość to jeden kryształ o uporządkowanej sieci atomów, bez granic między ziarnami. Taki kryształ wyciąga się powoli z roztopionego krzemu metodą Czochralskiego jako cylindryczny wlewek, który potem tnie się na płytki grubości ułamka milimetra. Brak granic ziaren oznacza mniej miejsc, w których giną nośniki prądu, więc ogniwo mono jest sprawniejsze od polikrystalicznego.

Od drogiej niszy do całego rynku
Krzem monokrystaliczny przez lata był droższą opcją, bo jego wzrost jest wolny i energochłonny. PVEducation opisuje, że ogniwa multikrystaliczne stanowiły długo ponad połowę produkcji, ale od 2018 roku przewagę zdobył krzem mono, a w latach 2020-2021 ogniwa multi stały się trudne do kupienia. Przyspieszyło to PERC, które podnosiło sprawność ogniw mono znacznie bardziej niż multi.
Dziś podział jest rozstrzygnięty. Według Fraunhofer ISE z około 706 GW modułów wyprodukowanych na świecie w 2025 roku na krzem monokrystaliczny przypadło 690 GW, na cienkowarstwowe około 16 GW, a na multikrystaliczny praktycznie zero. Rekordowe ogniwo z krzemu monokrystalicznego ma 28,1% sprawności, a sprawność komercyjnych modułów mono wzrosła w ciągu dekady z około 17% do niemal 25%.

„Monokrystaliczny” na karcie już nic nie rozróżnia
Skoro mono to praktycznie cała produkcja, słowo „Monocrystalline” w karcie katalogowej nie mówi już, czy moduł jest dobry. Wszystkie liczące się technologie, PERC, TOPCon, HJT i Back Contact, to ogniwa monokrystaliczne. O jakości decyduje architektura ogniwa, rodzaj krzemu (typ n czy typ p), format ogniw i konstrukcja modułu.
Rozkład sprawności wszystkich modułów w bazie PV Index pokazuje wykres. Mediana to 21,9%.
Liczby z wykresu
| Sprawność modułu (%) | Liczba modeli |
|---|---|
| 15,0 do 15,5 | 87 |
| 15,5 do 16,0 | 76 |
| 16,0 do 16,5 | 75 |
| 16,5 do 17,0 | 105 |
| 17,0 do 17,5 | 109 |
| 17,5 do 18,0 | 119 |
| 18,0 do 18,5 | 122 |
| 18,5 do 19,0 | 144 |
| 19,0 do 19,5 | 271 |
| 19,5 do 20,0 | 411 |
| 20,0 do 20,5 | 830 |
| 20,5 do 21,0 | 1521 |
| 21,0 do 21,5 | 1800 |
| 21,5 do 22,0 | 1409 |
| 22,0 do 22,5 | 2171 |
| 22,5 do 23,0 | 2329 |
| 23,0 do 23,5 | 1373 |
| 23,5 do 24,0 | 515 |
| 24,0 do 24,5 | 260 |
| 24,5 do 25,0 | 83 |
Co sprawdzić przy zakupie
- Technologię ogniwa, nie samo „mono”. Moduł mono PERC i mono TOPCon to dwie różne generacje z inną sprawnością i innym zachowaniem w upale.
- Wygląd. Ogniwa mono są jednolicie ciemne. Ścięte narożniki ogniw to ślad po okrągłym wlewku; w nowszych formatach płytki są prawie kwadratowe, więc białych romboidów między ogniwami jest mniej.
- Pochodzenie krzemu. Tlen z kwarcowego tygla w metodzie Czochralskiego to źródło LID w krzemie typu p domieszkowanym borem; w krzemie typu n i w krzemie domieszkowanym galem ten efekt nie występuje.
Jak czytać resztę karty, opisuje artykuł Jak czytać kartę katalogową panelu, a o typowych sprawnościach pisze artykuł Jaka sprawność paneli jest dobra.
Źródła
- PVEducation, Single Crystalline Silicon
- PVEducation, Czochralski Silicon
- PVEducation, Multi-crystalline Silicon (zmiana udziałów mono i multi)
- Fraunhofer ISE, Photovoltaics Report, wersja z 14 lipca 2026 (produkcja 2025 według technologii, rekordy sprawności)