Sprawność modułu to stosunek mocy znamionowej do mocy promieniowania, które pada na całą powierzchnię modułu w warunkach STC. Liczy się ją jako Pmax / (powierzchnia × 1000 W/m²). Moduł o sprawności 22% zamienia w prąd 22% światła, które na niego pada, a reszta odbija się albo zamienia w ciepło.
Jak to policzyć z karty
Wystarczą dwie liczby z karty katalogowej: moc i wymiary. Jinko podaje dla modułu Tiger Neo 3.0 o mocy 670 W sprawność 24,8%, co odpowiada powierzchni ok. 2,7 m² (670 W / 0,248 / 1000 W/m²). Jeśli w karcie są tylko wymiary, sprawność policzysz sam: moc w watach podzielona przez długość i szerokość w metrach i przez 1000.
Sprawność modułu jest zawsze niższa niż sprawność ogniw, z których go zbudowano. Do powierzchni modułu liczą się też rama, krawędzie i przerwy między ogniwami, które nic nie produkują, a część mocy ginie na połączeniach.

Jakie wartości są dziś typowe
Według raportu Fraunhofer ISE (aktualizacja z 14 lipca 2026) sprawność komercyjnych modułów z krzemu monokrystalicznego wzrosła w ciągu dekady z ok. 17% do prawie 25%. Średnia ważona sprzedażą dla modułów krzemowych czołowych producentów wynosiła 22,7% w IV kwartale 2024 roku. Najlepszy moduł laboratoryjny z krzemu osiągnął 26,0%, a rekordowe ogniwo 28,1%.
Wśród modułów w bazie PV Index mediana sprawności wynosi 21,9%. Osiem na dziesięć modeli mieści się w przedziale od 19,8% do 23,2%.
Liczby z wykresu
| Sprawność modułu (%) | Liczba modeli |
|---|---|
| 15,0 do 15,5 | 87 |
| 15,5 do 16,0 | 76 |
| 16,0 do 16,5 | 75 |
| 16,5 do 17,0 | 105 |
| 17,0 do 17,5 | 109 |
| 17,5 do 18,0 | 119 |
| 18,0 do 18,5 | 122 |
| 18,5 do 19,0 | 144 |
| 19,0 do 19,5 | 271 |
| 19,5 do 20,0 | 411 |
| 20,0 do 20,5 | 830 |
| 20,5 do 21,0 | 1521 |
| 21,0 do 21,5 | 1800 |
| 21,5 do 22,0 | 1409 |
| 22,0 do 22,5 | 2171 |
| 22,5 do 23,0 | 2329 |
| 23,0 do 23,5 | 1373 |
| 23,5 do 24,0 | 515 |
| 24,0 do 24,5 | 260 |
| 24,5 do 25,0 | 83 |
Różnice między technologiami ogniw widać w tabeli: moduły TOPCon, HJT i Back Contact mają wyższe mediany sprawności niż starsze PERC.
| Technologia | Modele w bazie | Udział | Mediana mocy | Mediana sprawności | Mediana wsp. temp. Pmax |
|---|---|---|---|---|---|
| PERC | 4310 | 31% | 455 W | 20,8% | -0,35%/°C |
| TOPCon | 5733 | 41% | 525 W | 22,5% | -0,29%/°C |
| HJT | 697 | 5% | 605 W | 22,6% | -0,24%/°C |
| Back Contact | 439 | 3% | 495 W | 23,6% | -0,26%/°C |
| CdTe (cienkowarstwowe) | 51 | 0% | 470 W | 18,5% | -0,32%/°C |
Dane: baza PV Index (karty katalogowe producentów), stan na 17.10.2026. Mediany liczone z modeli, które podają daną wartość.
Kiedy sprawność ma znaczenie
Sprawność nie mówi, ile energii wyprodukuje kilowat mocy. Moduł 20% i 23% o tej samej mocy znamionowej dadzą w tym samym miejscu bardzo podobną ilość kWh; różnią się powierzchnią. Ma to znaczenie, gdy brakuje miejsca: na małym dachu, balkonie albo dachu z wieloma oknami i kominami wyższa sprawność oznacza więcej kWp na tej samej powierzchni. Mediana mocy z metra kwadratowego w bazie to 220 W/m².
Gdy miejsca jest dużo, ważniejsza bywa cena za wat niż sprawność. Na ilość energii w ciągu roku bardziej wpływają współczynnik temperaturowy i tempo degradacji niż dwa punkty procentowe sprawności. Szerzej: jaka sprawność paneli jest dobra.