Shingled (ogniwa gontowe) to budowa modułu, w której ogniwa tnie się na wąskie paski i układa tak, że krawędź jednego paska zachodzi na krawędź następnego, jak gonty na dachu. Przód jednego paska styka się bezpośrednio z tyłem kolejnego i łączy przewodzącym klejem (ECA), więc w module nie ma ani przerw między ogniwami, ani taśm biegnących po froncie.

Co daje zakładka
Fraunhofer ISE wymienia trzy źródła zysku w porównaniu z klasycznym łączeniem taśmami i podaje, że moduły gontowe osiągają sprawność o około 2 punkty procentowe wyższą niż zwykłe moduły z ogniwami o tej samej sprawności:
- Brak przerw. Cała powierzchnia pod szkłem jest wypełniona ogniwami, więc z metra kwadratowego da się zebrać więcej mocy.
- Brak cienia od szyn. Szyna zbiorcza paska chowa się pod zakładką następnego, więc nie zasłania aktywnej powierzchni.
- Mniejsze straty rezystancyjne. Wąski pasek niesie mniejszy prąd niż całe ogniwo, więc mniej mocy ginie w oporze połączeń.
Ogniw gontowych nie da się lutować tak jak zwykłych, bo naprężenia mechaniczne by je łamały. Klej przewodzący przejmuje rozszerzalność cieplną szkła przy zmianach temperatury i nie zawiera ołowiu. Wąskie paski łączy się w długie szeregi, a szeregi równolegle, więc moduł ma wiele dróg dla prądu. Producent serii Performance (SunPower, dziś Maxeon) opisuje to jako nadmiarowe połączenia ogniw i mniejsze, chłodniejsze w cieniu ogniwa.
W praktyce
Moduły gontowe rozpoznasz z daleka: jednolita, ciemna powierzchnia bez siatki szyn i bez białych szczelin, co czyni je naturalnym wyborem dla wersji full black. Kosztem jest bardziej skomplikowana produkcja (cięcie ogniw na paski, dozowanie kleju, precyzyjne układanie), dlatego w ofercie wciąż przeważają moduły z połówkami ogniw (half-cell) łączonymi drutami MBB. Fraunhofer ISE rozwija wariant „shingle-matrix”, w którym paski są przesunięte względem siebie jak cegły w murze; w czerwcu 2026 roku instytut ogłosił z nim rekordową sprawność 34,4% małego modułu z trójzłączowych ogniw III-V, w którym żadne połączenie nie zacienia ogniw.
Przy zakupie ocenia się je tak samo jak inne moduły: po sprawności, mocy z metra kwadratowego i gwarancji. Brak przerw widać właśnie w mocy z metra kwadratowego, której rozkład w bazie PV Index pokazuje wykres.
Liczby z wykresu
| Moc z metra kwadratowego (W/m²) | Liczba modeli |
|---|---|
| 160 do 165 | 28 |
| 165 do 170 | 38 |
| 170 do 175 | 59 |
| 175 do 180 | 84 |
| 180 do 185 | 108 |
| 185 do 190 | 134 |
| 190 do 195 | 271 |
| 195 do 200 | 403 |
| 200 do 205 | 865 |
| 205 do 210 | 1576 |
| 210 do 215 | 1749 |
| 215 do 220 | 1328 |
| 220 do 225 | 2230 |
| 225 do 230 | 2308 |
| 230 do 235 | 1287 |
| 235 do 240 | 510 |
| 240 do 245 | 258 |
| 245 do 250 | 72 |
Źródła
- Fraunhofer ISE, Shingle-Matrix Technology
- Fraunhofer ISE, Adhesive Process Developed for Shingle Cell Technology, komunikat 2019 (klej zamiast lutu, brak ołowiu)
- Semiconductor Today, Fraunhofer ISE raises its solar module efficiency record to 34.4%, czerwiec 2026
- SunPower Performance 6 BLK, karta katalogowa (2022)